Prieteni Pescari

Fonduri Cupa Bucovina Junior

Miercuri 28 Iunie 2017, 08:24:56 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Fonduri Cupa Bucovina Junior  (Citit de 26664 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: suceava

« : Miercuri 21 Aprilie 2010, 20:17:25 »

fara o taxa de inscriere de unde premii? Undecided
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #1 : Miercuri 21 Aprilie 2010, 20:54:37 »

Probabil din cotizatia de membru PP Suceava de 50 ron pe care ai platit-o si tu Tongue
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #2 : Miercuri 21 Aprilie 2010, 21:20:26 »

fara o taxa de inscriere de unde premii? Undecided

Sa nu ma intrepretati gresit, dar cind ve vorba de copii devin ceva mai dur.

@N'ea C_tin
(cred ca recunosti formula de adresare de pe un alt forum Wink )

Uite:
http://www.prietenipescari.ro/pescuit/forum/topic,688.0/
http://www.prietenipescari.ro/pescuit/vizualizare/video-flash/cupa-micului-pescar-2007---ciric/

In Iasi, de ani de zile, familia Arnautu organizeaza prin eforturile proprii o manifestare pentru copii. Noi (destul de putini cei drept) am mai fost pe acolo dind doar o mina de ajutor.
Nu cred ca la nivelul unei asociatii, chiar si proaspat infiintate, sa fie probleme in a acorda "ceva" copiilor ce participa.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #3 : Miercuri 21 Aprilie 2010, 21:24:55 »

Deja deveniti sacaitori, critica este buna, dar voi depasiti o limita. Daca vedeti un lucru rau si in faptul ca se organizeaza un concurs pentru cei mici, inoculandu-i cu "microbul" pescuitului, nu mai am ce spune. Credeam ca vedeti in ansamblu rolul unei asociatii de pescari, care dupa parerea mea trebuie in primul rand sa formeze viitoarele generatii de pescari, invatandu-i respectul pentru peste si pentru locul de pescuit. De aici se incepe lupta impotriva braconajului si dupa mine este cea mai eficienta metoda de a combate acest flagel.Dupa mine este de o mie de ori mai benefic sa inveti 10 juniori sa aprecieze acest hobby, decat sa "ciomagesti" un braconier pe malul apei.
Le sugerez si celor din Pascani sa organizeze concursuri sau simple "cursuri" de pescuit pentru copii, formand astfel o generatie viitoare cu o gandire "sanatoasa", pe care sa nu-i vedem dand cu tripla dupa scobar.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
George P
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: PASCANI

prietenipescaripascani.ro

« Răspunde #4 : Miercuri 21 Aprilie 2010, 22:23:52 »

Deja deveniti sacaitori, critica este buna, dar voi depasiti o limita. Daca vedeti un lucru rau si in faptul ca se organizeaza un concurs pentru cei mici, inoculandu-i cu "microbul" pescuitului, nu mai am ce spune. Credeam ca vedeti in ansamblu rolul unei asociatii de pescari, care dupa parerea mea trebuie in primul rand sa formeze viitoarele generatii de pescari, invatandu-i respectul pentru peste si pentru locul de pescuit. De aici se incepe lupta impotriva braconajului si dupa mine este cea mai eficienta metoda de a combate acest flagel.Dupa mine este de o mie de ori mai benefic sa inveti 10 juniori sa aprecieze acest hobby, decat sa "ciomagesti" un braconier pe malul apei.
Le sugerez si celor din Pascani sa organizeze concursuri sau simple "cursuri" de pescuit pentru copii, formand astfel o generatie viitoare cu o gandire "sanatoasa", pe care sa nu-i vedem dand cu tripla dupa scobar.

In primul rand nu prea am vazut sa se  faca vreun comentariu impotriva organizarii concursurilor pentru copii dar vad ca va faceti un obicei din a critica tot ce facem noi la Pascani.
Interesanta metoda dvs de combatere a braconajului prin concursuri.....   Aplauze si  nici  nu  cred ca  cei 10 juniori  o sa le explice la braconieri sa se lase de braconat si ei ai vor asculta. Cum?
In legatura cu sugestia  de a organiza concursuri  sau cursuri de pescuit va invitam la Pascani sa le faceti  dvs daca aveti timp, pt ca noi nu prea mai avem timp .
« Ultima modificare: Miercuri 21 Aprilie 2010, 22:28:08 de către George P » Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #5 : Miercuri 21 Aprilie 2010, 22:32:21 »

"Probabil din cotizatia de membru PP Suceava de 50 ron pe care ai platit-o si tu"

Uite cui ii raspundeam.
Iar mesajul meu nu era o critica la adresa celor din Pascani, era numai o sugestie, care ar putea reduce numarul braconierilor pe viitor. Voi vedeti numai critici in orice mesaj in care apare cuvantul Pascani. Ma voi opri in a da sfaturi aceasta asociatie, pentru ca vad ca sunt privite ca si critici.  Shocked
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 21 Aprilie 2010, 22:34:10 »

Da, chiar, parca se sustinea sus si tare ca se organizeaza competitii finantate exclusiv din taxele de participare! Shocked Cum e domnilor, pina la urma, ca sa ne dumirim si noi Cum?
          Pe de alta parte George, rolul educational al competitiilor nu poate fi contestat, insa de aici si pina la a te baza doar pe ele in lupta antibraconaj e o utopie Shocked Pina cresc micutii ca sa faca ei la rindul lor educatie cu duhul blindetii pe malul riurilor, acele riuri nu vor mai avea peste demult Pling Pling Pling
Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #7 : Miercuri 21 Aprilie 2010, 22:37:26 »

1. La PP Iasi, concursurile se autofinanteaza, cel de la Bucovina, este organizat de PP Suceava, intreaba-i pe cei de la aceast asociatie.
2. Unde ai vazut tu ca am zis eu ca rolul competitiilor ptr. copii este singurul mod de a lupta impotriva braconajului?
"De aici se incepe lupta impotriva braconajului " Iti dau si o parte din mesajul meu, poate ca citesti pe sarite....
Memorat

George P
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: PASCANI

prietenipescaripascani.ro

« Răspunde #8 : Miercuri 21 Aprilie 2010, 22:41:40 »

Da, chiar, parca se sustinea sus si tare ca se organizeaza competitii finantate exclusiv din taxele de participare! Shocked Cum e domnilor, pina la urma, ca sa ne dumirim si noi Cum?
          Pe de alta parte George, rolul educational al competitiilor nu poate fi contestat, insa de aici si pina la a te baza doar pe ele in lupta antibraconaj e o utopie Shocked Pina cresc micutii ca sa faca ei la rindul lor educatie cu duhul blindetii pe malul riurilor, acele riuri nu vor mai avea peste demult Pling Pling Pling

nici nu am contestat eu vreun pic rolul educational al competitiilor dar luptand cu braconierii numai prin concursuri sau cursuri pt juniori peste cativa ani  copii o sa vada peste numai la tv pe discovery sau hystory.
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Miercuri 21 Aprilie 2010, 22:46:29 »

Vorbeam de PP Suceava, nu ma intereseaza ce faceti sau mai bine zis ce nu faceti voi la Iasi in privinta braconajului. Tongue Ma adresam celor din conducerea PP Suceava, care taraganeaza, cu un dezinteres vadit, organizarea antibraconaj, in timp ce se organizeaza foarte rapid, pe banii membrilor cotizanti se pare, pentru tot felul de competitii. Jenat

Postat pe:: Miercuri 21 Aprilie 2010, 22:44:32

Raspunsul este pentru nick Wink
Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #10 : Miercuri 21 Aprilie 2010, 22:49:14 »

@ Pinadi

Uite ce ai spus mai sus:
" Da, chiar, parca se sustinea sus si tare ca se organizeaza competitii finantate exclusiv din taxele de participare! Shocked Cum e domnilor, pina la urma, ca sa ne dumirim si noi Cum?"

Din cate stiu eu, cei de la Suceava nu au organizat pana acum nici un concurs asa ca evident mi s-a parut ca te referi la PP Iasi.
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Miercuri 21 Aprilie 2010, 23:25:46 »

Nick, esti cumva avocatul conducerii PP Suceava? Plictisit De ce nu-i  lasi pe ei sa raspunda, Tac Cum? vad ca tac ca mistretul in cucuruz Jenat Iar concursul de la Conacul Domnesc cine-l organizeaza si pe banii cui?
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #12 : Miercuri 21 Aprilie 2010, 23:33:09 »

am mai spus da trebuie sa ma repet:NETEZI
asta inseamna fara circumvolutiuni
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Joi 22 Aprilie 2010, 00:01:01 »

No coment! Plictisit
Memorat

happy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 22 Aprilie 2010, 08:41:47 »

Care e scopul acestor dialoguri? Eu cred ca e e sential in primul rand sa educi copii sa nu devina braconieri, cat despre braconierii care exista deja vor muri pana acesti copii ajung la maturitate. Toata lumea priveste in fata si nu inainte. Trecand peste asta hai sa lasam totusi sa inceapa concursul si dupa aia tragem de urechi daca sunt nereguli.
            Pentru premii se cauta sponsori, care sunt mult mai greu de gasit pentru un concurs de pescuit decat unul de fotbal.
         Sunteti numai carcotasi? in loc sa fiti IDIOTI, adica vina cu o idee. Eu de exemplu am sa vin cu palariute personalizate. Unul care vinde guma de mestecat sa vina cu guma, unul care mananca la kkat sa vina cu viermisori.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Joi 22 Aprilie 2010, 09:10:07 »

Care e scopul acestor dialoguri? Eu cred ca e e sential in primul rand sa educi copii sa nu devina braconieri, cat despre braconierii care exista deja vor muri pana acesti copii ajung la maturitate.

Postat pe:: Joi 22 Aprilie 2010, 08:59:39

Pina sa moara toti braconierii de batrinete vor fi disparut demult pestii de pe apele publice, inteligentule Shocked
Memorat

happy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Joi 22 Aprilie 2010, 10:20:44 »

braconieri au fost de la adam si eva. dar atunci nu exista C&R acum exista. Si nu va face nimeni jihad pe marginea apei cu braconierii. Ca sa facem o analogie asupra idei mele: daca dupa revolutie se taiau mainile la hoti eram inaintea americii a austriei samd. si cred ca 20 ani e un timp destul de lung in care puteai sa schimbi ceva prin CIZELAREA tinerilor. Dar nu am avut pe nimeni sa ne invete. Esti un extremist "inteligentule", nici un flagel nu a fost disipat doar prin actiuni ofensive. Educa si pedepseste greseala asta e iesirea normala din problemele noastre. Degeaba dai amenzi Braconierilor daca nu incerci sa trasnformi braconierii in pescari "inteligentule"
   Uite ca am ajunsa sa fac ce adineauri doream sa termin. Topicul asta trebuie continuat pe alt forum nu aici.
« Ultima modificare: Joi 22 Aprilie 2010, 10:37:42 de către happy » Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Joi 22 Aprilie 2010, 10:42:41 »

Discutia asta nu are ca scop minimizarea importantei educatiei prin competitie, dimpotriva. Voiam sa subliniez doar doua lucruri:
       1. Braconierii sadea n-ai sa-i faci niciodata pescari sportivi cum nu faci din trabant masina si din curva gospodina. Singurele metode eficiente sint cele coercitive. Daca nu crezi, mergi pe riu si dojeneste braconierii aratindu-le un manual de pescuit sportiv, spune-le ca nu-i frumos ce fac si-ai sa vezi ce sictir si suturi in fund iti iei. Rinjet
       2. Filiala PP Bucovina Suceava imi place sa cred ca exista deopotriva pentru pescarii de competitie ca si pentru cei amatori de recreatie doar pe malul riului. Smiley Sau noi sintem pentru voi doar un fel de "idioti" care doar cotizeaza pentru competitii prin cotizatia de membri Cum? Prosti, prosti, dar mai multi ca voi, nu uita asta si respecta-ne daca vrei sa fii respectat Suparat
       P.S. Sint mai constructiv din fire decit iti imaginezi tu si le doresc Fir intins pustilor la concurs si sa ia premii mari din banii parintilor si a cit mai multor sponsori doritori sa contribuie Smiley
Memorat

happy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Joi 22 Aprilie 2010, 13:08:42 »

eu sunt un membru cotizant si nimic mai mult. nu tin cu nimeni, dar discutia a inceput negativ. am un copil care nu are locuri de joaca, aer curat sau evenimente dedicate. si o acadea colorata o entuziasmeaza. nu trebuie mai mult de un premiu simbolic. si tie iti este frica sa nu fuga banii tai pe asha un eveniment. nu te cunosc, dar poate ne intalnim odata sa imi explici de ce nu faci parte din corpul de control, sau din echipa care se ocupa cu gestionarea acestor fonduri si cu distrugerea braconierilor; nu cred ca ai depus o cerere si ai fost refuzat.
 iti las tie ultima replica, eu ma opresc aici
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Joi 22 Aprilie 2010, 13:31:32 »

Sincer felicitari ptr cei ce organizeaza concursul ptr copii, daca era mai aproape (pe la Iasi) aduceam si eu cativa de pe la scoala Cheesy.

@ George P.: mai lasa-ne in puii mei cu braconajul, ai un topic vb acolo cat vrei...aici topicul este concurs ptr copii a se citi.
Memorat
Pagini: [1] 2 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.045 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 10:07:06
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.