Prieteni Pescari

Nemultumiri membri Suceava

Luni 25 Septembrie 2017, 01:51:51 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Nemultumiri membri Suceava  (Citit de 82562 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #60 : Vineri 30 Aprilie 2010, 21:32:58 »

Stii bine Radyus, Smiley intr-adevar concesiuni e vorba sa se faca abia de anul viitor, daca se vor face. Wink
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #61 : Vineri 30 Aprilie 2010, 21:51:47 »

Salut, Nucu (Sorin Buculei pentru cei care nu te cunosc).
Am sa trec peste amenintarea voalata prin care imi sugerezi sa repun in scena ce a scris Pinadi, pe sistemul "ar fi bine s-o faci". Nu o fac si tu stii foarte bine de ce, n-are rost sa reiau argumentele. Cat despre asocierea cuvintelor penibil si penal eu as zabovi mai mult spre cel din urma care capata valente usor de intuit de absolut toata lumea, in context. Este motivul pentru care am considerat eliminarea acestui gen de catalogare din mesaje. Si de la tine si de la Pinadi, in egala masura.
Incerc sa ajut la moderarea acestui forum impreuna cu cei cativa bajeti inimosi de cativa ani. Pana acum n-am avut evenimente majore, cateva clone, cateva pseudorafuieli personale si atacurile zilnice ale botilor de care se ocupa cu profesionalism Relu si Marius.
Sincer, in momentul asta nu ma gandesc la codul penal ci la cel al bunelor maniere care e pe cale de disparitie de pe acest forum. Se pare ca aceasta lupta surda nu se mai termina niciodata. Este absolut ok ca ea sa se poarte (si) pe acest forum dar in limitele regulamentului sau. Ironiile de genul celei facute de Pinadi (litera, spiritul, bla-bla) nu ma ating cata vreme lucrurile se opresc aici. Vom vedea.
 Inca odata, nu-mi face nicio placere sa trec la solutii drastice insa am obosit sa caut in permanenta sa fac pe politistul aici. Ca atare, daca va fi cazul, democratic sau nu, cu incuviintarea celor avizati, o voi face, fara remuscari.
  Am construit ceva aici si nu am sa permit nimanui, dar absolut nimanui sa-si bata joc de munca unui pumn de oameni care, tin sa va informez, nu au avut nimic de castigat din asta.

Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #62 : Sâmbătă 01 Mai 2010, 03:53:25 »

Bine leba.Daca tu consideri ca ai procedat corect cind cineva arata ca dupa el ,o intreaga categorie de oameni,cei peste 50 de ani,ar trebui sa dispara de pe suprafata pamintului (fapt care intra sub incidenta penalului) si tu ascunzi asta ,ba mai mult continui s-o faci si dupa  solicitarea celui atacat si spui :OK .Keep goin' iti spun ca pui in mare pericol insasi existenta forumului ! Nu am cerut decit sa postezi in intregime ce a postat pinadi. Citeste ,te rog,constitutia! Leba,daca tu consideri ca ceea ce am spus eu este egal ("penal de penibil" ceea ce dupa mine este un adevar si nu o jignire) cu manifestarile de sorginte fascista ,nazista,legionara etc, pe un forum public,ba mai mult ascunzi acestea, inseamna (OK.keep goin') ca astea sint si parerile tale. Iar solutia aleasa de tine prin care se pare ca favorizei manifestarile de acest gen este cea corecta. In plus te anunt ca cele postate de pinadi au fost citite de mai multi useri.
  Nu e o amenintare ,doar te anunt ca daca pina la ora 10 dimineata nu repui integral cele postate de pinadi ,in prima faza ma voi adresa presei( sper sa nu stergi si acest cuvint pentru motivul ca tu ii dai nu stiu ce interpretate jignitoare).Ai suficient timp sa te consulti cu Teodor si cu cine vrei tu .Apoi ma voi adresa justitiei !

Postat pe:: Sâmbătă 01 Mai 2010, 03:47:31

Te rog sa lasi macar aceasta postare ne ciuntita si ne cenzurata.

Postat pe:: Sâmbătă 01 Mai 2010, 03:51:05

Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #63 : Sâmbătă 01 Mai 2010, 10:55:16 »

Nucu am apucat sa citesc si eu ce a scris acel decerebrat (mi-e greata sa ii pomenesc si numele ) si cred ca Leba a procedat bine ca a sters .ce sens avea sa ne otravim existenta cu acest individ de sorginte nazista ? eu zic sa treci peste incident ,nu merita sa il "duci" in spate ca pe un rucsac plin cu pietre.cu sincere respecte !  Smiley
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #64 : Sâmbătă 01 Mai 2010, 11:01:16 »

@nucu,
1. Atunci cind Leba a postat cuvintele la care faci referire erau in contextul de mai jos si nu erau o incurajare ca Pinadi sa-si mentina atitudinea.

[...]
   P.S. Leba, ce zici, acum m-am exprimat in litera, silaba, cuvintul, propozitia, fraza, trupul, mintea si spiritul forumului?

Da, e ok.
  Keep goin'.

2. Indiferent citi am fi cei care ne ocupam de site, nu putem sa-l acoperim 24/24 si 7/7 .

3. Pinadi nu va avea o perioada lunga dreptul sa mai posteze, in cazul in care se "cloneaza" dispare de tot.

4. Mesajele editate, ramin editate. Nu se pot reface.
Diferenta dintre mine si Leba e ca el a avut rabdarea de a edita acele mesaje, cu scopul de a va veni in ajutor pastrind cursivitatea discutiei. Eu nu mai aceasta rabdare, merg pe calea simpla: "Delete" si "Pa!".
In conditiile date, Leba a ales solutia optima.

5. Nucu, esti liber sa urmezi calea care o consideri de cuvinta.

In partea din dreapta jos a fiecarui post exista un buton numit "Raportează acest text unui moderator".
Va rog sa-l folositi cu incredere.
In cursul zilei cel putin, in maxim 5 minute, una dintre persoanele care se ocupa de acest site va lua masurile ce se impun.

In plus, asa cum "Geroge P" a primit drepturi de moderare pe subforumul destinat celor din Pascani, "Lucian SV" va avea dreptul de azi sa modereze discutiile pe zona dedicata celor din Suceava.
« Ultima modificare: Sâmbătă 01 Mai 2010, 11:10:35 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #65 : Sâmbătă 01 Mai 2010, 12:57:31 »

In parte m-am linistit !Am discutat cu sorin si poate m-a sfatuit de bine! Nu cred ca leba a procedat bine ; parerea mea e ca trebuia sa-l baneze si sa stearga si postarea mea si ale lui !Ce parere aveti de acest tip de judecata :(desigur prin reducere la absurd) leba scuipa ,aproape din greseala, pe cineva si acel cineva simtindu-se extrem de jignit ,ia cutitul si-i taie nitels buzele si limba .judecatorul ,extrem de corect, ii condamna pe amindoi la aceeasi pedeapsa : pe leba pentru instigare la mutilare si pe acel cineva pentru mutilare. Leba a ascuns niste "probe" si in lipsa lor eu eram la fel de vinovat fata de toata lumea care nu a citit toata porcaria; si leba suporta sa fie luat peste picior de catre "micul legionar". Nici eu nu am citit totul ,dar acum nu mai  are importanta,cum nu are importanta nici faptul ca de citeva nopti sint sunat cu nr ascuns ,ba chiar azi noapte ,cel care ma suna a si reusit sa scoata si niste sunete ,probabil din lumea primatelor .
  Multumesc jonah!Teodor stiam ca tu vei alege o solutie corecta!

Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #66 : Sâmbătă 01 Mai 2010, 14:19:10 »

Interesanta teoria asta asupra lui pinadi, insa prea seamana cu cea a drobului de sare de pe soba din povestea lui Creanga. In fond daca imi aduc aminte ce a postat pinadi la acel punct 4 este faptul ca dupa o anumita varsta (50-60 ani) unii oameni ar trebui sa dispara (nu a specifiat metoda, gaz, streang, glont etc. sau pe cale naturala). Ata vietii la unii e mai lunga la altii mai scurta,ne nastem la rand si murim pe sarite. Eu cred din ceea ce am citit ca se referea la mentalitatea acestor varste pe care de ce sa nu o recunoastem o intalnim destul de des. Sunt incapatinati si au o redundanta foarte mare la schimbari, deoarece schimbarile facute de cei mai tineri ii sperie.

Postat pe:: Sâmbătă 01 Mai 2010, 14:06:45

revenind la acest subiect, care este in afara topicu-lui, nu rezulta de nicaieri ca dl. Buculei face parte din categoria "pe cale de disparitie". Daca el s-a suparat inseamna ca ori este adevarat ori el este avocatul acestora.QED. Corect ar fi fost sa-i puneti pe amandoi in arena sa se balacareasca in voie si asa ne mai puteam amuza si noi de perlele pe care le tastau. Se putea adauga din coltul ringului putin gaz astfel incat show-ul era garantat.
« Ultima modificare: Sâmbătă 01 Mai 2010, 14:34:38 de către Lucian SV » Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #67 : Sâmbătă 01 Mai 2010, 17:00:28 »

lucian SV :cind m-am balacarit eu ? Ce ai demonstrat ma rog  spunind:daca el s-a suparat inseamna ca ori este adevarat ori este avocatul acestora.QED. Te rog sa dezvolti si sa explici ce ai vrut sa spui .
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #68 : Duminică 02 Mai 2010, 11:29:06 »

pt. dl. Buculei. Dvs. aveti o tehnica desconspirata demult, respectiv preluarea din context a lucrurilor asa cum va convin si apoi aruncarea de petarde in speranta ca ve-ti provoca pe cineva sa va traga o "palma". Eu m-am gandit initial ca sunteti un bun incasator, dar nu ati mai intors si celalat obraz, ci ati cautat umerii lui leba sa va stergeti lacrimile. Va asigur ca am mirosul fin si sunt chiar alergic la provocari de acest gen, fiindca daca te bagi in troaca te papa ...La urmatoarea postare ve-ti intreba "care e petarda?". Ca sa priceapa toata lumea ati folosit timpul trecut "m-am balacarit", cand eu m-am referit la prezent si viitor "sa se balacareasca". Nu-l apar pe pinadi fiindca si el a comis-o, eu avertizadu-l imediat dupa ce a scris cele 5 puncte. V-am raspuns cu argumente clare de fiecare data la "Nemultumirile membri Suceava" si va asigur ca aceasta este pozitia mea si a filialei Bucovina Suceava, chiar daca nu detin nici o functie de conducere in acest ONG. Raspunsul dvs. #40/29.04.2010 dovedeste o necunoastere a legii, deoarece pescuitul si retinerea reproducatorilor in prohibitie (fiecare zona si specie cu perioadele ei asa cum sunt precizate in ordinul anual) constituie INFRACTIUNE. Va ramane ca tema acasa sa identificati articolul si litera care prevad aceste fapte. Ca sa abateti atentia de la "nemultumiri" ati aruncat petarda cu cabanele si chiohanurile organizate de alta asociatie finantate din banii pescarilor, de parca as fi Informatia de Bucuresti. Un amic care a citit intrebarea dvs. a scos perla: "Oare in care nu s-au facut?". Va rog pe viitor sa va limitati la subiectul topicului, fiinca riscati sa cadeti in derizoriu cu intrebari de gradinita care nu au substanta. In loc sa comentati lucruri concrete pe care vi le-am pus la dispozitie (vezi Adresa.pdf), dvs. vreti sa va "reperati" onoarea pe forum de parca am fi la Acces direct.

Postat pe:: Duminică 02 Mai 2010, 11:21:08

d-le Buculei, am citit mai sus ca aveti probleme cu tampiti care va suna noaptea de pe numar ascuns. Va sfatuiesc sa va adresati operatorului de telefonie mobila pentru a va monitoriza apelurile primite o perioada, iar cu aceste probe este posibil ca SRI sa poata identifica autorul.
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #69 : Duminică 02 Mai 2010, 13:28:13 »

nemultumirile mele sint:
  1) faptul ca nu s-au concesionat apele publice  catre asociatiile de pescari recreativ/sportive
  2) ca in felul acesta se vor bate cap in cap cele doua asociatii existente  in jud.SV si vor avea de profitat doar braconierii (pe Rogojesti e plin de plase)
  3) ca exista posibilitatea sumbra ca aceste ape sa fie atribuite unor asociatii de pescuit (nu recreativ/sportiv) cum s-a mai intimplat si pe timpul defunctei si de trista amintire Companii NAFP
  4) ca nu se semneaza protocolul intre RNP si ANPA (exista un protocol semnat dar nu se mai pomeneste nimic despre el).
  5) ca nu este o filiala (s-au cum s-o fii numi ) a ANPA in jud.SV

Postat pe:: Duminică 02 Mai 2010, 12:56:42

Postat pe:: Duminică 02 Mai 2010, 13:00:25

adresa pdf :sa raspunda cine a scris-o !
  Cabane ajvps SV : una singura pe la Cocanesti mica si stil cabana muncitori forestieri de acum 30-40 ani cu doua camere cu cite 4-5 paturi in fiecare si o bucatatrie.Fara apa curenta si cu WC-ul in curte.Nu e locuita si e peste drum de un canton silvic.

Postat pe:: Duminică 02 Mai 2010, 13:09:22

6) ca paza se face doar in prezenta politiei fara a avea dreptul de a constata si incheia pv de contrav. si infrac.
 7) ca au fost scosi din ecuatie jandarmii .De Pol. de frontiera nu e niciun pacat chiar daca cu ei se putea lucra bine dar doar luati din alta parte (esalon superior)nu cu cei locali
 Cool pescuitul in perioada de prohibitie e infractiune si nu contraventie motivat de faptul ca infractiunea va fi considerata in instanta fara pericol social ,iar amenda penala ,daca va exista ,va fi modica ,gen30-40,0 lei, si nu de ordinul sutelor de lei cum era inainte .

Postat pe:: Duminică 02 Mai 2010, 13:23:46

9) ca eu nu am introdus niciun zimbaret  Risete. acum l-am introdus .Salut L.SV Risete.
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #70 : Duminică 02 Mai 2010, 14:44:12 »

“Din discuțiile anterioare rezultă un fapt evident: Filiala Bucovina se cam aseamănă ca scopuri și îndeletniciri cu Filiala Pașcani, respectiv au probleme cu combaterea braconajului, majoritatea membrilor pescuiesc pe râuri și nu fac fundul mare lângă bambine, le place diversitatea pe care o oferă habitatele naturale, nu au locuri unde să poată organiza competiții care să ofere șanse cât decât egale concurenților….”
Acest mesaj a fost postat la “Cupa Bucovina junior” însă cred că locul lui este aici. Sper in curând sa vedeti ce poate face vorba buna, o camera de luat vederi si un aparat foto. Să știți că în general oameni ar prefera sa fie amendati, cu dosar penal dar sa nu se afle ca ei se ocupa cu braconajul. Ii doare mai tare cheresteaua. Mai multe detalii nu pot sa va dau, dar sa stiti nu-mi place sa stau aici pe forum si a ma plang de braconieri, ci mai degraba sa-i combat cu mijloacele legale pe care le avem la dispozitie.
Din discutiile purtate cu organele de politie am inteles ca exista disponibilitate in a ne ajuta reciproc conform protocolului încheiat cu conducerea IPJ Suceava.

Postat pe:: Duminică 02 Mai 2010, 14:25:07

referitor la pct. 2. Cele două asociatii nu se bat cap in cap, ci doar una isi bate capul sa repare ce a stricat cealalta prin dezinformare si nerespectarea legilor in vigoare. Nu vad nici o problema in funcționarea a cât mai multe asociatii de pescuit sportiv (ONG-uri) care sa-si respecte obiectivele prevazute in statut si care la finele anului sa-si prezinte in mod transparent actiunile efectuate in scopul imbunatatirii activitatii de pescuit sportiv (popularizarea fenomenului, actiuni de combatere a braconajului, ecologizari, populări, rezultatele obtinute la concursuri pentru cei care sunt impatimiti ai concurentei) si nu indârjirea de a strâge cât mai mulți bani de la membri cotizanți și de ai lăsa cu fundul pe gheață în momentul când vor trebui să prezinte permisul eliberat de statul român. Cam asta înseamnă democrația și responsabilitatea civică după părerea mea. Dacă am greșit înseamnă că e ceva cere îmi scapă și aștept sugestii să-mi revin.

Postat pe:: Duminică 02 Mai 2010, 14:39:44

la celelate puncte o sa incerc sa-mi exprim un punct de vedere în zilele următoare fiindcă acum sunt extrem de ocupat cu serviciul chiar dacă e duminică.
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #71 : Duminică 02 Mai 2010, 16:40:50 »

Anpa are punct de lucru in judetul Suceava la Falticeni.

Ca tu sa ai drept de proces verbal ptr amenda si infractiune inseamna a te substitui unui politist, adica tu ai facut anumite studii care sa te pregateasca pentru asa ceva, ceea ce nu cred ca are cineva... de aceea probabil aveti nevoie de politie la controale.

Daca e sa vorbim de asociatii aproape toate sunt cam aiurea... sa specific ca sa se inteleaga mai bine: de ex AJVPS sau cum s-o mai numi e prea corupta, plina de mafie... din pacate cred sunt singurii care au sau aveau o baza materiala mai buna cu care se putea face treaba

Asociatiile private gen Prieteni Pescari au o initiativa buna insa la baza materiala sunt varza parerea mea. In principiu nu incurajez infiintarea a astfel de asociatii, desi sunt membru PP, vb obiectiv, deoarece au o baza materiala precara. Adica sa vii sa te milogesti pe un forum pentru o barca sau alte chestii minore mi se pare absurd, tinand cont ca in momentul concesionarii tu va trebui sa pazesti ditamai bucatile de rau sau alte balti. Adica ma refer ca e slaba dotarea in general la asociatiile private insa au o gandire pozitiva din ceea ce am vazut. Doamne ajuta sa fie asa si in momentul cand vor primi concesiuni, si poate pana in acel moment se vor dota. Oricum in momentul cand se vor face concesiunile se va vedea exact buna intentie a fiecarei asociatii, si desigur puterea de control.
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #72 : Duminică 02 Mai 2010, 20:24:33 »

Interesanta teoria asta asupra lui pinadi, insa prea seamana cu cea a drobului de sare de pe soba din povestea lui Creanga. In fond daca imi aduc aminte ce a postat pinadi la acel punct 4 este faptul ca dupa o anumita varsta (50-60 ani) unii oameni ar trebui sa dispara (nu a specifiat metoda, gaz, streang, glont etc. sau pe cale naturala). Ata vietii la unii e mai lunga la altii mai scurta,ne nastem la rand si murim pe sarite. Eu cred din ceea ce am citit ca se referea la mentalitatea acestor varste pe care de ce sa nu o recunoastem o intalnim destul de des. Sunt incapatinati si au o redundanta foarte mare la schimbari, deoarece schimbarile facute de cei mai tineri ii sperie.

Postat pe:: Sâmbătă 01 Mai 2010, 14:06:45

revenind la acest subiect, care este in afara topicu-lui, nu rezulta de nicaieri ca dl. Buculei face parte din categoria "pe cale de disparitie". Daca el s-a suparat inseamna ca ori este adevarat ori el este avocatul acestora.QED. Corect ar fi fost sa-i puneti pe amandoi in arena sa se balacareasca in voie si asa ne mai puteam amuza si noi de perlele pe care le tastau. Se putea adauga din coltul ringului putin gaz astfel incat show-ul era garantat.

Cu voia voastra, un ultim offtopic:
  Interesant, Lucian. Insa, apropos de scoaterea din context, da-mi voie sa te corectez. Pinadi a spus cam asa: "toti cei peste o 50 de ani ar trebui sa dispara". Stiu, acum e pueril sa vin sa sustin asa ceva, este tocmai motivul pentru care am sters cat am putut de rapid o asemenea postare care, intr-adevar, contravine oricarei reguli sau chiar legi. Poate cei care au citit cu atentie postare vor confirma acest lucru. Si inca ceva, chiar si la Arena nu putem sa va lasam sa va injurati de mama, pentru asa ceva exista optiunea telefon, email sau mesaj privat.
  Repet, motivul principal al moderarii acelei postari a fost faptul ca eu personal am considerat-o foarte periculoasa, pentru forum si pentru autorul ei. Asemenea afirmatii nu-si au locul aici, cu siguranta. Evident, greseala mea a fost, fara dubiu, ca nu am facut un screen shot la ceea ce s-a scris.
  Nucu, te cunosc de prea multi ani ca sa nu stiu ca stai sa judeci de 3 ori faptele si apoi sa te pronunti. Se pare ca in cazul meu ai facut-o mai repede (nu c-ar fi vreun bai). Cu siguranta ca moderarea aplicata de mine este una subiectiva si totodata, este supusa greselii.
  In consecinta:
  1.Va asigur ca ma straduiesc sa fiu cat se poate de impartial si nu am nimic personal cu nimeni (a se vedea cearta mea la arena cu un user caruia ii strang mana la concursurile Lrs, fara absolut nici un resentiment).
  2. Cu riscul de a deveni plictisitor, asa cum a spus si Teodor, va rog sa folositi cu incredere butonul "Raporteaza acest mesaj/text unui moderator" atunci cand considerati ca s-au incalcat regulile acestui forum.

Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #73 : Duminică 02 Mai 2010, 22:02:54 »

radyus ,eu sint imputernicit sa constat si sa inchei pv de contraventie si infractiune in domeniul meu de activitate si nu sint politist!
  leba: OK! Keep goin' Wink.

Postat pe:: Duminică 02 Mai 2010, 21:54:28

L.SV. : nu e normal sa fie un singur administrator pe o portiune de apa ?
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #74 : Luni 03 Mai 2010, 07:01:27 »

Parerea mea e ca daca inchei un PV fara politie langa sau fara dovezi de netagaduit nici nu ai ce face cu el...nu inseamna nimic.
Cum poti legitima pe cineva?...din cate stiu eu numai Politia te poate legitima.
Pana si controlorii de autobuz merg cu o echipa de jandarmi.
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #75 : Luni 03 Mai 2010, 14:45:19 »

Nu poti lua un politist in virful muntelui, cind vrei! Apoi in domeniul alimentatiei publice ! Trebuie sa fie un specialist ! bine ,cind nu e vorba de fraude economice .
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #76 : Luni 03 Mai 2010, 15:17:05 »

iar ați luat-o pe alături cu legea. Fiecare act normativ, lege, ordonanță, hg sau ordin care prevede fapte care constituie contravenții și/sau infracțiuni prevede și organul constatator. Astfel în materie de pescuit și acvacultură OUG23/2008 stabilește că organele de urmărire penală (Poliția) și inspecția piscicolă sunt abilitate să constate contravențiile în acest domeniu. Organele de control ale statului cunosc fiecare domeniul în care activează, fiindcă n-o să vedeți Garda financiară pe malul apei decât la grătar.
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #77 : Luni 03 Mai 2010, 15:58:04 »

Nu poti lua un politist in virful muntelui, cind vrei! Apoi in domeniul alimentatiei publice ! Trebuie sa fie un specialist ! bine ,cind nu e vorba de fraude economice .

ba chiar se poate...cand am fost in rezervatia Rodnei pe varf de munte ..lacul Lala...era un echipaj de jandarmerie format de 3-4-5 persoane care pazeau si chiar aplicau unele sanctiuni pentru anumite infractiuni.
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #78 : Sâmbătă 08 Mai 2010, 13:57:36 »

pt. dl. Buculei. O să încep cu ultima întrebare a dvs. care de fapt este esența nemulțumirilor dvs. conform discuțiilor precedente. Art. 3 alin(1) "Art. 3 - Responsabilitatea privind definirea și implementarea politicii referitoare la conservarea și administrarea resurselor acvatice vii existente în habitatele piscicole naturale, la acvacultură, la procesarea și organizarea pieței produselor pescărești, la structurile de pescuit și acvacultură revine Ministerului Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale, prin Agenția Națională pentru Pescuit și Acvacultură." Deci pe înțelesul oamenilor de rând, ANPA are treabă cu peștele din apă, iar această instituție este singurul administrator pe toată țara. Ca să pescuiești sportiv îți trebuie doar permisul de pescuit eliberat de ANPA prin asociații conform Regulamentului din Ordinul 20/2010. Cum credeți că ar putea încheia ANPA un contract de concesiune a resurselor acvatice vii pe o porțiune de apă în condițiile legale OG 34/2006 privind atribuirea contractelor de achiziție publică, a contractelor de concesiune de lucrări publice și a contractelor de concesiune de servicii? Să numere populația de pește din râuri? Care ar fi cuantumul contractului, cum s-ar evalua concesiunea? Cursurile naturale, sunt reglementate de Legea Apelor, iar cei împuterniciți de acest act normativ au treabă exclusiv cu H2O. Doar în cazul folosirii apei pt. acvacultură se percep taxe (întrebații pe cei de la Lateș sau Mânjești cât plătesc pt. acvacultură la Apele Române).
„Nemulțumirea 1”: Nu se pot concesiona legal ape publice din considerentele de mai sus. Cel mult un ONG poate fi autorizat de ANPA în condițiile art.9 alin.3 din OUG 23/2008. La ANPA Filiala Bucovina a depus documentația necesară, însă din toată legislația existentă în acest moment nu rezultă în mod clar cum arată această autorizație, cuantumul taxei, drepturile și obligațiile deținătorului unei astfel de autorizații.
„Nemulțumirea 3”. CNAFP a avut treabă cu acumulările în care se practica acvacultura. Sunt sătul de scandalurile care continuă și azi din zona Fălticeni. Nu cred că la vremea respectivă această „defunctă” a avut vreo implicare în domeniul pescuitului sportiv conform Legii 192/2001. Și acest act normativ a dat în administrare pești către ANPA în momentul înființării. Știți f. bine cum am pescuit ani de-a rândul ca membri ajvps fără vignietă, așa că despre morți numai de bine.
„Nemulțunirea 4”. „Art.4 (4) Agenția Națională pentru Pescuit și Acvacultură poate delega, pe bază de protocol, administrarea resurselor acvatice vii din habitatele piscicole naturale către alte instituții publice ale statului.” din OUG 23/2008. Care este situația acestui protocol nu am habar, însă după mintea mea acesta ar trebui să cuprindă apele de munte pentru care se delegă administrarea și ocoalele silvice care primesc aceste drepturi, astfel încât fiecare pescar sportiv să se poată interesa asupra situației cursului de apă, respectiv dacă se poate pescui sportiv în cond. Ordinului20/2010, dacă zona este protejată sau în refacere, alte condiții impuse de administratorul delegat (c&r de ex.).
Nemulțumirea 5. Într-adevăr ANPA nu are nici o legătură cu jud. Suceava și Botoșani, din acest punct de vedere cel mai aproape este Iașul. Punctul de lucru declarat la Fălticeni nu are nici o activitate, adică nu este nimeni care să reprezinte ANPA. În condițiile bugetare actuale nu cred că o să obținem de la centru măcar un inspector pt. cele două județe. Puteam și noi să ne organizăm cu acțiunile antibraconaj măcar o dată pe săptămână prin sprijinul cu oameni și logistica adusă de acasă, având un reprezentant legal în constatarea și sancționarea faptelor ilegale.
Nemulțumirea 6. Nimeni nu face pază, să fie clar. Se fac doar controale de către membrii asociației care sesizează Poliția să vină să-i sancționeze. Campioni aici sunt cei de la Pașcani pentru care am toată stima. Noi ne îmbrâncim unul pe altul din spatele tastaturii, iar dacă mai faci câte ceva s-ar putea să fii și sifonat la braconieri. Așa că, dacă ai nevoie de dușmani noi, te invit la acțiuni de combatere. Din punctul meu de vedere pe toți cei care pescuiesc de la cacaina la vale până la confluența cu Siretul, în Lipoveni (curva satului), acolo i-aș lăsa să pescuiască toată viața lor indiferent de metodă și perioadă, dar să nu-i văd în alte zone. Dreptul de constatare și sancționare a contravențiilor este reglementat în OG 2/2001 ca și cadru general, iar un ONG nu se poate substitui organelor de control ale statului prevăzute în actele normative legale care prevăd fapte ce constituie contravenții sau infracțiuni.
Nemulțumirea 7. Jandarmii au fost scoși aiurea, li s-a luat competența la OUG 23/2008 într-un mod nemeritat fiindcă în jud. Suceava au fost singurii care au organizat din proprie inițiativă astfel de acțiuni fără să fie sunați, și ziua și noaptea. Acum e păcat mare că atâta bază logistică pe care o au în dotare putrezește degeaba așteptând inundații sau alte cataclisme. Nu mai spun că au efective care ar fi putut stârpi ușor flagelul braconajului. Din ce am înțeles s-ar părea că întocmeau prea multe dosare, iar instanțele se cam sufocau cu faptele astea pe care le consideră cu pericol social redus. Asta-i legea în țara asta, însă aceleași fapte sunt considerate infracțiuni la legea mediului în UE și acolo să vezi bulău și amenzi astronomice. Din păcate nu am reușit încă să văd pe ce Directive ale UE se pliază (armonizează) OUG 23/2008 și poate s-ar putea face niște demersuri mai aspre. Pe român oricât l-ai educa, el tot la prostii se gândește și nu înțelege decât de par, buzunar și bulău. Poliția de frontieră este abilitată, fiindcă oricum s-ar numi tot poliție este și are zona de competență la 30 km în interiorul statului să constate infracțiuni, pe care ulterior le poate trimite spre instrumentare parchetului, deoarece au personal cu statut de poliție judiciară. Mi se pare mie că cei din zona Siret nu prezintă încredere deoarece la cam place peștele când nu fumează. Aici altă bază logistică care se casează aiurea după trecerea perioadei de folosință. Aștept aici opinii pro sau contra de la toată lumea.

Postat pe:: Sâmbătă 08 Mai 2010, 13:40:44

Pt. radyus. Ești în eroare dar și hazliu. Pe jandarmii pe care i-ai văzut să știi că sunt de la jandarmeria montană. Ei vin pe munte în mai multe scopuri, respectiv să adune turiștii nepregătiți de prin prăpăstii, să fie văzuți ca aceiași turiști ca să nu facă mizerie, să nu dea foc la păduri, etc. Sunt sigur că dacă ți-o puneai cu gagica pe o pătură sau rezemată de un copac nu te deranjau. Nu am înțeles cum i-ai numărat (3-4-5), întâi 3, apoi 4 sau la urmă pe toți 5. Eu știu că de la rachiu vezi dublu deci trebuia să fie un număr  par, deci erau 2 pe care i-ai văzut dublu.
« Ultima modificare: Sâmbătă 08 Mai 2010, 14:00:21 de către Lucian SV » Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #79 : Sâmbătă 08 Mai 2010, 17:54:28 »

tov. G tot nu se linisteste cu procesele. Ultima gaselnita este dosarul 319/39/2010 la Curtea de Apel SV prin care cheama ANPA in judecata cu obiectul "obligatia de a face". Adica dupa ce a luat-o in bot la ICCJ unde a pierdut procesul cu ADS-ul si ANPA era intervenient in cauza, acum spera sa castige la SV in prima instanta pe speta similara ca sa poata sa-si ascunda infractiunea de inselatorie, fiindca nu le da permisele de pescuit la membrii si carora le-a luat banii. Daca isi inchipuie ca cineva doarme pe aici, se inseala.
Memorat
Pagini: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.069 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 18 Mai 2017, 21:00:05
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.