Prieteni Pescari

Cleanul la lingurita rotativa pe riu

Sâmbătă 22 Septembrie 2018, 04:56:25 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Cleanul la lingurita rotativa pe riu  (Citit de 30074 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #20 : Luni 24 Mai 2010, 11:43:12 »

Eu folosesc cristal de 0,06 si fluorocarbon de ,12 mm si o lanseta de la gipo ,un trout ! Mulineta ? Un micro de la Baltzer ! Ce stii de Tubertini (nu stiu daca se scrie asa) de 014 mm (e mono)? Ti-l recomand !
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #21 : Luni 24 Mai 2010, 22:08:37 »

Fluorocarbon de 0,12mm ca si inaintas 0,9m? Nu-i cam slabut asa subtire? Shocked
         Stiu Tubertini, e foarte bun intr-adevar, eu am folosit la bolo, de o,16mm pe Siret si de 0,18mm pe Prut.
         La rotativa la clean am folosit pina acum doar mono, cel mai mult Maver X-Smart, iar mai nou am descoperit ceva foarte bun, Sensas Carnasiers. Cu mono la rotativa la clean eu merg cu 0,16mm, dar pe Siret mai merg si cu 0,18mm, ca mai intra turbatul de avat. sugubat Rinjet
         Vara asta insa v-am zis ca vreau sa trec pe textil cu inaintas fluorocarbon. Aveti ceva marci de textil si de fluoro sa-mi recomandati? Smiley Bere Fir intins
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #22 : Luni 24 Mai 2010, 22:27:58 »

@ pinadi

...chestia cu textilul la clean va naste contradictii cum s-a mai intamplat si pe un alt site , eu sper sa NU
...este al -3- lea sezon in care folosesc fir textil atunci cand pescuiesc la clean . Ceea ce m-a determinat sa trec pe textil a fost o intamplare cand la naluca cu care cautam cleanul a intrat cumatra stiuca . Banuiti ce a urmat Pling . Sunt locuri unde stiuca este prezenta in raul in care pescuiesc si nu de multe ori folosesc si o struna mai fina , din kevlar. Poate multi au sa rada , dar deocamdata nu am nici un inconvenient sa dau la clean cu textil si  struna. Repet , asta se intampla in anumite zone in care stiuca isi face simtita prezenta .
...un plus pt textil este si faptul ca de cand il folosesc nu mai pierd asa multe naluci. Folosesc fir Power Pro , moss green de 8 livre si taria acestuia imi permite de multe ori sa salvez nalucile agatate. In consecinta recomand Power Pro de 8 lbs. si daca se poate sa fie produs in state cu atat mai bine .
...nu folosesc inaintas fluorocarbon.
Atentie !...au aparut pe piata tot felul de "facaturi" , aveti grija ce cumparati.

Fir intins !...tuturor. Wink
« Ultima modificare: Luni 24 Mai 2010, 22:31:36 de către old_radu » Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Luni 24 Mai 2010, 22:33:36 »

da ,ii dau dreptate lui old Radu si eu pescuiesc tot cu fir textil si n-am avut probleme,nici macar atunci cand mi-a intrat cumatra stiuca mare,dar pe Prut.....mi-a intrat probabil un somn si s-a dus,s-a dus ......si s-a dus! Shocked
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Luni 24 Mai 2010, 22:44:18 »

Multam de sfaturi old_radu! Smiley Bere Faza cu stiuca e valabila si pe la noi, mai ales cind cauti cleanul cu rotativa pe Siret in granita. Eu folosesc o struna scurta de sirma de vipla ptr. tehnica dentara de 0.4mm pe care imi pun o paleta de celuloid cit unghia degetului mare, de la mina evident Rinjet La struna atasez si o carabiniera micro, care, impreuna cu paleta de celuloid de pe struna formeaza un ansamblu antirasucitor si...anti dintii stiucii sugubat
      De noul textil de la Berkley, Wiplash Clear parca ii spune, ce parere aveti? Dar de monofilamentul Transoptic, tot de la Berkley, a folosit cineva? Cum e? Cum? Smiley Bere Fir intins
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Marți 25 Mai 2010, 10:45:28 »

Intrebari ptr. Sorin Buculei:
       Folosesti cumva Balzer Mighty Mini MTX 515? E valabila jucaria? Poate fi folosita si cu fir textil?
       Multumesc anticipat pentru raspunsuri! Smiley Bere Fir intins

Postat pe:: Marți 25 Mai 2010, 09:35:40

A avut cineva in mina Shimano Exage BX STC MINI TELE Spinning 270 light, respectiv medium? Ma bate gindul sa ma dotez cu utilajele astea doua si v-as ruga pareri de la cei care le-au in incercat pe apa. Multam fain! Smiley Cafea Bere Fir intins
Memorat

Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Marți 25 Mai 2010, 19:51:05 »

E Micro MTX 418 . E destul de batrina ! Mai merge pe textil ! Nu ai motive sa multumesti ! Acum vorbim de pescuit ! Fluorocarbon de ,12 mm nu e prea subtire ! Eu zic ca ptr.clean e OK .Problemele apar cind e vorba de avat si pastrav.Poti sa pui antireturul ,sau frina ,sau cum vreti s-o numesti,oricit de libera,avatul si pastravul pleaca din atac! Am patit-o ,si nu doar o data!
  Asta toamna la Budeni ,la rindunele ,(cred ca stii locul ) am prins 3 cleni care aveau impreuna 4,5 kg.Am folosit o lanseta Daiwa Procyon ,185 cm ,UL,mono stroft de 0.12 mm.mulineta tot Daiwa si un vobler Ugly Dug. de culoare perch (3.5 cm.probabil). Stiu ca aici e vorba de "clean la lingurita" . Sigur ca si old-radu o sa fie de acord c-ar fi cazul sa te imbolnavim (sa te umplem ) de boala numita vobler !
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #27 : Marți 25 Mai 2010, 20:03:48 »

Stiu ca aici e vorba de "clean la lingurita" . Sigur ca si old-radu o sa fie de acord c-ar fi cazul sa te imbolnavim (sa te umplem ) de boala numita vobler !

...in primul rand vreau sa te : Salut ! Sorin Buculei.
...despre voblere la clean s-a scris foarte mult si intradevar poti avea partide foarte faine .
...sunt voblere consacrate la clean , dar nu vreau sa ma "intind" cu exemple.
...satisfactia maxima o am atunci cand prind cu voblere facute de mine.
...din experienta mea , pot sa va dezvalui o concluzie : -atunci cand pescuiti la clean si nici un vobler nu va ajuta , incercati cu o rotativa argintie nr. 2... Wink Rinjet
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Marți 25 Mai 2010, 21:51:52 »

...din experienta mea , pot sa va dezvalui o concluzie : -atunci cand pescuiti la clean si nici un vobler nu va ajuta , incercati cu o rotativa argintie nr. 2... Wink Rinjet
       Stie batrinul Radu ce stie, se vede ca are mare experienta, l-am mirosit de la o posta! Rinjet Asa e batrine, cind nimic nu misca, o naluca reactiva cum e rotativa de 2 DAM Effzet argintie sau Mepps scoate din minti si cel mai apatic clean, doar sa i-o prezinti cum trebuie pe sub nas! sugubat
       Sorine, stiu, la Budeni este intr-adevar clean frumos, pe care poti sa-l "executi" foarte bine cu vobler sau rotativa. Pe Siret intr-adevar, am mai spus, dau rezultate foarte bune la clean nalucile imitatie de bibanel, inclusiv rotative, care, vorba lui old_radu... Wink Smiley
Memorat

c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #29 : Miercuri 26 Mai 2010, 11:42:53 »

pe Siret intradevar ce imita bibanelul da rezultate dar pe Suceava merge argintie dar cele mai bune rezultate au avut carabusul de la river2sea si pe vremea cosasului cosacul
Memorat
cristinel33
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Miercuri 26 Mai 2010, 12:15:51 »

eu am avut rezultate bune la rotativa dam effzett nr1 argintie sau aurie si pe locul doi mepps aglia nr 0 si 1 argintie .
Memorat
bogdanpescarul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #31 : Miercuri 26 Mai 2010, 12:56:02 »

eu la clean dau numai cu voblere de ceva timp,asa ca nu-mi dau cu parerea despre rotative.Altceva vroiam sa zic:cind dau cu textil am observat ca naluca nu reuseste sa coboare la adincimea dorita din cauza firului textil care nu-i prea permite sa se scufunde,in special la nalucile mici,dar de cind am descoperit fluorocarbonul Sunline au disparut toate problemele legate de fir si nu as renunta la el pentru nimic in lume si nu l-as mai schimba cu altceva.am prins cu el destui cleni,avati si chiar si vreo 2 stiuci care nu mi l-au taiat(rezista mai bine la abraziune decit orice textil).Este si invizibil in apa  Wink.Il folosesc ca linie principala,nu ca inaintas.Prima data cind am vazut pretul am stat in dubii,dar acum cind il folosesc de un an si ceva pot sa zic ca isi merita banii.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Miercuri 26 Mai 2010, 15:58:29 »

eu am avut rezultate bune la rotativa dam effzett nr1 argintie sau aurie si pe locul doi mepps aglia nr 0 si 1 argintie .
     Intr-adevar, cind e apa foarte limpede si e soare, merg mai bine modelele mici 1, chiar 0. In asemenea conditii va recomand rotative cu paleta inchisa la culoare, alama coclita sau neagra cu puncte galbene sau rosii, imitatie de carasel sau biba, fara zorzoane colorate strident, cit mai naturale. Alea lucitoare si cu mult rosu sau portocaliu merg pe ape mai surii sau chiar usor tulburi.
     Din experienta mea confirm ca, la clean, DAM Effzet bate Mepps.

Postat pe:: Miercuri 26 Mai 2010, 14:00:53

dar de cind am descoperit fluorocarbonul Sunline au disparut toate problemele legate de fir si nu as renunta la el pentru nimic in lume si nu l-as mai schimba cu altceva.am prins cu el destui cleni,avati si chiar si vreo 2 stiuci care nu mi l-au taiat(rezista mai bine la abraziune decit orice textil).Este si invizibil in apa  Wink.Il folosesc ca linie principala,nu ca inaintas.Prima data cind am vazut pretul am stat in dubii,dar acum cind il folosesc de un an si ceva pot sa zic ca isi merita banii.
    De care mono Sunline mai exact si de unde, ma intereseaza Bogdane! Rugaciune Smiley Fir intins

Postat pe:: Miercuri 26 Mai 2010, 14:34:33

E vorba cumva de Sunline machine gun 4,5 lb, 0,18mm, 150m, 27,32 lei de la [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

bogdanpescarul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #33 : Miercuri 26 Mai 2010, 21:08:19 »

Eu ziceam de fluorocarbon,nu de mono!
Folosesc Super FC Sniper la rola de 100 m  de la Abrevis.
Tre sa dai o  Bere
Hai ca am glumit!(cu berea,nu cu firul)
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Miercuri 26 Mai 2010, 21:27:06 »

Bere Bere Bere... Rinjet Fir intins
Memorat

cristinel33
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Marți 17 August 2010, 12:03:01 »

Bere Bere Bere... Rinjet Fir intins

3 in 1  Rinjet Fir intins
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #36 : Marți 17 August 2010, 17:44:16 »

despre textil eu folosesc de la berkley tracer braid si sunt foarte multumit de el,am scos de multe ori din agataturi si am pescuit cu el si la pluta pe iaz dupa ce m-am saturat de lasat monturi si cred ca jumate din pret si la recuperat Aplauze
Memorat
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Joi 19 August 2010, 09:53:14 »

Eu am avut rezultate foarte bune cu rotativele de la Panther Martin.In special cu cele complet argintii cu puncte rosii si cu Dam Effzet tot argintie(am avut si una aurie,dar am last-o intr-un copac pe malul lacului Colibita) Risete
Memorat
Pagini: 1 [2]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.091 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 15 Septembrie 2018, 18:37:34
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.