Prieteni Pescari

Partide in Delta

Marți 21 Octombrie 2014, 16:28:52 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Partide in Delta  (Citit de 18510 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« : Joi 01 Februarie 2007, 09:42:54 »

Multi au ajuns si facut partide in Delta. Si mai multi viseaza la asa ceva.
La unii le-a mers, altii au dat kix in partide repetate.

Va astept cu impresii despre anul 2006 (zonele in care ati fost, ce specii ati vizat, cum a mers, amintiri placute si eventual neplacute) si planuri pentru 2007.

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
munviorel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Joi 01 Februarie 2007, 11:51:26 »

Am fost anul trecut in luna august in zona crisan-caraorman -iacub am prins destul peste in special somn crapul nu a vrut sa puna gura deloc cu tot ca am nadit destul de bine asta in privita pescuitului in rest multa mizerie lasata de pescari si dupa ce am terminat de pescuit in zona iacub m-am apucat cu un amic sa facem curat pina vine barca am strins vreo 3 saci de hirti sticle si intr-o galeata am pus cutii goale de bere  norocul nostru a fost ca am dat foc celor 3 saci cind a venit barcagiul dupa ce am incarcat echipamentul de pescuit am pus si galeata  plina cu,cutii in momentul acela parca a inebunit, citez ce ba a-ti venit voi moldovenii sa ecologizati delta.In momentul acela am vrut sa-i explic din ce cauza am facut  curat dar mi-am dat seama ca nu am cu cine vorbi si totusi daca el ca localnic gindeste asa ce sa le ceri turistilor . IN FINE PUSE CAP LA CAP AM PETRECUT INCA O DATA ZILE SI NOPTI MINUNATE IN FRUMUSETEA DELTEI DEPINDE DE NOI DACA O SA MAI AVEM SAU NU PARTE DE EA
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #2 : Duminică 04 Februarie 2007, 22:24:20 »

am fost in 2006 de trei ori:
lunca-am pescuit pe Golovita si de la lunca si de la Gura portitei
       -ca perioada era dupa pasti(nu mai stiu exact data)
       -numai spin
       -nu i-am vazut culoarea
       -cele mai bune conditii de cazare si masa, dar si pretul...
       -am stat de vineri pina duminica
uzlina-pescuit pe sf.gheorghe
       -maruntis la pluta
       -cazare super ok pe hotel plutitor*** Anastasia,masa de asemenea(de atunci maninc icre de stiuca si bors de peste,sa nu mai vorbim de scrumbie la gratar).pretul nu il stiu ca am fost moca
       -super locuri pe uzline(lacuri concesionate de cornel gaina pe care nu platesti daca esti cazat la cormoranul sau pe anastasia
sf gh sat-in prima saptamina din august
           -3500000 total excursie o saptamina cu cortul
           -super partide la biban si stiuca la popper
           -vizitat canale in rezervatie si insula sachalin
           -partida la somotei la stationar pe locul unde in 2004 sa prins recordul din Avp 106kile
           -concluzie delta pt pescuit obligatoriu cu barca inchiriata si optional cu cortu daca eti rezistent si organizat
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
g.stiuca
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni 05 Februarie 2007, 12:07:09 »

Cand ma gandesc la Delta, brusc ma binedispun, ador Delta cu tot ce are ea. Nu cunosc persoane care sa nu le fi placut in delta, e adevarat ca numa cu pescari am fost.
Din 1995 am mers in fiecare an, in primii ani la Maliuc, dat fiind faptul ca am participat la un concurs de pescuit acolo la trofeul Baltzer organizat de Finesse, urmatorii ani am mers tot acolo ca mai tarziu sa descopar Mila 23, de prin '99 acolo merg exceptie facand un weekend la Murighiol. Anul trecut am fost de 2 ori la Mila 23.....in concediu in septembrie, si in octombrie la sfarsit, exclusiv la rapitor. Vizata a fost stiuca dar nici partidele la biban la twister si rotativa mica nu le-am dat deoparte. Trezitul dimineatza, pregatirea pentru plecarea "in balta", drumul.....totul e mirific. Am colindat tot ce se putea in apropierea satului, am un  motor de 3.5 cai luat in toamna de la reprezentanta si s-a descurcat super, am fost multumiti de el, barca de fibra am inchiriat de la bastinasi si totul a fost sper. Am luat f multa stiuca dar nu mai mare de 3 kg.......Canalele preferate Sontea, Olguta, lacuri Fortuna, Trei Iezeri, Lideanca......Cunosc f bine zona dar anu' asta mi-am propus sa merg pe Chilia, conditii mai vitreje dar oarecum virgine fata de Sf. Ghe si Sulina.....
Apropo de Kixuri dupa parerea mea nu exista, e imposibil sa nu te orientezi, nu vrea stiuca, dai la biban...dai la rotativa dupa rosioare,te distrezi la avat, exista canale de irigatii unde stiuca este, deci daca pe Dunare nu manaca, o gasesti acolo. Ca sa concluzionez nu exista concediu fara Delta, in primavara vreau sa merg iar.... iar la toamna 7-10 zile din nou.
Memorat
cristian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Joi 17 Mai 2007, 10:36:59 »

Am fost de 2 ori, 16 septembrie (am stat 5 zile), 14 octombrie ( week- end, marti acasa). Mila 23 de fiecare data, cazare 20ron/ pers, papa 20/ron pers ( 2 mese pe zi), motor-ul e mai scump depinde cum negociezi cu proprietarii, 10ron/ora (inclus om). Am pescuit in principal la stiuca, 90% la oscilante, zone productive- canal Olguta, lac Fortuna. Captura cea mai mare 4 kg, si-a marit si sotia recordul personal la 2.2 kg Wink. In cateva dupa amieze am dat si la somn la rama neagra, dar am luat cateva moace.
Memorat
akebono
Vizitator
« Răspunde #5 : Vineri 18 Mai 2007, 15:10:26 »

Salutare,
Am fost si eu in 2006 de doua ori, prima data la Crisan si adoua oara la Dunavatul de Sus. A fost super mai ales ca prima data am avut un ghid extraordinar din Crisan "profesorul de stiuci" care si-a arata maiestria. Nu am avut capturi impesionante dar a meritat datorita bogatiei pestelui cat si a frumusetii peisajului.
Am prins somotel, babusca, rosioara, caras, salau si avat.
Interesant a fost si la Dunavatul de sus, peisajul foarte frumos si fara mult trafic. A m [prins predominat somotel si avat.
Am avut un soc cand am vazut intr-o dimineata un card semnificativ de avati care fugarea obletii. Zici ca erau submarine, imensi. Sincer mi-a fost frica sa pescuiesc acolo intrei ei.

Am sa atasez cateva poze facute in delta.

* D8.JPG (107.87 KB, 296x357 - văzut 298 ori.)
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #6 : Vineri 18 Mai 2007, 22:06:48 »

"profesorul de stiuci" e cumva un ardelean(de prin oradea mi se pare?)
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 18 Mai 2007, 22:12:35 »

profesorul de stiuci e ala de la emisiunea Infopescar care a "oripilat"o natiune intrega cu barca lui plina de stiuci decedate.fie-le tzarina usoara!!
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Galusca Adrian
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: BACAU

« Răspunde #8 : Sâmbătă 19 Mai 2007, 11:00:43 »

am fost si eu in august in zona Mila 23. am prins stiuca, caras si ce m-a disperat cel mai tare rosioare la 800-1 kg. oare cind si pe la noi? cazarea la cort.fara barca esti mincat,mori incet. Rinjet Rinjet
Memorat

FISHING IS LIFE.
The rest just details !

0745302958
munviorel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Duminică 03 Iunie 2007, 10:14:39 »

DINTRE pescarii care au fost in Delta stie cineva programul pasagerului orele cind pleaca din tulcea si cind soseste dinspre crisan.  VA   multumesc   si va doresc fir intins.
Memorat
akebono
Vizitator
« Răspunde #10 : Luni 04 Iunie 2007, 17:39:50 »

salut,
nu stiu acum care este programul dar anul trecut pleca din tulcea la ora 13.00 si facea 2 ore pana la crisan bilet 15 ron. Si se intorceaa doua zi: la 6 dimineata era in Crisan.
Iti recomand sa mergi cu salupe rapide, pretul este mai mare (35 de ron) dar face mult mai putin. Eu de fiecare data am folosit asemenea rapide.
Grija mare si la sincronizarea la trecerea cu bacul la Galati, daca nu prinzi la Galati poti merge la Braila unde sunt mai multe firme si trec mai des. Daca vrei sa mergi la Crisan sa ai grija la pensiuni ca sunt foarte departe de centrul comunei si preturile la apa, racoritoare si alea alea sunt prohibitive.
Daca vrei date mai exacte pot vorbi cu un bun amic de acolo. Stiu si cateva pensiuni mai ieftine.
 Peste
Memorat
jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Luni 04 Iunie 2007, 18:29:11 »

sfatul meu e urmatorul:la dus sa mergi cu Pasagerul si la intoarcere cu o rapida.e mult mai fain cu Pasagerul chiar daca faci 3 ore pina in Crisan,mai bei o bere ,mai admiri frumusetile Deltei etc.aaaaaaaaa sa nu uit stiu o pensiune in centrul comunei cu 300.000/zi patul,fara mincare.merita sa o incerci Wink Wink
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
munviorel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Marți 05 Iunie 2007, 08:29:01 »

VA multumesc pentru sfaturi dar de cind ma stiu in delta merg cu cortul imi place mai mult eu vroiam sa stiu zilele cind circula pasagerul mai exact LUNI circula din crisan spre TULCEA da sau ba.Multumiri din nou celor care mi-au raspuns.
Memorat
cris
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Marți 05 Iunie 2007, 19:16:46 »

0240/511528 - asta e nr de tel al capitaniei tulcea (port tulcea - navrom).de aici pleaca majoritatea ambarcatiunilor spre delta , in special ceea ce te intereseaza pe tine.
260km iasi - galati;bac din ora in ora incepand cu 6.mai devreme poti trece pe la braila(plus 20 km pe digul dunarii asfaltat),dar cu costuri de minim 100 lei trecerea inainte de 6 si dupa 22,in cazul in care o masina  de 1 tona cu tot cu pasageri plateste 15 lei in mod normal.galati - tulcea 85km.

parcare pazita unde sa ti poti lasa masina ai la capatul strazii principale - hotel dunarea parca - dar incearca si parcarea din port.e posibil sa fie pazita si aceasta acum.

alimentarea ti o poti face de peste drum de port - piata agro-alimentara.

fire-ntinse !
« Ultima modificare: Marți 05 Iunie 2007, 19:18:53 de către cris » Memorat
zamfi
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Hunedoara

« Răspunde #14 : Sâmbătă 09 Iunie 2007, 21:45:15 »

Hai sa mai traim!Toti!
Stie cineva care sunt pretentiile/taxe pentru anul acesta in Delta?!As vrea sa plec (eu vreau da' nu stiu daca mai am loc... Trist)  in jur de 16.06 catre Tulcea Rinjet Oare unde ma duc dupa permis? Tot la AJVPS Tulcea? Cum? As pescui in zona Murighiol-Dunavat , in special la artificiale...
Multumesc!
Memorat

"Ca sa iti dai seama ca esti prost,trebuie totusi sa-ti mearga mintea!"
cris
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Duminică 10 Iunie 2007, 22:10:17 »

@zamfi

eu am fost in februarie in delta si am mers cu " permis de iasi " (  nu de la ajvps ) , vizat de pol frontiera iasi.zona patlageanca - canal 36.am fost controlat de cei in masura ,totul a fost in regula.
daca vrei sa ti iei permis de delta : ajungi in tulcea,treci peste o cale ferata ,treci 2 intersectii semaforizate dupa care vezi pe partea stanga a drumului principal un sir de magazine:vei gasi unul cu articole de pescuit.e o zona cu oprire interzisa si mereu stau vanatorii la panda.ai grija ! de acolo iti iei toate actele pt pescuitul in delta .
de la acel magazin mergi inainte ,la intersectia cu sens giratoriu dreapta .vei vedea pe stanga la vreo 300m indicator : murighiol 38km.te uiti bine ca era un indicator mic si un pic sters.drum pietruit 2km de la acel indicator.apoi e asfalt.

fir intins!!
« Ultima modificare: Duminică 10 Iunie 2007, 22:13:53 de către cris » Memorat
munviorel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Luni 11 Iunie 2007, 11:10:15 »

MULTUMESC tuturor pentru sfaturile date in legatura cu deplasarea din TULCEA spre CRISAN. Acum sa va povestesc cum a fost ,am asezat tabara in zona canalului care duce la IACOB,vremea buna apa limpede peste mare aici ma refer la speciile crap si somn pentru cine merge va sfatuiesc sa cumparati porumb sa naditi bine locul de pescuit sa folositi fire bune si cirlige la fel multa liniste si rabdare si va asigur de CRAP mare peste 10     20 Kg.Daca  pescuiti la somn folositi carnea de scoica  sau buchet de rime negre.SI apropos de transport daca sinteti mai multi merita sa inchiriati barci cu motor care va duc direct la locul de pescuit  va costain jur de 5 mil. apoi cin vreti sa plecati vine si aduce la Tulcea. DORESC TUTUROR PRIETENLOR PESCARI SA AVETI VREME BUNA SI FIRE NTINSE.
Memorat
paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Luni 11 Iunie 2007, 12:26:28 »

Si ceva "noutati" din Delta
Vedeti in arhive, emisiunea:
   (2007-06-10) Reporterii Realității
Memorat
zamfi
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Hunedoara

« Răspunde #18 : Luni 11 Iunie 2007, 20:41:15 »

@cris
Multumesc!O descurc eu cu magazinele , drumul etc...Am batut Delta mai mult ca liceul... =))Stie dreaq cum am rezolvat-o cu scoala inalta prin Cluj... Rinjet Eu am permis de aps Alba ,deci...o sa vedem ce se intampla...Am sa intru unde ai zis sa vedem care-i miscarea!Intrebam deoarece anul trecut era o debandada in Delta , ca nu mai stia nimeni ce se intampla :(Nici un contro, nici o taxa  Rinjet totul liber...chiar si braconajul Pling Sa vedem anul asta ce surprize avem; sincer sper sa nu fie ca acum vreo trei ani cand am platit pe Murighiol cam asa:taxa sa trec prin ferma, taxa de pescuit la aia de la ferma, taxa la ecologisti(?), taxa de barca, taxa de bar, taxa de bere, taxa de impins cainii cu p..a in apa, etc!!!!!Pai am pus mana pe par frate!Pfuiii ca si acum imi sare camasa cand imi aduc aminte... Evil

Multumesc inca odata si Fir Intins!

PS:Delta e ...mica asa ca...poate...cel putin la vara cand asociatia organizeaza "Cupa Deltei" cu membrii FNPSR Wink Ma rog ...cu cine o veni! Rinjet
Memorat

"Ca sa iti dai seama ca esti prost,trebuie totusi sa-ti mearga mintea!"
Sergiu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Marți 12 Iunie 2007, 18:41:28 »

De pe 23 iunie am concediu, se baga cineva la o delta? Aveti idee pana unde se poate ajunge cu masina in delta si ce trasee cunoasteti in acest sens?
Memorat
Pagini: [1] 2 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.025 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 17 Septembrie 2014, 15:02:58
Copyright © 2006-2014 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.