Prieteni Pescari

Cum se posteaza pozele in album

Vineri 22 Septembrie 2017, 09:06:06 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Cum se posteaza pozele in album  (Citit de 9732 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
leba
Vizitator
« : Joi 01 Februarie 2007, 09:00:23 »

pentru cei care au inca probleme cu urcarea fisierelor pe galerie indic aici pasii de urmat:

1. click pe create/order my albums. aici creezi un nou album unde urmeaza sa urci fotografiile.
 click pe new si apoi scrii numele albumului in casuta de jos. click pe apply modifications.
  apoi browserul te va redurectiona automat catre galeria foto.

2. click pe upload file. aici vor aparea 5 casute cu posibilitate de upload de pe computerul personal si 3 casute mai jos pt. upload de pe un server ce gazduieste poze. atentie: fisierele nu pot avea mai mult de 128Kb fiecare. inainte de a incepe uploadul asigurati-va de dimensiunea corecta a fisierelor. se pot urca maxim 5 fisiere de pe computerul personal. click pe continue, daca totul e in regula va aparea mesajul "5 uploads were suscessful".

3. se urmareste cu butonul continue si fisierele sunt urcate.

ca sa modifici dimensiunea unei poze cu ACdSee:

1. click dreapta pe poza in browser.
   2. se alege optiunea resize.
   3. se alege optiunea percentage of original (cel putin asa procedez eu). exemplu: daca ai o poza de 250Kb poti sa alegi 50 % din original si ea va fi redimensionata pe la 125Kb.  atentie: exista jos in stg. un buton options. click pe el si alegeti din cele 3 optiuni:  rename modified images and place in source folder. (ca sa nu pierdeti fisierul original).

spor la lucru. Wink
« Ultima modificare: Joi 29 Ianuarie 2009, 13:43:42 de către leba » Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #1 : Sâmbătă 02 Iunie 2007, 13:10:38 »

Avind in vedere ca modulul pt. galerie este unul cu totul nou, pentru cei care nu se descurca vizitati galeria foto, la cum postam pozele

spor la upload. Wink

p.s. desi browserul modifica automat dimensiunea pozei va recomandam sa redimensionati fotografiile in calculatorul de-acasa catre 100kb/poza.
« Ultima modificare: Vineri 09 Noiembrie 2007, 02:17:47 de către Teodor » Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Sâmbătă 02 Iunie 2007, 22:37:19 »

Zii frate si in pozele alea despre cum se incarca fotografiile ca e voie de maxim 128, ca am stat 1 ora sa mi se incarce si mie o poza...credeam ca e pestele prea mare si de aia nu intra Rinjet
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #3 : Marți 05 Iunie 2007, 17:36:31 »

Zii frate si in pozele alea despre cum se incarca fotografiile ca e voie de maxim 128, ca am stat 1 ora sa mi se incarce si mie o poza...credeam ca e pestele prea mare si de aia nu intra Rinjet

daca citeai atent mesajul meu ai fi vazut barna din ochiul tau:

Avind in vedere ca modulul pt. galerie este unul cu totul nou, pentru cei care nu se descurca vizitati galeria foto, la cum postam pozele

spor la upload. Wink

p.s. desi browserul modifica automat dimensiunea pozei va recomandam sa redimensionati fotografiile in calculatorul de-acasa catre 100kb/poza.
   Tac

Postat pe:: Luni 04 Iunie 2007, 08:05:59

am vazut ca au aparut in album fotografii de calitate indoielnica. e dina alea de te dor oo-le cand te uiti la ele.
  va sugerez sa cititi cu atentie pasii si sa-i urmati intocmai.

Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
otostyle
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Duminică 23 Septembrie 2007, 19:19:33 »

ma leba am si eu nevoie de putin ajutor la pozele alea,am facut doua galeri si nu stiu ce am lucrat la ele dar nu cred ca mai is active acol une scrie public" sau ce scrie prima casuta"este barat cu(x),si acol la casuta cu editeaza cind intru scrie galerie nr."X" acces denied. :(pot sa le sterg galeriile si sa fac altele sau sa le activez cumva?
zi si mie ce sa fac te rog Rinjet
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #5 : Luni 24 Septembrie 2007, 07:44:41 »

ma leba am si eu nevoie de putin ajutor la pozele alea,am facut doua galeri si nu stiu ce am lucrat la ele dar nu cred ca mai is active acol une scrie public" sau ce scrie prima casuta"este barat cu(x),si acol la casuta cu editeaza cind intru scrie galerie nr."X" acces denied. :(pot sa le sterg galeriile si sa fac altele sau sa le activez cumva?
zi si mie ce sa fac te rog Rinjet

Vad ca a aparut somnul de pe Sieu.  Smiley
  Pacat ca pozele sunt de o calitate slaba, altfel frumos animal.  Noroc
Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Luni 24 Septembrie 2007, 12:08:08 »

@otostyle
Galeria ne-a creat cele mai multe probleme.
N-am reusit sa gasim una care sa satisfaca toate cerintele noastre, sa se integreze in cadrul site-ului atit functional cit si si ca aspect si sa fie in acelasi timp si usor de utilizat.

Pentru ca o galerie sau o poza sa poata fi vizualizata si de altii trebuie sa fie Publica. Devine publica atunci cind in locul semnului "X" de culoare rosie apare un "V" de culoare verde.

Cei care au probleme de orice natura in ce priveste functionarea site-ului va rugam sa ne semnalati acesta aspect impreuna cu o scurta descriere a problemei si in ce conditii v-a aparut (ce faceati in acel moment) prin:
- postarea aici pe forum ;
- sau printr-un email ;
- sau folosind formularul de contact de aici http://www.prietenipescari.ro/pescuit/contact/
Va rugam sa ne semnalati chiar si faptul ca va apare o pagina alba care nu contine nimic intrucit este tot o eroare in cadrul site-ului.
Va multumim anticipat.
« Ultima modificare: Luni 24 Septembrie 2007, 12:10:52 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
otostyle
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 24 Septembrie 2007, 19:12:15 »

calitatea proasta e din cauza aparatului nu o fost la mine doar unul de ala vechi si ala din intamplare si pozele care sunt pe site sunt repozate de pe pozele de hartie  Wink
si cum fac sa apara "x"-ul ala? Rinjet
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 27 Septembrie 2007, 10:18:46 »

calitatea proasta e din cauza aparatului nu o fost la mine doar unul de ala vechi si ala din intamplare si pozele care sunt pe site sunt repozate de pe pozele de hartie  Wink
si cum fac sa apara "x"-ul ala? Rinjet

Nu mai e cazul de "X".
Sper ca acum sa fie mai usor pentru fiecare sa-si puna pozele.
Memorat

otostyle
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Joi 27 Septembrie 2007, 23:19:50 »

am vazut ,mersi mult am si eu galerie amu pot sa pun poze  Rinjet
Memorat
zamfi
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Hunedoara

« Răspunde #10 : Duminică 30 Septembrie 2007, 19:46:19 »

@leba Cum?
Mai sa mor de stiu de ce nu ma lasa site-ul PP sa upload-ez avatarul meu! Pling Sunt logat , dau pe miscarea cu upload your avatar si sare la mine si zice ca cica nu pot modifica profilul altora!Logic frate ,dar e al meu profilul Rinjet Deci, leba draga scoate-ma din ceata...please! Rugaciune
Deci astept...Merci!
Memorat

"Ca sa iti dai seama ca esti prost,trebuie totusi sa-ti mearga mintea!"
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Duminică 30 Septembrie 2007, 20:28:28 »

@zamfi
Verificam problema. Am sa las un mesaj aici dupa.
Memorat

aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #12 : Duminică 30 Septembrie 2007, 22:50:59 »

@zamfi eu am testa si totul e ok in legatura cu urcarea unui avatar pe forum, curios ca forumul si siteul sint complet in limba romana, nu inteleg unde iti apare tie mesajul: "upload your avatar" !
Memorat
zamfi
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Hunedoara

« Răspunde #13 : Miercuri 10 Octombrie 2007, 21:22:00 »

@zamfi eu am testa si totul e ok in legatura cu urcarea unui avatar pe forum, curios ca forumul si siteul sint complet in limba romana, nu inteleg unde iti apare tie mesajul: "upload your avatar" !

Rezolvat! =D>Merci! Pai ...scria sub salutul de intampinare, adica Salut Zamfi! Rinjet  In paranteza...mic...Ma rog,poate numai la mine scrie Evil

Postat pe:: Miercuri 10 Octombrie 2007, 20:38:42

Rinjet Acum daca am avatar nu mai scrie nici la mine... Rinjet
Memorat

"Ca sa iti dai seama ca esti prost,trebuie totusi sa-ti mearga mintea!"
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.048 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 18 Septembrie 2017, 07:13:29
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.