Prieteni Pescari

braconieri si lamuriri pt. nelamuriti

Miercuri 23 August 2017, 20:41:35 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 ... 6   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: braconieri si lamuriri pt. nelamuriti  (Citit de 70489 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
RazvanSV
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Sâmbătă 22 Mai 2010, 19:07:29 »

Filiala Suceva a icheiat un protocol de colaborare cu IPJ SUCEAVA,obiectul protocolului este organizarea de actiuni comune privind combaterea braconajului si nu actiuni individuale,
cum ar dori uni membrii ai nostri care pe langa ca nu cunosc legea nici nu se informeza macar,toti dorim sa ajutam cat putem sa punem umarul la limitarea braconajului deoarece despre eradicare ce sa mai vorbim dar toate trebuie facute
pe cale legala pentru a nu cadea de parea cealata a legii si un braconier sa sa ne faca o plangere penala pentru distrugere sau sechestrare de persoane sau etc.
Controalele trebuie organizate impreuna cu Politia de catre asociatia noastra deoarece Politia a ramas Singurul organ al statului care
se ocupa Infractiunile sau contraventiile ce decurg din legea 316.
tot aud "sunati la 112" atunci de ce am mai incheiat protocol cu Politia?Cum?
112 este apel de urgenta majora (Accident cu victima,crima ,talharie,ect.)si ricam sa cadem in penibil.
este clar ca braconajul a ajuns la un nivel aproape de crima "crima piscicola"dar nu putem in cateva luni sa eradicam ce sa distrus in 20 de ani cu ajutorul AJVPS si sub Guvernarea Conducatorului suprem GOICEA& company(PAZNICI DE VANATOARE CARE BRACONEAZA,SOFERI etc)
Multumiri FLIALA SUCEAVA pt filmulete si fotografii cam acestea sunt armele noastre pentru moment.
multumiri vice Lungu pt ca a deferit legii 11 braconieri impreuna cu politia,care au primit amemenda si s-au intors la "lucru".

Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #1 : Sâmbătă 22 Mai 2010, 19:37:07 »

Razvan, te rog respectuos sa imi raspunzi la urmatoarele intrebari, ca unui nelamurit ce sint:
       1.Cite actiuni antibraconaj s-au organizat impreuna cu politia anul acesta, unde si cind?
       2.Ce fonduri materiale (logistica) si banesti a alocat asociatia PP Bucovina Suceava pentru aceste actiuni?
       3.De ce esti asa de speriat de varianta apelului la 112, pe cine deranjeaza acest lucru din moment ce politia este platita din banii contribuabililor, adica ai nostri ai tuturor, ca sa intervina la infractiuni, inclusiv piscicole?
       Multumesc anticipat pentru solicitudine! Rinjet
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Sâmbătă 22 Mai 2010, 19:49:51 »

"3.De ce esti asa de speriat de varianta apelului la 112, pe cine deranjeaza acest lucru din moment ce politia este platita din banii contribuabililor, adica ai nostri ai tuturor, ca sa intervina la infractiuni, inclusiv piscicole?"

Corect sa intervina la infractiuni , insa eu sunt curios cum va fi (desi ar trebui si acuma) atunci cand asociatiile vor avea concesionat portiunea de apa exact, si vor trebui sa plateasca politia ptr a veni in control alaturi de asociatie...caci asa pp ca va trebui sa se procedeze (la fel cum cluburile de fotbal platesc ptr jandarmerie etc etc)
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Sâmbătă 22 Mai 2010, 19:55:37 »

Corect sa intervina la infractiuni , insa eu sunt curios cum va fi (desi ar trebui si acuma) atunci cand asociatiile vor avea concesionat portiunea de apa exact, si vor trebui sa plateasca politia ptr a veni in control alaturi de asociatie...caci asa pp ca va trebui sa se procedeze (la fel cum cluburile de fotbal platesc ptr jandarmerie etc etc)
        Ai sa vezi radyus portiuni de riu concesionate de la ANPA de catre asociatii peste vreo suta de ani! Wink
Memorat

radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Sâmbătă 22 Mai 2010, 20:00:12 »

Pai mi se pare si normal...ti se pare ca exista in momentan vreo asociatie care sa faca fata logistic numai la mai mult de 20-30 km de rau??? ma pufneste rasul cand aud ca se cauta sponsori ptr o barca etc etc...adica cum naiba acea asociatie poate avea grija de 2-3 rauri dintr-un judet lungime totala 300-400 km.... si sa mai plateasca si politia sa vina cu ei in control

Recunosc la noi pescuitul e ieftin fata de alte tari, insa nici nu prea are ce oferi, si cel mai important la noi e saracie lucie. E bine ca vb teoretic ce ar trebui sa fie, cum ar trebui sa fie, insa din pacate realitatea e foarte diferita si trebuie sa ne adaptam la alte tehnici, pe care nu ai de unde sa le iei, ci poate sa le inventezi.
Memorat
RazvanSV
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Sâmbătă 22 Mai 2010, 21:12:04 »

1.Cite actiuni antibraconaj s-au organizat impreuna cu politia anul acesta, unde si cind?
       2.Ce fonduri materiale (logistica) si banesti a alocat asociatia PP Bucovina Suceava pentru aceste actiuni?
       3.De ce esti asa de speriat de varianta apelului la 112, pe cine deranjeaza acest lucru din moment ce politia este platita din banii contribuabililor, adica ai nostri ai tuturor, ca sa intervina la infractiuni, inclusiv piscicole?
  1.Oricum mai multe decat in ultimii 20 de ani.
  2.Raspunsul in Adunarea Generala.
  3.De cate ori ai sunat la 112 pt braconaj???
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Sâmbătă 22 Mai 2010, 21:53:12 »

1.Oricum mai multe decat in ultimii 20 de ani.
  2.Raspunsul in Adunarea Generala.
  3.De cate ori ai sunat la 112 pt braconaj???
  1.Esti evaziv, iti spun eu, una singura si-aia jalnica. Jenat
  2.Cind este urmatoarea Adunare Generala? Abia astept! Rinjet
  3.Eviti raspunsul intr-un mod penibil, punind o intrebare. Voi raspunde dupa tine domnisoara, c-asa-i politicos! Tongue
Memorat

RazvanSV
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 04 Iunie 2010, 13:47:27 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Vineri 04 Iunie 2010, 15:37:09 »

Si totusi uite ca se poate, daca se vrea! ;)Sincere felicitari PP Bucovina Suceava si Politia Suceava! Aplauze Aplauze Aplauze
« Ultima modificare: Vineri 04 Iunie 2010, 15:41:02 de către pinadi » Memorat

c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #9 : Sâmbătă 05 Iunie 2010, 08:35:59 »

in partea aia la Radaseni,Hintesti multi siau facut case de pe urma pestelui pentru ei e caun serviciu
Memorat
adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Sâmbătă 05 Iunie 2010, 09:11:02 »

asa e. si tot nu se opresc. cred ca trebuie facut ceva in privinta asta. daca nu nici obleti nu o sa mai vezi pe acolo.
Memorat

Traim in Romania ! Si atat !
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Sâmbătă 05 Iunie 2010, 09:15:08 »

cam greu de facut ,usor de zis,doar cu politia de la judet caci cei comunali sunt clienti fideli ai lor
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Sâmbătă 05 Iunie 2010, 11:38:26 »

Aici c_tin a pus punctul pe "i" !
Memorat

Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Sâmbătă 05 Iunie 2010, 17:10:08 »

vreau inapoi drepturile de moderator fiindca nu se mai poate. Pe tot site-ul a mai aparut unul p.....2 varianta prescurtata. Evil cred ca sunt fosti colegi de salon la nr.7 (langa 3 sarmale). Daca te duci la actiuni antibraconaj nu e bine. Daca stai acasa e si mai rau. Concluzie: cand mai facem cate ceva asa cum putem cu resurse de acasa sa-i citam pe cei doi sa ne dea avizul. Nu am nimic de impartit cu pinadi, dar ceea ce a facut el (sa ma insele pe fata) sa ma minta cu dezinvoltura unui copil, desi l-am intrebat in mod expres la mine in garaj care este situatia lui, pentru mine nu mai exista. Daca nu am prins nici un peste intr-un weekend nu am inventat nimic ca sa ma scot, daca am prins un sac l-am dat de pomana fiindca am ce manca acasa, dar in momentul in care spui gogosi ca sa te bage cineva in seama mi se pare ca sunt facut mincinos din cauza altora. Cred ca de la inceputul acestui site trebuia pus un motto de genul:" Aici nu se minte". Traficul era mult mai redus, inainte de a tasta alt+s multi isi stergeau comentariile (aberatiile). Este bine sa ai un par in masina, o arma, un spray, o scula cu electrosocuri, etc. dar sa vezi ce relaxat esti cand nu apelezi la ele. Imi pare rau de situatia PP Pascani fiindca ei au abordat taurul de coarne. Asta e viata, caci cei din sud sunt mai rai si needucati desi au AI CUZA la IS. Insa acesti baieti care au toata stima mea si s-ar putea sa reuseasca. Sa fii om e lucru mare, darminte sa primesti buna ziua de la un copil.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Sâmbătă 05 Iunie 2010, 19:36:31 »

Luciane sa stii ca iesirea la rampa si aprecierile de mai sus la adresa mea si a altui user nu iti fac deloc cinste, dimpotriva, cred ca tu ai nevoie de foarte multa gheata la rachiu. Jenat
            Atunci cind criticam PP Bucovina Suceava ca nu se preocupa si de actiuni antibraconaj eram considerat rau intentionat, sabotor, extremist si mai stiu eu cum. Acum, cind apreciez faptul ca s-au pus in sfirsit in miscare si in aceasta directie si ii felicit, iar nu-i bine. Shocked
            Fac un apel la memoria ta, care vad ca functioneaza selectiv doar in directiile care-ti convin si iti amintesc ca si tu erai la un momendat la fel de deranjat, ca si mine si multi altii, de neimplicarea PP Bucovina Suceava in actiuni antibraconaj. In acea faza sustineai si tu ca si noi ca, daca se prelungeste aceasta neimplicare, ar fi mai bine sa infiintam o alta asociatie.Doar ca tu nu ai avut curajul sa recunosti public acest lucru aici pe forum,cu toate ca ii gasisesi si un nume: "Asociatia Pescarilor Sportivi din Bucovina". Jenat
            Ar trebui sa-ti trimitem mai intii tie pe privat orice mesaj pe care vrem sa-l postam, ca sa ne dai aprobare si mai apoi, cu avizul mariei tale sa dam alt+s? Cum?
Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #15 : Duminică 06 Iunie 2010, 10:50:46 »

vreau inapoi drepturile de moderator fiindca nu se mai poate...

La ce-ti foloseste?  Cool
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Duminică 06 Iunie 2010, 22:18:01 »

apropo,astazi pe la ora 14,sub baraj la Hantesti,se brancona la crasnic,4-5 persoane,sub porti,iar 3 indivizi intindeau o setca monofilament tot acolo!
N-am telefonat la 112, ca oricum nu vine nimeni acolo!
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Luni 07 Iunie 2010, 06:07:17 »

asta asai Cum?
Memorat
adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Luni 07 Iunie 2010, 19:01:11 »

apropo,astazi pe la ora 14,sub baraj la Hantesti,se brancona la crasnic,4-5 persoane,sub porti,iar 3 indivizi intindeau o setca monofilament tot acolo!
N-am telefonat la 112, ca oricum nu vine nimeni acolo!
am fost si eu in zona ieri la un gratar cu familia si i-am vazut pe baieti. mai erau si altii cu barca pe baraj care isi verificau plasele!

Postat pe:: Luni 07 Iunie 2010, 18:39:53

off topic cand se termina prohibitia pe siret si suceava 3 sau 15 iunie?sunt bulversat Cum? Cum? Cum? Cum?
Memorat

Traim in Romania ! Si atat !
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Luni 07 Iunie 2010, 19:03:08 »

S-a terminat prohibitia, mai continua doar pe Prut. Fir intins
Memorat

Pagini: [1] 2 3 ... 6   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.051 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 12:42:44
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.