Prieteni Pescari

Cleanul la lingurita rotativa pe riu

Luni 19 Februarie 2018, 07:44:42 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Cleanul la lingurita rotativa pe riu  (Citit de 28092 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« : Duminică 14 Martie 2010, 23:17:55 »

Va salut pe toti impatimitii de acest stil de pescuit Bere Cine se baga la un schimb de impresii si experienta in acest domeniu? Wink Fir intins
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Miercuri 17 Martie 2010, 16:04:23 »

Nimeni Cum?, nimic Pling, hai baieti, dati din casa cite ceva Rugaciune, nu va temeti ca nu saraciti daca dati, dimpotriva Rinjet Bere Fir intins
Memorat

marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #2 : Miercuri 17 Martie 2010, 17:14:46 »

Mepps Aglia, Long, Berti axat, clasic....marimi mici....
Mult mai interesant si mai spectaculos la vobler.... Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pensionaru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt,Varsi(PR)Italia

« Răspunde #3 : Miercuri 17 Martie 2010, 17:25:54 »

Sunt zile cand merge foarte bine la vobler. Am prins pe Siret si la poper. In alte zile rotativa face legea. Iar cand nu vrea nici una nici alta atunci vrea sigur gandac de mai.
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #4 : Miercuri 17 Martie 2010, 18:39:49 »

Ai inceput topicul cu schimb de impresii, experienta...., fair era sa incepi tu, daca ceri acest lucru.. Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
happy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #5 : Miercuri 17 Martie 2010, 19:10:58 »

mie mi-a intrat clean si la mepps de 3 alama. dar problema trebuie pusa si altfel: cand nu trage la ce sa mai dam. cand e, e la orice;)
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #6 : Miercuri 17 Martie 2010, 19:51:43 »

mie mi-a intrat clean si la mepps de 3 alama. dar problema trebuie pusa si altfel: cand nu trage la ce sa mai dam. cand e, e la orice;)

Cand nu trage? musca, tata!
  Desi nu am mare experienta in fly-fishing, te asigur ca atunci cand nu vrea si nu vrea, orice naluca i-ai da, o musca bine aleasa il scoate din barlog.
   Wink
Memorat

let`em live, they are part of the game!
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Miercuri 17 Martie 2010, 20:27:46 »

are dreptate Nick,ia arata-ne tu ce poti! Smiley
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Miercuri 17 Martie 2010, 20:47:46 »

are dreptate Nick,ia arata-ne tu ce poti! Smiley

nu cred ca ai vrea asta ! mie mi-a aratat ce poate .....undeva sub un copac(rapciugosul remember Cafea) ..... Risete Fir intins
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #9 : Miercuri 17 Martie 2010, 22:28:08 »

Dorin nu se referea la mine ci la Pinadi.... Wink
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Miercuri 17 Martie 2010, 22:33:01 »

nu conteaza ! rapciugosul e de neuitat  Risete Rinjet
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Miercuri 17 Martie 2010, 23:39:37 »

Mepps Aglia, Long, Berti axat, clasic....marimi mici....
Mult mai interesant si mai spectaculos la vobler.... Wink
       Scuze Jenat asa e trebuia sa dau eu lovitura de incepere Rinjet
       Rotativele mele preferate la clean sint DAM Effzet si mai apoi Meps Aglia, cu ele am obtinut cele mai bune rezultate, dupa cum urmeaza:
      1.Pe Moldova cele de culoare galbena, auriu holo sau chiar alama coclita, aproape neagra;
      2.Pe Suceava cele argintii holo, argint natur, eventual cu combinatii de rosu pe paleta si sau la ancora;
      3.Pe Siret la fel cele argintii dar, de multe ori a mers foarte bine la cea cu paleta imitatie de biban si n-a intrat bine doar cleanul ci si avatul! Rinjet
      4.Pe Prut...oscilanta tip piscot medie de 14 gr. DAM Effzet argintie cu o dunga rosie Rinjet

Postat pe:: Miercuri 17 Martie 2010, 23:03:43

Sunt zile cand merge foarte bine la vobler. Am prins pe Siret si la poper. In alte zile rotativa face legea. Iar cand nu vrea nici una nici alta atunci vrea sigur gandac de mai.
     Ai dreptate, din putina mea experienta cu vobler la clean, sint intr-adevar zile si locuri cind il prefera. Deobicei in locuri cu apa mai adinca de 2-2,5m legea o face voblerul scufundator sau oscilanta mica, mai ales spre toamna cind apa se raceste si clenoii se dau la fundeni Rinjet

Postat pe:: Miercuri 17 Martie 2010, 23:08:57

De regula folosesc nr.2, pe apa mica si foarte limpede si soare nr.0 sau 1. Din experienta mea de peste 30 de ani de dat la rotativa dupa clean va pot spune cu certitudine urmatoarele:
    1.La clean, ca si la avat dealtfel, e invers ca la stiuca unde functioneaza regula "momeala mare-captura mare"; Wink
    2.Cu cit apa e mai limpede si mai mica si soarele mai ucigator, cu atit lingurita trebuie sa fie mai mica si mai inchisa la culoare iar monofilamentul cit mai invizibil; 8)la fel si...pescarul Rinjet
    3.La clean dau rezultatele cele mai bune rotativele care "lucreaza" la cea mai lenta recuperare si astea sint cele cu paleta "frunza de trifoi", adica lata. N-am facut mare brinza la clean cu cele cu paleta alungita gen "frunza de salcie";
    4.Cind vezi ca n-o prea ia...dai-o Risete Risete Risete,adica lanseaza amonte si recupereaza aval o idee mai rapid decit viteza de curgere a apei, vei avea surprize mari sugubat
    5.Daca tot n-ai surprize Cum?...enerveaza-l, adica pune un Black Fury DAM sau Meps, negru cu puncte galbene si-ai sa-l scoti din Evil
    6.Daca tot nu vrea, atunci da la...somn la umbra Rinjet,clar ca nu-i ziua lui Trist

Postat pe:: Miercuri 17 Martie 2010, 23:32:56

Cand nu trage? musca, tata!
  Desi nu am mare experienta in fly-fishing, te asigur ca atunci cand nu vrea si nu vrea, orice naluca i-ai da, o musca bine aleasa il scoate din barlog.
   Wink
      Nu te contrazic, in anii 80 cind m-am mutat din Hunedoara in Suceava, dadeam recitaluri la clean pe Suceava la podul de fier de la Itcani, cu buldo si musca artificiala. Intre timp lucrurile sau schimbat radical, in sensul ca nu mai zboara seara atitea gize pe apa ca pe vremuri si el nu mai e invatat sa vineze deasupra ci mai mult intre ape si-l iei mai bine cu rotativa sau vobler Wink
Memorat

andrei.A
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: in tara urmasilor urmasilor vostri

la tatzi ni-i greu :D

« Răspunde #12 : Miercuri 24 Martie 2010, 09:23:47 »

ma bag si eu Smiley ...nu am foarte multa experienta ( adica in perioada in care bagam spinning nu am urmarit expres cleanul) dar pana acum , de cand am inceput cu muscaritul  , am tras o concluzie :
musca face legea.... Si sa nu ne gandim neaparat la uscate, slapi ....pentru ca asta ar insemna ca musiu sa se ridice la suprafata....si daca stam bine sa ne gandim cred ca cea mai mare parte a dietei lui o formeaza ganganiile si pestisorii mici, deci reusim cu ude si streamere Cheesy. E mai greu de lansat, e mai greu de ajuns cu musca in locurile bune, dar satisfactiile zic eu ca sunt mai mari...
Revenind la topic, prin zona Bacau , Neamt  ( adica Bistrita in special )si eu am avut atacuri mai degraba la voblere mici decat la table....
Memorat

I don't drive fast.... I fly low.... fly ? Cheesy
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #13 : Miercuri 24 Martie 2010, 10:51:56 »

Cleanul are o hrana foarte variata, asa ca si noi trebuie sa ne adaptam la cerinte.  Smiley Cele mai constante rezultate le-am avut la pescuitul cu voblere, dar am avut si partide in care rotativa a facut legea. Mai ales la clean nu trebuie sa fim reticenti in a incerca tot felul de naluci, am prins, de exemplu, cleni peste kil la oscilante cand dadeam dupa stiuca sau avat. Nu exista nici un fel de reguli, adaptati-va in functie de locul in care pescuiti, daca vrem sa pescuim pe sub copaci, nimic nu inlocuieste un vobler floating, lasat sa "curga" pana in locul clenoci....
Memorat

leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #14 : Miercuri 24 Martie 2010, 13:44:28 »

Cleanul are o hrana foarte variata, asa ca si noi trebuie sa ne adaptam la cerinte.  Smiley Cele mai constante rezultate le-am avut la pescuitul cu voblere, dar am avut si partide in care rotativa a facut legea. Mai ales la clean nu trebuie sa fim reticenti in a incerca tot felul de naluci, am prins, de exemplu, cleni peste kil la oscilante cand dadeam dupa stiuca sau avat. Nu exista nici un fel de reguli, adaptati-va in functie de locul in care pescuiti, daca vrem sa pescuim pe sub copaci, nimic nu inlocuieste un vobler floating, lasat sa "curga" pana in locul clenoci....

Pai da, frate, perfect de acord, insa uiti un detaliu foarte important:
 BULANUL! Noroc
 Deci daca nu ai bulan, poti sa-i dai si cu generatorul, tot gherla se cheama, deci gherla. Ce oscilanta, ce bobler, ma lasi?
 Care este, deci.
 Am zis.

later edit:
  f{beep}k chubs! Rinjet
Memorat

let`em live, they are part of the game!
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Miercuri 24 Martie 2010, 14:12:28 »

Dupa mine legea o face voblerul ! Lingurita rotativa ,care uneori poate sa fie mortala,mai ales primavara , omoara a naibii de repede firele mono iar cele textile sint cam prea rapide ( am scos de prea multe ori lingurita din gura pestelui la intepare) asa ca nu le mai folosesc (pentru clean) si in consecinta nici rotative. Mi se pare pescuitul la rotativa extrem de simplu :important e ca lingurita sa lucreze. E la fel de simplu ca pescuitl la musca folosind buldo .
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #16 : Duminică 23 Mai 2010, 11:04:07 »

Primele tentative in spinning le-am avut cautand cleanul , pe rau , cu rotative. In zona mea , cleanul este cel mai la indemana rapitor ce-l poti gasi pe rau (Lapus sau Somes ).
In timp am incercat sa pescuiesc acest peste cu mai toate nalucile. Atunci cand nici o alta naluca nu da randament , apelez la rotativa. Pescuitul la rotativa nu este un stil chiar simplu , monoton . Recuperarea rotativei se va face in mai multe moduri , functie de mai multi factori ( anotimp , adancimea si viteza de curgere a apei...).
  Nu de multe ori am avut atacuri in pauza care o faceam la recuperare sau imediat in urma unor usoare zvacniri ale rotativei .La fel ca si alte naluci recuperarea  rotativei poate fi facuta simplu , liniar , dar si cu pauze , usoare smucituri sau schimbari ale vitezei de recuperare sau recuperari in "zig-zag" (in plan orizontal) si nu de putine ori la diferite adancimi , prin miscarea lansetei in plan vertical pe perioada recuperarii.

...inafara rotativelor un randament bun am la oscilante mici , usoare , argintii
...folosesc fir textil , a carui "rapiditate" o atenuez cu o lanseta putin mai "moale"

Fir intins !...tuturor. Wink
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Duminică 23 Mai 2010, 12:08:02 »

Old_Radu se vede ca ai experienta la clean cu rotative! Smiley Ai dreptate, nu e chiar atit de simplu si banal cum pare la prima vedere! Diferenta o face intr-adevar personalizarea recuperarii linguritei in functie de o multime de factori, cum ar fi:
       -locul de pescuit: abordarea lui in functie de maluri, adincimea si viteza de curgere a apei, obstacole de pe mal, structuri submerse etc.;
       -temperatura si turbiditatea apei;
       -sezon;
       -momentul zilei;
       -luminozitate;
       -nivelul de apetenta al cleanului, cit de tare "rapeste" in ziua respectiva.
      Daca ar fi sa ma refer doar la ultimul punct, experienta lansetistului se vede tocmai in zilele in care cleanul nu prea "vrea". Pescarul experimentat, care stie sa puna in ecuatie toti factorii si sa scoata maximum "exploatind" corect fiecare loc, va avea bingo cel putin o data mai mult decit cei care pescuiesc aleatoriu, la "plezneala".
      Sint sigur ca Cristi Lungu, amicul nostru vicepresedinte al PP Bucovina Suceava, pe care il respect pentru valoarea lui ca si pescar de stationar, isi aduce aminte, chiar daca au trecut ceva ani de-atunci, de doua "episoade" cu clean la rotativa pe riul Suceava, in conditii total diferite:
      -primul se desfasura pe un vad, la intrarea in plisa aflata amonte de podul de fier de la Darmanesti, cind a putut vedea cum se ia vara pe inserat cleanul pescuind amonte pe-o apa de-o schioapa;
      -al doilea se intimpla la un sfirsit de octombrie, la "in" la Itcani, in miezul zilei, pescuind cu rotativa lestata spre fundul apei adinci de vreo 2,5 m, lansind perpendicular pe firul riului.
Memorat

dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Duminică 23 Mai 2010, 21:39:52 »

Da Adi,noi care te cunoastem stim ca este domeniul tau acesta-esti profesor la acest stil de pescuit!
Fiecare dintre noi pescarii, ne-am specializat pe un stil,care ne place .
 Tac
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Luni 24 Mai 2010, 10:50:40 »

Si eu am multe de invatat de la tine la bolo pe riu si la crap, ten pe Prut. Wink Nu am pretentia ca le stiu pe toate la clean la roativa, inca mai studiez metoda, chiar daca-l pescuiesc de vreo 30 de ani in stilul asta. De exemplu, vara asta vreau sa trec pe fir textil cu inaintas de fluorocarbon, pina acum am folosit doar monofilament. Astept recomandari in acest sens de la cei care au lucrat deja cu asa ceva la rotativa la clean pe riu si le multumesc anticipat celor dispusi sa impartaseasca din experienta lor. Smiley Bere Fir intins
Memorat

Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.052 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 17 Februarie 2018, 08:20:47
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.