Prieteni Pescari

Combaterea braconajului

Duminică 23 Iulie 2017, 19:40:25 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 ... 9   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Combaterea braconajului  (Citit de 91667 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
RazvanSV
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Miercuri 18 August 2010, 21:34:18 »

In primele 6luni P.P.Filiala Suceava impruna cu Politia si membrii ai asociatiei noastre au intreprins un numar  de 36 de controale pe raul Suceava,Siret, Moldova si Iazul Lipoveni in urma carora au fost date urmatoarele sanctiuni:
   Dosare penale pentru braconaj-6
   amenzi pentru pescuit in prohibitie-26
  Amenzi pentru pescuit fara permis A.N.P.A.-32
 Avertismente -fara numar
  tin sa mutumesc membrilor asociatiei noastre care care au participat alaturi de mine trezindu-se si la 03.00 dimineata pentru a merge in controale alaturi de politie,si anume Lucian,Pavel,Florin,Bogdan,Gabi, Petrica,Radu si nu in ultimul rand lui Calin.
 va multumesc si sa continuam tot asa.totoadata cei care doresc sa participe sa ma contacteze.
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Duminică 26 Septembrie 2010, 20:50:15 »

Din pacate e toamna de acum si nu am vazut nici un control de la asociatia noastra nicaieri unde am fost la pescuit. In schimb, astazi (26.09.2010 ) in barajul de la Rogojesti, A.J.V.P.S. Siret in frunte cu "respectabilul" domn Tomosoiu a otganizat o actiune de control , sa vada cine are ( si mai ales cine nu are ) permis A.J.V.P.S. Pe mine m-a ocolit ( voit sau nu, nu stiu, cert este ca nu m-a intrebat de sanatate,in schimb s-a luat de alti pescari). Chiar nu ia nimeni nici o atitudine? ( ma refer la institutiile statului ).
Memorat
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

« Răspunde #2 : Duminică 26 Septembrie 2010, 22:32:04 »

Cand o sa dispara cuibul asta de serpi numiti A.J.V.P.S?Am si eu o curiozitate...statul le plateste ceva,ca eu sunt foarte curios...
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni 27 Septembrie 2010, 07:36:34 »

Au si ei un rol anume , pentru care sunt platiti, mai putin cel de a emite permise AJVPS si de a efectua controale pe apa. Dar din pacate au gasit multi contribuabili ( pescari care au platit permisul la ei ) , asa ca ceva banuti au facut.
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #4 : Miercuri 29 Septembrie 2010, 10:03:09 »

cuibul asta de serpi nu o sa dispara ci din contra cred ca o sa mai apara,ca asa e la noi comisii peste comisi si sefi peste alti sefi,birocratia e in floare
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #5 : Joi 30 Septembrie 2010, 08:41:46 »

sambata 11 septembrie a fost o actiune a politiei Suceava pe raza judetului,personal am fost contactat de seful de post din com Baia,chiar nu a auzit nimeni de aceasta actiune ampla de combaterea braconajului Cum?
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #6 : Joi 30 Septembrie 2010, 08:50:45 »

de la suceava pana la Baia e distanta mare si cred ca sunt putini care frecventeaza zona aia Cum?
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Joi 30 Septembrie 2010, 09:28:58 »

Petru, actiunile daca nu sunt mediatizate aui efect pe jumatate.
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 30 Septembrie 2010, 09:50:53 »

Numai sa existe actiuni, dupa cum am mai spus si cu alte ocazii  singurele controale pe care le-am vazut anul asta pe apele din judetul Suceava au fost cele efectuate de AJVPS . Nu stiu ce drept au sa efectueze controale , cert este ca o fac. In special AJVPS Siret . Si ei nu recunosc valabilitatea permiselor ANPA. Nimeni nu ia atitudine  din pacate. M-am cam saturat sa tot semnalez lucrul asta pe forumuri fara nici un raspuns ferm de la conducerea Prieteni Pescari Suceava .
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Vineri 01 Octombrie 2010, 19:52:47 »

Petru, actiunile daca nu sunt mediatizate aui efect pe jumatate.
mediatizate cum Cum? sau vrei sa stie si braconerii Risete
cazul Sitet a ajuns si la urechile presedintelui ANPA ,dl Manaila si....... Cum?
« Ultima modificare: Vineri 01 Octombrie 2010, 19:55:09 de către petru » Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #10 : Vineri 01 Octombrie 2010, 20:03:37 »

Omul se referea clar la necesitatea mediatizarii actiunilor antibraconaj dupa realizarea lor, pentru a avea efect educational, credibilitate si un impact cit mai mare. Adica asa cum procedeaza baietii de la Pascani Petrus, nu te mai fa ca nu pricepi. sugubat
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Sâmbătă 02 Octombrie 2010, 08:16:40 »

ba pricep foarte bine,ce nu inteleg e ca pe forum vad foarte multa lume interesata,iar la politie nu sunt membri care sa semneze procesul verbal de constatare a controlului Cum?,dar poate vreti sa stiti ce au facut cei prinsi la pescuit fara ANPA.....au contestat amenda in instanta,iar unul a contestat si avertismentul Risete Risete Risete (toti pescari din Falticeni,de-ai lui Chiriac).Voi va agitati cu braconerii si  nu avem o explicatie din partea ANPA de ce se pescuieste fara permise in judetele SV si BT Shocked.Cred ca Razvan o sa va de-a detalii despre dosarele si amenzile de la voi,oricum trebuie sa va considerati norocasi ca politia SV e interesata de controale nu ca la Pascani Suparat Suparat Suparat
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Sâmbătă 02 Octombrie 2010, 15:32:08 »

O.K. Si o intrbare simpla rau de tot. Cand esti la pescuit la Rogojesti si vine Tomosoiu si-ti cere permisul AJVPS , ce faci? AS dori un raspuns scurt si la obiect, nu divagatii.
« Ultima modificare: Sâmbătă 02 Octombrie 2010, 15:34:14 de către ochiulvigilent » Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Sâmbătă 02 Octombrie 2010, 17:38:01 »

Il intrebi ce competente are ca sa-ti ceara sa te legitimezi si-apoi il trimiti sa plimbe ursul. Rinjet
Memorat

ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Sâmbătă 02 Octombrie 2010, 19:05:16 »

Problema e ca nu prea sunt ursi prin partile Siretului iar Tomosache asta nu umbla de unul singur.
Si mai e ceva, care e si mai grav. Nu toti pescarii , chiar posesori de permise ANPA, nu stiu ca AJVPS-ul si-a pierdut dreptul de control pe ape. Atata timp cat si la IJPF Botosani se recunoaste valabilitatea permiselor AJVPS, problema ramane in continure ca si acum . Adica-  in coada de peste.
Maine merg la Milisauti ,pe Suceava ,sunt curios cine o sa ma controleze. Daca o sa ma controleze cineva.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Sâmbătă 02 Octombrie 2010, 19:31:02 »

Da, chiar, avind in vedere ca nu prea sint ursi pe malul Siretului, poti sa-l trimiti sa-si plimbe insotitorii. Risete Risete Risete
     In alta ordine de idei, ia un extras din lege cu tine pe malul apei, din care sa reiasa clar cu ce fel de permis se pescuieste pe apele publice din Romania si cine are dreptul sa te controleze daca esti posesorul unui astfel de permis ANPA. sugubat
Memorat

Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Duminică 03 Octombrie 2010, 14:31:46 »

sau sună la 112 și reclamă-l. cu această ocazie verifici și poliția cum stă cu pregătirea la legislație.  Wink
« Ultima modificare: Luni 04 Octombrie 2010, 12:50:01 de către Lucian SV » Memorat
pescaradauti
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Marți 05 Octombrie 2010, 18:59:00 »

cum s-a setcuit anu asta baraju de la rogojesti nu s-a setcuit niciodata, asa am auzit. oricum este ultimul an in care am platit 85 ron la ajvps radauti , unul din cei peste 800 de pescari platitori ... si practic .. degeaba. hai sa luam cateva exemple: din anul 1988 de cand am permis de pescuit NU am vazut pe nimeni in control, sa ma controleze pe mine sau pe altii. braconierii si setcarii sunt la ei acasa, si pe raul suceava, de la Dornesti pana la Patrauti si la Siret la fel , dupa cum imaginile de mai jos vorbesc de la sine : [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] , [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] , etc. dupa inundatiile din iulie , cand s-a dat drumul la baraj, la golirea aia de fund era plin de japcari ( cosasi , sau cum le mai zice ... aia cu ancore ). avand spectru foarte larg, la sosirea masinei de politie strangeau sculele repede si stateau.. in fine ... sa vezi 10 oameni disperati cu trag cu ancorele prin apa ( inclusiv cei 2 domni imbracati in haine albastre cu inscriptia "apele romane" ) ramai mut de uimire... si asta nu numai in 1-2 zile.. ci non stop.. faceau cu schimbul. deja m-am enervat iarasi , merg sa fumez o tigara.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Marți 05 Octombrie 2010, 20:11:12 »

Sarmana Romanie, pacat ca e locuita de prea multe animale bipede! Trist
Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Duminică 10 Octombrie 2010, 17:26:27 »

O.K. Si o intrbare simpla rau de tot. Cand esti la pescuit la Rogojesti si vine Tomosoiu si-ti cere permisul AJVPS , ce faci? AS dori un raspuns scurt si la obiect, nu divagatii.
la aceasta intrebare inspectorul ANPA a strans din umeri Cum?
eu personal il intreb care e legea dupa care el are voie sa ma controleze Rinjet

Postat pe:: Duminică 10 Octombrie 2010, 17:25:46

apropo de mediatizare
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 9   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.056 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 27 Iunie 2017, 16:37:57
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.