Prieteni Pescari

Ajutor!!!

Miercuri 21 Noiembrie 2018, 14:50:00 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Ajutor!!!  (Citit de 27465 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
flavius193
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Miercuri 11 August 2010, 22:56:37 »

Am si eu o intreabare....la ce merge cleanul cel mai bine?? Smiley
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #1 : Miercuri 11 August 2010, 23:08:44 »

Sint citeva topicuri deschise pe aceasta tema. Wink
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #2 : Miercuri 11 August 2010, 23:09:32 »

spinning sau stationar?
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #3 : Joi 12 August 2010, 11:44:00 »

-la fly Jenat
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Joi 12 August 2010, 11:48:47 »

Cleanul merge bine la multe momeli naturale si artificiale. Are cea mai bogata lista de bucate dintre pestii de la noi. De-asta se spune, pe buna dreptate, ca daca stii sa prinzi cleanul cu orice momeala poti sa inveti sa prinzi orice alta specie de peste, cu orice metoda sportiva. Wink Fir intins
Memorat

gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #5 : Joi 12 August 2010, 16:53:40 »

la Karabus Fir intins Muzica
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #6 : Vineri 13 August 2010, 08:03:11 »

cu siguranta nu s-a descoperit o metoda eficienta ,care sa te ajute oriunde si oricand,fiecare partida avand particularitatile ei si cheia succesului a fiecarei partide constand in experientele proprii acumulate in multele iesiri pe malul apei,abordarea unei sedinte de pescuit in mod eficient ,necesita un bagaj de cunostinte iar atunci cand esti incepator e bine sa incepi cu cele mai simple metode.pescuitul la rotativa poate fi o metoda simpla si eficienta,dar pentru asta esta necesar invatarea tehnicilor de lansare(e mai putin costisitor sa pierzi o rotativa decat un vobler)cu timpul pot fi introduse in trusa si voblerele care pot fi mai eficiente(depinde de locul unde pescuim)pe langa alegerea nalucllor un rol important il are si camuflarea pescarului .o alta metoda de prindere a cleanului a fost mentionata mai sus este cea la musca, dar pentru asta sunt necesare multe cunostinte si o  mare experienta deaceea nu pot fi sarite anumite etape
Memorat
cristinel33
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Sâmbătă 14 August 2010, 16:56:53 »

la Karabus Fir intins Muzica

Daca nu e cu suparare as vrea sa stiu si eu ce fel de carabus : natural sau artificial ? sau te referi la scorobeti sau carabeti sau cum se mai numesc? Fir intins
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: bistrita

Dumnezeu iti da pesti dar nu ti baga in carlig!!!!

« Răspunde #8 : Marți 23 Noiembrie 2010, 18:20:52 »

Cred ca este vorba de carabusii de pe cartofi asai?Da merge destul de bine si da dau dreptate colegilor mei care au postat mesaje mai sus.Nu poti spune cleanul merge la :.......,...... si asa mai departe pentru a vedea la ce merge trebuie sa ai cateva iesiri pe apa.Ce iti recomand eu ca sa nu dai banii pe prosti la care sa nu traga iti recomand ca primele dati cand mergi pe rau sa ai la tine:viermusi,carabusi daca poti gasii,de ce nu chiar si cateva rame nu foarte groase si daca vrei ,asta depinde si ce bat folosesti poti sa iti iei cu incredere o lingurita rotativa sau un vobler cat despre vobler iti recomand sa folosesti unul care sa aiba culori stridente dar bine asta difera si de zona in care pescuiesti sau apa cum este daca e ,foarte limpede cam ce perioda ;daca depinde de vreun baraj si etc.Si daca nu merge la nimic din ce tiam scris mai intrebi si tu in stanga si in dreapta.Dar totusi pt curiozitatea mea in ce apa pescuiesti ?As vrea sa stiu cateva detalii poate te pot ajuta.Mult noroc si fir intins Fir intins Noroc

Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Marți 23 Noiembrie 2010, 22:30:41 »

E vorba de carabusul de mai. O regula banal de simpla e sa te uiti e insecte sunt in perioada respectiva , de exemplu cand apar doctorasii  dai la doctorasi , cans apar carabusii dai la carabusi, cand cosasii la cosasi si tot asa, de ce? explicatia e simpla , este deja innadit natural cu aceste insecte.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Miercuri 24 Noiembrie 2010, 09:06:35 »

Cind apar doctorasii si carabusii e aparuta si prohibitia. sugubat
Memorat

ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Miercuri 24 Noiembrie 2010, 10:23:35 »

Oare cum or arata carabusii de cartofi? Seamana cu "Gandacul de Colorado"? ( si Zoologia se invata greu la scoala)
Memorat
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Miercuri 24 Noiembrie 2010, 10:38:51 »

Cleanul e ca si o panza care asteapta sa fie pictata.Nu intrebi cu ce culori trebuie sa executi lucrarea,pur si simplu experimentezi,iti lasi imaginatia sa zboare pana cand pictura(alias clenocul Wink)e gata(cu boticul in carlig sau in tripla) ;)Cleanul e un mare artist si noi trebuie sa fim si "mai artisti" ca sa il prindem. Cool

Postat pe:: Miercuri 24 Noiembrie 2010, 10:37:28

Poate de la anul incep si eu la fly sugubat
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Miercuri 24 Noiembrie 2010, 15:05:07 »

Imi cer scuze pentru ce am spus carabusii de pe cartofi Risete =))Eu ma gandeam la gandacii de colorado.IMI CER SCUZE INCA ODATA.Sa nu cauti carabusi pe cartofi=)) dar chiar apropo de asta poti incerca sa la gandacii de colorado.SCUZE!!!! Wink
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Miercuri 24 Noiembrie 2010, 15:35:52 »

Doar la gandacii maturi.
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Sâmbătă 27 Noiembrie 2010, 14:40:26 »

Mai baieti cred ca toti a-ti auzit despre pescuitul cleanului la musca artificiala.Se spune ca cel mai bine merge la cele uscate.Dar ce faci daca nu ai echipament de fly si totusi vrei sa incerci.Ce faci dupa ce arunci ?.Cat timp o lasi pe apa? Daca se poate pescuii fara echipament si daca da cum?
Memorat
filica
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Sâmbătă 27 Noiembrie 2010, 15:55:36 »

Mai baieti cred ca toti a-ti auzit despre pescuitul cleanului la musca artificiala.Se spune ca cel mai bine merge la cele uscate.Dar ce faci daca nu ai echipament de fly si totusi vrei sa incerci.Ce faci dupa ce arunci ?.Cat timp o lasi pe apa? Daca se poate pescuii fara echipament si daca da cum?
la musca indicat ar fi sa ai echipament!!!daca n-ai si vrei sa dai la uscate,,,nu-ti ramane decat sa dai la buldo cu o bologneza!!In apa o lasi pana n-o mai vezi,,controland insa tensiunea in fir cu degetul mijlociu sau aratator al mainii cu care tii batul??asta daca tii neaparat sa dai la musca!!Fara echipament nu se poate pescui!!!poti insa improviza in sensul ca pana-ti iei un bat de  spinning (de ex)--poti folosi un bat de match scurt pt o perioada!!
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Sâmbătă 27 Noiembrie 2010, 19:37:28 »

Am tot auzit despre buldo dar eu nu am gasit la magazinul de pescuit este cumva ilegal sau Cum?
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Sâmbătă 27 Noiembrie 2010, 19:46:46 »

E perfect legal  buldo, uite ai aici asa ceva:
    [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Duminică 28 Noiembrie 2010, 08:41:57 »

Da o sa mai caut si la magazinele din oras pt ca voi gasii sigur.Dar stie cumva cineva si vreo montura sau cum se procedeaza ca banuiesc ca se leaga cumva mustele.Si buldo-ul nu sperie pestii cand cade pe apa sau din cauza culorii?Cum?
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.066 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 11 Octombrie 2018, 22:45:59
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.