Prieteni Pescari

ce se intimpla cu iazul de la Lipoveni?

Luni 11 Decembrie 2017, 13:40:00 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: ce se intimpla cu iazul de la Lipoveni?  (Citit de 28922 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: suceava

« : Sâmbătă 05 Iunie 2010, 09:24:27 »

am fost simbata pana la iaz sa vad ce se mai prinde si spre surprinderea mea am vazut la drumul lui Suiu, in drept cu insula doua wole mari si camioane aduceau balastru si nisip,am aflat de la un lucrator de acolo ca patronul de la Savcom amenajeaza o plaja si face o zona de agrement.Este iazul luat de cineva?si asa umblau pe iaz salupe si skyjeturi de il zapaceau acuma chiar ca nu o sa mai aiba liniste pestele Cum?
Memorat
RazvanSV
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Duminică 06 Iunie 2010, 22:04:49 »

Iazul LIpoveni(Acumularea Dragomirna) apartine Apelor Romane este inca rezerva de strategica de apa.Malul dinspre Suceava in totalitate s-a vandut,dar ca in Romania s-a vandut pana in apa ,ramane de vazut ce va inteprinde Apele Romane deoarece trebuie sa existe o zona tampon,este ca la noi Digul apartine Apelor Romane,Apa apartine Apele Romane,Pestele apartine ANPA,pamantul din jur Adminisratiei Locale care nu prea o intereseaza pana unde da  loturile de pamant,etc.,etc.

Memorat
RazvanSV
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Duminică 06 Iunie 2010, 22:07:26 »

Apropo ca am auzit ca nu se poate pescui pe Lipoveni :
   Se poate pescui pe Lipoveni ca in toate apele coliniare de ses si de munte din tara cu ANPA.
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni 07 Iunie 2010, 06:03:36 »

am fost ieri din nou pana la iaz si era plin de pescari iar pe malul mitocului spuneai ca e litoral,bineinteles ca nu lipseau barcile si skyjeturile care faceau prapad Pling
Memorat
happy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Luni 07 Iunie 2010, 08:09:07 »

Baietii cu skyjetul tre' sa ii pun pe cocalari. Pacat ca nu se vand jucarii din astea cu un mic curs de cultura civica... nu stim sa fim oameni...eram exact langa ei... nesimtire curata... la cate injurii si-au cules ma mir ca nu si-au rupt gatul pe apa.
Singurul avantaj a fost ca a ametit obletii si erau atacuri de bibani. Am luat numai 3 bibanasi:D
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 14 Iunie 2010, 22:38:35 »

ce draku sa  mai iei Happy cand Orest are km de monofilament ,CARE A CULES SI BABUSCA MAI FRUMOASA-nu vorbim de caras,crap,stiuka ,etc,etc?Cum?Cum?Cum?Cum?Cum?Cum?Cum?
Oare de ce nu se vrea starpirea branconajului din zona noastra?
Eu zic ca majoritatea pescarilor sportivi(bukovineni fiind !!!!) ,ne-ar sprijni   si chiar am putea face lucruri frumoase impreuna.....dar totul e sa se vrea Jenat
Noi, cei care AM PRINS SI VREMURILE   cand era cu adevarat peste in zona noastra,cred ca ar trebui sa fim mult mai activi !!!
Eu astept de anul trecut de cand m-am inscris in noua asociatie, sa fiu convocat  ,dar s-ar parea ca trebuie sa mai astept , deja mi-am pierdut rabdarea ....si ma duc la Prut ... si nu mai vreau sa aud de nepasarea altora.... Suparat           
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #6 : Marți 15 Iunie 2010, 09:04:25 »

Poti sa astepti Dorine cum au asteptat romanii sa vina americanii, ca tot aia e! Risete Risete Risete
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
filica
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Marți 15 Iunie 2010, 15:20:50 »

ce draku sa  mai iei Happy cand Orest are km de monofilament ,CARE A CULES SI BABUSCA MAI FRUMOASA-nu vorbim de caras,crap,stiuka ,etc,etc?Cum?Cum?Cum?Cum?Cum?Cum?Cum?

Deci inca mai traieste !!!eu asa l-am prins acu......ani!!are ala ani de braconat cat n-au multi de pe forum de pescuit!!!!prin 98-99 cand mi-am luat primul mobil am chemat de 3 ori doar eu filiala!!!degeaba taticule!!
 Cum?
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Miercuri 16 Iunie 2010, 08:40:47 »

ala e cu state vechi pe iaz si nimeni nu face nimic,duminica era jale ce era pe apa tot felul de barci si salupe dar ce ma scos din sarite erau doua avioane care care sau tot invirtit deasupra iazului si tot cobarau foarte aprope de apa,sunt curios cine lea dat livretul de pilot sau poate se credeau in Vietnam Wink
Memorat
filica
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Miercuri 16 Iunie 2010, 12:01:00 »

Prostia :
Este boala ce nu doare
Chiar daca produce greata
Si de care omul moare
De mai multe ori in viata !
[/i]
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Miercuri 16 Iunie 2010, 12:20:37 »

Așa este. Eu sunt vinovat. Clanul vidrelor Ilciuc a crescut în Burdujeni. Dintre cei trei frați se pare că bătaia golonească i-a călit pe Orest și Casian încât nici un par nu-i mai excită. Fomistul de Orest a rămas în zonă datorită faptului că s-a lipit de cms. șef A******* Police, actualul șef al pol. G*** H****, un tip cu care dacă vrei să iei un glonț în spate vi-l recomand cu plăcere. Filică, cel de-al treilea frate, are cât de cât caracter, adică nu braconează decât în timpul serviciului pe care îl prestează la barajul Mihoveni. Să ferească sfâtul să se uite ăștia la o baltă pe asfalt. Seacă instantaneu. Spicul, sau Școala specială nr. 5 pentru necunoscători, a fost singurul loc în care puteau fi lichidați împreună aceste avorturi care nu-și cunosc bulangii care i-au tras-o măsii. Colac peste pupăză Orest și-a tras o gașcă de copii făcuți în papură în pauza dintre  întinsul și strângerea setcilor din intervalul orar 00 - 05. Mai are puțin și termină și el o casă în Mitoc. Există o vorbă românească, cu ce mână dai cu aia primești. Așa că dacă vă apucați de sex cu nevasta, vecina, etc. gândiți-vă că este posibil să vă placă pe moment dar pe viitor pot apărea niște complicații dureroase pentru mediul înconjurător. Ce mă deranjează cel mai tare este faptul că nu i-am cotonogit cum trebuie pe vremea lui ceașcă. Numai i-am imunizat și rezultatele se văd pe forum. Timpul trece, nervi s-au mai aplatizat, ai remușcări că au copii de crescut, dar sper că toate au o limită și poate măcar copiii lor nu vor face ceea ce practică aceste vidre. Sper ca puii vidrelor să urască ustensilele care i-au crescut, să fugă cât mai departe de asemenea părinți care le-au oferit drept jucării puzzle-uri făcute din mormane de monofilament și pe care trebuiau să le „facă” pentru a-l servi pe fostul șef de la arme și muniții. Asta este, am greșit, nu mi-am dat seama cum putea fi evitat acest cataclism ecologic numit „vidrele cu două picioare Ilciuc”, dar mă gândesc că totuși cineva nu doarme.
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Miercuri 16 Iunie 2010, 14:26:55 »

poate ca nu doarme dar nici nu pune osul la treaba Cum?
Memorat
Danielule
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Vineri 09 Iulie 2010, 11:51:01 »

am fost ieri pe lipoveni. erau valuri mari, vant, si dadea a ploaie. din cauza vremii, nu am prins salupe sau jetsky-uri, dar e drept, cand e insorit, e plind de din astia...apropo de braconaj, mi se lauda cineva ca are o setca de 300 m, dar "nu prinde mai mari dew 10-12 kg" Trist Trist ce suparat era saracu  Suparat
Memorat
danhh
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Vineri 09 Iulie 2010, 21:42:37 »

S-ar putea sa vina si vremuri mai bune pentru acest lac. Din cate stiu ploile din ultima perioada au facut sa rupa barajul de la iazul din spatele Manastirii Dragomirna iar viitura a maturat si iazul din aval (la Burac), facand si acolo multe stricaciuni, oprindu-se in barajul de la Lipoveni. Deci putem spune ca s-a efectuat o populare accidentala, pentru ca in ambele iazuri si cel a lui Burac si cel de la Manastire erau populate cu crapi. Acuma sper sa scape de plasele braconierilor.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Vineri 09 Iulie 2010, 22:39:06 »

crap,caras si somn, numai ca deja''vidra'' de la OGA  se intreba de unde este somn in Lipoveni c-a prins in setca de 3kg,de 9 kg!!!!!!!!!!!!!
S-ar parea ca nimeni n-are ac de cojocul acestui branconier,care-si face de cap nestingherit de pe timpul lui Ceausescu, exterminand tot pestele din Lipoveni, cu km lui de setci monofilament, platindu-si libertatea in peste ! Shocked
Memorat
Mihalache
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Duminică 25 Iulie 2010, 23:23:03 »

nu s-a rupt nici un iaz la Burac....Orest, prinzi in continuare ce ai popolat......Doamne ajuta cu gaura-n barca...
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
happy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Luni 26 Iulie 2010, 12:41:18 »

acu 2 zile am vrut si eu un biban de lipoveni... inafara ca era apa foarte mare, am gasit ca dupa ploaie nu cresc ciuperci si case pe marginea apei. asha frumos plantata un ditamai foisor cu skyjeturi si barci. cei care se chinuie sa concesioneze lipoveniul si sa il protejeze nu stie la care usa sa bata, daca acea constructie s-a ridicat atat de repede si pe marginea apei.
s-a dus naibi si linistea din timpul saptamanii pe marginea apei.
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Luni 26 Iulie 2010, 17:46:36 »

mai ales Simbata si duminica cind multi sunt liberi si dupa o saptamana de lucru vin sa se relaxeze la un pescuit pe iaz pentru ei e cel mai mare chin cei cu skyjetul si salupele,poti prinde in cel mai fericit caz citeva ore dimineata in liniste de la amiaza incepe calvarul
Memorat
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Vineri 20 August 2010, 10:07:24 »

Am mers si eu de cateva ori la Lipoveni si pot sa spun ca am vazut si eu o gramada de skyjet-uri,salupe,tot felul de dracii.Intrebarea mea este:este legal sa te plimbi acu astfel de ambarcatiuni pe unde vrea muschiul tau?Oare legea nu spune nimic in privinta asta?In ceea ce priveste problema braconajului,nu prea stiu ce sa spun,nu il cunosc pe tip,deoarece nu stau de mult timp in Suceava.Este chiar asa de rau precum se aude?Observ ca a ajuns un fel de legenda locala,mai avem putin si il si mitizam.Mie mi-a venit o idee,cel mai bun lucru pe care l-am putea face este sa ne gasim si noi amici,prieteni,cunostinte,care au o anumita influenta si care sunt cu adevarat pasionati de pescuit sportiv.Poate asa am rezolva si noi ceva,dar oare gasim undeva astfel de oameni?Sau oamenii cu influenta sunt doar "tipii rai"?
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Vineri 20 August 2010, 14:04:17 »

deapre skyjeturi si salupe din moment ce si facut si ponton si le inchiriaza acolo are el ceva la mina ca malul dinspre Lipoveni este aproape tot cumparat
Memorat
Pagini: [1] 2 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.049 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 06 Decembrie 2017, 07:35:25
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.