Prieteni Pescari

Braconieri Suceava

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 09:48:31 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Braconieri Suceava  (Citit de 87596 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #80 : Luni 25 Aprilie 2011, 09:54:36 »

Acum am aflat, in dreptul localitatii Vicovu de Jos asta -noapte a fost macel la scobar ....
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #81 : Luni 25 Aprilie 2011, 10:25:19 »

Peste tot e la fel,daca autoritatile statului nu vor sa protejeze fauna, asociatiile de pescari sunt prea mici ca sa poata acoperi atata zona-Razvan & baietii sunt pe metereze de cateva zile si nopti pazesc zona baraj IFA, Luncusoara ,etc, dar ce pot face 4-5 oameni, la atata intindere de ape ?
Branconierii sunt de sute de ori mai multi si fac asta de 20 de ani cel putin, daca AJVPS-ul a dormit anii astia, iar acum , daca nu-i sprijinim si noi cum putem pe Razvan & asociatia, n-o sa poata face nimic! Trist
Vin la intimidare , f. multi si cu tupeu se iau de ai nostri , ca cine sunt ei sa-i opreasca? Se intampla noapte de noapte in zona baraj IFA(MALL). Suparat
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #82 : Luni 25 Aprilie 2011, 11:06:05 »

pot  sa  va  spun ca   sa  salvat  mult  peste  anul acesta, cel  putin  in  zona  mall ,baraj  Ifa  pana spre punte  la  tisauti .in  7  oameni  am  cautat  sa acoperim  o zona  cat  mai  mare .
sa  stat in  fiecare   noapte si  multi  braconieri  au  fost intorsi  din  drum  sau  au trecut apa  in  inot  cand  am  aparut langa  ei .culmea  nesimtirii  noi   eram  pe mal  langa masini iar  doi  din braconieri  au incercat de  fata  cu  noi  sa  intre  in  apa  la braconat.
si  au  luat  o urat ......daca vor mai manca  scobar  sper  sa  l  manance cu  noduri.
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #83 : Luni 25 Aprilie 2011, 13:04:52 »

vin de pe apa acum
 deja s-a mai linistit scobarul , sau s-a retras spre adanc
 braconieri mai putin , probabil din cauza sarbatorilor.
Memorat
ianos10
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #84 : Luni 25 Aprilie 2011, 23:14:03 »

Buna seara! Imi cer scuze, mesajul este pentru Dl Radu care cunoaste si respecta aceasta familie de pescari, Patrascu! Oricum, nu voi intelege niciodata acest fenomen, braconajul cu "ecranul" practicat de adevarati pescari...ma rog, asa credeam ca este domnul Patrascu Sorin. Alt motiv decat foamea sau banii castigati din vanzarea pestelui, de multe ori pestele este vandut pentru un "sprit" , nu vad! Una peste alta, se observa o mai buna organizare anul acesta in ceea ce priveste lupta cu braconierii. Dupa scobar incepe cleanul perioada de boiste si ma ingrijoreaza populatia in continua scadere a acestei specii pe raul Suceava. Succes pe mai departe!
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #85 : Vineri 20 Mai 2011, 10:13:56 »

Sa fie oare adevarat , sau este dozar un zvon ? PP Suceava a efectuat ieri control pe zona raului Siret din amonte de podul din Siret ? ( zona care a a fost deschisa ieri pescuitului ).
 Daca este adevarat, aceasta este cea mai buna veste pe care am auzit-o in ultimul timp. Felicitari ! La cat mai multe controale !
« Ultima modificare: Vineri 20 Mai 2011, 12:05:56 de către ochiulvigilent » Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #86 : Vineri 20 Mai 2011, 14:56:37 »

Excelent ar fi -sa-i mai cada galoanele domnului Tomosoiu , cu a sa'' imparatie'' Rogojesti. Risete
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #87 : Vineri 20 Mai 2011, 15:06:13 »

Care galoane ?Nu stiu daca a trecut de caporal !
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #88 : Duminică 22 Mai 2011, 22:19:53 »

Cat de important se da el in zona, cred ca este caporal ''major'' Risete al Rogojestiului.
Memorat
vps
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #89 : Vineri 03 Iunie 2011, 14:08:26 »

Dupa scobar incepe cleanul perioada de boiste si ma ingrijoreaza populatia in continua scadere a acestei specii pe raul Suceava. Succes pe mai departe!
Deoarece scobarul depune icrele primul, acesta urmeaza a se hrani cu icrele celorlalte specii de pesti, asa se explica domnilor lipsa cleanului si a mrenei din raul Suceava in ultimii ani. Este un cerc vicios : ne bucuram ca avem scobar, dar adio clean. Si va fi si mai putin in urmatorii ani daca scobarul continua sa se inmulteasca in ritmul in care a facut-o in ultima vreme.
Cat despre domnul Sorin Patrascu, pe vremea cand el suna la militieni pt a stavili braconajul pe timpul raposatului, dumneavostra probabil nu stiati prea bine cum va numiti. Sa mai zic si ca datorita lui s-au mancat mici si s-a baut bere "in familie" in ultimii 13 ani cu ocazia concursurilor de pescuit in zona Liteni ? Razboinici din spatele calculatorului au fost si vor fi in continuare, mai ales cu probleme personale fata de unii.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #90 : Sâmbătă 08 Octombrie 2011, 08:50:03 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Un nou stil de pescuit(vechi de fapt!),practicat pe NEAGRA BROSTENILOR, o apa unicat ptr. biodiversitatea de salmonide ce traiesc aici.
Credeti ca putem face o petitie ceva , sa oprim macelul?
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #91 : Luni 12 Decembrie 2011, 07:00:43 »

Ieri in zona pod Dolhasca 16 buc. ecranisti macelareau scobarul, Razvan facem o incursiune in zona ?
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #92 : Luni 12 Decembrie 2011, 08:03:03 »

acolo se intampla un fenomen ciudat.....cand vine politia toti taie firul si sunt...pescari de buna credinta Suparat
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #93 : Luni 12 Decembrie 2011, 11:37:27 »

putem verifica Petru cine are permis, sa ne demonstreze ca pescuieste legal, ce momeala foloseste, etc, e bataie de joc Suparat
Acu cativa ani a venit Jandarmeria din Dolhasca sa vada cate bete avem in apa, iar ieri a trecut Dacia jandarmeriei cu girofar, astia dadeau la ecran de pe pod -nici macar n-a oprit!
Eu ce sa cred , ca-si iau dreptul in peste de la branconieri, daca trec pe langa o infractiune si nu reactioneaza? Trist
Le-am trimis pe site-ul lor din Suceava o plangere astazi, dar sincer sa fiu sunt sceptic ca ar lua vreo masura....
Memorat
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #94 : Marți 13 Decembrie 2011, 19:33:33 »

acolo se intampla un fenomen ciudat.....cand vine politia toti taie firul si sunt...pescari de buna credinta Suparat

adica nu taie firul niciodata!!!
in toate iesirile pe care le-am avut anul asta pe Siret, n-am intalnit decat traistari si ecranisti care fac ceva pe permisele noastre de pescuit si pe cotizatiile aferente asociatiilor!
sunt membru PP, am prieteni in PP si, desi ma doare, o s-o spun:
mi-am pus mari sperante ca, odata cu aparitia PP (si la Suceava), voi uita de AJVPS si de nepasarea/neimplicarea lor in ceea ce ar trebui sa fie si este o obligatie.
in momentul de fata, ca pescar sportiv, nu vad si nu simt aproape nicio diferenta intre partidele de pescuit printre braconieri din era AJPVPS si cele de cand sunt membru PP.
totusi sper inca sa fiu contrazis de FAPTE!
Memorat

invitatie [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #95 : Marți 13 Decembrie 2011, 21:10:17 »

“Haiduc” treci la fapte, cine te opreste?
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #96 : Marți 13 Decembrie 2011, 22:06:06 »

are  mare dreptate  Gabi....toata  lumea asteapta  ca  altii  sa  faca  .
iaca nu  se  poate   
sau  facut  actiuni si  se  mai  fac  inca  dar  cei  care  braconeaza  sunt  multi  si  sunt   de  prin  toate   zonele  judetului   
nu  i  poti  pazi  pe  toti  ,dar  daca   fiecare  ar  lua   atitudine   tot  ar  fi  ceva .
saptamana  trecuta  cu  un  prieten am  fost  la  scobar in  jos   pe  Siret  spre  Dolhasca  am  vazut    din masina   4   care  dadeau   la  ecran . 
  am  oprit   langa  ei  si  am  scos  telefonul  ......au  strans  si  sau  carat   imediat    din  zona .
  deci   le   este  frica sau  mai  facut  dosare   sa  mai  scris  prin  ziar   .
  asta  e  situatia ....nu  cred  ca  ai   crezut  ca  daca   vine  PP in  Suceava  dispar  braconierii ....
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #97 : Miercuri 14 Decembrie 2011, 11:58:22 »

de ce nu se spune nimic de cele 137 de dosare cu braconeri Suparat si de situatia in care suntem pusi in momentul in care mergem pe apa fara politie cand ne taie prelatele la masini,cauciucuri,sau arunca cu pietre.Eu personal am o turma de dusmani fiindca am mers in controale cu politia locala,nu mai zic de amenintari si alea ,alea.....Siner am observat ca in momentul in care se i-a atitudine de catre pescarii de pe balta,braconerii o c-am tulesc.Caz concret pe Moldova in zona Baia braconerii au facut baie...ajutati de pe mal Rinjet
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #98 : Miercuri 14 Decembrie 2011, 17:10:38 »

tot nu te-ai lamurit ca cei care chibiteaza de pe margine si evident au si reprosuri nu au facut niciodata nimic benevol in viata lor si nici nu vor face
ei au doar probleme nu au si solutii si nici nu participa la solutiile altor
indiferent ca vorbim de braconaj, caini comunitari sau satisfacerea curvelor de pe centura
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
krapcarasu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #99 : Miercuri 14 Decembrie 2011, 17:48:46 »

eu am spus solutia, trebuie descurajati material, nici nu ar trebui sa ne interesesze cum ii cheama , pe iaz e destul de simplu , taiate setcile cat mai des, pe rau confiscat  pestele,ecranul taiat in fata lor,asta inseamna doar controale cat mai dese 
Memorat
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.055 secunde cu 27 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 05:08:15
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.