Prieteni Pescari

Incepator :)

Miercuri 20 Septembrie 2017, 22:56:37 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Incepator :)  (Citit de 9510 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Patrunjel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Vineri 13 August 2010, 17:14:37 »

Salut, sunt un pescar incepator (cat de incepator se poate), si ma intrebam daca e ok sa dau cu 2 carlige pe fir, la distanta de vreo 10 cm unul de celalalt.Cu unul vreau sa dau la rama, iar cu cealalt la mamaliga, sa vad care trage, intelegeteti voi.E bine? Adica nu se amesteca "aroma" ramei cu aroma mamaligii, sau invers?
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #1 : Vineri 13 August 2010, 17:22:57 »

Bine-ai venit printre noi!
Cred ca ar fi mai interesant sa combini  cele 2 arome cu cea de ....patrunjel!
Am glumit, nu e nici o problema, dar daca pescuiesti la rau(la pluta) este  indicat sa pescuiesti cu un singur carlig din mai multe motive( nu te poti regla , vei agata mult mai des ca altii, vei avea mai putine sanse in caz de un peste capital-riscand al 2-lea carlig sa-l agate monstrul, in goana sa nebuna, de vre-un obstacol,etc.).
Daca pescuiesti la iaz, balta, sau apa statatoare ,chiar e indicat.
Fir intins! sugubat
Memorat
Patrunjel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Vineri 13 August 2010, 17:31:45 »

Pescuiesc pe apa curgatoare, la pluta.Maine am sa probez toata treaba, eventual un raport intre mamaliga si rama, sa vedem care e mai cautata.Daca am sa am probleme cu agatatul rup firul si leg unul cu un singur carlig (de, e criza, si e si simplu, si nici nu cred ca pestele verifica daca firul e legat sau nu Tongue ) revin maine cu niste informatii, daca e cineva interesat.Multumesc mult pentru raspuns.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #3 : Vineri 13 August 2010, 17:44:47 »

Bun venit! Smiley Mai bine pune din start un singur cirlig asa cum ti-a recomandat dorint. Wink Fir intins
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Vineri 13 August 2010, 22:54:14 »

asculta de bosorogi: da cu un singur carlig, cu distanta de 25-30 cm, pana la vartej, culisor,etc, leaga-te cu naylon de 0,12mm,pluta de max. 2gr si vei avea'' succesuri'', mai ales a viermi sau lipitoare, ca e apa surie,poate si la rama rosie, daca te lasa porcusorul sugubat
Memorat
filica
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Sâmbătă 14 August 2010, 06:23:37 »

Salut!  <><chestia-i relativa!!!!2carlige sunt "legale""....daca esti la inceput si pescuiesti pe iaz e mai mult decat ok!!!!crede-ma ca vei ajunge singur la un carlig cu timpul!!!toti dar absolut toti pescarii trecuti de 30ani au fost pe timpuri un fel de braconieri ori datorita faptuilui c-au pescuit la iaz cu vestitele arcuri ori pt c-au dat la clean cu carabus,,ori la doctoras prin prohibitie,,,,si multe altele!!!!prin 90 te luau toate caldurile cautand ata chirurgicala sa legi carlige,fuxina sau rodamina sa colorezi viermi,,umbland dupa dulii mari........si multe altele!!!eu am pescuit cu doua carlige la iaz pana am pierdut intr-o noapte cativa teni din cauza ca intra carligul de pe coloana in plasa de la mincioc si---adio tataie!!!!la rau --a avut dreptate colegul care ti-a zis de obstacole---mai mult te vei enerva!!!plus noduri accidentale ...ETC!!!!Daca reusesti sa localizezi pestele,faci montura potrivita....crede-ma ca doua carlige nu fac nici o diferenta!!!! Wink
Memorat
cristinel33
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Sâmbătă 14 August 2010, 12:14:54 »

Daca este agatatura unde pescuiesti nu prea mere cu 2 carlige , dar daca e loc fain mere si cu 2.  Fir intins
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #7 : Duminică 15 August 2010, 08:20:56 »

cu doua ai mai mult de lucru si de multe ori incilcesti si pierzi mai mult timp,eu cel putin sunt adeptul unui singur cirlig sau daca esti la un iaz si vrei sa-l cauti si intre ape bag o japoneza
Memorat
mov_expert
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 13 Septembrie 2010, 19:13:54 »

..e ok si cu 2 carlige sau 3 daca ,,te tine,, indemanarea , precizia si dexteritatea cit si cunostintele tehnice. Daca insa nu ai o aruncare ,,curata,, renunta ....iti vei petrece ziua de pescuit stand ghemuit pe malul apei incercand sa descalcesti nodurile . Ar fi mai bine sa stapanesti intai ,,arta,, de a pescui cu un singur carlig si cu timpul vei vedea ca e suficient doar acela.
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Marți 14 Septembrie 2010, 07:12:33 »

3 cirlige ? Nu cred ca e legal!
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #10 : Marți 14 Septembrie 2010, 12:41:22 »

noi romanii avem un talent inascut dea face totul cam pe dos adica ilegal sugubat
Memorat
mov_expert
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Marți 14 Septembrie 2010, 15:31:57 »

....pai stiam ca dupa permisul de pescuit avem dreptul la 2 bete cu 2 carlige fiecare ..... si ca sint roman , e ilegala ingineria sa pui pe un bat 3  carlige si unuia sa-i lasi doar unul ? ...ziceam si io ... sugubat
Chit ca eu sint adeptul pescuitului stationar la bat fix si mi suficient un carlig...
Memorat
summy1232
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Joi 12 Iulie 2012, 18:27:06 »

MAI PATRUJELE DE CE NU INCERCI FRATE LA O RIZINCA,CE TE CHINUI BAGI VREO 15 CARLIGE PUI TOATE AROMELE POSIBILE SI VEZI LA CE MERGE!
hay mai ce dreku mai facem si noi caterinca !
bravo mai patrunjel super funny mesajul,ma-m distrat f tare! Aplauze
Memorat
bogdan_h
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Vineri 13 Iulie 2012, 21:49:22 »

MAI PATRUJELE DE CE NU INCERCI FRATE LA O RIZINCA,CE TE CHINUI BAGI VREO 15 CARLIGE PUI TOATE AROMELE POSIBILE SI VEZI LA CE MERGE!
hay mai ce dreku mai facem si noi caterinca !
bravo mai patrunjel super funny mesajul,ma-m distrat f tare! Aplauze

summy daca te uiti mai atent mesajele sunt din 2010...cred ca patrunjel nu mai e incepator
Memorat
vulpe93
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 19 Iulie 2012, 22:08:21 »

salut, as vrea si eu sa ma apuc de acest sport de ceva vreme insa nu am avut o indrumare prea buna, neavand prieteni priceputi in domeniu, si as fi curios daca ati putea vreunu sa ma ajutati in vreun fel, orice sfat este bine venit, momeala, moduri de pescuit, orice Smiley   Mersi!
Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Vineri 20 Iulie 2012, 08:19:39 »

Bravo! Inca un viitor pescar! In primul rand , ce stil de pescuit vrei sa abordezi: stationar , fly , spinning , etc.?
Memorat

Prinzi, nu prinzi -tot pescuit se numeste!
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Vineri 20 Iulie 2012, 14:59:48 »

orice sfat  nu  e  bine  venit  sa  stii ....
de  aia  nici  nu  ai  avut  indrumare  buna    ...cum  zici  tu  ....pana  acum.
detaliaza  si  tu  ce  fel  de  pescuit  vrei  sa  faci.....  pe  iaz .  pe  curgator....nu  de  alta   dar  sa  stie  lumea  ce  sfaturi  sa  ti  de a  .
Memorat
florin1990
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Luni 24 Septembrie 2012, 17:52:18 »

Bine-ai venit printre noi!
Cred ca ar fi mai interesant sa combini  cele 2 arome cu cea de ....patrunjel!
Am glumit, nu e nici o problema, dar daca pescuiesti la rau(la pluta) este  indicat sa pescuiesti cu un singur carlig din mai multe motive( nu te poti regla , vei agata mult mai des ca altii, vei avea mai putine sanse in caz de un peste capital-riscand al 2-lea carlig sa-l agate monstrul, in goana sa nebuna, de vre-un obstacol,etc.).
Daca pescuiesti la iaz, balta, sau apa statatoare ,chiar e indicat.
Fir intins! sugubat
Memorat
FAM
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Valea Grosilor

ce faci din pescuit? arta sau ilegalitate?

« Răspunde #18 : Vineri 15 Februarie 2013, 22:58:01 »

Salut! sunt incepator la pescuitul cu muste artificiale in apele de munte... in ziua respectiva am de gand sa parcurg ceva km pe rau. nu stiu cum e mai bine. de jos in sus, sau invers, stiu ca  pastravul te vede daca mergi de sus in jos... dati-mi o idee... ms
Memorat

Fir intins pescarilor! Noroc la pesti...braconierilor:)
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.064 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 04 Septembrie 2017, 07:34:50
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.