Prieteni Pescari

Braconieri Suceava

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 09:51:07 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 [3] 4 5 6   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Braconieri Suceava  (Citit de 87601 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #40 : Miercuri 12 Mai 2010, 10:38:58 »

Intr-adevar, supereditare! Aplauze Aplauze Aplauze Ar trebui desigur facute mai dese astfel de controale, dar e nevoie si de un sprijin mai sustinut din partea pescarilor si a asociatiei PP Bucovina Suceava. Trist
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #41 : Miercuri 12 Mai 2010, 22:16:07 »

problemele Iasului va rog sa le discutati la subiectele din "gradina" dvs. Altele sunt prioritatile pe acolo...
Lucian are dreptate Rinjet ,sa nu amestecam "parohiile" Rinjet
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #42 : Miercuri 19 Mai 2010, 15:46:56 »

Pescari sportivi suceveni implicati-va in lupta impotriva braconajului! Rugaciune Daca veti sta si veti astepta vesnic ca mereu altcineva sa se ocupe, peste 10 ani n-o sa mai aveti unde pescui decit pe balti private cu taxe din ce in ce mai piperate pe masura ce riurile se vor goli de peste! Shocked Asta se urmareste de fapt, din moment ce nimeni nu e interesat sa deranjeze braconierii! Jenat Tac
Memorat

c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #43 : Joi 08 Iulie 2010, 09:36:47 »

acum cu apele astea mari s-a dus o gramada de peste,din Dornesti pana la vale in Dolhasca am tot auzit ca s-a prins peste cit cu mina cit cu crisnicele
Memorat
adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #44 : Joi 08 Iulie 2010, 15:39:47 »

asta e realitatea. oricum nu intereseaza pe nimeni din cate vad. daca vrei poti sa iti achizitiozenzi plasa monofilament si sa pescuiesti pe orice apa publica cand ai chef. nimeni nu te intreaba de sanatate. personal am cateva iesiri la pescuit anu asta. si nu am vazut sa se faca vreun control. toata lumea are un singur interes : sa faca bani! traim intr-o tara de .... ma bate gandu sa nu imi mai scot nici macar permis de pescuit pt ca nu imi este necesar sin cate vad.
Memorat

Traim in Romania ! Si atat !
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #45 : Joi 08 Iulie 2010, 15:51:55 »

asta e realitatea. oricum nu intereseaza pe nimeni din cate vad. daca vrei poti sa iti achizitiozenzi plasa monofilament si sa pescuiesti pe orice apa publica cand ai chef. nimeni nu te intreaba de sanatate. personal am cateva iesiri la pescuit anu asta. si nu am vazut sa se faca vreun control. toata lumea are un singur interes : sa faca bani! traim intr-o tara de .... ma bate gandu sa nu imi mai scot nici macar permis de pescuit pt ca nu imi este necesar sin cate vad.
zi si mie de unde se achizitioneaza plase Rinjet...ca de restu ma ocup eu Rinjet.Din informatiile mele multe plase se conf. in tara inclusiv ecranele,bazarul din Suceava e vizat de mult Suparat
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #46 : Joi 08 Iulie 2010, 17:41:36 »

Plasele, setcile si alte dracovenii pentru distrus pestii  vin frumusel prin vama de la Siret, prin punctul  de trecere a frontierei  de la Vicovu de Sus si cine mai stie pe unde , de la prietenii nostri ucrainieni. Ca au grija de noi. Daca tot ne repopuleaza apele ( cazul crescatoriilor de la ei rupte de raul Siret la recentele inundatii ) , ne trimit si "mijloacele cele mai simple" sa-i si capturam. Exista insa si adevarati artizani autohtoni de impletit "ecrane", care fac bani buni din "meseria" asta.
Memorat
adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #47 : Joi 08 Iulie 2010, 22:40:23 »

domnu petru dute in bazar. ia-ti un amuc cu fatza de braconier. trimite-l la cei care vand scule de pescuit si  punel sa se bage in seama. totul e sa ii castigi increderea vanzatorului sau sa te recomande alt bazarist si cumperi plasa cata vrei
Memorat

Traim in Romania ! Si atat !
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #48 : Sâmbătă 10 Iulie 2010, 11:01:20 »

Petru sa stii ca plase sint cite vrei si in bazar si pe apele publice! Suparat Trebuie doar sa-ti doresti cu-adevarat sa incepi sa iesi la "cules" de asa ceva nu doar sa stai la nivel de bune intentii. Apropo, cred ca pe protocolul de colaborare pentru combaterea braconajului incheiat de PP Bucovina Suceava cu IJP Suceava s-a asezat un praf gros cit obrazul unora din PP, care doar se erijeaza in mari luptatori antibraconaj si de fapt fac...nimic in aceasta directie. La sfirsitul acelui filmulet cu actiunea antibraconaj a PP Bucovina Suceava scria ceva: va urma. Intrebare pentru conducerea PP Bucovina Suceava: cind va urma? Cu o floare nu se face primavara si cu o actiune nu dispare braconajul de pe apele publice! Jenat
Memorat

c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #49 : Duminică 18 Iulie 2010, 13:40:56 »

e de belea cu apa asta,pana acum a fost mare si tulbure acum cind a dat spre limpezire si se poate pescui cit de cit o tot freaca din baraj de la Itcani,tot ii da drumul la doua ,trei ore cel mult ca sa nu poti face nimic,numai bine il inadesti un pic cind sa pescuiesti iar creste apa,e jale anul asta e aproape compromis cu totul cred ca numai la copca o sa putem pescui linistiti Pling Suparat
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #50 : Duminică 15 August 2010, 20:48:56 »

Se cunosc rezultatele controalelor pe apele curgatoare din judet , astazi l, a Danila, am vazut doar 6 ecranari.
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #51 : Duminică 15 August 2010, 23:00:28 »

Dinu,nu exista CINEVA ! Combaterea braconajului trebuie s-o facem noi!
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #52 : Duminică 15 August 2010, 23:30:24 »

Exact, asa cum fac baietii de la Pascani si de la CRE Bacau, am mai zis de multe ori, dar n-are cine sa auda. Jenat
Memorat

ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #53 : Luni 16 August 2010, 10:12:50 »

Sa combatem braconajul sunand la 112? Dar asociatia ce face? Sunt deacord sa sun la asociatie si sa se ocupe ea de a chema politia, nu eu direct. Daca as sti ca ar avea rezultat , as face treaba asta.

Postat pe:: Luni 16 August 2010, 09:36:41

Domnule Buculei, ati spus, citez :" Combaterea braconajului trebuie s-o facem noi! " . Este adevarat, dar eu am avut de suferit in urma unor acte de combatere a braconajului ( pe vremea cand mergeam la sedintele clubului Thymallus )  de aceea cred ca este normal ca asociatia ( prin corpul ei de control ) sa se ocupe de acest lucru. Cine ma protejeaza pe mine ca individ de braconierii pe care i-am dat in vileag? Pentru ca in discretia politistilor nu ma mai incred nicioadata.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #54 : Luni 16 August 2010, 13:14:37 »

corect, ''ochiulvigilent'' are dreptate, noi in calitate de membri a unei asociatii,sesizam asociatia ,pentru a semnala cazuri de branconaj, dar asociatia, care are personalitate juridica ,sa sesizeze
''organili'' sa ia masuri si in acest caz chiar se pot urmari(cere) de catre asociatie efectiv ce s-a facut ,in urma sesizarii,ca altfel noi dam telefon la 112, de obicei ti se face legatura cu politistul din comuna .....si cam atat.El e multumit ca taranii stau pe balta(rau) cu ecranele si nu se taie prin crasma , de cretini ce sunt! Trist, iar tu ti-o iei in freza cand vii la pescuit in zona!
Memorat
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #55 : Luni 16 August 2010, 16:45:34 »

Exact, asa cum fac baietii de la Pascani si de la CRE Bacau, am mai zis de multe ori, dar n-are cine sa auda. Jenat
Sa combatem braconajul sunand la 112? Dar asociatia ce face? Sunt deacord sa sun la asociatie si sa se ocupe ea de a chema politia, nu eu direct …………..
corect, ''ochiulvigilent'' are dreptate, noi in calitate de membri a unei asociatii,sesizam asociatia ,pentru a semnala cazuri de branconaj, dar asociatia, care are personalitate juridica ,sa sesizeze ''organili'' sa ia masuri ……………..
Uite ca sunteti 3 oameni care doresc acelasi lucru si (dupa legislatia din Romania) trei oameni sunt suficienti pentru a constitui o asociatie.
Faceti un exercitiu de imaginatie si vedeti daca voi ati putea sa faceti ceea ce doriti sa faca asociatia in care sunteti acum.  sugubat
Functie de raspuns aveti doua variante :
- Daca voi nu ati putea face ceea ce pretindeti altora ... ar fi cazul sa lasati ciocul mic si sa indurati ceea ce binevoieste asociatia sa va "ofere".   Evil
- Daca considerati ca voi ati putea ... va doresc succes !  Cum?
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #56 : Luni 16 August 2010, 17:10:07 »

Problema este ca am facut ceea ce "pretind altora ". M-am implicat efectiv si activ in combaterea braconajului in urma cu ceva timp. Rezultatul ? Politistii au spus braconierilor de la cine au venit sesizarile ( ca erau prieteni cu acestia) si au inceput amenintari , intimidari , telefoane in miez de noapte , etc. Sincer nu mai vreau sa trec prin asa ceva.
Platesc o cotizatie la o asociatie ca ea sa-mi ofere conditii de pescuit civilizate.Exista un "CORP DE CONTROL", oare cu ce s-o fi ocupand? El nu are ca principal scop combaterea braconajului ?
 Si inca o chestie, controalele ar trebui facute nu numai pentru a prinde braconierii asupra faptului
( dupa ce au omorat un numar mai mare sau mai mic de pesti ) ci ele trebuie facute cat mai des pentru a-i descuraja pe braconieri si a salva astfel pestele.Parerea mea.
Iar in legatura cu  - " ciocul mic" , nu cred ca ne cunoastem atat de bine incat sa ne permitem un astfel de limbaj. Asta e limbaj de politicieni , ori noi suntem pescari si ne consideram oameni civilizati.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #57 : Luni 16 August 2010, 18:57:22 »

... ar fi cazul sa lasati ciocul mic si sa indurati ceea ce binevoieste asociatia sa va "ofere".   Evil

Pina una alta sintem intr-o asociatie la care am cotizat si care are in obiectul de activitate si combaterea braconajului pe apele publice. Dupa multe insistente, inclusiv din partea mea, in prohibitie s-a inceput timid ceva. A fost o actiune la care am participat si eu personal. Ulterior am fost indepartat pentru ca altii ca tine, buni doar de gura, s-au crezut mai destepti si-au vrut ei sa faca treaba "mai inteligent". Asa de inteligent a facut-o, ca n-au mai facut mai nimic.
     Sugestia ta de a se infiinta o alta asociatie au facut-o mai multi pescari cind au sesizat imobilismul PP in combaterea braconajului, asa ca nu esti original.
     Ca urmare, spune sa lase coicul mic celor cu care-ti permiti sa te tragi de nojite cind mergi la prasit. Jenat
Memorat

ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #58 : Luni 16 August 2010, 20:17:42 »

Am cotizat si eu cindva la PP si nu pentru concursuri sau nu pentru paza fondului piscicol ... ci pur si simplu pentru ca si atunci ca si acum permisul de pescuit putea fi obtinut doar de la asociatiile de pescari. S-a intimplat in acel an ca asociatia sa nu-mi dea permisul ... asa ca am mers la pescuit doar cu chitanta. Si asta e tot braconaj conform Dictionarului de neologisme: "BRACONÁJ s.n. Vânătoare sau pescuit ilegal, fără permis.[< fr. braconnage]
Altfel zis si braconier si cu banii luati.  Cum?
S-a intimplat insa ca in acel an permisul de pescuit sa coste 1 RON, adica "imensa" suma de 1 RON a stat intre ei si corectitudinea lor fata de mine.
Cum si in anul anterior o alta asociatie imi servise aceeasi "teapa" ... ,mi-am propus sa-i tratez cu precautie. S-a intimplat sa si reusesc ... drept care deja imi pun problema ca desi unele asociatii imi datoreaza ceva (ceva pentru care eu am platit) ... datoriile se sterg dupa o perioada (sa zicem de trei ani).  Tac Numai ca, pentru a ajunge in stadiul asta, si eu am facut ceva concret, ceva de natura a ma face independent fata de alte asociatii.  Tac    Pina a ajunge acolo aflati ca si eu am cârâit  ... 

Daca voi ati mers la o anume asociatie pentru paza fondului piscicol si ei au promis ca o vor face e dreptul vostru sa le cereti sa se conformeze. Eu indraznesc insa sa privesc ceva mai departe si parca se intrevede ca nu prea sunt sanse sa faceti asociatia sa lucreze ca si cum ati conduce-o voi. Bun protestati, acuzati, dati sugestii ... insa pina la urma tot va trebui sa faceti ceva concret ... ca altfel ramineti la stadiul de cârâială si (daca se concretizeaza asta) nu veti mai putea protesta la expresii de genul "ciocul mic".

Succes !
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #59 : Luni 16 August 2010, 23:05:49 »

Ai dreptate si tu in felul tau. Ca sa faci ceva in domeniul asta e nevoie de mai multi, macar 10-15 persoane hotarite. La Suceava insa am observat ca sint doua mari probleme: una ar fi cea a orgoliilor si intereselor si cealalta a lipsei de implicare:" las ca o sa faca ceilalti".
      Sint sanse foarte mari in aceste conditii ca, de anul viitor sa parasesc PP Bucovina Suceava, pentru ca nu-mi reprezinta deloc interesele. Mai mult ca sigur ma voi inscrie la PP Pascani, din foarte multe motive si cred ca vor fi multi altii pe care-i cunosc care vor proceda la fel.
      Primul lucru de care e nevoie ca sa faci ceva e sa vrei cu-adevarat sa faci. Din pacate, la Suceava, nu se vrea sa se faca. Jenat
Memorat

Pagini: 1 2 [3] 4 5 6   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.067 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 04 Iulie 2017, 17:41:54
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.