Prieteni Pescari

braconieri si lamuriri pt. nelamuriti

Joi 14 Decembrie 2017, 02:40:03 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 3 [4] 5 6   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: braconieri si lamuriri pt. nelamuriti  (Citit de 73924 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Oliver URSU
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Oriunde pe rau

« Răspunde #60 : Vineri 04 Noiembrie 2011, 15:51:12 »

Cum? Shocked da' ce s-a lungit ultimul film....  Cum? Shocked

[ youtube=640,3360Wink
Ai pus 3360 in loc de 360.

oh, sorry, i'll never be wrong again... Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #61 : Vineri 04 Noiembrie 2011, 22:12:51 »

oli, ai inceput sa faci un remember cu memorialul durerii pe ape publice? f...-i gura de de nenorociti. astia nu braconeaza de foame. pt. ei este o afacere b.....-as p...i in inima.
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #62 : Duminică 06 Noiembrie 2011, 21:59:10 »

ai  surprins  foarte  bine  zonele  in  care  se  braconeaza  masiv  . parca  erau  haite  de  caini  plecati  la  vanatoare ....  carduri  de   braconieri,  de  la  copii pana  la  mosnegi   de  dus  la  cimitir Smiley
singura  solutie  ...sunati  la 112  .  pana  se  plictisec   aia  .
sunt  obligati  sa  trimita  politia  in  control  la  astfel  de  sesizari.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #63 : Joi 12 Ianuarie 2012, 07:27:05 »

sesizare facuta in decembrie :
Buna ziua.Numele meu este Dorin Tudoreanu si locuiesc in Suceava.Vreau sa va aduc la cunostinta acte de infractiuni la legea pescuitului-BRANCONAJ-ce se intampla zi de zi in amonte de pod la Dolhasca.Ieri spre exemplu , in jurul orei 14 am numarat 16 persoane , care branconau la ecran(plasa monofilament legata de  firul batului de undita).Ce m-a socat a fost faptul ca 5 indivizi branconau de pe pod, a trecut o Dacie alba , cu girofar albastru, inscriptionata,a  subunitatii de jandarmeriei din Dolhasca , care nici macar n-a oprit, iar branconierii isi facea''treaba'' nestingherit.Zi de zi si noapte de noapte in zona pod Dolhasca se intampla acelasi scenariu, iar cei ce pescuiesc legal si platesc taxe statului roman , sunt neputinciosi.In special in zilele de sarbatoare, sambata si dumineca este plin de branconieri in zona.Acestia aparent pescuiesc cu bat de undita, dar la capatul firului au o bucata de plasa monofilament.Eu spre exemplu, ieri am parcurs 50 km sa pescuiesc si am ramas cu privitul la branconieri, care macelareau scobarul adunat in zona podului, vi se pare normal?Sper intr-o actiune in forta a colegilor dvs din Dolhasca, pentru a stopa si starpi acest cuib de branconieri.va multumesc.cu stima,Dorin Tudoreanu

Si acum raspunsul:
Buna ziua,În urma sesizării dumneavoastră transmisă prin e-mail în ziua de 12 decembrie 2011, vă comunicăm următoarele aspecte:În conformitate art. 19, alin (1), lit. l, din Legea 550/2004, Jandarmeria Română participã, împreună cu alte instituții abilitate, la supravegherea, controlul și asigurarea protecției și conservãrii fondului cinegetic și piscicol natural, a fondului silvic și de protecție a mediului, prin măsuri specifice de prevenire și combatere a oricăror încãlcări ale prevederilor normelor legale.La lunile decembrie 2011 și ianuarie 2012, jandarmii au desfășurat, în zona localității Dolhasca (podul peste râul Siret), activități pe linia respectării prevederilor legale instituite în domeniul pescuitului și acvaculturii, în urma cărora au fost constatate 3 infracțiuni de natura celor semnalate de dumneavoastră.Vă mulțumim pentru sesizarea înaintată.Cu stima,Ofiter Relatii publice al I.J.J. SuceavaCpt. Cornaci Bogdan

Eu zic c-ar trebui sa-i bombardam mereu cu sesizari de branconaj, poate-i trezim! Suparat
« Ultima modificare: Joi 12 Ianuarie 2012, 07:38:21 de către dorint » Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #64 : Joi 12 Ianuarie 2012, 17:59:19 »

auzi  la  ei  au  constatat  3  infractiuni  intr  un  an  de  zile  .........
daca  ar  dori   ar  constata  3  infractiuni  intr  o  singura   zi.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #65 : Vineri 13 Ianuarie 2012, 09:36:16 »

Au mare activitate, trece Dacia de la jandarmerie pe pod la Dolhasca , unde erau insirati 5 ecranisti si nici nu-i baga in seama.Eu consider ca-si iau spaga in peste, daca se fac ca nu vad, cand zilnic se branconeaza ziua mare Shocked
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #66 : Sâmbătă 14 Ianuarie 2012, 22:12:20 »

acu cu scandalurile astea prin tara chiar nu-i mai intereseaza
oricum aveau alte prioritati , ca sa se mai incurce cu niste ecranisti.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #67 : Duminică 15 Ianuarie 2012, 11:05:30 »

toata vara n-au avut ''scandaluri'' si tot i-a durut in p*****de actele de branconaj raportate Suparat
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #68 : Duminică 15 Ianuarie 2012, 12:01:13 »

atunci  cand  sunteti cate  2   sau  3  pescari la  pescuit  lasati  ptr  5  min   pescuitul  deoparte  si  mergeti  pana  la  domnii  ecranisti  si   rupeti  le  capul.
cred  ca  asta  ar  trebui  facut   si  dupa  ce  o  patesc  1  sau  2  se  vor  invata  minte .
bataia  e  rupta  din  rai.
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #69 : Vineri 27 Ianuarie 2012, 18:11:01 »

asta mai greu de crezut,e posibil s-ai inraiesti si mai tare,alta data sa o iei pe cocoasa numai pt ca te uiti la ei,nu au frica de nimic si ce e cel mai rau intai reactioneaza si dupa aia gindesc
Memorat
semaca14
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #70 : Vineri 09 Martie 2012, 12:15:16 »

Ecranisti sunt considerati in regula daca au permisele vizate la zi sincer urasc asemenea acte ilegale dar ce sa faci cand  cei in drept de a stopa asemenea acte  isi primesc dreptul
noi catizam iar ei se aleg cu foloase . Asemenea scene pot fi vazute si la Suceava zona baraj Mall, in aval de tevi, Itcani si nu numai pe tot cursul raului si nu-i controleaza nimeni nici macar nu apar prin zona poate poate se vor speria si vor pleca, sau daca apare cineva dupa cum, chiar eu am vazut vine si se asigura ca merge treaba bine si pleaca urmand ca mai tarziu sa-si primeasca dreptul  Tongue
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #71 : Duminică 11 Martie 2012, 10:12:20 »

Vineri 2 martie a am avut impreuna cu politia un control cu doua echipaje,au fost vizate mai multe locatii(Cioroiu,Podul Nemtilor,Pod Veresti,Luncusoara,Tisauti,Lisaura,Mol,Itcani,Dornesti)S-au intocmit 3 dosare penale si 3 contraventii,de remarcat "smecheria"pescarilor cu acte in regula.....au fost gasiti cu ecrane in rucsacuri.....motivand ca le-au gasit pe apa sau trebuia sa le dea cuiva....bla,bla...au umflat cate un dosar.Trebuie sa multumim celor care ne-au anuntat despre ecranisti.....Dupa parerea mea zona Mol-Tisauti e cel mai macelarita....vor urma si alte actiuni
@Semaca
numeste pe cineva care stii ca a luat "dreptul" sa stim si noi
« Ultima modificare: Duminică 11 Martie 2012, 10:14:19 de către petru » Memorat
robert19
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #72 : Duminică 11 Martie 2012, 11:04:09 »

din ce am auzit de la un amic.la pod la fratauti se braconeaza foarte mult.in fiecare seara cand trece pe acolo tot vede cum stau ecranisti si braconeaza scobarei.in caz ca aveti drum pe acolo vreodata opriti va rog si sunati la politie sau stiu eu....
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #73 : Duminică 11 Martie 2012, 13:10:26 »

EXCELENT, la mai multi, vineri erau branconieri localnici  in aval de punte la Lisaura cu ancorele si-n aval cu ecranele  Police
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #74 : Marți 13 Martie 2012, 14:51:46 »

sunt  niste  draci care  pescuiesc cu  Flo" ...aia  nu  pleaca  acasa  pana  nu  baga  si  ancorele  2   ore  .
ii  vezi  mereu  pe  biciclete   chiar  si  iarna   ,sunt   ca  niste  caini  hamesiti.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #75 : Miercuri 14 Martie 2012, 23:39:22 »

am depistat o gasca pe Moldova care pescuiau la pluta, dar dadeau la rama de Cugir sugubat ...adica carlig cu vierme si ancora mica deasupra Suparat
« Ultima modificare: Miercuri 14 Martie 2012, 23:41:37 de către petru » Memorat
semaca14
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #76 : Vineri 16 Martie 2012, 19:27:44 »

Va rog sa postati ceva legat de perioada de prohibitie pt anul 2012  raul Suceava  si daca se poate pescui in aceasta perioada la alta specie decat cea aflata in prohibitie   
« Ultima modificare: Vineri 16 Martie 2012, 19:30:45 de către semaca14 » Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #77 : Vineri 16 Martie 2012, 21:11:00 »

prohibitia  incepe  pe  16 aprilie....
Memorat
pytycus
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: FALTICENI

« Răspunde #78 : Sâmbătă 17 Martie 2012, 18:29:49 »

anul trecut a inceput pe 4 aprilie ,
Memorat

SCOBAREL
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #79 : Sâmbătă 17 Martie 2012, 22:21:32 »

asa  sa  hotarat......
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] ... 19053.html
Memorat
Pagini: 1 2 3 [4] 5 6   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.05 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 01 Decembrie 2017, 11:33:55
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.