Prieteni Pescari

Concurs - cel mai mare peste eliberat: ianuarie-martie 2007

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 00:11:32 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 [3] 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Concurs - cel mai mare peste eliberat: ianuarie-martie 2007  (Citit de 38500 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #40 : Duminică 17 Decembrie 2006, 21:42:58 »

pai punctajul se poate face ori dupa greutate ori dupa lungime.nu ai cum sa le combini pe amindoua.parerea mea!tot ce depaseste dimensiunea minima ,in cm,sa se puncteze.asa e cel mai simplu si cel mai corect.
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #41 : Duminică 17 Decembrie 2006, 23:26:26 »

Daca vrei sa faci o departajare cit mai corecta trebuie sa tii cont si de lungime si de greutate.

PS1: Vorbind la modul foarte serios ma gindesc ca ar trebui sa mai adaugam: sezonul (primavara, vara, toamna, iarna), ziua din saptamina si perioada din zi (dimineata, amiaza, seara, noapte).
Ca sa nu credeti ca glumesc va aduc urmatorul argument: o stiuca de 7 Kg prinsa primavara (in martie de ex.) a fost de fapt una de 8+ in la inceputul/mijlocul iernii (la inceptulul lui Ianuarie de ex.).
Idem si pentru alte specii, de exemplu crap.

PS2: Daca vrem cu adevarat sa promovom acest concurs cred ca ar trebui sa fie deschis oricarei persoane ce pescuieste pe apele publice din judetul Iasi, care este membru al oricarei asociatii din judetul nostru si detine un permis de pescuit recreativ/sportiv.

PS3: Hai odata cu regulamentul ca se strica icra in congelator.  Tongue
« Ultima modificare: Duminică 17 Decembrie 2006, 23:36:00 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
leba
Vizitator
« Răspunde #42 : Luni 18 Decembrie 2006, 08:45:27 »

sunteti penibili, cum e un subiect nou cum mistocareala... Undecided  interesant cine a inceput cu shtourile... se poate vedea.
  chestia cu promovatul concursului cere timp. eu am zis sa incepem din ograda noastra, nu prea curata de altfel.  Roll Eyes  daca tine la forumisti tine si la publicul larg. punct.
   deci:
  - puncteaza toate speciile care pot fi capturate legal;
  - concursul tine pana la 1 martie 2007;
  - se pucteaza diferentiat pe specii, la centimetrul peste limita legala. propun ca speciile sa primeasca puncte dupa valoarea lor, spre exemplu: salau 10 puncte/centimetru peste limita legala, stiuca 10 puncte/cm, biban 8 puncte/cm, avat 7puncte/cm etc.
  - se poate incrie la concurs orice forumist ce acceseaza sit.ul;
  - voi deschide un poll separat unde sa putem vota;
  - concurentii se pot vota pe ei insisi;
  - pozele urcate la galerie vor avea mentiune "pt. concurs c.m.m.p.e." si vor fi insotite de detalii legate de pestele respectiv. ele trebuie sa dovedeasca foarte clar eliberarea pestelui;

asta e varianta de regulament propusa de mine, astept sa o amendati daca e cazul. cu precadere astept un ajutor la puncte/cm/specie.
   fir intins!
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #43 : Luni 18 Decembrie 2006, 12:18:33 »

leba draga nu sintem penibili sintem doar entuziasti si navalnici Rinjet!ideea mi se pare buna chiar!nu mai conteaza cine a inceput cu shtourile,ma simt si eu vizat aici,ci incotro duc shtourile!au fost doar niste glumite  si atit!cuvintul penibil e cam dur
Memorat

leba
Vizitator
« Răspunde #44 : Luni 18 Decembrie 2006, 12:44:28 »

no, apoi sa ma scuzati daca am fo' dur. Inger dar o taraganam de-a frana.
   ergo:

stiuca: 10 puncte/cm
    salau: 10 puncte/cm
    avat: 8 puncte/cm
    clean: 8 puncte/cm
    biban: 8 puncte/cm

la pasnici va rog sa propuneti voi punctajul...
Memorat
Pruteanu
Vizitator
« Răspunde #45 : Luni 18 Decembrie 2006, 13:08:15 »

sunteti penibili, cum e un subiect nou cum mistocareala... Undecided  interesant cine a inceput cu shtourile... se poate vedea.

Imi recunosc contributia in alunecarea spre amuzant a acestui topic.
Ba mai mult ... nu numai ca nu vreau sa ma disculp ... daca ar fi dupa mine as muta topicul in sectiunea Cafenea a forumului.  Rinjet

Imi cer scuze daca considerati subiectul topicului mult prea serios pentru a admite si vreo gluma, (doua, ... trei ?!?)

Insa am si eu o intrebare (nu promit ca e ultima Rinjet) ca tot vad ca regulamentul concursului se bazeaza pe respectarea legii cel putin in partea cu dimensiunea minima de retinere.
Daca concursul se desfasoara pe ape publice ... e de la sine inteles ca participantul va avea asupra sa permisul de pescuit valabil pe 2007 ... sau nu ?!?  Cum?
« Ultima modificare: Luni 18 Decembrie 2006, 13:18:43 de către Pruteanu » Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #46 : Marți 19 Decembrie 2006, 18:46:35 »

un cm de clean mai putin decit un cm de stiuca?
pai stiuca creste pina la 150cm,iar carasul pina la 60 Cum?(sunt doar exemple)
propunerea mea mi se pare cea mai echitabila, putind fi facut un clasament intre pesti de diferite specii
ma angajez sa ma ocup eu de calcule daca vi se pare complicat
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #47 : Miercuri 20 Decembrie 2006, 09:51:46 »

Cei care se inscriu in concurs ar trebui sa achite o taxa de 10-20 ron,ptr ca daca mergem pe ideea der vbl,unii pot sa dea rapala si altii bazareturi,asa daca omu castiga o suma de bani isi ia ce vrea.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #48 : Miercuri 20 Decembrie 2006, 11:10:36 »

Asta e o idee buna.
Cei care ar participa ar fi mai impulsionati sa faca &R indiferent de specie si dimensiune.
Pentru punctaj, propunerea OB-ului mi se pare mai aproape de realitate.

PS.
Nu e de mirare ca lumea se intreaba daca PP e asociatie dedicata pesuitului la rapitori daca tot o tineti numai cu "rapitori in sus, rapitori in jos". Cred ca ar fi bine ca cei care au aceasta tendinta s-o mai "atenueze".
E o observatie, luati-o ca atare.
Nu astept raspunsuri/comentarii la PS-ul asta ci o schimbare de atitudine.
« Ultima modificare: Miercuri 20 Decembrie 2006, 11:18:41 de către Teodor » Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #49 : Miercuri 20 Decembrie 2006, 11:25:38 »

Foarte corect ceea ce spui Relu,un motiv in plus ca fiecare concurent sa dea o suma de bani,niste voblere nu cred ca l-ar ajuta pe un pescar la stationar.
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #50 : Miercuri 20 Decembrie 2006, 13:58:02 »

pai faceti un topic separat pt pasnici si chiar un concurs separat daca se poate pt ca eu nu as vrea sa concurez cu cei care elibereaza carasei si ciortanei etc.nu poti sa compari never ,chiar daca e sub dimensiune,eliberarea unui shalau de 500 gr cu eliberarea unui caras de 300.si oricum parerea mea personala e ca pescarii de spinn "au mai putine pisici acasa" apropo de scuzele celor care "aresteaza "tot ce prind
Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #51 : Miercuri 20 Decembrie 2006, 14:25:53 »

pai faceti un topic separat pt pasnici si chiar un concurs separat daca se poate pt ca eu nu as vrea sa concurez cu cei care elibereaza carasei si ciortanei etc.
Asta e simplu: daca acest "concurs" este considerat ca o initiativa privata a unor persoane atunci mi se pare normal ca cei ce o organizeaza sa impuna regulile de desfasurare si cine sa participe. In cazul in care se doreste sa se puna sub sigla PP "discutam discutii", ce doreste fiecare in parte nu conteaza.

parerea mea personala e ca pescarii de spinn "au mai putine pisici acasa" apropo de scuzele celor care "aresteaza "tot ce prind
E parerea ta personala si ti-o respect ca atare.

Faptul ca unul circula cu Mercedes (si altul cu Oltcit - nu e apropos la Nick  Tongue ) nu e de ajuns ca sa indeplineasca conditiile pentru a bea cognac Zaraza.
« Ultima modificare: Miercuri 20 Decembrie 2006, 14:30:01 de către Teodor » Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #52 : Miercuri 20 Decembrie 2006, 14:40:07 »

pai daca nu are sens sa discutam si se impun niste lucruri atunci nu mai are sens sa postez nici o parere.chiar am sa tac pt ca ma mir si eu ce vorbaret am devenit Jamaica. Jamaica.iar faza cu Zaraza sa o dedici celor care cred ca pestii cu gheb sint crapi Rinjet
Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #53 : Miercuri 20 Decembrie 2006, 17:36:57 »

pai daca nu are sens sa discutam si se impun niste lucruri atunci nu mai are sens sa postez nici o parere.
Stai calm ca nici mie nu mie clar ce e cu aceasta initiativa si cum va evolua in timp.
In ce priveste parerile... e pacat sa nu le exprimi. E posibil sa fie si altii de acord cu ele, sa le sustina, urmindu-si cursul lor firesc.

Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #54 : Miercuri 20 Decembrie 2006, 19:01:55 »

aceasta initiativa cred ca a fost initiata in vederea promovarii C&R ca atitudine predominanta pe orice apa publica(pe cele private ramine la latitudinea patronilor, si dupa cum stim patronii care au peste nu te lasa la pescuit Pling).dar daca din ce in ce mai multi unditari vor elibera macar capturile subdimensionate, oriunde le-ar prinde,pote cu timpul se vor mai inmuia inimile acestor cerberi
in alta ordine de idei este recunoscut faptul ca rapitoristii elibereaza mai mult decit restul unditarilor, fie si pentru simplu fapt ca este foarte greu sa tirie 8 stiuci pe malu apei atunci cind maninca foarte bine si mai are cel putin o juma de zi de pescuit Evil
nu vreu sa spun aici cine-i domn si cine bea zaraza Jenat
ps.un strap de juma de kil trebuie obligatoriu eliberat, pe cind un caras de 300g poti sa-l pastrezi daca vrei pt ca strapul la dimensiunea asta abia daca are un an si inca nu sa reprodus, pe cind carasul are 2, 3, chiar si 4 ani si sa reprodus de 7,8ori sia umplut balta cu papic
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #55 : Miercuri 20 Decembrie 2006, 19:38:04 »

pai c&r nu este la latitudinea patronilor pe balti private!ar trebui sa nu existe nici o diferenta intre ape publice si balti private!de asta patronii cu pesti in balta nu lasa pescari prin zona ca stiu ei de ce. Tongue
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #56 : Miercuri 20 Decembrie 2006, 19:51:07 »

exista ape private in romania unde se face c&r exclusiv
exista (sau au existat) si la noi in judet o varianta chiar mai practica: cu o taxa modica pt c&r si cu pret de piata pt pestele pe care voiai sa il retii. culmea, de cite ori am fost, tot timpul am gasit locuri la alegere pe mal. de ce oareee Cum?
Memorat

leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #57 : Marți 27 Februarie 2007, 16:39:12 »

hai, mah bajeti! ce dreak?
  uite, incep io ca sa va dau curaj:

ofer un vobler Salmo Slider. va zic io ce marime dupa ce definitivam regulile foarte clar.
Memorat

let`em live, they are part of the game!
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #58 : Marți 27 Februarie 2007, 18:38:32 »

mai nu ma ispiti cu voblere salmo slider ca stii ....ca nu am  Rinjet Rinjet imi trebuie neaparat unul Sarut
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #59 : Marți 27 Februarie 2007, 21:22:13 »

deja stiuca nu se mai pune ca trebuie eliberata obligatoriu pina pe 26 Rinjet
Memorat

Pagini: 1 2 [3] 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.05 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 08 Noiembrie 2017, 02:10:38
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.