Prieteni Pescari

prohibitia 2007

Marți 12 Decembrie 2017, 23:57:50 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 [3] 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: prohibitia 2007  (Citit de 35343 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« Răspunde #40 : Vineri 01 Iunie 2007, 08:10:42 »

referitor la prohibitie ma intereseaza daca pe jijia se poate pescui acum ca din lege nu se intelege asta ,si venind de la tutora pe drumul spre holboca am vazut o groaza de pescari pe jijia si m-ar fi tentat si pe mine dar de la o virsta nu-mi mai plac riscurile.
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #41 : Vineri 01 Iunie 2007, 08:13:37 »

referitor la prohibitie ma intereseaza daca pe jijia se poate pescui acum ca din lege nu se intelege asta ,si venind de la tutora pe drumul spre holboca am vazut o groaza de pescari pe jijia si m-ar fi tentat si pe mine dar de la o virsta nu-mi mai plac riscurile.

Jijia intra in apele publice ale judetului Iasi si se poate pescui.
  e perfect legal daca ai perrmis, Gelu.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #42 : Vineri 01 Iunie 2007, 08:37:32 »

E perfect legal dupa ce se termina prohibitia, nu?  Undecided
Deci nu acum, cum se poate pescui pe Prut.
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #43 : Vineri 01 Iunie 2007, 15:16:12 »

Evident,pe Prut se pescuieste ptr ca este apa de frontiera si prohibitia a fost pana pe 23.05.2007,pe Jijia este inca prohibitie.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #44 : Vineri 01 Iunie 2007, 20:29:12 »

eu m-am referit pentru acum ca permis am demult si stiu ca atunci cind se termina prohibitia se poate pescui daca ai permis.deci politia de frontiera era la podul de la holboca si pescari erau la greu si pe o parte si pe alta si ma gindeam daca jijia intra in regimul apelor de frontiera
Memorat
paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #45 : Sâmbătă 02 Iunie 2007, 12:46:29 »

Aha... si  dadeau la grebla? :O
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #46 : Sâmbătă 02 Iunie 2007, 16:50:22 »

Jijia nu intra la capitolul ape de frontiera,doar pentru ca se varsa in Prut.Si Oltul se varsa in Dunare si nu e apa de frontiera.
Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #47 : Duminică 03 Iunie 2007, 22:45:02 »

M-am intalnit cu un pescar azi,care mi-a spus ca apele care se afla in perimetrul de 30 de km de frontiera sunt considerate ape de frontiera supunandu-se acelorasi reguli.Eu unul ma indoiesc,dar trebuie sa intrebam pe cineva autorizat de la PF.
Memorat

aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #48 : Duminică 03 Iunie 2007, 23:48:54 »

Eu stiu ca fisiia de paza a politiei de frontiera este de 30km de la granita spre interiorul tarii ...
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #49 : Luni 04 Iunie 2007, 15:50:46 »

Eu nu cred ca apa de frontiera=fasia pazita de politia de frontiera.Din cate stiu eu prohibitia pe apele de frontiera a tinut cont de prohibitia reglementata de vecinii nostri.Adica sa fie cat de cat in aceeasi perioada.Ce prohibitie ar mai fi fost la noi,daca moldovenii pescuiau de trei saptamani,este logica treaba.Asa ca ce legatura sa aiba Jijia,care este in interior,cu prohibitia pe apele de pe granita?
Memorat

EugenM
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Pescar Hoinar

« Răspunde #50 : Luni 04 Iunie 2007, 16:02:53 »

Am vorbit acum la telefon la Politia de Frontiera si cel care a raspuns a spus ca se poate merge la pescuit si pe Jijia..
Am sunat la nr asta 0232237500

Sa aveti fir!!!
Memorat

Musei Eugen, museieugen@yahoo.com
Tel:0745955292;
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #51 : Luni 04 Iunie 2007, 19:09:54 »

normal ca ti-au spus ca poti sa te duci ca nu e in atributia lor Risete
asa ar insemna ca si in delta interioara s-a descis si de fapt numai pe chilia se poate pescui
Memorat

EugenM
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Pescar Hoinar

« Răspunde #52 : Luni 04 Iunie 2007, 21:34:17 »

oricum..daca am de gand sa ma duc la sfarsit de saptamana..dau un tel inainte..ii mai intreb o data..le spun ca vreau sa ma duc..intreb si cu cine am vb la tel..si na..daca o sa imi faca probleme..pot sa ajung si mai sus..ca doar au si sefi..nu??  Tac  Wink
Memorat

leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #53 : Luni 04 Iunie 2007, 21:44:54 »

oricum..daca am de gand sa ma duc la sfarsit de saptamana..dau un tel inainte..ii mai intreb o data..le spun ca vreau sa ma duc..intreb si cu cine am vb la tel..si na..daca o sa imi faca probleme..pot sa ajung si mai sus..ca doar au si sefi..nu??  Tac  Wink

Eugen, sa nu amestecam lucrurile. Sunt chestiuni diferite, si anume: atributiile PF se limiteaza la zona de frontiera si implicit la apele de frontiera. Mi se pare cel putin anapoda sa intrebi la PF daca e voie la pescuit pe raul cutare in perioada cutare.
  Pe de alta parte perioada de prohibitie pe apele colinare si de ses care nu sunt ape de frontiera este mai lunga, pana pe 8 iunie parca.  Ergo, daca e prohibitie nu se pescuieste. De ce nu meri la Prut? sunt si acolo locuri superbe. Sa nu ma intelegi gresit, nu am sa te opresc eu sa meri pe Jijia Smiley, nu e treaba mea dar nu-ti recomand din 2 puncte de vedere: legal si moral. sau invers, depinde de fiecare. Wink
Memorat

let`em live, they are part of the game!
EugenM
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Pescar Hoinar

« Răspunde #54 : Luni 04 Iunie 2007, 22:03:39 »

ai dreptate...
pana la urma..crap am prins si pe bahlui in tudor..
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #55 : Luni 04 Iunie 2007, 22:11:52 »

pai mai bine ramii tu si da pe Bahlui si lasa-ne pe noi sa mergem sa ne chinuim pe Prut,ca nu ai vazut ca nu merita Risete.e departe si pestele mai e si rar! Jenat Jenat Tongue
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
EugenM
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Pescar Hoinar

« Răspunde #56 : Marți 05 Iunie 2007, 00:51:17 »

de cate ori am iesit pe prut..nu prea am prins niciodata peste  Trist..dar de fiecare data mi-am spus ca nu ma dau batut.. Tongue
am vazut si stiu ca acolo este peste..dar tre sa cunosti oleaca de meserie ca sa poti sa-l pacalesti..si experienta nu se capata stand in casa si citind forumul..
intr-adevar pt mine e f greu sa ajung la prut..si de aceea..seara..cand am oleaca de timp ma joc cu caraseii pe bahlui..
abia sunt la inceputul "carierei" de pescar si va rog sa nu fiti rautaciosi cu mine sau cu oricare altu
..sper sa fi interpretat eu gresit faza..

Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #57 : Marți 05 Iunie 2007, 06:13:15 »

oricind ai nevoie de un sfat despre Prut poti sa il ceri,pe privat normal Inger!asta ca sa vezi ca nimeni nu e rautacios Inger Inger
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Jonin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #58 : Marți 05 Iunie 2007, 08:47:34 »

Eu stiu ca fisiia de paza a politiei de frontiera este de 30km de la granita spre interiorul tarii ...

50 de km dupa legea din 2001,daca nu ma insel.
Inainte era de 40 de km.
Memorat
cris
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #59 : Marți 05 Iunie 2007, 22:10:01 »

extras din :

ORDONANTA DE URGENTA nr. 105 din 27 iunie 2001 privind frontiera de stat a Romaniei

ART. 4

(2) Zona de frontiera cuprinde teritoriul aflat pe o adancime de 30 km fata de frontiera de stat si
tarmul Marii Negre, catre interior.
Memorat
Pagini: 1 2 [3] 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.055 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 19 Octombrie 2017, 15:48:39
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.