Prieteni Pescari

lacul Beresti(HANTESTI)-invazie de branconieri

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 07:51:55 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6 7   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: lacul Beresti(HANTESTI)-invazie de branconieri  (Citit de 64690 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #80 : Luni 05 Iulie 2010, 19:26:41 »

Ai informatii ca ar fi ceva salau pe barajele din zona noastra, situate pe cursul Siretului? Eu pescuiesc de o bucata buna de vreme pe Hintesti/Ionaseni si Rogojesti si n-am auzit decat o legenda cu ceva alevini de salau pe Rogojesti....
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #81 : Luni 05 Iulie 2010, 19:35:49 »

Tocmai asta era unul din motivele mele de mirare: n-am auzit sa se ia salau pe cele doua acumulari! La cit de strecurate sint de plasari nu cred ca mai sint nici alevini! Suparat
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #82 : Luni 05 Iulie 2010, 20:21:53 »

posibil acum, cat au  fost deschise barajele ,sa fi urcat(daca l-au tinut muschii Risete).
Personal,am vazut salau prins sub porti la Hantesti, la crasnic ,intr-o primavara,de catre cei ce lucreaza la nodul hidro.
Apropo de populari, ''vidra'' lui Lucian s-a laudat la cineva zilele trecute ca a prins in Lipoveni somn de 9kg si de 3kg(la setca bineinteles! Suparat) si nu intelegea de unde....
S-ar fi rupt un iaz la Dragomirna ,care era populat cu somn si crap,care a curs in Lipoveni.....dar ''VIDRA'' lucreaza....... la O.G.A.Suceava !
Noi nici macar nu ajungem sa vedem acesti pesti, pe care-i extermina acest individ, asupra caruia nimeni nu a luat si nu va lua nici o masura...se pare!
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #83 : Marți 06 Iulie 2010, 02:55:26 »

Marcel,nu e nicio legenda :s-a populat cu salau, dar nu cu alevini ci cu puiet si cu ceva salai maturi.Banii au fost adunati de pescari,a contribuit si ajvps suceava cu 15 milioane vechi si a sponsorizat si Turneul AVP cu 5 milioane.Mi-e scirba sa-mi aduc aminte de faptul ca de fapt cei mai multi bani au fost folositi pentru a petrece un Paste fericit (cu icre si carne de sturioni) doi indivizi (unul e acum la PP Bucovina).
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #84 : Marți 06 Iulie 2010, 03:04:44 »

era bine sa aflam si cum a coborat puietul de salau de pe pod direct in apa.
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #85 : Marți 06 Iulie 2010, 03:23:28 »

Legende! Mai concret daca se poate! Puietul a fost eliberat in conditii excelente :a murit un singur peste ! Si transportul a fost fara mortalitati !
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #86 : Marți 06 Iulie 2010, 09:56:37 »

Exista cumva si un filmulet cu aceasta populare, asa cum au facut baietii de la Pascani pe Siret la Lespezi si Pascani? Cool Daca nu, avem toate motivele sa consideram aceasta presupusa populare cu salau la Hintesti ca fiind una din legendele neconfirmate ale AJVPS Suceava, ca multe altele dealtfel. Tac
Memorat

marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #87 : Marți 06 Iulie 2010, 10:09:12 »

Pinadi, scrii repede si citesti cam in viteza. Rezultatul e ca esti cam pe langa subiect. Salaii lui Nick erau pe alt Beresti, iar salaii lui Nucu (Sorin Buculei) erau pe Rogojesti.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #88 : Marți 06 Iulie 2010, 10:12:26 »

Bine, bine, daca nu baga filmuletul inseamna ca erau...pe nicaieri salaii aia! Tac
Memorat

Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #89 : Marți 06 Iulie 2010, 10:29:20 »

Nu știu unde a populat ajvps cu șalăi, dar pe Rogojești și Hânțești nimeni nu a prins vreun exemplar. Au fost organizate concursuri, iarna s-a stat la copcă în draci pe mii de găuri, iar rezultatul a fost același. Ar fi o explicație. Nu le priește apa Siretului până la confluența cu Suceava și au răposat subit.  Risete
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #90 : Marți 06 Iulie 2010, 10:35:45 »

Poate erau alevini de biban, sau poate erau de obleti dungati cu markerul.... sugubat
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #91 : Marți 06 Iulie 2010, 10:40:03 »

Risete Risete Risete
Memorat

Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #92 : Marți 06 Iulie 2010, 12:53:50 »

la pod la Siret cu 800 (?!) de puieti de un an .Nici eu nu vad undele radio .Oare asta inseamna ca nu exista ? Puietii au fost adusi de la Bivolari (IS).S-au prins in aval de barajul de la Rogojesti ! Si s-au mai prins mai in amonte de pod, la Matlacica ,cit si pe la Melc! Sigur ca numarul lor a fost f mic.Asta a fost acu' doi ani .Ar trebui sa fie destul de mari acum !Preferabil era sa se populeze cu salai maturi,iarna !A fost ,dupa parerea mea o incercare nereusita si care m-a scirbit peste masura! Cum am mai spus ,unul dintre tepari e la PP Bucovina!
  E treaba voastra ce credeti ! Eu nu fac aici propaganda pro sau contra ajvps.Si nici nu intru in polemica !Astea sint faptele ! Si in ajvps sint si oameni de caracter cum si in PP sint si lichele !

Postat pe:: Marți 06 Iulie 2010, 12:49:49

Marcel,stii foarte bine despre ce a fost vorba ! Ironiile astea cu obletii nu cred ca-si au rostul  Suparat. Mai ales din partea ta !
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #93 : Marți 06 Iulie 2010, 13:30:30 »

Stiu care-i treaba....faza cu dungile e o gluma pe care noi o mai facem cand prindem in concurs altceva decat specia tinta: o dungam cu markerul si o ducem la masuratoare. Asa ca n-ai motive sa te superi.  Wink
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #94 : Marți 06 Iulie 2010, 15:33:45 »

la pod la Siret cu 800 (?!) de puieti de un an .Nici eu nu vad undele radio .Oare asta inseamna ca nu exista ? Puietii au fost adusi de la Bivolari (IS).S-au prins in aval de barajul de la Rogojesti ! Si s-au mai prins mai in amonte de pod, la Matlacica ,cit si pe la Melc!
       Poze, filme, dovada, vorba lu Leana! sugubat
Memorat

Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #95 : Marți 06 Iulie 2010, 15:52:22 »

asteapta !
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #96 : Marți 06 Iulie 2010, 15:54:19 »

Am rabdare, sint ochi si urechi. Rinjet Iar cind spui ca sint jigodii in PP ar trebui sa dai nume si sa aduci dovezi, altfel nu vei fi prea simpatizat pe-aici daca vi doar cu acuzatii evazive. Eu mi-am luat o suspendare pentru mai putin de-atit, dar se pare ca tu ai pile la administratori din moment ce nu ti se cer explicatii. Wink
« Ultima modificare: Marți 06 Iulie 2010, 15:59:45 de către pinadi » Memorat

marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #97 : Marți 06 Iulie 2010, 16:12:44 »

Probabil ca voi, ca intre concetateni va cam cunoasteti, si cred ca stii la cine se refera Nucu. Eu, desi sunt din BT, la prima intalnire de constituire a PP, am recunoscut cativa care au avut practici mai putin sportive....asa ca concluziile voi le trageti....
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #98 : Marți 06 Iulie 2010, 16:23:33 »

Chiar nu stiu la cine se refera, de aceea l-am rugat sa fie mai explicit, sa stim si noi cu cine defilam, sa nu murim prosti. Cool
Memorat

Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #99 : Miercuri 07 Iulie 2010, 08:48:50 »

800 de puieți de șalău de un an. Adică la 25 g cel mult bucata, vreo 32 KG cu 1500 RON plus bani de la pescari mi se pare d-le vicepreședinte pe probleme de pescuit o chestie care frizează ridicolul. Iar pe actualul prieten am vrea să-l știm și noi, măcar dacă e simplu membru, poate are și o funcție în asociație, așa de fapt divers nu cumva să ne trezim cu un "cuțit" în spate.
Memorat
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6 7   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.041 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 23 Noiembrie 2017, 01:22:30
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.