Prieteni Pescari

Braconieri Suceava

Duminică 22 Octombrie 2017, 07:42:26 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 4 5 [6]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Braconieri Suceava  (Citit de 86761 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Oliver URSU
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Oriunde pe rau

« Răspunde #100 : Sâmbătă 17 Decembrie 2011, 19:35:23 »

Nestingheriti...
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Oliver URSU
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #101 : Duminică 18 Decembrie 2011, 16:52:07 »

altii...
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: suceava

« Răspunde #102 : Luni 19 Decembrie 2011, 18:51:23 »

“Haiduc” treci la fapte, cine te opreste?
eu fac ceea ce-mi permit - pescar singuratic fiind (n-am cum sa ma iau la bataie cu o turma de cercopiteci): atitudine in articolele pe care le scriu in presa si pe blogul personal.

de ce nu se spune nimic de cele 137 de dosare cu braconeri Suparat si de situatia in care suntem pusi in momentul in care mergem pe apa fara politie cand ne taie prelatele la masini,cauciucuri,sau arunca cu pietre.Eu personal am o turma de dusmani fiindca am mers in controale cu politia locala,nu mai zic de amenintari si alea ,alea.....Siner am observat ca in momentul in care se i-a atitudine de catre pescarii de pe balta,braconerii o c-am tulesc.Caz concret pe Moldova in zona Baia braconerii au facut baie...ajutati de pe mal Rinjet
cele 137 de dosare trebuie aduse la cunostinta membrilor PP de catre conducere, iar caile prin care o pot face sunt extrem de generoase!

tot nu te-ai lamurit ca cei care chibiteaza de pe margine si evident au si reprosuri nu au facut niciodata nimic benevol in viata lor si nici nu vor face
ei au doar probleme nu au si solutii si nici nu participa la solutiile altor
indiferent ca vorbim de braconaj, caini comunitari sau satisfacerea curvelor de pe centura

oby, daca bati cumva spre ceea ce am zis eu, ai gresit total persoana.
conducerea PP si-a ales (nu stiu pe ce criterii...) oamenii "de baza" care pot participa, impreuna cu organele abilitate, la controale. n-am fost intrebat, n-am fost consultat (in calitate de membru - poate alti membri au fost consultati) s.a.m.d.
si nu-nteleg de ce sintagma "benevol"? am incasat eu cumva 50 ron/pescar (exclusiv taxa de 30 ron varsata la ANPA) pentru activitati "benevole"?
s'avem pardon!
am incheiat eu, personal, vreun protocol cu jandarmeria sau politia, pentru a-i putea solicita la plimbari pe malul apei? nu, abia daca-s bagat in seama pt apelurile la 112.

sau atitudinile critice nu sunt agreate?

p.s. imi reafirm dezamagirea fata de raportul asteptari/realizari - din punctul meu de vedere.
Memorat

invitatie [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #103 : Luni 19 Decembrie 2011, 19:32:53 »

Un presedinte nu e ales pe post de “public relations” cu membrii asociatiei. Daca vrei sa te implici cu adevarat fa primul pas si suna, informeaza-te cu privire la actiuni, pune osul si organizeaza si tu actiuni, numai pe forum sau blog nu rezolvi nimic, suna ca si cum te-ai vaita ca o baba. Si mai zici ca esti dezamagit, de ceea ce nici tu nu ai facut.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #104 : Luni 19 Decembrie 2011, 22:46:29 »

conducerea PP si-a ales (nu stiu pe ce criterii...) oamenii "de baza" care pot participa, impreuna cu organele abilitate, la controale. n-am fost intrebat, n-am fost consultat (in calitate de membru - poate alti membri au fost consultati) s.a.m.d.
criteriile au  fost  urmatoarele ......
la  intalnirea  PP (unde  sau  discutat de  toate ptr  toti  cei care au  binevoit  sa  vina  la  intalnire )sa  facut  o  lista  cu  cei  care   vor   sa  activeze  in  corpul  de  control
sau lasat  datele  personale,  sau  facut  legitimatii  ....si  asta  a  fost.
dupa   care .....pande  prin  stufaris  , noaptea   mers  pe  toate  coclaurile gata   gata  sa  ti  rupi  gatul in  vre  o   groapa , motorina ,  baterii  la  lanterne, timp  pierdut  pana  pe  la  2    chiar 3  noaptea.ehhe   ce   distractie.
Memorat
Oliver URSU
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #105 : Luni 19 Decembrie 2011, 23:22:18 »

cei de pe forumul de vest si-au intocmit o petitie.  ( [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] )
hai sa facem si noi asa una, sa mergem ca unii din usa in usa, la pescari, la prieteni, la familii, chiar pe balta, si sa ne iscalim ca avem mari sanse in a o depune spre aprobare, pana in martie 2012. Sau, de ce nu pana la deschiderea sezonului de pescuit. 
Nota**: la o petitie ce conteaza? Nr de semnaturi, nu? Atunci cand fiecare care vine la vizat sa se semneze acolo, ca e mai simplu. nu? Pareri?                                                                                           
Memorat

secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #106 : Marți 20 Decembrie 2011, 04:41:15 »

la sedinta asociatiei din ian 2011 s-a facut un tabel cu cei care, benevol si contracost vor putea participa la actiunile de control facute in colaborare cu politia si jandarmeria.
 bineinteles ca in timp echipa s-a diminuat, dar cea mai fumoasa actiune si mobilizare s-a facut cand a depus scobarul !
 iar in timpul aceleiasi sedinte s-a discutat si despre vitejia celor de dupa monitor.

acum , dupa un calcul simplu , cum pot maxim 10 insi sa stopeze FENOMENUL NUMIT BRACONAJ intr-un judet intreg ?

si uite asa , iarna fiind , uitandu-ma pe fereastra cum curge neaua, ma gadesc la cei care n-au somn si se apuca sa scrie tampenii , sau ma rog, ce le mai trece prin cap la ora asta.
 si sa visez cu ochii deschisi la capturile care au si n-au fost intr-un sezon si la cele car v-or putea sa fie si cu ce bete si in ce locuri si tot asa ca ma ia dracu de nervi ca vreau iar la PESCUIT !

Postat pe:: Marți 20 Decembrie 2011, 04:34:41

oliver domnule , ai dreptate cu petitia asta ,
 dar oare nu le ceri prea mult ? nu cumva trebuie sa mergi inainte pe malul apei sa fugaresti toti braconerii din zona ? sa le maturi si sa le nadesti locul de pescuit? si totul pt umila taxa de 80 lei !
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #107 : Miercuri 22 Februarie 2012, 08:57:37 »

Ieri la Lisaura braconierii hacuiau la ancore scobarul ziua in amiaza mare, pescarii la pluta stateau si ii priveau neputinciosi, s-a sunat la 112 dar degeaba, poate are cineva urechi sa auda, nu de alta dar nici nu s-a dezghetat bine si cacanarii astia vor sa iasa din foame.
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #108 : Miercuri 22 Februarie 2012, 20:54:09 »

si  cand  te  gandesti  ca  Lisaura  e  la  nici 10  min  de  Suceava .nu  se  sfiiesc  de  nimeni.
pana   nu  se  fac niste  dosare  penale si  aparut  in  presa cu  fotografie  la  rubrica ,, Nu  faceti  ca  ei  ,,  nu  se  vor  linisti.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #109 : Duminică 08 Aprilie 2012, 14:25:56 »

Am inteles ca a inceput sa se bata scobarul in aval de Mol si macelarii sunt calare pe el,nu credeti ca ar trebui intervenit?
Chiar daca nu e prohibitie, dar sa pescuiesti la ecran,ancora ,este tot ilegal!
Memorat
codrinescu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi-vatra dornei

« Răspunde #110 : Luni 09 Aprilie 2012, 10:20:25 »

altii...

probabil noi nu stim:D, si s a inventat acest nou stil de pescuit...''la ecran''...urmeaza probabil inscrierea sculelor la OSIM
Memorat

''caci nu-i totuna leu sa mori, ori caine-nlantuit!!''
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #111 : Luni 09 Aprilie 2012, 10:34:32 »

sunt  echipe  de  control  la  prieteni  pescari  ....
este  masina  ,  sa  se  mearga  in  control.
vineri  eram  pe  Lipoveni  si  am  vazut   baietii  ca  au  fost  si  au  controlat  de  permise  pe tot digul  ....deci   se  poate.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #112 : Luni 09 Aprilie 2012, 23:31:26 »

E vechi stilul de cel putin 10 ani, adus de rusi in bazar si exportat in toata tara.....
Memorat
semaca14
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #113 : Marți 10 Aprilie 2012, 12:15:12 »

Am inteles ca a inceput sa se bata scobarul in aval de Mol si macelarii sunt calare pe el,nu credeti ca ar trebui intervenit?
Chiar daca nu e prohibitie, dar sa pescuiesti la ecran,ancora ,este tot ilegal!

am fost eu si am vazut ce se petrece 5-6 pescari pe o portiune de 5 m bataie nu alta cate 2-3 ancore pe fir si hacuiala in voia cea buna fara nici o jena nesimtire curata pentru ca in perioada asta pestele chiar mananca am prins destul la rama mai jos de ei pentru ca nu mai aveam loc langa ei ba chiar am fost si injurat ca ce caut cu o astfel de montura ca mai mult ii incurc si ei nu-si pot face treaba   
Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #114 : Marți 10 Aprilie 2012, 14:58:55 »

De ce,nu-i aruncati in apa,fratilor? Asa mai scapati de ei. Evil sau nu este apa adinca?
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #115 : Vineri 20 Decembrie 2013, 23:31:26 »

Apropo de branconieri , am inteles ca exista o ''superechipa'' in BT, formata din politisti activi, care cum se linistesc ''fraierii '' de pescari sportivi , cum se raceste afara, fac praf toate gropanele unde hiberneaza pestele - iarna trecuta au capturat mii de kg de peste, intamplator am vizionat un filmulet live, unde acesti ''pescari'' au hacuit la ancora un ''somotel'' de peste 100 kg si inca vreo cativa mai'' mici'', la 50-60 kg! Suparat
Colac peste pupaza, se si dau mari pescari si-si afiseaza pozele ''capturilor'' prin magazinele de specialitate( Mag. DALA din BT), poza prezentata pe unul din peretii magazinului Suparat
Probabil, cat timp scriu eu aceste randuri, acesti ''baieti buni'' pregatesc alte lovituri , sau de ce nu poate le si executa Police..... ca na, ei sunt aparatorii legii Suparat
Memorat
Pagini: 1 ... 4 5 [6]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.052 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 10:44:13
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.