Prieteni Pescari

Pescuitul Scobarului in sezonul rece

Marți 12 Decembrie 2017, 23:58:04 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Pescuitul Scobarului in sezonul rece  (Citit de 49513 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Calin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #20 : Miercuri 05 Decembrie 2007, 22:08:58 »

ce intra mrene mari?
ce serii de la Owner folosesti?
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #21 : Joi 06 Decembrie 2007, 16:27:16 »

o mreana la 2-3kg te pune la incercare cu o montura fina.Eu am cirlige gata legate carbon gx de la rodex si gamakatsu am mai incercat hayabusa (koaji si sode),iar anul acesta incintat de performantele lui c8 la crap de la ower am incercat si la bolo dar nu mai stiu ce serie am luat.
Memorat
gyly
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Luni 10 Decembrie 2007, 21:45:48 »

25 mii masura si e de calitate,atentie la pastrat pe balta,daca se usuca ziarul e naspa

Foloseste o cutiuta cu un strat de burete de cca. 10 mm grosime,putin umezit.
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #23 : Luni 10 Decembrie 2007, 22:17:54 »

Cel mai bine se pastreaza  in muschi de pamant umezit  Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: bistrita

Dumnezeu iti da pesti dar nu ti baga in carlig!!!!

« Răspunde #24 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 11:49:27 »

M-ar interesa in special pescuitul scobarului in sezonul rece.As vrea sa imi puteti raspunde la cateva intrebari:-In ce zona sta scobarul iarna?
            -Care ar fi momeala cea mai eficienta?
            -Cand e perioada cea mai buna de pescuit la scobar?Cand e apa tulbure sau limpede?
            -Ce fel de nada se foloseste daca se foloseste si as vrea sa stiu o montura pt scobar daca             
              exista

Multumesc,anticipat Fir intins Noroc Wink
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 12:03:57 »

Vezi ca pe acest forum gasesti un subiect de discutii " Scobarul in sezonul rece", e mai vechi, dar poate gasesti acolo ce te intereseaza.
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #26 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 13:39:36 »

Am lipit cele doua topicuri intrucit ambele fac referire la acelasi subiect.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 15:23:25 »

M-ar interesa in special pescuitul scobarului in sezonul rece.As vrea sa imi puteti raspunde la cateva intrebari:-In ce zona sta scobarul iarna?
            -Care ar fi momeala cea mai eficienta?
            -Cand e perioada cea mai buna de pescuit la scobar?Cand e apa tulbure sau limpede?
            -Ce fel de nada se foloseste daca se foloseste si as vrea sa stiu o montura pt scobar daca             
              exista

Multumesc,anticipat Fir intins Noroc Wink
am vazut locatia de unde esti si m-am gandit ,daca nu ai aflat de bistritenii care  au pescuit la scobar pe apa Sucevei Rinjet, sa-ti amintesc ca au dat lectii cei drept....dupa ce au invatat si localnicii despre monturile pentru scobar Evil.Eu personal am mers cu o montura clasica pentru scobar(0,16 pe tambur,montura0,08,carlig 14,pluta 2gr cu plumbaj grupat in alica de contact la 24 cm de carlig si bulcul dupa vartej)aflati ca aceasta montura nu a dat rezultate....sa vad daca o stie cineva Rinjet
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 16:53:07 »

Stiti ca tot vorbeam eu despre un canal unde ma duc eu la clean.Ei bine am aflat de la mai multi pescari ca iarna scobarii de pe rau se stranga acolo si deci astept sa se raceasca mai tare vremea si pe la noi si o sa am o prima iesire sa vedem daca intra ceva.Anul trecut am auzit ca sau prins scobari de aproape 2kg.Nu bag mana in foc ca e adevarat dar asa am auzit.Cat despre momeala cred ca o sa incerc la rama dar tot nu stiu sa folosesc si ceva nada sau nu Undecided .
Memorat
ovidiu86
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #29 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 17:42:09 »

Salut,
Intr-adevar buni pescarii bistriteni, stiu sa pescuiasca si in apa de 30 cm si in apa de 2 m.
Petrus, e cumva montura aia cu plumbul grupat intr-un singur punct, urmat de forfacu de 30 cm? Rinjet
Apropo, te bagi sambata la un scobar?
 Risete
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Joi 02 Decembrie 2010, 08:40:06 »

Salut,
Intr-adevar buni pescarii bistriteni, stiu sa pescuiasca si in apa de 30 cm si in apa de 2 m.
Petrus, e cumva montura aia cu plumbul grupat intr-un singur punct, urmat de forfacu de 30 cm? Rinjet
Apropo, te bagi sambata la un scobar?
 Risete
se vede cine stie sa citeasca monturi Rinjet ,alica de contact e la 30 cm de carlig si plumbul grupat la 40 cm de alica de contact(culmea ca nu se incalceste)
pentru sambata vorbim la telefon Rinjet

Postat pe:: Joi 02 Decembrie 2010, 08:31:16

Stiti ca tot vorbeam eu despre un canal unde ma duc eu la clean.Ei bine am aflat de la mai multi pescari ca iarna scobarii de pe rau se stranga acolo si deci astept sa se raceasca mai tare vremea si pe la noi si o sa am o prima iesire sa vedem daca intra ceva.Anul trecut am auzit ca sau prins scobari de aproape 2kg.Nu bag mana in foc ca e adevarat dar asa am auzit.Cat despre momeala cred ca o sa incerc la rama dar tot nu stiu sa folosesc si ceva nada sau nu Undecided .
am sa te incerc sa te ajut cu o reteta care a mers pe vremea rece:1kg ttx,pe care il pui la inmuat cu apa in care poti sa adaugi 2-3 linguri de aroma(cascaval),dupa ce s-a inmuiat le amesteci cu 2kg nada pentru mreana scobar(eu folosesc Maros).1kg de ficat il dai de 2ori prin masina de tocat carne si omogenizezi co nada dupa care sitezi totul(mare atentie la consistenta bulgarilor,nu trebuie sa se sparga usor).In carlig trebuie sa folosesti rama cu un vierme in capat si.... Fir intins Fir intins Fir intins Fir intins Fir intins Fir intins
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Joi 02 Decembrie 2010, 14:35:03 »

Mersii mult
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #32 : Joi 02 Decembrie 2010, 22:24:16 »

Eu merg cu plumb de contact la 30cm si la 40 cm in loc de plumb grupat pun stoper si plumb culisor.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Vineri 03 Decembrie 2010, 08:23:30 »

Eu merg cu plumb de contact la 30cm si la 40 cm in loc de plumb grupat pun stoper si plumb culisor.
culisantul e mobil sau il opresti cursa cu un stoper?(culisantul fixat cu 2 sopere?)
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Miercuri 29 Decembrie 2010, 00:04:47 »

e mobil, nu pun stoper dupa

Postat pe:: Sâmbătă 04 Decembrie 2010, 22:55:13

in ultimele Duminici am iesit la scobareala , curios este ca pe frigul care este l-am gasit la apa mica 1-1.5 m, dupa ce mai intai il cautasem la apa adanca 3-4m fara rezultat, a mancat la fel de bine atat la rama cat si la vierme cu toate ca ceilalti pescari de pe apa erau sceptici cand m-au vazut ca dau la vierme
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Luni 28 Martie 2011, 16:15:24 »

Vreau sa stiu,pentru cine foloseste bineinteles nada aceasta [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] in ce fel o preparati ca am auzit ca exista mai multe moduri si vreau sa stiu care este cel mai "productiv"
                                                                                         Multumesc anticipat! Noroc Fir intins
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Luni 28 Martie 2011, 21:20:28 »

Eu o amestec cu mamaliga si cativa viermi, dar nu as miza tot timpul pe nada de felul aceste, gandestete ce ar insemna ca  toti pescarii de pe apa sa arunce acelasi tip de nada. Hai sa-ti zic un pont, urmareste pe la carmangerii cand primesc splina, de obicei este ieftina, eu iau cantitati mai marisi o pastrez la congelator, nada o prepar din splina data pe masina de doua trai ori si diverse fainuri, incearca si metoda asta si apoi i-mi spui rezultatele  Wink.
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Luni 28 Martie 2011, 21:49:28 »

n-a intrat si mreana cumva la nada asta ?
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Marți 29 Martie 2011, 14:48:25 »

eu mizez pe chestia asta deoarece stiu ca in general nadele astea pe baza de sange atrag mai multe feluri de pesti nu doar scobar si sincer este la indemana oricui deoarece nu costa decat 4-5 lei si eu zic ca este eficienta.Sincer asa o prepar si eu impreuna cu mamaliga si mai ales iarna eu adaug si aroma mai puternica de vanilie.Pestii,mai ales din zona aceasta raspund bine la nada dulce mai ales pe timpul iernii nu stiu de ce ca am auzit ca de obicei pestii mai ales iarna raspund la nada care contine "carne",dar atat timp cand merge nu mai e nevoie de intrebari
Memorat
cata_60
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #39 : Marți 29 Martie 2011, 18:49:15 »

Am fost azi pe Moldova de pe la  2 pm la 5 pm  la vale de pod Praxia,am avut cam vreo 3 cutii de viermusi nada fara altceva.Am vrut sa probez o pluta Cralusso Bolo de  4 gr,e un pic cam mare .
  A tras dar nu spectaculos,am prins fo 10-15,nu stiu exact,pescuiesc c&r de ceva vreme.Unul era chiar fain,avea cam sfertu de kil
Memorat
Pagini: 1 [2]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.057 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 19 Noiembrie 2017, 13:14:36
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.