Prieteni Pescari

amintiri

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 13:32:36 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: amintiri  (Citit de 28577 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
filica
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« : Vineri 13 August 2010, 01:36:45 »

Ma trezise-m dis de dimineata si imi beam linistit cafeaua cand aud o bataie usoara in usa de la intrare. Deschid.

"Salut! Ti-am adus plutele.", imi spune c-o voce putin uscata de la boala care-l macina. Era Danut. Asa-i spuneam cu toate ca era mai in varsta ca mine. A fost in ultimii ani de viata ai sai partenerul meu la multe partide de pescuit. Kirkin radea de noi, zicea ca suntem ca Pat si Patason. Ai invatasem toate tabieturile, ba chiar ai ofeream in cortul meu de la acea vreme partea cu buzunar lateral pentru a-si putea pune nelipsitul tranzistor.

Era hotarata o partida la Prut si nu puteam sa trecem cu vederea sedinta tehnica. Eram la vremea aceea trupa serioasa si cam nu era sfarsit de saptamana sa nu organizam ceva. Acu' i-ar spune lumea probabil linistit "MAREA IESEALA", pentru ca ieselile erau mari, se organizau prin intalniri ad hoc de cele mai multe ori facute in Bazarul din Suceava. Cele obisnuite tineau de vineri la amiaza pana luni spre seara, dar au fost si neobisnuite care-au tinut mai mult de doua saptamani!

Asa ca dupa toate micile intruniri asemanatoare celei de care am inceput a scrie, am plecat si de aceasta data la fel de entuziasti spre locul cu pricina,dinainte stabilit si tinut sub cel mai mare secret de toti membrii trupei.

Ajungem pe malul apei. SURPRIZE, SURPRIZE! Prutul, suparat rau pe maluri, pe copaci si pe crengi, venea negru de suparare din pricina ploilor de la fratii de dupa garduri si fasii.
Al aud pe Tadi: "Necastigator!"
Am imbarligat-o, imbulinat-o si julit-o in acelasi timp. Si vorba aia, ne pregatisem mai bine ca niciodata sau cel putin asa credeam noi. Dan imi sopteste pentru a ma mai destinde din starea aceea: "Ba Filica, la cat am baut eu la viata mea poate asta sa curga asa cam 10 minute si nu ma ajunge!"

Plecam inapoi. In primul sat oprim la prima crasma sa ne alinam supararile legate de starea de fapt.
Un mos sugubat tare ne spune ca ar trebui sa incercam si la iazul unui anume Teofil. Unul venit de prin Galati care-a cumparat fostul iaz al satului, l-a populat de cativa ani si l-ar da la pescuit cu bon.

Asa am dat de unul dintre cele mai prolifice iazuri pe care mi-a fost dat sa pescuiesc in perioada de dupa revolutie pana prin 2002.
Parca-l aud si acu' pe DAN ANDRONIC (lui ai dedic aceasta povestioara): "Zzzzzzz! Zzzzzz! Da' mai opreste-te dihanie si respira!"

Teni la 3-4kg, la pluta, intepati la 3-4 m de mal. Pescuit in liniste deplina. Te temeai sa si clipesti! Scosi la 30-40m lateral penttru a nu strica vadul.

Dumnezeu sa-l ierte pe Danut! S-a stins la un an dupa ce-am plecat eu in lume, insa amintirea acelor vremuri, a unui foarte bun pescar, a unui amic adevarat, ma urmareste de cate ori ajung la peste.

Ajuns acasa vara asta alta veste: s-a dus si Fifi Maximiuc (VMC)...
Gioni Kirkin mi-a spus la despartire "Usor, usor... unii dintre pescari raman singuri..."
« Ultima modificare: Vineri 13 August 2010, 09:51:37 de către Teodor » Memorat
cristinel33
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Sâmbătă 14 August 2010, 17:15:58 »

Cam trista povestioara dar naturala , ce sa-i faci daca asta e ... ciclul natural al vietii.  Bere
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #2 : Sâmbătă 14 August 2010, 19:21:19 »

Sa-l tina Dumnezeu sanatos pe bunul nostru prieten Gioni Kirkin si sa-i odihneasca-n pace pe ceilalti! Trist
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
filica
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Duminică 15 August 2010, 06:53:41 »

AMINTIRI PARTEA a 2-a!!
Prin 2000--la Hanesti se pescuia pe spranceana--noaptea lasa doar aleatoriu si pe cei pe care-i cunostea!!!N-am putut sa ma lipesc nicicum de Bogdan cu toate ca-l stiam bine!Eram si multisori: Gioni cu Carmen pe post de sofer,eu,Tadi,Danut,Fanica si Florin!!!N-am obtinut atunci decat o aprobare pe dig.ERA IN PROHIBITIE!!!!!Pregatim cate-o mamaliga zdravana de caciula!!Eu cu Gioni facem o claca si c-o seara inainte pregatim 2 bidoane de cate 5 kg(dintr-alea de la masline turcesti)cu cus cus unguresc---pelete rustice pe care ni le aducea de la unguri GHITA un amic de-al nostru!! In rest mamaliga de 6 feluri !!plecam pe la 2.30---ajungem,nadim,vergi fixe de 7-8m,monturi,scarite,tabieturi, nebunii!!Gioni cap de linie si vulpoiul de Tadi la fel!!Cand mija soarele eram cu ochii beliti la plute!!a inceput distractia!!!caras,ciortani,cate-un tenut,,,ba chiar si un salauas amarat luat la pelete rosu!!Pe la 6 apar doi biciclisti zonali--se pun in dreapta lui Tadi,,unul la ~3m de el si incep sa monteze pe niste rusoaice galbene niste plute cam ca alea de salau pt lacul de linistire de la Stanca!!!Si arunca cam la 20m in fata adica cam la 7-8m in fata plutei lui Tadi cate-un sfert de mamaliga odata!!!Al vad pe asta rosu la fata,leaga o serie de sfinti laolalta,aia bat in retragere insa cu de-ale lor:-di și n-ai zas di lanșeput,,,amu am dat aproapi tătă nada!!lasa ca daca stiem ca ti superi asa merem mai incolo,ca doara-i loc pintru tătă lumia!!!ati dau un kil di pesti numa tasi!Bolboroseste ceva mosul si numa-l vad ca-si ia rucsacul scaunul si cu batul asa intins o ia spre ferma..al urmarim cu privirea si se aseaza intre niste custi de sarma si palcul de plopi din stanga fermei,undeva pana-n pontonul de unde pleca salupa!da ceva nada si incepe si acolo activitate!!VINE UN PAZNIC,VORBESC SI RAMANE ACOLO LA PESCUIT PT RESTUL ZILEI!!
Pe la amiaz,ma ridic de pe scaun sa ma dezmortesc un pic si o iau usor impreuna cu Andronic sa-i facem o vizita lui Tadi!O luam mai pe ocolite si pe dupa dig si ajungem in spatele plopilor!la TADI---ACTIVITATE TAICA!Scotea si peste dar in reprize!!!in rest, se ridica elegant arunca cate-un bot de mamaliga drept pe pluta  insa la fiecare a doua sau a treia aruncatura ,,un drac de cormoran(erau doi si stateau pe custile din sarma),se scufunda si iesea la cateva secunde cu mamaliga de-a astuia in cioc si o inghitea elegant deasupra locului in care nadise!!!Eu cu Andronic ne tineam de plopi  ca sa nu cadem din picioare de ras!Ba am si rabufnit neputandu-ne abtine cand l-am auzit:"Grijania mati de cioara imputita,tu te-ai nascut ca sa ma omori pe mine!!"Vorbele astea si-acum  i le amintesc de cate ori ma intalnesc cu dansul!!Au rammas de pomina!!!E prietenul meu si-mi permit--cu toate ca putea sa-mi fie tata  chiar fara sa se grabeasca!!!!Al salut--am apucat si vara asta o partida impreuna!!! Fir intins
« Ultima modificare: Duminică 15 August 2010, 07:10:25 de către filica » Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Marți 31 August 2010, 17:13:05 »

Era o dimineata frumoasa.Cerul senin, vantul adormit, raul invaluit de ceata . Apa curgea molcom prin fata mea grabindu-se putin doar undeva mai la vale , acolo unde albia se ingusta si cotea usor spre stanga. Salciile mari, plangatoare, de pe mal , atingeau cu varfurile crengilor suprafata apei. La intervale neregulate de timp prin ceata de deasupra apei se auzeau plescaituri de diferite intensitati , semn ca pestii de toate neamurile se aruncau pana deasupra apei intr-un joc numai de ei inteles. Undeva dintr-un plop de pe malul opus, ascuns inca de ceata ce se ridica din apa  , se auzi un glas de cuc tanar ce abia invata sa cante, urmat aproape imediat de glasul unui cuc matur.
     La un moment dat in aer se simti o usoara adiere , iar frunzele subtiri ale salciilor incepura sa tremure si sa susoteasca intre ele intr-o limba neinteleasa. Era semn ca incepea sa se trezeasca vantul. Apa fu cuprina de un usor fior si zeci de valurele micute ii incretira suprafata tremuratoare . Ceata incepu sa alerge pe rau si se imprastie descompusa in norisori de diferite marimi.  Atunci se zari si malul opus, plin de vegetatie si strajuit de trei plopi uriasi.Cucii cantau cu spor. La vreo douazeci de metri mai in amonte era un starc. Iesise sa-si astampere foamea cautand in apa mica de la mal , printre ierburi , broscute si mici pestisori. Statea nemiscat, ca o statuie , apoi deodata cu o miscare fulgeratoare a capului ataca prada care avea proasta inspiratie de a se avantura pana in apropierea sa.
      La orizont aparu o dunga rosie - portocalie . Isi facea aparitia soarele .Incet , dar sigur acesta urca pe bolta senina imprastiind caldura si scurtand treptat umbrele. Incalzite , zeci de insecte zburau vesele deasupra apei . Cateva libelule frumos colorate se zbenguiau pe langa cele cateva fire de papura din fata mea.
     Ma aflam acolo, cu undita in mana incercand sa pacalesc , cu cirese mici ( pasaresti ), clenii, locatarii de drept ai acestor locuri . Rezultatele erau multumitoare, mica pluta , de un gram si jumatate , se scufunda destul de des ca urmare a trasaturilor energice ale frumosilor pesti argintii. Din cand in cand aruncam cateva cirese care cadeau cu plescaituri usoare in apa, mai in amonte de locul unde pescuiam. Aveam grija sa nu fac mult zgomot, si sa raman , pe cat se poate ,  camuflat intre crengile salciei plangatoare.
     Cu cat soarele urca mai sus pe cer cu atat caldura crestea mai tare si , incetul cu incetul, toate vietuitoarele incepura sa caute umbra racoroasa de pe maluri. Disparura si micile gaze de deasupra apei, si libelulele se adapostira undeva la umbra. Cucii tacura si ei. Nici pestii nu mai sareau. Treptat scazu si ritmul trasaturilor, pana cand clenii nu se mai interesara deloc de micile mele cirese rosii .S-au ascuns si ei probabi pe sub maluri .Vantul se orpi si el. Intreaga atmosfera parea incremenita in caldura din ce in ce mai puternica. Doar eu eram singura fiinta vie din acel peisaj , eram singurul care ma miscam in acel tablou de miez de zi caniculara. Inca speram sa mai prind peste. Dar degeaba. In acea nemiscare totala pluta se incapatana sa se mai avante spre strafunduri . Plutea cuminte,la fiecare lansare pe firul molcom al apei , fara nici o tresarire, fara nici o scufundare. Nu stiam ce sa mai fac. Am privit atunci spre starcul pescar, sa vad daca mai era acolo. Era , dar statea nemiscat. L-am urmarit timp indelungat. Nici o miscare , probabil atipise , rapus de caldura de foc a amiezii. Deci pana si el incetase sa mai "pescuiasca" , el care o facea din nevoile primare ale existentei sale , iar eu care pescuiam doar din placere , si nu ca sa-mi castig existenta , inca mai incercam sa prind ceva. M-am simtit deodata rusinat de mine insumi. Am strans rapid undita, am aruncat restul de cirese in apa, am eliberat pestii din juvelnic, cu exceptia a trei dintre ei ( cei mai vanjosi, de peste un kil ) si am plecat incet spre casa , pasind cu grija sa nu tulbur in vreun fel linistea parca de plumb care ma inconjura.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #5 : Marți 31 August 2010, 21:55:05 »

Scrii frumos. =D>Ai putea incerca la o revista pentru pescari, pe bune! Wink
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #6 : Marți 31 August 2010, 22:15:57 »

excelenta compunere  Aplauze
Memorat
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Marți 31 August 2010, 23:09:48 »

Bravo Dinule!Parca am citit din Sadoveanu.Felicitarile mele! Aplauze
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Miercuri 01 Septembrie 2010, 07:38:35 »

La un moment dat al existentei mele am scris pentru o revista de specialitate , mi s-au publicat cateva articole, dar apoi nu am mai avut timp, etc, etc...
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Vineri 18 Martie 2011, 13:45:20 »

Amintiri ale destinului prezent

Este o vreme a vorbelor si o vreme a faptelor, spune o zicala , dar mai exista si o vreme a vorbelor despere fapte . O vreme a amintirilor , o vreme in care dam la o parte paienjenisul dens al trecutului ca sa scoatem din nou spre stralucire , in lumina noua a aducerilor aminte , acele intamplari atat de dragi noua , acele fapte, care , chiar daca fizic au trecut ,consumandu-se sub inexorabila curgere a  timpului, pentru noi sunt inca prezente ,sunt inca in inimile noastre si ne incalzesc ori de cate ori dam peste ele cand rascolim prin sertarele pline cu imagini din trecut din subconstientul nostru.

Este placut sa –ti amintesti si este si mai placut sa povestesti si altora lucrurile care-ti sunt dragi. Ori , pentru noi , pescarii , ce poate fi mai placut decat amintirile legate de minunatele clipe petrecute pe diverse maluri de apa in cautarea pestilor capitali. Amintirile drilurilor uneori la limita rezistentei fizice avute cu pestii bataiosi iti fac sa ti se incordeze involuntar , chiar si acum la distanta mare de timp, muschii .Inima pompeaza mai repede sangele prin venele care incep sa pulseze, nervii ti se intid la maxim , valul placut de adrenalina te cuprinde iar , numai amintindu-ti cele candva intamplate . Si sa nu uitam ca doar reconstituind trecutul putem descifra viitorul .

Probabil foarte putini scriitori au reusit sa descrie cu mare exactitate diversele trairi ale unui pescar in timpul unei partie de pescuit. Sunt experiente mai presus de cuvinte, sunt clipe care doar se traiesc .

In fiecare dintre noi pescarii exista cate un mic “ Santiago”, celebrul pescar din minunata opera a lui Ernest Hemingway : “Batranul si marea “, pescar care nu si-a pierdut rabdarea si increderea in sine nici dupa optezi si patru de zile in care nu a prins nici un peste. Niciodata nu trebuie sa descurajam , oricand  poate aparea si  “ merlinul “  nostru urias. Trebuie doar  sa fim mereu pregatiti , sa fim atenti si , chiar daca uneori marele peste ne scapa trebuie sa avem taria sa ne putem raspunde intocmai ca acel batran pescar dupa ce a fost atacat de rechini si s-a intrebat singur “Și ce te-a înfrânt?” – “ Nimic …am iesit prea in larg”. Deci trebuie sa ne recunoastem greselile , trebuie sa invatam din ele si mai ales trebuie sa nu le mai repetam.

Caci nimeni si nimic nu poate sta in calea unei vointe ferme si a unei maiestrii ce tinde spre arta . Nimeni si nimic nu ne poate impiedica sa visam , sa speram . De aceea trebuie sa ne pregatim mereu si constant pentru a fi din ce in ce mai buni in ceea ce facem. Sa nu uitam niciodata ca acesta e destinul nostru .

“Poate că n-ar fi trebuit să fiu pescar! ……. Dar pentru asta am fost facut “
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Vineri 18 Martie 2011, 19:11:31 »

cred ca trebuie inchis acest topic, ca prea multi din cei pomeniti aici s-au stins!
Dumnezeu sa-i odihneasca!
VAJNICI PESCARI, cu totii Inger
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Vineri 18 Martie 2011, 19:49:34 »

multe  amintiri am  despre sutele de  partide  de  pescuit pe  care  le  am facut  de a  lungul anilor, din momentul in care tatal  meu  mi a facut  prima  mea  undita  formata  dintr  o varga  de  alun de  vre  o   trei metri  ,niste  guta  imprumutata  de  la un  vecin  pescar  si  el  si  un  ac bont pe  care   l am  mai ascutit  eu    tragandul  pe  o  cute  veche sa   fie  mai ascutit,si  o  pluta  de  cocean legata la  capete  cu  ata  rosie,si  pana  la  primele  lansete  pe care  din  primii  mei  bani  pe care  i  am castigat   mi  le  am  cumparat  din  bazar.
i  mi amintesc  cu  placere  de  diminetile cufundate  in  bezna  cand  aproape hoteste  ,si intr  o liniste   suspecta  i  mi  luam  sculele   din  magazie ,  sacosa  cu  nada pregatita  de cu seara  , si incet o  luam  prin  spatele  casei prin  miristea  inalta care   ma  uda    la picioare groaznic si o tineam  intins  pana  pe  malul  garlei .
nu   odata in umblarea  mea  tacuta  prin araturi proaspat  rascolite m  am  speriat  de  moarte  de un  iepure care  a  tasnit  ca din  pusca  de  langa  mine   sau de  vre  un  stol de  prepelite care  in  momentul in  care  si  au  luat  zborul de  langa  picioarele  mele  m  au facut  sa  tip  de  spaima ,dar  toate  astea dispareau din  momentul  in care  tiptil ajungeam  pe  mal  si  incepeam   sa  mi desfac   sculele pentru  a  prinde  carasii grasi pe  care  ii  simteam inotand  pe  sub  luciul  apei.
de multe  ori  mai  intra  si cate  un  crap  mai  dolofan  care   nu  s  cum  se  face   dar  cu batul  pe  care  l  aveam  aproape  de  fiecare  data  il  scapam.
cum  aveam putin  timp liber i  mi luam batul si  fugeam  pe garla  cu  un  bot  de  mamaliga  furat din  bucatarie  , sau  un  pumn  de  rame  sapate  la  repezeala  sa nu  ma  desconspir   unde    plec  .
degeaba  ma  cautau  ai  mei   si ma strigau ore  intregi prin   gospodarie   nu  mai  eram   de  gasit   si  doar  noaptea   si  foamea  din  stomac  ma    urneau  de  pe  malul   garlei inapoi  inspre  casa  ,  cu  inima   stransa  cat  un  purice   gandindu ma  cu  groaza   la  ce  bataie  ma  asteapta   pentru   fuga  mea   de  acasa  .
de pe malul  garlei am   vazut  cel mai  frumos  rasarit  de  soare ,si  tot  de  acolo  am  vazut cel  mai frumos  apus, cele  mai  frumoase  stoluri  de pasari  care  plecau toamna   sau  veneau primavara.
de  acele  vremuri simple  mie  tare  dor, din ce in ce  mai  dor , si  mi  e  frica   ca  nu  o sa   le  mai  pot  retrai  niciodata .
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Duminică 20 Martie 2011, 10:34:01 »

Dar de linistea pe care parca o auzeai cu ochii cind incepea incet sa se faca lumina ? Dar de ceata firava de desupra apei ? Dar de tipatul unui bitlan care de fiecare data era acelasi si totusi altul ? Dar de ...tata?!
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Duminică 20 Martie 2011, 13:26:10 »

cine sa contaminat de  frumusetea  acestui microb frumos nu mai are leac ,  nici tratament nu  mai  are.
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Duminică 20 Martie 2011, 21:19:37 »

dar luciul apei dimineata cand rasare soarele , cand totul pentru  cateva momente parca incremeneste, apa este oglinda nici un val , nici un murmur si ti-e frica pana sa si respiri de frumusetze
Memorat
filica
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Marți 19 Iulie 2011, 23:34:31 »

pentru cei nascuti in anii 70-80!! Noroc
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Miercuri 20 Iulie 2011, 16:17:06 »

Frumos!
Memorat
valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: brusturi neamt

http://valyCLEANU.sunphoto.ro

« Răspunde #17 : Miercuri 20 Iulie 2011, 17:42:57 »

grozav!
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.053 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 23 Noiembrie 2017, 10:50:48
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.