Prieteni Pescari

PP Suceava-nelamuriri

Duminică 24 Septembrie 2017, 04:28:27 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: PP Suceava-nelamuriri  (Citit de 6828 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« : Miercuri 19 Mai 2010, 15:30:45 »

Tocmai la capitolul "autofinantare a concursurilor" am mari indoieli. Roll Eyes Din cite se aude prin lumea pescarilor sportivi, in concursuri se "pompeaza" la greu din banii asociatiei, ca doar cine stie cine plateste nada, momelile, premiile...si cind vine vorba de dotat corpul de control cu logistica..."nu sint bani!"
           Va fi interesant la sfirsitul anului sa vedem pe ce s-au cheltuit banii din cotizatiile membrilor PP Bucovina Suceava. Cool Pentru combaterea braconajului va pot spune ca, pina acum, s-au alocat 0 ron si cred ca aceeasi suma va fi si pe 31.12.2010 la acest capitol de cheltuieli, la gradul de interes pe care-l are asociatia in aceasta directie. Jenat

Postat pe:: Miercuri 19 Mai 2010, 14:58:20

P.S. Nu ma deranjeaza sa finanteze asociatia concursuri, dar sa faca ceva si pentru apele publice, pe care pescuiesc peste 90% din membrii ei. Wink

Postat pe:: Miercuri 19 Mai 2010, 15:01:45

P.S.2 Domnule Razvan Florea, ati promis ca sprijiniti corpul de control al PP Suceava si deschideti un cont in care sa poata dona cei doritori sa sprijine REAL actiunile antibraconaj! Acum, ca tot ati terminat cu concursul de pe Lates( felicitari pentru rezultat, la fel si pentru Tibi Martiniuc Aplauze Aplauze Aplauze) poate va faceti timp sa deschideti amaritul ala de cont pentru corpul de control! Rugaciune Rugaciune Rugaciune
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Vineri 21 Mai 2010, 18:55:58 »

@ pinadi, fratele meu vad ca esti obsedat de braconaj ,dar nu prea stii lagea ,pentru numele lui Dumnezeu intelege ca asociatiile pot sa sesizeze actele de braconaj ,de restul se ocupa politia si ANPA.Nu avem dreptul sa confiscam ustensile sau mai stiu eu ce actiuni in care nu sunt implicate cele doua  mai sus mentionate.Si te aventurezi in afirmatii fara a avea dovezi concrete si crede-ma esti candidat la a fi banat pe site sau a fi exclus din asociatie pentru prejudicii de imagine(vorbesi fara sa fii documentat)
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Vineri 21 Mai 2010, 19:14:39 »

Bravos Petru! Aplauze Aplauze Aplauze Pe de-o parte ma consideri frate, pe de alta ma ameninti, suna pleonastic! Shocked Si arata-mi si mie unde am scris eu de confiscare de unelte, vezi ca pui din burta de la tine. Peste tot am vorbit de sesizare la 112, asa ca nu fi penibil, am pretentii de la tine, ca esti obiectiv! Cool
Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #3 : Sâmbătă 22 Mai 2010, 07:31:26 »

Bravos Petru! Aplauze Aplauze Aplauze Pe de-o parte ma consideri frate, pe de alta ma ameninti, suna pleonastic! Shocked Si arata-mi si mie unde am scris eu de confiscare de unelte, vezi ca pui din burta de la tine. Peste tot am vorbit de sesizare la 112, asa ca nu fi penibil, am pretentii de la tine, ca esti obiectiv! Cool
ca sa nu mai lungim vorba am sa te rog sa-mi arati legea in care asociatiile sunt autorizate sa amendeze braconerii,sa confiste ustensile,sa faca dosare penale
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Sâmbătă 22 Mai 2010, 11:39:02 »

N-am sustinut nicaieri ceea ce afirmi tu! Tac Ncicio lege din Romania nu interzice insa niciunui cetatean sa sesizeze politia la 112 atunci cind constata acte de braconaj piscicol pe ape publice si sa solicite interventia acestora. Tongue
         Te rog sa nu mai pui in gura mea afirmatii pe care nu le-am facut, in incercarea de a dezinforma eventualii neavizati. Daca ai impresia ca pe acest forum public intra doar idioti manipulabili te inseli. Jenat
         In concluzie, pot sa sun la 112 sa sesizez acte de braconaj pina li se inrosesc firele, tot ce trebuie sa mai fac este sa filmez pentru a avea probe ca nu am alarmat aiurea politia si sa risc incasarea unei amenzi de 500 ron. sugubat Am mai scris asta, dar vad ca tu pricepi mai greu si ma obligi sa-ti repet, ca sa nu mai perseverezi in eroare si sa devi...diabolicum. Evil
Memorat

DRAGOS2010
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: SUCEAVA

« Răspunde #5 : Sâmbătă 22 Mai 2010, 11:50:49 »

bravo domnule pinadi corect ati sus
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Sâmbătă 22 Mai 2010, 14:55:39 »

ca sa nu mai lungim vorba am sa te rog sa-mi arati legea in care asociatiile sunt autorizate sa amendeze braconerii,sa confiste ustensile,sa faca dosare penale
        Petru, spui ca tu cunosti legile mai bine, eu recunosc ca nu-i domeniul meu, asa ca te rog frumos sa ne lamuresti tu, care esti cunoscator, Wink daca e sanctionabila penal sau contraventional, dupa legislatia in vigoare, urmatoarea fapta:
        Sa presupunem ca eu ma plimb cu barca pe Rogojesti, ca sa admir peisajul lacustru, impreuna cu logodnica mea. Rinjet La un moment dat elicea barcii se incurca intr-o setca, inevitabil, la densitatea de setci de pe acest lac. sugubat Scot setca din apa la mal, "sacrific" 2oo ml de benzina si-i dau foc ca sa-mi incalzesc miinile inghetate de la apa rece. Rinjet Proprietarul setcii ma vede, ia numarul de la masina si, tupeist fiind, ma da in judecata si solicita daune materiale. Ce zici, sint penal sau contraventional intr-un astfel de caz? Precizez ca eu am grija sa filmez intii setca in apa, cum o scot la mal si cum ii dau foc, pentru a nu putea fi acuzat de furt, ci doar de distrugere a unui bun privat. Ei? Cum?
Memorat

dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Duminică 23 Mai 2010, 07:31:40 »

Parerea mea este Pinadi ,ca aceste polemici si impunsaturi chiar nu-si au rostul.Cand faci parte dintr-o asociatie,la care ai aderat de buna voie ,dar iti dai seama ca nu te reprezinta ,cel mai simplu si onorabil este sa te retragi acum ,sau de anul viitor(in cazul de fata).
In cazul nostru ,majoritatea si-au dat seama ca PP nu are interes in combaterea branconajului ,care este problema noastra nr.1,a pescarilor de pe ape publice,asa ca ,stim de pe acum care ne este drumul in viitor!
Cum am facut'' lobby'' si ne-am mobilizat sa ne aducem cat mai multi prieteni si cunoscuti in PP,se poate si invers,daca PP nu-si schimba atitudinea si nu trece la masuri concrete ,in afara de concursuri.
Ok,nu am absolut nimic impotriva concursurilor,dar hai sa facem ceva si pentru apele publice ,care de 20 de ani sunt ale nimanui!
Asa ca hai sa nu ne mai certam pe forum,putem cere o Adunare Generala ,discutam problemele noastre acolo ,nu ne balacarim pe forum si enervam pe toata lumea!
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Duminică 23 Mai 2010, 09:41:50 »

Astept si eu acea Adunare Generala extraordinara, dar cred ca nu va avea loc decit in decembrie. Pina atunci stam si ne uitam cum se face...nimic? Din cite stiu eu, in statutul asociatiei este prevazuta lupta impotriva braconajului, ca si actiunile de populare si ecologizare. Asta doar pe hirtie, propagandistic! Trist
         Razvane, eu cred ca, vorba lui Dorin, ar fi cazul sa incepi sa dovedesti cu fapte, nu doar cu vorbe, ca iti pasa de interesele marii majoritati a pescarilor suceveni. Daca nu, ai si varianta onorabila si necondamnabila sa recunosti public, aici pe forum, ca singura ratiune pentru care s-a infiintat si functioneaza Asociatia PP Bucovina Suceava este organizarea de competitii de pescuit. Nimeni nu cred c-o sa te condamne, dar ai barbatia sa recunosti, ca sa stie si membrii asociatiei, cine si in ce mod le reprezinta interesele si astfel, vorba lui Dorin, sa stim si noi pe viitor cu cine defilam. Daca nu ai macar fair-play-ul sa recunosti public, nu esti barbat si, pentru mine, vei ramine o domnisoara cu parul in ochi, care insista sa incerce sa convinga doar cu vorbe ca e fata mare!

Postat pe:: Duminică 23 Mai 2010, 09:16:23

P.S. Inca mai astept Petru un raspuns la intrebarea pe teme juridice. Cafea Ti-am zis ca nu-i domeniul meu si te-am rugat sa-mi spui tu cum e incadrata juridic fapta ipotetica pe care am expus-o mai sus. Dau o  Bere pentru consiliere! Rinjet
Memorat

zoitadaniel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #9 : Luni 24 Mai 2010, 12:49:26 »

[/quote]Ce zici, sint penal sau contraventional intr-un astfel de caz? [/quote]
Petru, pot raspunde eu?
OK, nu esti nici penaL nici contraventional! Daunele ce le poate solicita ar fi in cazul unui proces civil - art. 998 si urm. cod civil!
Speta dedusa judecatii nu are nicio legatura cu realitatea. De ce? Scrie pe setca ca e proprietatea cuiva? Din punctul meu de vedere e o utopie!
O alta chestiune despre care vreau sa scriu este aceea a tapajului despre anumite concursuri!
Care sunt acelea organizate si sponsorizate de PP Bucovina? Un exemplu concret?
Cat despre cei care participa la competitii si despre care se tot 'freaca' unii pe acest forum, vreua sa va zic atat: nu participa din partea PP Bucovina, nu primesc nimic de la PP Bucovina. Si cu asta cred ca am fost foarte CLAR INTELES!
Cat despre actiunile impotriva braconieri: cati din voi ati sunat la 112? Ne place tare sa mai cautam paiul din ochii unora.... 
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Luni 24 Mai 2010, 13:48:53 »

N-o mai tot aburiti cu 112,eu personal am sunat de nenumarate ori ,in zona Dolhasca si Lespezi,raportand infractiuni de branconaj piscicol ,dar nu s-a intamplat nimic-am martori!
Chiar odata anul trecut am fost sunat pe nr. personal(de pe care am sunat la 112) si am fost luat la intrebari de catre ''dl sef de post Chiriac''(Lespezi),ca ce n-am ce face,de ce sun la 112?
Ce i-am raspuns nu va pot reda acum ,cert este ca individul a regretat ca m-a sunat!
Zic si eu!(iar am martori!)
Asa ca mai slabiti-ma voi cu 112,ca nu se face nimic,ei ( si nu numai)considera ca faptele nu prezinta pericol social si-si vad linistiti de ''job''-ul lor ,eventual un job care le poate aduce un  oarecare avantaj,nu sa alerge dupa branconieri pe Siret ,Moldova,sau Suceava!
Pana nu vom lua atitudine noi ,societatea civila si nu vom face presiuni asupra organelor in drept sa intervina,nu se va intampla nimic-branconierii isi vor vedea de treaba,iar noi vom pescui pe balti private ,ca pe apele naturale nu vom mai avea ce!!! Suparat
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.068 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 03 Septembrie 2017, 01:06:25
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.