Prieteni Pescari

nade de crap

Duminică 23 Septembrie 2018, 05:06:05 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: nade de crap  (Citit de 10860 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« : Duminică 03 Decembrie 2006, 22:00:54 »

pentru lac, pentru curgator, bile, seminte, mamaligi
care stiti bagati, care vreti sa stiti puneti intrebari
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Duminică 03 Decembrie 2006, 22:09:57 »

pt shalau stiu ca trebuie sa nadesti intens cu silicoane,cam 70 la numar ar fi bune Rinjet Rinjet ;Dla crap ma abtin.
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #2 : Duminică 03 Decembrie 2006, 22:41:39 »

Eu as fi vrea sa stiu cum se nadeste pe apa curgatoare, mai exact pe Prut.
In fapt intrebarea e simpla: cum nadesc pe Prut cind dau la crap.

Ca fapt divers, la ultima partida (serioasa) am (crezut ca am) nadit locul unde dadeam, cu alte cuvinte am dat nada la cam 20m in amonte de locul unde eram cu lansetele, plumbul+cirligele+nada erau undeva la 40m in aval.
In schimb rezultate a avut urmatorul dupa mine.  Roll Eyes
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Pruteanu
Vizitator
« Răspunde #3 : Duminică 03 Decembrie 2006, 23:08:45 »

Eu as fi vrea sa stiu cum se nadeste pe apa curgatoare, mai exact pe Prut.
In fapt intrebarea e simpla: cum nadesc pe Prut cind dau la crap.
Nadeste cu doua zile inainte. (in ziua in care pescuiesti ... nu nadesti deloc  Rinjet)
In ziua in care nadesti poti pescui linistit la avat, la salau sau la somn ... care vin atrasi de pestisorii ... atrasi la rindul lor de particulele mici din nada.
Eu nadesc cu boabe de porumb inmuiate ... iar pentru consistenta (pentru a putea lega nada bulgari) pun tarite de griu si srot de floarea soarelui ... eventual si ceva resturi de mamaliga. Boabele de porumb le pun la inmuiat cu circa 24-36 de ore inainte de folosire intr-un vas si pun peste ele apa clocotita pina inaltimea lichidului din vas depaseste cu 40-50% inatimea la care ajunsesera boabele de porumb. Vasul fiebinte il acoper cu paturi (si ramine usor cald si dupa 24 de ore). Tarita si srotul le adaug cu maxim 6 ore inainte de utilizarea nadei (pentru ca tarita face ca nada sa intre in fermentatie; cel mai bine e ca nada sa fie la inceput de fermentatie - cind abia a prins un miros usor).
Insa cum o nada de crap care se respecta contine (in afara de componentele esentiale) si ... minim 10% snobism ... vezi si tu ce mai adaugi pentru aroma, inducitori, atractanti.
(Eu in apa firbinte pe care o pun peste boabe nu pun decit putin zahar si putin srot. Wink)

Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #4 : Duminică 03 Decembrie 2006, 23:58:08 »

Interesant.
Nu prea le am cu naditul in general.
'Chestia' cu naditul despre care am scris in postul anterior as putea spune ca rezultatele au aparut dupa 2 orea de la nadire. E posibil sa fi fost si o coincindenta... n-am cum sa stiu precis.
Interesanta treaba cu boabele abia intrate in fermentatie.
Mai naspa e ca un trick il testez macar pe parcursul unei partide de pescuit (asta inseamna minim 2 zile pe apa si stat pe acelasi loc), asa ca o sa treaca ceva timp pina o sa-mi fac o idee.

Pentru cine e interesat: crapul a "mincat" in ultimele e saptamini cu toate ca temperatura apei a scazut sub cea "optima".
Ramine de vazut pina cind mai "maninca".

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Pruteanu
Vizitator
« Răspunde #5 : Luni 04 Decembrie 2006, 07:48:03 »

Interesant.
Nu prea le am cu naditul in general.
'Chestia' cu naditul despre care am scris in postul anterior as putea spune ca rezultatele au aparut dupa 2 orea de la nadire. E posibil sa fi fost si o c*incindenta... n-am cum sa stiu precis.
Interesanta treaba cu boabele abia intrate in fermentatie.

Vezi ca eu caut un "asociat" (poate chiar doi) sa putem tine ocupat (si nadit) un loc vreo doua saptamini de zile consecutive.
Te bag (in "graficul de ocupare")?   Wink
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Luni 04 Decembrie 2006, 19:38:01 »

poti pune nada intr-un sac de rafie spart atit cit trebuie  si legat mai in amonte de locul in care pescuiesti
atentie sacul se lesteaza obligatoriu si se scoate din apa la sfirsitul partidei tot obligatoriu
ca sa vezi unde se opreste nada (partea solida)poti folosi shefildu fixat linga sac. dupa ce fixezi pluta linga sac deblochezi picupul si unde se opreste din nou pluta teoretic se opreste si nade.CONCLUZIE intervalul dintre sac si locul unde sa oprit pluta este VADUL TAU DE PESCUIT
atentie: pt ca pescuitul tau de crap sa fie cit de cit satisfacator NU pescui pe acelasi vad la rapitor.crapul salbatic este foarte suspicios si nu sta pe locul nadit, el vine se hraneste si pleaca, revenind iar cind ii e foame daca tu il sperii nu va mai reveni chiar daca acolo stie ca va gasi mncare
inca un amanunt:liniste deplina, e de preferat sa se stea la un oarece spatiu de scule,caz in care frinele sunt obligatoriu moi(si acum este o lanseta intrun pom din malu celalalt)
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 04 Decembrie 2006, 19:59:53 »

sau itit poti face dolie
sau poti nadi intrun anafor(dolie naturala)
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 04 Decembrie 2006, 20:48:10 »

o nada f buna este mamaliga simpla sau cu particule de seminte(crupe) folosita ca atare sau ca liant pt seminte
NU AM PRINS NICIODATA la mamaliga incrita
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Luni 04 Decembrie 2006, 20:51:15 »

in 2007 am sa incerc in nade aditivi si arome
si imi propun sa dau doar pe fir de par(exceptie cubul)
Memorat

Pruteanu
Vizitator
« Răspunde #10 : Sâmbătă 09 Decembrie 2006, 14:22:13 »

in 2007 am sa incerc in nade aditivi si arome
si imi propun sa dau doar pe fir de par(exceptie cubul)
Eu am inceput punind cub de mamaliga pe firul de par - merge cind mamaliga e mai tare - si pina anul asta nu prinsesem la boabe de porumb (pe fir de par).
De fapt anul acesta (care a fost un an mai prost decit alti ani) m-a fortat sa recurg la nadire si boabe de porumb pentru a aduce in zona momelii putinii crapi mai rasariti si pentru a evita ciortanica.
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Sâmbătă 09 Decembrie 2006, 20:25:01 »

exista in iasi un pescar care are anul acest 68 de crapi peste 6 kg, toti prinsi intr-un singur loc nadit odata la 3 zile inca din prohibitie(nadit), asa ca nu as putea spune ca a fost un an prost, dar nici exceptional datorita apei mari
Memorat

legio1083
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Vineri 05 Ianuarie 2007, 01:04:24 »

ciorap de dama, umplut cu boabe sau daca nu sac in care a stat ceapa la piata. Priponit astfel incat sa ramana pe locul unde dai , sau mai bine putin mai in amonte. daca aveti impresia ca domnul crap nu e in stare sa rupa sacul sau ciorapul , recuperati ce-a mai ramas din el la sfarsitul partidei, daca ati avut macar trasaturi. Daca nu inseamna ca locul respectiv nu tine crap.
Au asa as face, pt ca am vazut cativa pescari procedand asa si am citit si cateva articole in oarece reviste de specialitate. PESCA INN , CARP MAX, PESCA IN LAGHI< FIUMMI E TORENTI.
Memorat

Legio -Patria Nostra !
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Vineri 05 Ianuarie 2007, 20:46:36 »

recuperati obligatoriu sacul in care ati dat nada.doar si pentru anu creea agataturi suplimentare e un motiv suficient,ca sa nu mai spun ca eventualul sac nu e biodegradabil
Memorat

petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Vineri 06 Aprilie 2007, 20:59:25 »

2kg de porumb se pun intru-un vas peste care se toarna 2l bere neagra se dizolva jumatate de glucoza si se mai pune si un bulgare cit o nuca de drojde citeva bucatele de scortisoare.Se acopera si se lasa la fermentat 3-4 zile timp in care se mesteca de 2-3 ori pe zi,atentie unde puneti vasul fiindca se degaja bioxid de carbon,in a 4-a zi se amesteca cu tarite de griu si srot de floarea soarelui ,tot amestecul trebuie sa fie destul detare pentru a putea face bulgari care sa stea legati sa nu se desfaca
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.189 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 15 Septembrie 2018, 23:12:46
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.