Prieteni Pescari

Combaterea braconajului

Vineri 24 Noiembrie 2017, 22:38:45 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Combaterea braconajului  (Citit de 97488 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Bacau

« Răspunde #100 : Duminică 16 Ianuarie 2011, 23:19:00 »

SERVICIUL 112, POLITIA SI INCREDERA
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

“Accesul la numarul de urgenta 112 reprezinta o cerinta importanta pentru cetatenii europeni. Este important ca cetatenii sa aiba încredere în serviciile oferite la apelarea 112.” – ne explica site-ul web de prezentare al serviciului de urgenta 112.

Realitatea e ca in ultimul an am primit zeci de observatii referitor la faptul ca atunci cand sesizeaza prin 112 un caz de braconaj, pescarii sportivi au parte de raspunsuri negative. Atat timp cat braconajul reprezinta o infractiune, este justificat ca cei care asista la un astfel de caz sa sesizeze fapta prin 112. Din pacate politia refuza sa raspunda.

Duminica 16.01.11, ora 14.11, doi pescari aflati in zona podului de la Holt apeleaza serviciul de urgenta 112 pentru a semnala prezenta a 4 braconieri cu plase si crasnice. Dupa o conversatie care a durat aproape 4 minute pescarii renunta sa mai incerce sa convinga politistul de la capatul firului ca asista la o fapta de braconaj, “incurajati” de atitudinea organului.

Mai mult decat consecinta directa – aceea ca fapta este comisa fara ca politia sa intervina, cu toate ca are cunostinta de producerea ei – astfel de situatii au o urmare mult mai trista. Aceea ca putinii cetateni responsabili care fac efortul sa comunice producerea unei infractiuni pierd increderea in serviciul 112 si nu vor mai suna atunci cand vor fi martori la alte situatii similare.
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #101 : Luni 17 Ianuarie 2011, 07:51:12 »

E si mai frumos cand totusi intervin , daca actul de braconaj e de prea mare amplitudine ( ex. devierea cursului unui rau ) si a ajuns si la urechile superiorilor iar apoi, ca sa se scuze fata de braconieri ii anunta pe acestia de la cine au primit informatia cu privire la actul de braconaj. ( Adica, cu alte cuvinte "Uite ala v-a dat in gat, faceti ce vreti cu el !' ( Lucru care mi s-a intamplat mie . De atunci am renuntat la ideea de a mai anunta eu politia despre actele de braconaj. )
Memorat
aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #102 : Luni 17 Ianuarie 2011, 13:29:00 »

@luk nu reusesc sa ma lamuresc. Voi ati avut actiuni antibraconaj fara cooperarea organelor de stat.

Si dupa cum stiti actiunile au faost facute fara sprijiinul anpa ,militie  si cred ca vor continua ,si nu cred ca intereseaza pe cineva parerea lor sau mai bn zis daca cereti sa va spuna george actiunile  antibraconaj

Ati speriat braconierii ? Cum ? Le-ati confiscat uneltele de braconaj sau v-ati imbracat in cearceafuri albe, cu gauri la ochi si i-ati fugarit pe malul apei ?
Memorat
catfish
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: pascani

« Răspunde #103 : Luni 17 Ianuarie 2011, 18:40:24 »

pai politia nu prea se misca, dar daca toata lumea ar fi la fel de hotarata ca baietii de la pascani s-ar face ceva, eu am avut de invatat din determinarea si hotararea lor nu s-au lasat, au insistat pana a venit politia chiar daca au trebuit sa astepte ore.
asa ca domnule @aligby putin respect si mistourile nu-si au rostul aici, pentru ca incercam sa construim nu sa demolam!!!
Memorat

pescar sportiv
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #104 : Luni 17 Ianuarie 2011, 19:34:23 »

Am vazut ce ati construit...cand au venit politistii cameramanu facea misto de ei!!! de aia cei de la pascani au relatii bune cu ei!! poate luati legatura cu cei de la bacau sa va invete bunul simt.
Memorat
aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #105 : Luni 17 Ianuarie 2011, 22:21:33 »

@catfish scuze pentru ironie dar efectiv nu inteleg cum ati inlaturat braconierii fara sa aveti colaborarea politiei si anpa ? Asi dori si eu un raspuns la aceasta intrebare.
Memorat
luk
Persona Non Grata
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #106 : Marți 18 Ianuarie 2011, 12:18:17 »

@catfish scuze pentru ironie dar efectiv nu inteleg cum ati inlaturat braconierii fara sa aveti colaborarea politiei si anpa ? Asi dori si eu un raspuns la aceasta intrebare.
Nu vreau sa deranjez ca vad ca ai gunduri si pareri bune aligaby ,ati voi raspunde ,nu am inlaturat  braconierii am scazut braconajul si am descurajat braconierii prin actiunile noastre zilnice.
Colaborarea politiei era de genul ca se suna de 3 ,4 ori la 112 chiar daca aveam un protocol cu ipj iasi ,si veneau in 45 min ,1 ora ,doua ore,si cand veneau se uitau la braconieri cum fug ,la care fugeam noi sii prindeam,sau alte ori ne duceam la politie pt a le cere sprijinul si ei ai sunau pe braconieri sa fuga dupa care ne sanctiona pe noi ca am alertat politia degeaba,.
Pt aceste abuzuri am cerut sprijinul presei nationale .dupa care am facut nenumarate plangeri la igpr,mai,,dna ,dga care s-au acoperit ,daca tu poti numi aceste evenimente o colaborare  este treaba ta dar noi nu o putem numi.
In legatura cu anpa am facut nenumarate adrese prin care le ceream sa faca controle ,la care nu am primit nici un raspuns.
Si dupa toate aceste aventuri ,imi place ca sunt unii care ne ironizeaza sau critica ,noi rascandu-ne afacerile sau chiar  viata,e simplu sa critici decat sa faci ceva ...
Aceste aspecte le poti urmari aici si cu comentariile de atunci ,la ficare actiune se intampla ceva ne colaborational din partea politiei,ca sa nu fiu rau sa spun ca politia erau braconierii ,cum de fapt s-a intamplat de cateva ori. [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #107 : Marți 18 Ianuarie 2011, 13:03:02 »

luk am o veste buna pentru tine si una proasta Pling
aia buna Rinjet-de anul acesta ANPA imputerniceste persoane care pot sesiza actele de BRACONAJ,dar constatarea o face organele abilitate
-aia proasta Pling daca vi se retrage denumirea puteti sa va puneti lacat pe asociatiie,am discutat si cu George,noul ordin de pescuit e foarte strict cu conditiile de obtinere a autorizatiei de pescuit pe zona arondata
Luk te intreb asa ca om ,daca crezi in Dumnezeu,la cate comenterii ai facut si bla bla pe forum...s-a ajuns in situatia de a depinde de noi 100% .....cum crezi ca ar trebui sa procedam?. Acum cand PP Iasi a obtinut un loc in comisia de consultari cu ANPA si sigur un loc ca observator la studierea dosarelor pentru obtinerea autorizatiei.pe zona Moldovei  sugubat cine crezi ca au fost mai eficienti voi s-au noi?
PS actunile de combaterea broconajului in mod organizat sunt verificate de ANPA SI OBLIGATORII PENTRU ASOCIATII cel putin o actiune pe luna cu calendar aprobat de AGA
« Ultima modificare: Marți 18 Ianuarie 2011, 13:06:51 de către petru » Memorat
luk
Persona Non Grata
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #108 : Marți 18 Ianuarie 2011, 13:27:54 »

Ma repet domnule petru,actiunile antibraconaj au fost facute pe banii nostri si cu masinile noastre ,si nu cred ca cei care suntem implicati in aceste actiuni vom fi impedicati de aceste aspecte: ca nu ne vom numi pp sau ca nu avem aprobare de la anpa sau ca dvs ve-ti fi autorizat....,actiunile antibraconaj vor continua   mai ales ca noi am cerut in nenumarate ori sprijinul anpa si nu am primit nici un raspuns.Noi am fost singuri  si tot am facut actiuni.
Din punctul meu de vedere nu depind cu nimic  de pp iasi si nu cred ca depinde cineva , daca vrei sa faci intradevar ceve faci pt ca ati place ......
Va doresc la mai multe actiuni antibraconaj (dar nu ca pana acum) si pana la urma asta am vrut sa aud din partea pp iasi ca ve-ti face si dvs astfel de actiuni ,nu sa stati in fata pc si sa le comentati pe ale altora.
In legatura cu eficenta ,mai eficenti au fost in anul trecut tot cei de la pascani ca au facut cel putin 100 actiuni antibraconaj,si vom vedea la anul care va face mai mlte actiuni ,avand in vedere ca noi facem actiuni zilnice ,in prohibitie  chiar si de doua ori pe zi.
Si nu mai amenint-ti ca retrage-ti numele,face-ti si dupa vb,eu v-am mai spus sunt deacord sa se numeasca altfel cei de la pascani.
Asta am vrut sa aud ,actiuni antibraconaj facute de pp iasi ,succes ,succes,succes.....
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #109 : Marți 18 Ianuarie 2011, 13:59:59 »

ma pui la ambitie ,dar am sa discut cu George despre pozitia asociatiei fata de parerile tale dupa care mai vedem
Memorat
aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #110 : Marți 18 Ianuarie 2011, 16:38:13 »

Sincer tot nu-s dumirit. Cum ati reusit sa fiti atit de convingatori pe malul apei, ca din cite stiu eu braconierii nu se lasa impresionati cu una cu doua (pot deveni agresivi), incit sa-i descurajati sa-si continue actiunea de braconare ? Cum ? Cu vorbe parintesti, ati recurs la blesteme ?

@luk de 2 ori spui ca faci acest lucru din placere:

Eu m-am inplicat anul trecut in actiunile antibraconaj din placere si ca am spirit civic ,nu ca se chema pp pascani sau alt fel

In general aceste actiuni sunt minate de dezamagire, furie. Cum va comportati voi cu acei oameni de e asa de placut ?

Imi spui ca sunt ironic, dar in loc sa raspunzi la intrebari incepi sa parlamentezi despre ce fac si ce nu fac cei de la MAI, ANPA, DNA etc
Spui ca e usor sa stam la computer si sa criticam. Pai atita timp cit faci public un lucru nu te poti astepta numai la laude ci si la critici. Criticile au rol pozitiv pentru ca va pot corecta erorile de procedura. Daca vreti numai laude intilniti-va voi la o bere si un gratar si laudati-va unul altuia cum ati inlaturat braconajul fara sa fiti o AUTORITATE JUDICIARA.

Insist pe aceasta tema deoarece sunt aproape convins ca voi aveti actiuni la limita legii, moment in care nu mai puteti fi separati de braconieri. Iar daca unul dintre acestia a fost agresat fizic (nu cred ca s-a gasit naivul care sa fie impresionat de un oarecare, care se da membrul unei asociatii de pescari si nu este insotit de un reprezentant al legii si sa accepte sa-l prinzi macar de mineca) sau verbal ar putea sa va dea in judecata. In acest caz, nu cred ca Prieteni Pescari Iasi sau alta organizatie de pescari vrea sa se identifice cu actiunile voastre.

Justitiarii sunt persoaneje hollywoodiene, legea insa ii valabila si pentru ei indiferent de cauza !
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #111 : Marți 18 Ianuarie 2011, 18:12:33 »

aligaby a punctat foarte bine, si tin sa completez ca ANPA nu a vazut cu achi buni actiunile voastre...ore de ce?.....daca toti nu sunt deacord cu modul in care ati procedat ....nu credeti ca e o problema Cum?
Memorat
luk
Persona Non Grata
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #112 : Marți 18 Ianuarie 2011, 22:03:35 »

aligaby hai sa-ti explic cum functioneaza o acctiune dea noastra a celor fara substanta cenusie cum spunea altii:
1.in general noi in zona noastra avem sprijinul pescarilor si ne suna ori de cate ori vad fapte de braconaj ,deci ne-am asumat raspunderea si am dat nr de telefoane si la fiecare apel primit de la pescari ne miscam in zona sa vedem ce este acolo.Dupa ce suntem sunati ne adunam vreo 4 si ne ducem la politie sa cerem sprijinul,si insistam pana merge politia,ca cei de la politie nu fug dupa ei ,sau ca ai scapa intentionat asta-i alta treaba.
2.cand facem actiuni zilnice ,noi in zona noastra stim zonele fierbinti de braconaj ,si ne oprim cu masina an apropierea acellor zone,filmam de la departare cu zuum si sunam la politie de multe ori pana vin , dar dupa ce filma pt ca de multe ori am fost santionati pt ca nu se confirma pt ei , si astea cu tot cu filmare.Pe langa asta avem si  o luneta foarte  performanta si ne uitam din zonele mai nalte.
3.ca si prezenta ar trebui sa-i vezi pe ceii doi frati care conduc asociatia ,si pe langa asta toti care sunt inplicati in aceste actiuni sunt afaceristi,sportivi ,avocati ,directori,...,pe romaneste si un pic smecheeri .
Si dupa aceste povestiri ar trebui sa-ti dai seama ca actiunile sunt legale,si repet toti pescarii care au luat permise anul trecut de la noi au nr noastre de tel si ne suna cand vad braconieri ,intrebati pescarii din pascani cata sustinere au acesti baieti.
La noi in zona se bracona ziua mare si in prezenta politiei ,si pescarii se saturase ca sa sune la ajvps si sa nu se ia nici o masura,au vazut ca in noi pot avea ancredere si suna ,deci sunt pescari intradevar si au si spirit civic Aplauze Aplauze Aplauze Aplauze Aplauze
Memorat
valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: brusturi neamt

http://valyCLEANU.sunphoto.ro

« Răspunde #113 : Miercuri 19 Ianuarie 2011, 11:22:43 »

dar noaptea mai face oare cineva ceva? ca vorba aia multa lume mai si doarme.la mine in zona e plin de praf de carbid pe maluri ce nu scot amatorii ziua scot profesionistii  noaptea.ca si la pescari exista doua categorii;amatori si profesionisti.deci amatorii ziua si profosionistii noaptea.stiti care e diferenta ?ziua se braconeaza cateva zeci de kg si noaptea cateva sute.e o diferenta.
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #114 : Miercuri 19 Ianuarie 2011, 14:18:50 »

@luk: cu filmele voastre puteti sa va stergeti la fund..in instanta nu sunt acceptate ca proba daca nu sunt filmate de politisti si daca nu sunt scule de-ale lor..adica autorizate.
Memorat
luk
Persona Non Grata
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #115 : Miercuri 19 Ianuarie 2011, 14:38:22 »

@luk: cu filmele voastre puteti sa va stergeti la fund..in instanta nu sunt acceptate ca proba daca nu sunt filmate de politisti si daca nu sunt scule de-ale lor..adica autorizate.
Mai intereseazate ca s-a schimbat codul penal  si inreistrarile video sunt probe in dosarele penale.
Procurorii care au instrumentat acele dosare de braconaj au cerut acele inregistrari si le-au pus ca probe in dosare.
valy123,uita-te aici si vei vede ca unele actiuni sut facute la caderea intunericului si altele chiar noapte, [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
« Ultima modificare: Miercuri 19 Ianuarie 2011, 14:43:42 de către luk » Memorat
valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #116 : Miercuri 19 Ianuarie 2011, 19:50:02 »

e laudabil ce incercati sa faceti dar nu reusiti decat sa va faceti dusmani pt ca braconerii cu greutate sunt in legatura cu autoritatile si parlitii cu ecrane cand le e dor de peste tot o sa braconeze.
Memorat
luk
Persona Non Grata
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #117 : Vineri 21 Ianuarie 2011, 14:57:09 »

e laudabil ce incercati sa faceti dar nu reusiti decat sa va faceti dusmani pt ca braconerii cu greutate sunt in legatura cu autoritatile si parlitii cu ecrane cand le e dor de peste tot o sa braconeze.
Stim deja asta,au venit cu amenintari cu moatrea,si au venit si militieni sa ameninte pt casunt si ei inplicati,dar stii ce ne bucura ca ne sustin pescarii din zona .
Si ne bucura ca mai sunt si alti pesacri din alte zone cum ai fi tu care au curajul de a NE SUSTINE MACAR VERBAL ,poate ne-am riscat si viata ,dar altii comenteaza ce mare lucruri ati facut? ,face-ti voi cei ce comentati mai mult.

Postat pe:: Miercuri 19 Ianuarie 2011, 20:36:47

aligaby a punctat foarte bine, si tin sa completez ca ANPA nu a vazut cu achi buni actiunile voastre...ore de ce?.....daca toti nu sunt deacord cu modul in care ati procedat ....nu credeti ca e o problema Cum?
Domnule petru va spun eu de ce nu sunt deacor cei de la anpa si militie  pt ca:
1.am facut nenumarate plangeri la ministre prin care ne plangeam ca nu-si fac datoria
2.le am facut nenumarate plangeri penale  pt abuz in serviciu,neglijenta in serviciu,favorizarea infractoorului….
3am aparut in presa si ne plangeam cum nu-si fac datoria(presa locala si cea nationala tvr2,antena 3,si taote canalele de stiri
Pe noi ne intereseaza sa fie deacord cu acctiunile noaste pescarii pascaneni ,nu dvs si altii care nu au facut nimic pt pescari,si cred ca mai degraba o problema este modul dvs de a actiona impotriva braconajului, si dupa cum stiti la anpa este un singur inspectoor pe zona moldovei ,si nu vad cum va va sustine,dar e usor de atacat decat de facut….
Si va mai spun un luru braconajul a avut un trend ascendent datorita acestor institutii incopetente ,care ori sunt inplicate ,ori sunt indiferente ,ori nu vor sa faca nimic pt a nu avea treaba,si nu prea cred ca putem avea respect fata de ei atata timp cat din cauza lor se braconeaza haotic
Memorat
aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #118 : Vineri 21 Ianuarie 2011, 15:27:18 »

Citat din mesajul lui: luk
1.am facut nenumarate plangeri la ministre prin care ne plangeam ca nu-si fac datoria
2.le am facut nenumarate plangeri penale  pt abuz in serviciu,neglijenta in serviciu,favorizarea infractoorului….

Ce raspuns ati primit ?
Memorat
valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #119 : Vineri 21 Ianuarie 2011, 18:13:55 »

ce nu-si faceau datoria pana  acum ca au avut salarii mai mari sa vedeti de acum in colo ca nu se mai urnesc din scaune ca le-au scazut salariile plus de asta o sa braconeze chiar ei in timp ce-si fac ''meseria''.nu ca as fi pesimist dar cred ca o sa fie mult mai rau.la targu neamt cei de la asociatie ii doare la basca daca se braconeaza sau nu.nu i-am vazut toata vara pe apa plus de asta cand au intrat niste braconeri cu plasa peste mine si l-am sunat pe directorul de la filiala mi-a respins apelul[vorba ai cunostea nr si stia de ce-l sun].eu singur ce mai puteam sa mai fac 7-8 insi si prosti pe desupra.ma inecau nu?pui raul in fata.hai sa fim realisti cine se baga in apa sa-si ude tinuta de oras pt ca nu ne convine noua pescarilor?aaaiii? politia are alta treaba mult mai ''importanta''
Memorat
Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.063 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 17 Septembrie 2017, 20:18:40
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.