Prieteni Pescari

Nemultumiri membri Suceava

Luni 11 Decembrie 2017, 19:01:56 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 8   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Nemultumiri membri Suceava  (Citit de 85094 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #20 : Duminică 25 Aprilie 2010, 20:10:25 »

Te intereseza si procesul ala !
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #21 : Duminică 25 Aprilie 2010, 20:14:26 »

Ok, daca e asa important si esti in tema, da-ne si noua detalii, sa nu murim ignoranti. Rinjet
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Luni 26 Aprilie 2010, 07:20:39 »

Eu am nepoti, dar inca nu vreau sa le povestesc cum a fost  cu pestii de pe Suceava si Siret !
      Sa-ti traiasca nepotii Sorine  :)si, daca e adevarat ce spui, pune si tu un deget macar, daca nu umarul  Rinjet, avem nevoie si de vulpi batrine cu experienta, ca tine! Wink Bere Fir intins
Memorat

Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Luni 26 Aprilie 2010, 13:15:21 »

pt. dl. Buculei care are grija altora. La data de 21.04,2010 ICCJ a Româmiei l-a pus pe tov G. în cur definitiv prin DECIZIA 2025/21.04.2010 ADMITE RECURSUL . MODIFICĂ SENTINȚA ATACATĂ ÎN SENSUL CĂ RESPINGE ACȚIUNEA CA NEÎNTEMEIATĂ. IREVOCABILĂ, în dosarul 57/39/2009 același prin care acesta se lăuda prin târg că a câștigat procesul cu ADS la Curtea de Apel Suceava. Obiectul acestui dosar îl constituie "obligația de a face", respectiv ajvps SV solicita ca instanța să oblige ADS-ul care se subroga CNAF sa-i prelungeasca contractul pe jud. SV privind apele publice. La SV pe 19.03.2009 Curtea de Apel a admis acțiunea ajvps, în sensul că obligă ADS să încheie act adițional la contractul nr. 188/24/1999 completat de actul adițional nr.2/26.01.2006 cu drept de recurs. Ce nu au știut cei de la CA SV când au dat această sentință, fapt ascuns de tov. G, a fost faptul că L192/2001 era abrogată iar în vigoare era OG 23/2008 (ANPA devine organizatorul și administratorul sectorului pescăresc), lucru care a fost îndreptat de ICCJ a României. Dacă tov. G. nu este la curent poți să mergi să-i duci întristarea. Celelate măgării în justiție pe care le-a încercat tov. G în sensul că el nu crede că nea nicu a murit și nu mai poate dispune după bunul său plac de resursele județului, au avut aceeași soartă la ICCJ respectiv dosarele 301/39/2009, 288/39/2009 și 291/39/2008. O zi bună și mai puneți mâna pe carte când vă dați cu părerea.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Luni 26 Aprilie 2010, 14:41:21 »

Multumim Luciane ca ne-ai luminat si ca ne-ai dat o veste buna tuturor,ca multi ani si-au batut joc de resursele faunistice si piscicole ale judetului(sprijiniti de cel cu ouale mari si termopanele in puscarie Risete)
In acest caz mi-e mila de cei care au vizat la ajvps Suceava,ei nu sunt sub nici o forma in legalitate ,iar daca inspectorul ANPA iar amenda ,ar trebui sa dea in judecata ajvps-ul ,pentru ca nu le-a eliberat permisul ANPA Tongue
Multa treaba vor avea unii!
Nu e fair-play sa te bucuri de necazul altora,dar de necazul ajvps-ului chiar ma bucur,ca efectiv si-au batut joc si de noi ca pescari(incurajand branconajul),dar si de pestele care era ,in 1989 ,pe apele noastre(Siret,Suceava,etc)..... Cum?
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Luni 26 Aprilie 2010, 15:12:51 »

Mult stimate si iubite Lucian SV :cam ce ati vrut sa spuneti prin "mai puneti mina pe carte cind va dati cu parerea"?
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Luni 26 Aprilie 2010, 15:18:23 »

Salut Dorine! Te alaturi si tu propunerii de mai sus a lui Lucian? Daca te intereseaza, suna-ma sau da-mi un MP Wink
Memorat

Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Marți 27 Aprilie 2010, 11:44:07 »

pt. dl. Buculei. M-am referit la faza cu "există un HG" din discuția de pe subiectul de forum "Ședința de constituire a Asociației Prieteni Pescari fil. Bucovina - Suceava"
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Marți 27 Aprilie 2010, 15:40:47 »

Lucian SV : Nu e un HG ci Ordin nr.436 din 29/06/2009 al min.agriculturii,padurilor si dezvoltarii rurale (min.Ilie Sarbu) publicat in Monitorul Oficial nr. 468 din 70/07/2009. Nu-l gaseam si am crezut ca e un HG ;acum l-am gasit. Stiam ca recursul urma sa se judece pe 23.04.2010 la ICCJ si nu stiam care a fost solutia data ,cu toate ca o banuiam .Goicea nu se lauda ptr. ca la SV chiar a cistigat. Deasemenea poti sa fi convins ca Goicea stie si nu cred ca mai trerbie sa-i transmit eu!Nu vreau sa discutam pe teme juridice ptr. ca nu e domeniul meu dar am putea discuta despre aroganta,suficienta,minciuna,dezimformare etc care nu stiu de ce ,si sper sa ma insel ,dar e domeniul tau.
  O intrebare ,daca se poate : poti sa-mi spui si mie numele unei cabane unde au avut si au loc chiolhanuri facute de cei de la ajvps ? Poti sa localizezi aceasta cabana in teren ?
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Marți 27 Aprilie 2010, 17:30:01 »

pt. dl. Buculei. Exact despre carte este vorba, fiindca la momentul discutiei OMPDR 436/2009 era abrogat. Nu cunosc cabanele si alte detalii picante insa ma pot interesa daca e adevarat.
Memorat
DRAGOS2010
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: SUCEAVA

« Răspunde #30 : Marți 27 Aprilie 2010, 17:46:50 »

MA AJUTA SI PE MINE CINEVA,VA ROG DIN SUFLET IN LEGATURA CU PG
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Marți 27 Aprilie 2010, 18:44:23 »

Lucian SV,ma depaseste subtilitatea ! Ce vrei sa spui cu :despre carte e vorba ? Chiar daca era abrogat-dar nu faci dovada asta si sint aproape sigur ca nu e asa- procesul era in derulare, si atunci ,pina nu exista o solutie definitiva ,nu se ia in considerare legea,hotarirea etc care a fost contestata. Acum situatia e clara! Si mai e ceva,hotarirea CA Suceava nu putea fi abrogata ci doar contestata la nivelul superior ,ceea ce s-a si intimplat.Totusi se pare ca e valabil si pentru tine sa pui mina pe carte !
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Marți 27 Aprilie 2010, 19:25:20 »

incepe sa ma doara capul, dar d-le Buculei daca nu va suparati ce fel de studii aveti. Eu de ex. sunt economist. Daca o lege, ordonanta, hotarare este abrogata de un act normativ atunci asa este pana cand Curtea Constitutionala, guvernul sau Parlamentul se pronunta. Nu are nici o treaba instanta judecatoreasca indiferent de nivelul ei cu actele normative. Daca cineva contesta o lege, OG, OUG sau HG nu inseamna ca ea nu se aplica. In momentul in care una dintre cele trei institutii de mai sus se pronunta in sensul completarii, modificarii sau abrogarii cu un alt act normativ, la data publicarii in MO intra in vigoare modificarea. Si cu asta gata cu consultatiile juridice fiindca "unde-i lege nu-i tocmeala".
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #33 : Marți 27 Aprilie 2010, 20:59:54 »

[off topic]
@Lucian,
Garantez eu pentru Sorin ca poti avea o conversatie elevata, ba si "o ciocnire de idei" fara a cobori nivelul discutiei.
In fond, din discutia voastra, mai invatam si noi cite ceva. Wink

Si sa nu uit: sa fiu cinstit apreciez mai mult un adversar deschis, plin de idei, informatie si cunostinte, decit un partener fad, inchis si fara imaginatie.
Si de astia sunt.
... fara numar !... fara numar ! ...  Roll Eyes
[/off topic]

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Joi 29 Aprilie 2010, 05:10:23 »

Lucian SV,mai" pune mina pe carte",ca sa citez. Te rog ,consulta un jurist!
 Pe timpul cit se judeca o contestatie la un ordin etc.aplicarea lui pentru cel care face contestatia se suspenda pina exista o hotarire definitiva.

Postat pe:: Joi 29 Aprilie 2010, 05:03:38

Altfel ce rost avea procesul de la ICCJ ? A propos,sint inginer ,dar nici cu economistii nu mi-e, citusi de putin, rusine! Sa ma bucur ca te doare capul?!
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #35 : Joi 29 Aprilie 2010, 09:56:47 »

Subiectul asta, ingineri vs economisti, e de dorit sa-l lasati deoparte. Peste tot (pe forumuri) pe unde a aparut a nu dus la nimic bun. Cred ca e mai putin importanta pregatirea, cit capabilitatea de prelucra informatiile in baza experientei acumulate, perceptia si modul in de interpretare, aplicare, conditiile in care se face punerea in practica, etc, a unei "legi".

Ca sa rezum, discutia pe care o purtati e de fapt asupra calitatii argumentelor ce le aduc partile implicate in favoarea lor. Pentru cineva din afara si fara ceva cunostinte in domeniu, e greu de evaluat valoarea acestora.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Joi 29 Aprilie 2010, 12:28:27 »

partea 2 pt. dl. Buculei. Sențința era cu drept de recurs. Ce rezultă din acest fapt. AJVPS nu are contract de concesiune, deci nu are un document emis de o autoritate a statului în baza căruia să administreze resursele piscicole din jud. SV (comparativ cu concesiunile încheiate de ANPA în jud. Tulcea), iar oug 23/2008 este singura normă care reglementează pescuitul sportiv nu numai la SV ci în toată România. Trebuie să faceți diferența între acest litigiu comercial și norma legală. Procesul s-a finalizat așa cum era de așteptat la ICCJ, ANPA fiind interveniet în cauza menționată, diferența fiind aici că decizia este irevocabilă. O sentință atacabilă prin recurs nu este EXECUTORIE, și deaceea ADS-ul nu a încheiat contracte de concesiune cu toate ajvps-urile din țară care au luat-o ... irevocabil la ICCJ. Ordinul 436/iunie 2009 care modifică art. 2 din Ordinul 753/dec.2008 privind condițiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv în bazinele piscicole naturale(document abrogat pe 27.12.2010) respectiv "Practicarea pescuitului recreativ/sportiv în bazinele piscicole naturale se face în baza permisului de pescuit recreativ/sportiv nominal, eliberat de Agenția Națională pentru Pescuit și Acvacultură, cu excepția acelor zone pentru care sunt încheiate contracte de concesiune în vederea practicării pescuitului recreativ/sportiv." ar fi fost bun dacă ajvps-ul avea un contract de concesiune în vederea practicării pescuitului sportiv încheiat cu autoritatea competentă, însă această asociația a continuat să practice înșelătoria, o mai practică și cred că o va mai practica în lipsa acestui document prin reținerea de la membrii săi și a c/v permisului de pescuit pe carenu-l procură și distribuie conform OMDAPR 20/2010

Postat pe:: Joi 29 Aprilie 2010, 12:05:45

din păcate partea 1. nu a intrat pe forum dar o să încerc s-o rescriu poate lămurim subiectul ăsta.
AJVPS SV a avut contract de concesiune până la finele anului 2007. Se știa deja de proiectul unei noi legi a pescuitului prin care ANPA devine administratorul resurselor piscicole din habitate naturale. În anul 2008 ajvps sv a pretins în continuare cotizația de membru, fără a da și vignieta ANPA, fapt care l-am sesizat. M-au aburit că sumele cuvenite statului pt. vignietă sunt depuse într-un cont separat, iar de atunci nici nu mai vreau să aud de ei. La 10.03.2008 odată cu intrarea în vigoare a OUG 23/08 se stabilește norma legală în domeniul pescuitului, prin care ANPA devine administratorul acesti sector (art.3). Din acest moment, fără contract de concesiune orice asociatie legal constituită și care încasează sume de bani pentru C/V permis de pescuit fără a vira banii la ANPA și a procura și distribui permisele comite infracțiunea de înșelătorie(art.215 CP). Exact asta face ajvps sv din 2008 încoace. Șmecheria pe care au încercat-o prin darea în judecată a ADS-ului, sport național practicat de toate filiale agvps, nu este deloc relevantă, chiar dacă au câștigat în prima instanță pe 19.03.2009, fiindcă ei nu erau în posesia unui contract de concesiune valabil 2008 - până azi și în viitor poate, care să le dea dreptul de a administra conform statutului lor concesiunea (cotizații, reguli, perioade de prohibiție, etc.)
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Joi 29 Aprilie 2010, 12:35:24 »

Asa Luciane, bine faci ca dai tot en-detail, Aplauze Aplauze Aplauze, sa priceapa toti pescarii cum sta treaba Rinjet
Memorat

Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Joi 29 Aprilie 2010, 12:37:58 »

pai tocmai ajvps SV avea un contract de concesiune ! E ceea ce nu stii ! Cam asta e !
  Cit despre afirmatiile :aceasta "continuat sa practice inselatoria,o mai practica si cred ca va mai practica in lipsa acestui document prin retinerea de la membrii sai  si a c/v  permisului pe care nu-l procura si distribuie conf.OMDAPR 20/2o10"  nu se bazeaza pe realitate : 80,0 lei e doar cotizatia de membru .Continuam mai tirziu !
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Joi 29 Aprilie 2010, 13:04:12 »

sper d-le Buculei că ați înțeles diferența între norma legală care reglementează pescuitul sportiv în habitate naturale și un litigiu comercial. Dealtfel Regulamentul de practicare a pescuitului recreativ/sportiv stipulează la  Partea a III-a Condițiile pentru practicarea pescuitului în scop recreativ/sportiv    Art. 6 - Pescuitul recreativ/sportiv este permis cu respectarea prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 23/2008, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 317/2009. Singurele concesiuni sunt în jud. Tulcea și mi se pare că sunt prevăzute în ordinul cu prohibiția. Referitor la șmecheria cu 80 lei cotizația de membru ajvps să i-o spuneți lui mutu. După ce le i-au banii ce credeți că le spun pescarilor? Că sunt în regulă și pot pescui în apele României, nu-i așa? Sau le spun oamenilor că mai trebuie să aducă 30 lei cuveniți statului prin ANPA. Când mai mergi pe la ajvps, fiindcă tot am văzut că i-a înscris Șelaru tata lor în registrul asociațiilor de la ANPA, zi-le măcar să ridice permisele gratuite pentru pensionari. Am și eu o întrebare pt. dvs. ca să-mi dau seama dacă are rost să vă mai răspund : Un pescar ajvps sv prins la pescuit pe un râu din zona colinară (mă refer aici după prohibiție) cu carnet de mebru și chitanță de 80 lei cu explicația dvs. "cotizație membru". dar fără permis de pescuit emis nominal de ANPA este contravenient sau nu?

Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 8   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.045 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 05 Decembrie 2017, 09:53:01
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.