Prieteni Pescari

Moldova

Duminică 16 Decembrie 2018, 06:37:21 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Moldova  (Citit de 10180 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« : Marți 06 Iulie 2010, 19:52:42 »

Vad ca de acest riu nu pomeneste nimeni.Va informez ca au aparut specii care nu prea erau pe aici ;caras,stiuca,biban,avat,morunas,acum dupa ce s-a mai retras apele a inceput sa traga scobarul la rama de gunoi sau de mal
Memorat
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Marți 06 Iulie 2010, 21:00:46 »

Pai cine sa pomeneasca decat cel care e prin apropiere.
Oricum, distractie placuta  Fir intins   
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Marți 06 Iulie 2010, 21:02:02 »

caras, biban,avat?? prin ce zona a raului Moldova??...cred ca mai spre ses, dupa Gura Humorului oricum.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Marți 06 Iulie 2010, 21:56:21 »

Petru are dreptate , de ani buni ,de cand nu se mai polueaza in amonte(prin minerit), s-a repopulat foarte bine Moldova,este scobar,cred mai mult ca pe Suceava,mreana vanata,etc; locuri f. bune sunt in zona G-HUMOR si in acelasi timp pazite de localnici, in rest branconaj la greu...ca peste tot dealtfel!
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Miercuri 07 Iulie 2010, 08:50:05 »

in zona mea(com Baia) am norocul ca seful de post e pescar si se braconeaza mai putin,dar in zona Praxia,Bogdanesti(la confluienta Rasca-Moldova)e dezastru Suparat
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #5 : Miercuri 07 Iulie 2010, 12:00:30 »

Petru are dreptate , de ani buni ,de cand nu se mai polueaza in amonte(prin minerit), s-a repopulat foarte bine Moldova,este scobar,cred mai mult ca pe Suceava,mreana vanata,etc; locuri f. bune sunt in zona G-HUMOR si in acelasi timp pazite de localnici, in rest branconaj la greu...ca peste tot dealtfel!
         Este si clean frumos pe Moldova, chiar si pastrav, mai ales dupa ape mari ca astea de acum. In perioada 1997-2001, cind am stat la Slatina(Draceni) si Malini cu prima sotie, am pescuit mult pe Moldova, ca era foarte aproape. In acea perioada era destul de poluata Moldova cu rumegus de la gatere, intre timp s-au mai schimbat lucrurile pentru ca s-au mai redus taierile de paduri si s-au mai inmultit amenzile date gateristilor care aruncau rumegusul in albia riului.
         Cel mai mult am pescuit pe Moldova la rotativa in zona Baisesti-Cornu Luncii, dar am facut partide faine si la Baia. Acolo, sub baraj la Baia, am facut citeva meciuri faine la bolo la scobar primavara inainte de prohibitie, dar si la rotativa la clean. Mergeam pe-acolo cind treceam pe la sora-mea, era medic stomatolog la Baia pe vremea aia.
         Clean frumos la rotativa am luat si in zona Draguseni si aval spre Cristesti la granita cu jud. Iasi.
         Din experienta mea pot sa va spun ca pe Moldova cel mai bine la rotative merg cele galbene de alama, coclite spre negru chiar, cind e apa foarte limpede si scazuta si e soare. Dintre modele eu sint fan DAM Effzet, dar am luat bine si cu Mepps si cu Lion d-or.
         Amatorilor de spinning UL si de bolo le pot spune ca merita sa dea o tura pe Moldova, sint si locuri frumoase de vazut si pot avea si satisfactia unor capturi frumoase. Fir intins

Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 07 Iulie 2010, 15:34:29 »

Adi vad ca ai batut ceva Moldova Rinjet.La Baia lucrurile s-au schimbat fiindca barajul e in reconsructie si apa e deviata,cel putin pana la inundatii, fiindca acuma a rupt digurile si a facut o groaza de locuri bune de pescuit Aplauze
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Miercuri 07 Iulie 2010, 15:39:40 »

Din cite-am auzit de pe la altii si de la Berchisesti in sus spre Humor ar fi fain de spinning. Eu pe-acolo n-am ajuns. Fir intins
Memorat

dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Miercuri 07 Iulie 2010, 20:50:55 »

rumegusul a disparut ca-l iau astia de la EGGER,de taiat se taie la fel de mult si nu-s mai educati gateristii,dar le-a instalat EGGER-ul la fiecare in curte container ptr. rumegus....noroc de austrieci!
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Joi 08 Iulie 2010, 07:34:11 »

Da Dorine, e o chestie tare buna ca s-au inventat brichetele de rumegus pentru CT! Asa au scapat multi pesti de asfixiere! Smiley
Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 08 Iulie 2010, 11:42:25 »

Din cite-am auzit de pe la altii si de la Berchisesti in sus spre Humor ar fi fain de spinning. Eu pe-acolo n-am ajuns. Fir intins
aici se petrece un lucru demn de urmat;daca vad pescari cu ecranul,plase ,localnicii suna la 112 Aplauze
Memorat
cata_60
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #11 : Joi 08 Iulie 2010, 21:51:43 »

Pescuiesc pe Moldova(si nu numai) de multi ani,primul permis de pescuit l-am scos in 1974(il mai am si acum:).
 Realitatea difera mult de ceea ce se prezinta in aceasta sectiune a forumului.
 Odata cu expansiunea necontrolata a scobarului pana sus,spre Clung Mold,cleanul a devenit o raritate spre deosebire de acu 10-20 de ani cand era pestele ce se prindea cu predilectie.
 Scaderea accentuata a debitului (un fenomen pus ba pe seama despaduririlor,ba pe seama incalzirii globale) si braconajul absolut salbatic(cu precadere ecranistii) in orice vad ce depaseste genunchiul
au condus la distrugerea in mare masura a ihtiofaunei de pe acest rau.
 In ceea ce priveste apelurile la 112,anul acesta in plina prohibitie m-am oprit pe pod la Praxia sa vad apa.Niste ecranisti vioi erau chiar sub pod desi la confluenta Moldovei cu Rascuta era o masina de paza de pe la Agvps,probabil.
 Amicul cu care eram a sunat la 112 si dupa ce l au legitimat si alea alea operatorul a zis ca va anunta si vor trimite pe cineva.
 Am parcat masina pe malul celalalt si am facut o plimbare pe jos pana la stalpii de inalta tensiune si inapoi,aproximativ 30 min.La intoarcere,am constata ca ecranistii isi vedeau de treaba nestingheriti,asa ca am plecat
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Sâmbătă 10 Iulie 2010, 11:07:49 »

Pescuiesc pe Moldova(si nu numai) de multi ani,primul permis de pescuit l-am scos in 1974(il mai am si acum:).
 Realitatea difera mult de ceea ce se prezinta in aceasta sectiune a forumului.
 Odata cu expansiunea necontrolata a scobarului pana sus,spre Clung Mold,cleanul a devenit o raritate spre deosebire de acu 10-20 de ani cand era pestele ce se prindea cu predilectie.
 Scaderea accentuata a debitului (un fenomen pus ba pe seama despaduririlor,ba pe seama incalzirii globale) si braconajul absolut salbatic(cu precadere ecranistii) in orice vad ce depaseste genunchiul
au condus la distrugerea in mare masura a ihtiofaunei de pe acest rau.

E foarte posibil sa fie asa cata_60, nu te contrazic, eu am scris despre ce era in perioada 97-2001 cind am stat in zona aia si am pescuit mult pe Moldova, nu stiu ce mai e acum, dar daca e mult scobar inseamna ca se pot face partide faine la bolo. Wink
Memorat

chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Marți 31 August 2010, 22:17:11 »

E prea mult scobar.Din cate am inteles distruge celelate specii de pesti cum ar fi clean,mreana,pastrav.Sincer sa fiu nu stiu daca este adevarat sau nu,dar pastravul incet,incet se stinge.Am un prieten muscar din Frasin care mi-a spus ca se prinde pastrav din ce in ce mai rar,iar exemplarele sunt din ce in ce mai mici.Asta e un lucru trist,un lucru care se intampla fix sub ochii nostrii si nu vom fi capabili sa facem prea mare lucru.In ceea ce priveste cleanul,mai este,am prins bine la rotativa in niste locuri noi formate pe rau.Pestii erau mici,dar bataiosi si sanatosi.Am intepat si unu' mai rasarit,dar a reusit sa faca ce nu mi-a mai facut nici un peste pana acum,mi-a deschis agrafa si a plecat cu tot cu lingurita.Mi-e frica doar sa nu le-o arate si la ceilalti cleni si sa se smechereasca si sa nu mai muste la rotativa  sugubat
Memorat
DorinPopescu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

Când râul seacă, toți devin pescari.

« Răspunde #14 : Vineri 10 Septembrie 2010, 13:24:06 »

Risete nu va putea decat sa se laude cu un piercing  o^oin buza si sa le faca in ciuda altor convietuitori  Tongue
Memorat

Nu am timp să mă grăbesc.
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.069 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 11 Decembrie 2018, 22:59:32
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.