Prieteni Pescari

lacul Beresti(HANTESTI)-invazie de branconieri

Vineri 31 Octombrie 2014, 08:47:37 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 ... 7   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: lacul Beresti(HANTESTI)-invazie de branconieri  (Citit de 37682 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
soryn_ss1
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Sâmbătă 10 Aprilie 2010, 18:53:08 »

mai oameni buni...eu am fost la pescuit la beresti imediat cum sa dus gheata..si pe cuvant am ramas blocat...unde aruncam cu lingura ..dadeam de plase..am umblat toata balta cu barca si in zadar...totul era plin de plase...pacat mare...parerea mea e ca nici odata nu o sa putem starpi branconajul...acum ii iei plasele...si a doua zi cumpara altele noi..si iar in balta cu ele...am cunostinta,si de un eveniment cand acei branconieri au batut chiar si politia..si chiar pe cei de la filiala..cu tot cu pustile lor...asa ca...noi suntm mici..nu avem nici o sansa cu acesti oameni de nimik...nimeni nu le poate face nimik...deoarece..stiu eu politisti care vin si cumpara peste de la acesti asazisi pescari...si tot iei iau scos si cand au facut bataile cu politia si filiala..asa ca parerea mea...suntem mici si fara importanta...pana nu se va distruge sleata asta .si cum au tot ajutorul politiei..ne luptam cu morile de vant..SIGUR ASTA...o zi buna va doresc...si sincer am ramas cu un gust foarte amar dupa esirea de pe hantesti...pacat de acel lac...are un potential..imens..si sunt si exemplare de toata lauda acolo....in toamna sau prin niste exemplare superbe...o spun asta ..din ce am prins eu..si din ce am vazut cu ochii mei...MARE PACAT.....
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #1 : Sâmbătă 10 Aprilie 2010, 22:57:01 »

din '90 incoace se branconeaza in stil barbar acolo,personal am dat telefon la dl. Goicea acu cativa ani,cand se dadea la ancora,langa porti si mi-a zis ca nu are oameni ptr. ai trimite. Pling
Dar tot din surse de la baraj mai stiu,ca cei de la AJVPS,cand aveau cate un chiolhan pe la cabanele lor,sunau la baraj ,sa le pregateasca peste,probabil asa fac si acum,de asta s-a ajuns aici.
Am copilarit acolo,parintii mei chiar au lucrat la constructia acelui baraj si cunosc fiecare coltisor,dar acum incep sa-l uit, ca nu mai pot pescui de branconieri.
Pacat,mare pacat! Trist
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #2 : Marți 13 Aprilie 2010, 08:03:43 »

Anul trecut eram cu un prieten la pescuit pe Hantesti, din pacate la carlig intra numai beldita , frumoasa ce e drept, in coada lacului erau unii cu o barca , am strigat la ei sa traga la mal dar nu au venit de frica, in schimb au sunat pe unii de la baraj ca ulterior a aparut unul catre noi si ne-a intrebat de sanatate, era din personalul de la baraj, mai mut ne-a recomandat sa facem pasi ca s-ar putea sa luam si bataie.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #3 : Marți 13 Aprilie 2010, 08:23:55 »

De unul singur sau doar cu inca un prieten intr-adevar nu poti sa te iei de ei, nu rezolvi nimic, doar risti s-o iei in freza. In cazul asta nu-ti ramine decit varianta sa suni la 112 Wink Fa-o! Rinjet
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
catfish
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: pascani

« Răspunde #4 : Duminică 25 Aprilie 2010, 09:17:55 »

luati exemplu de la cei din pascani si o sa reusiti si voi, dar trebuie consecventa si tarie de caracter.
bafta!
Memorat

pescar sportiv
adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Marți 11 Mai 2010, 10:26:38 »

E greu sa combati braconajul pe beresti avand in vedere ca aproape fiecare locuitor din zona detine barca si cel putin cateva setci. Trist
Memorat

Traim in Romania ! Si atat !
pensionaru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt,Varsi(PR)Italia

« Răspunde #6 : Marți 11 Mai 2010, 12:37:44 »

E greu sa combati braconajul pe beresti avand in vedere ca aproape fiecare locuitor din zona detine barca si cel putin cateva setci. Trist

Se poate si acolo combate braconajul dar cu jandarmii caci politia din zona ii pazesc pe braconieri.  Cum?
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #7 : Miercuri 12 Mai 2010, 13:00:45 »

...acum ii iei plasele...si a doua zi cumpara altele noi..si iar in balta cu ele...

Dar daca le ei de 10 ori vor renunta singuri, caci le va mai iesi 'socoteala" cu pestele pe care nu l-a prins fiidca au ramas fara plase.
Am vazut o actiune de acest gen pe un lac de langa Iasi. S-a schimbat condurerea iazului iar noua conducere a dotat paznicii  cu o barca cu motor cu o ancora lasata in deriva. Patrulau in fiecare dimineata in locurile in care se stia ca taranii baga plase in apa, curatau tot ce era in zona. Dupa o luna nu au mai fost gasite plase.
Deci se poate, doar ca trebuie sa va organizati putin.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #8 : Miercuri 12 Mai 2010, 13:39:10 »

Dar daca le ei de 10 ori vor renunta singuri, caci le va mai iesi 'socoteala" cu pestele pe care nu l-a prins fiidca au ramas fara plase.

Exact asta le-am spus si eu baietilor, nu trebuie decit o barca cu motor si citiva dispusi sa mearga la dragat acumularile de pe Siret si riul Suceava. Wink La un moment dat n-o sa le mai convina sa tot puna plasele-n "gaura". Cool. Parca s-a si oferit cineva sa vina cu barca la "arat" sau.... a uitat. sugubat
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Vineri 14 Mai 2010, 14:13:00 »

combaterea braconajului trebuie inceputa chiar de la angajatii de la baraj. in fiecare dimineatza ies cu barca "in interes de servici" sa controleze setcile.
Memorat

dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Vineri 14 Mai 2010, 17:00:01 »

da,Adrian,ai perfecta dreptate,dar ei fac asta de 30 ani si e foarte greu sa-i dezveti-e un mod de a fi a lor,(si ar mai fi ceva ,dar iti scriu pe privat!) sugubat
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #11 : Duminică 16 Mai 2010, 08:56:41 »

ar fii mai simplu daca ar da drumul la baraj din 2-3 ore cite jumatate de ora atunci baieti ar da degeaba cu bota-n balta
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #12 : Luni 17 Mai 2010, 10:16:15 »

Am fost sambata cu barca in coada, spre malul botosanean, la biban, cateava ore...am gasit vreo 6 setci, unele peste 100 m lungime....la un moment dat, au intrat 2 indivizi cu o barca, fara scule de epscuit, au facut un tur si au iesit....o dacie argintie, probabil localnici....sigur nu cautau nuferi....
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Luni 17 Mai 2010, 22:53:07 »

sigur ,ca nuferi nu sunt pe acel lac,doar cactusi de  branconieri  Suparat
Memorat
adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Marți 18 Mai 2010, 22:33:51 »

asta e treaba ! foarte greu de combatut braconajul pe hantesti ! dar poate odata si odata o sa se termine cu setcarii.
 Smiley
Memorat

dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Marți 18 Mai 2010, 22:36:34 »

niciodata Adriane,atata timp cat ''organili''nu-si fac treaba si chiar ii acopera pe branconieri! Jenat
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #16 : Miercuri 19 Mai 2010, 07:42:49 »

asta e sunt unii care din asta traiesc,pt ei e ca un serviciu
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #17 : Miercuri 19 Mai 2010, 08:39:51 »

Eu frecventez mai ales iarna acest baraj...si am inceput sa-i cunosc pe oamenii care pescuiesc acolo, si unii dintre ei au cu ce trai, au oi, au masini, etc....si ocupa cate o zona cu pripoane, pe care o pescuiesc pana cade gheata....si la fel e si cu setcile, ei stiu, in functie de zona unde e pusa, a cui e....sa nu mai zic ca se mai lauda ca au scos in iarna peste 500 kg de stiuca.....
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Miercuri 19 Mai 2010, 16:45:36 »

ASA E ! PE DEASUPRA SE LAUDA! DAR CUM POT SA LE SPUN CEVA CAND SUNT DE 2 ORI CAT ME SI PE DEASUPRA NICI PREA MULTA MINTE NU AU. DE MULTE ORI AM INGHITZIT IN SEC SI AM TACUT. NU CREDETZI CA TREBUIE SA SCHIMBAM CEVA?
Memorat

leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #19 : Joi 20 Mai 2010, 12:27:24 »

ASA E ! PE DEASUPRA SE LAUDA! DAR CUM POT SA LE SPUN CEVA CAND SUNT DE 2 ORI CAT ME SI PE DEASUPRA NICI PREA MULTA MINTE NU AU. DE MULTE ORI AM INGHITZIT IN SEC SI AM TACUT. NU CREDETZI CA TREBUIE SA SCHIMBAM CEVA?

Adrian, un telefon la 112 ai incercat macar odata? Stiu, stiu...politistii sunt unsi, corupti, incompetenti. Totusi, iti recomand cu caldura sa incerci, apelurile sunt inregistrate si ei trebuie intr-un fel sau altul sa raspunda solicitarii.
p.s. te rog sa nu mai scrii cu majuscule, nu e permis pe acest forum.
Memorat

let`em live, they are part of the game!
Pagini: [1] 2 3 ... 7   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.028 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 17:31:23
Copyright © 2006-2014 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.