Prieteni Pescari

CUM SA: aleg culorilor pentru artificiale

Vineri 27 Aprilie 2018, 08:00:23 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: CUM SA: aleg culorilor pentru artificiale  (Citit de 6505 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« : Vineri 07 Iulie 2006, 10:35:31 »

Odata ajunsi pe apa ne uitam in trusa si ne punem intrebarea: "Si acu' cu ce dau ?!"
De multe ori (la mine cred ca de fiecare data) alegerea nalucii se face mai mult dupa preferinte, incantarea ochiului propriu, decit o selectie logica.

Din ciclul "Cum Sa Fac" (How To) doua link-uri utile:
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
« Ultima modificare: Sâmbătă 08 Iulie 2006, 10:04:30 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
leba
Vizitator
« Răspunde #1 : Sâmbătă 08 Iulie 2006, 08:22:34 »

mda. asa cum zice in link.ul "...spinnerbait color selection" procedez si eu.
   adica pe apa limpede folosesc numai culori cat mai naturale, apropiate de culoarea pestilor-prada.
    in schimb pe ape tulburi pun culori fluo, chartreusse, firetiger, greentiger etc.

normal, exista si exceptii Roll Eyes
« Ultima modificare: Luni 10 Iulie 2006, 09:08:18 de către leba » Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

Go fishing or die trying

« Răspunde #2 : Miercuri 12 Iulie 2006, 13:39:21 »

Eu cred ca mai mult exista exceptii. ;DDin mica mea experienta,incerc la inceput cu patternuri naturale,dupa care nu ma sfiesc sa folosesc firetiger,sau alte culori puternice.Desi teoria spune altceva,mai mult cred ca tine de specificul fiecarei balti decat de claritatea apei.
Memorat

stoica stefan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Miercuri 12 Iulie 2006, 14:06:41 »

de acord nick, tre` sa faci cum se face acolo, rare fiind ipostazele cand un stil avangardist face fata unei balti cu un anumit specific, referindu-ma aici la balti dificile, fie ele naturale sau artificiale. sunt balti, referindu-ma aici la stiuca, pe care orice teorie este anulata. cum un mare om spunea "totul este relativ.... Cum?". aici intervine si cea mai mare calitate a unui pescar, aceea de a se adapta. dar sa mai lasam teoria si sa mergem la practica acolo unde toata lumea are restante.... Rinjet. vorba unui prieten "ce tii doamne si cu profesionistii astia Cheesy".

numa`bine!  Wink
Memorat
stoica stefan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Miercuri 12 Iulie 2006, 14:11:54 »

legat de paternuri, la fel sunt paternuri care merg pe anumite baltii in draci, pe cand in altele sunt bune de aruncat inapoi in trusa. asta inseamna sa furi de la bastinosi.... Rinjet Rinjet Rinjet, sau de la cei care prind  Cheesy. intai alb, sidef, verde si dupa albastru si firetiger.

numa`bine!
Memorat
zamfi
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Hunedoara

« Răspunde #5 : Miercuri 06 Iunie 2007, 18:11:29 »

Tind sa-i dau dreptate lui Stefan! Pe o balta cunoscuta la mine conteaza experienta(! Rinjet) , iar pe o balta necunoscuta...Al de Sus! Ieri am dat de mi-au sarit capacele la jeliboane "tipice" pentru balta in cauza si m-a lovit la ceva atipic...Asa ca ...eu ma retrag!
Memorat

"Ca sa iti dai seama ca esti prost,trebuie totusi sa-ti mearga mintea!"
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti /Ploiesti

« Răspunde #6 : Joi 08 Ianuarie 2009, 20:56:22 »

eu cred ca fiecare functioneaza cum vrea organismul sau mai bine, io unul ma uit la cifre statistici si mi-ar trebui o harta sa pot sa aleg naluca perfecta

dau intotdeauna in functie de soare/nor de apa limpede/tulbure si de combinatii ale celor doua grupe, de asemenea nu pot sa nu tin cont si de adancimea la care dau in functie de specie, adancimea apei unde dau si de anotimp ca doar nu caut stiuca cand e rece pe deasupra !

fiecare cum s-a obisnuit cred
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #7 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 00:58:44 »

am avut zile in decembrie si ianuarie cind gaseam 10-15 stiuci pe 10m2, cei drept nici una NU SE MISCA UN CENTIMETRU DUPA NICI O NALUCA erau doar la incalzit la soare
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #8 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 08:18:05 »

cand apa se apropie de 4 grade e firesc sa mai stea fetitele la soare
Memorat
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti /Ploiesti

« Răspunde #9 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 08:23:28 »

am avut zile in decembrie si ianuarie cind gaseam 10-15 stiuci pe 10m2, cei drept nici una NU SE MISCA UN CENTIMETRU DUPA NICI O NALUCA erau doar la incalzit la soare

uite vezi, io asa as avea cunostinte tehnice de spinning dar cum ai spus si tu tre sa te chinui putin pe apa ca sa si capeti acea experienta, corect ?
Memorat

d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Modena

« Răspunde #10 : Luni 30 Martie 2009, 15:29:41 »

intotdeauna imi aleg nalucile dupa pestele prada din aceea apa ... daca vad ca rezultatele se lasa asteptate atunci trec la ceva mai iesit din normal ca si forma sau bataie ... si ca ultima instanta merge pe culorile iestie din comun gen FT, GT CLOWN sau mai stiu eu ce nuante tipatoare ...

am auzit si citit ca foarte multa lume prinde pesti bine la aceste culori ... eu personal nu stiu daca am prins vreodata vreun peste la un vobler de genul asta ... cu precizarea ca nu stiu daca am 5 voblere care nu au culoare naturala in trusa si nici nu am pescuit cu ele din lipsa de incredere ... pentru mine naturalele sunt cele care fac regulile ...  Rinjet
Memorat

Eliberati tot ...
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.038 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 17 Aprilie 2018, 13:24:30
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.