Prieteni Pescari

Combaterea braconajului

Marți 24 Octombrie 2017, 01:42:11 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8 9   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Combaterea braconajului  (Citit de 96004 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
luk
Persona Non Grata
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: pascani

« Răspunde #120 : Sâmbătă 22 Ianuarie 2011, 11:41:46 »

Citat din mesajul lui: luk
1.am facut nenumarate plangeri la ministre prin care ne plangeam ca nu-si fac datoria
2.le am facut nenumarate plangeri penale  pt abuz in serviciu,neglijenta in serviciu,favorizarea infractoorului….

Ce raspuns ati primit ?
Ca  au fast sanctionati niste militieni si ....,praf in ochi dar daca intri aici poti vedea si raspunsurile [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
Voodoo Master
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

« Răspunde #121 : Marți 25 Ianuarie 2011, 10:23:20 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Aplauze Bravo baieti, sper sa nu fie doar o actiune de imagine, la cat mai multe!
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #122 : Joi 27 Ianuarie 2011, 09:19:02 »

Va rog sa mentineti calitatea discutiilor.
Ce nu gasiti, stiti unde e: Split - Combaterea braconajului.
« Ultima modificare: Joi 27 Ianuarie 2011, 09:27:25 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #123 : Vineri 28 Ianuarie 2011, 12:46:34 »

Salut!

Trecut-am saptamanile astea pe la magazinul de unde ma "aprovizionez", am luat ceva accesorii de spinning, iar in timp ce-mi "clateam" ochii am vazut.. o placuta, cu 6-7 carlige (gen bomba), vazusem si altadata ceva asepanator doar ca, de data asta, era mai bine "gandita". Am ezitat sa atrag atentia vanzatoarei deoarece sefu', desi se zice ca-i "sportiv", adica... vrea sa faca pentru "tara" nu stiu ce, fara braconaj, fara peste mic etc. ramane intr-un final un comerciant, dispus sa schimbe tabara atata timp cat va avea ceva semnificativ de castigat, ca un pom.. drept pana aproape de varf, unde se stramba brusc.

Ma intreb, daca este atat ipocrizie, oare ea nu se "da" si la altii ?

De altfel.. am vazut in sfarsit "salau de Dunare", la aprox 1 kg bucata, din cate stiu asa ceva se cheama strapazan, nu ? E cumva legal sa se vanda asa ceva, adica.. de la cat se "baga" in comert ?

Am uitat sa zic: acest lucru nu este singular, si la altii am intalnit acelasi comportament.
Spor la treaba si fir intins!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #124 : Vineri 28 Ianuarie 2011, 12:54:30 »

Salaul se retine de la 40 cm, dimensiune la care are 700-800 gr. Deci la 1 kg sunt acoperiti de lege.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #125 : Vineri 28 Ianuarie 2011, 12:58:50 »

De altfel, acel salau poate proveni dintr-o crescatorie privata. A nu se intelege ca sunt de acord cu asta pentru ca nu agreez vanzarea de puiet.
 Legat de placa cu carlige, din pacate comercializarea ei nu e interzisa prin lege. Si oricum sunt patroni de ape care habar n-au ce-i cu ei, daramite sa mai interzica sau sa controleze daca pescarii folosesc asa ceva... Asa zisii piscicultori, care macelaresc tot rapitorul din apa pe considerentul ca-i mananca pasnicii... Risete
Memorat

let`em live, they are part of the game!
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #126 : Vineri 28 Ianuarie 2011, 17:51:10 »

Salut!

Scria clar, pe eticheta cu pretul, "Salau de Dunare" .. ma indoiesc c-ar fi avut mai mult de 1,5 kg .. dar... Dupa mine.. una e a fi dintr-o crescatorie privata si alta sa fie prins de pe o apa PUBLICA. Mai mare de atat nu era: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Spor la treaba si tote cele bune!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #127 : Vineri 28 Ianuarie 2011, 19:30:04 »

Ala din poza nu cred ca are 40 cm...bate spre 35...deci nu e retinut legal...de parca ar mai conta... Trist
Memorat

dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #128 : Vineri 28 Ianuarie 2011, 20:53:32 »

Ala din poza nu cred ca are 40 cm...bate spre 35...deci nu e retinut legal...de parca ar mai conta... Trist

Poza nu-mi apartine, nu am poze cu "specimenele" lor- nu am considerat a avea rost sa le fac si nici sa-i sprijin prin "cumparare". Oricum, ce aveau ei la "vanzare", in cel mai bun caz..erau doar cu putin mai mari.

Nu stiu de ce am impresia ca nu au "actele" pt. ei ci.. sunt cumparate ori de la braconieri ori de la asa-zisii "pescari", de altfel, acea "taraba" e in fata unui restaurant, la 5 m de un magazin de pescuit "sportiv"..

Din pacate limita dintre sportivitate si "comert" este evident ca nu este respectata.

Imi amintesc de niste poze, de pe net, cand am admirat niste exemplare superbe de salau/stiuca. Tot cheful mi-a fost stricat cand am citit: "AM VANDUT-O CU TOTUL, CA SI RESPECTIVUL E..... CAM PESCAR SI O..... DOREA PT. TROFEU SI .....ICRE !!!!!!!
Azi mi-am luat cantar deoarece al meu erea ruginit (cel pana la 10 kg.rusesc vechi )iar cel de bucatarie e pana la 5 kg. si am cam dato aproape ....GRATIS !!!! AVAND ICRE CRED .....1 KG.IAR DUPA SPUSELE LA CUMPARATOR (CARE A CANTARIT-O ACASA )
EREA .....SARITA DE 9KG.      ASTA E !!!!!!  MAINE VREAU SA  VAD DACA VOR (STIUCILE ) O POZA CU .....FAMILIA ............  "

Spre deosebire de vanatoare unde, din pacate, sportivitatea se termina prin moarte, la pescuit se mai poate elibera. Mai rau.. e faptul ca asemenea "specimene" se aleg cu "laude" de la altii pseudo-pescari, iar.. cei "mici", tineretul, tot ca ei sa faca, si uite-asa.. se raspandeste flagelul. Sa nu mai zic, ca acelasi individ, la interval de cateva zile a mai prins si pastrat alti pesti. Problema este urmatoarea: familia nu poate fi excesiv de mare, pestii prinsi ulterior erau mult mai mici, prin urmare.. pentru mine, acel individ, oricat de "mare" ar fi, si-a pierdut "titlul" de pescar "sportiv" si a devenit un "fomist".

S-ar putea sa am dreptate, s-ar putea sa nu am.. cand "zic" ca tine de individ de ceea ce face cu pestii, dar.. daca se limiteaza la a "respecta" regulile.. nu se prea deosebeste de animal.

Imi cer scuze pentru toata polologhia, insa.. e un alt fel de braconaj, unul al viselor si corectitudinii.

Spor la treaba, toate cele bune si fir intins!
Memorat

Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #129 : Vineri 28 Ianuarie 2011, 22:27:27 »

placuta de care vorbesti este montura pentru shrot de floarea soarelui, se prinde cubul de turta de shrot de placuta cu un elastic iar carligele se infing in cub , in momentul in care montura ajunge pe fundul apei shrotul se dizolva formand o gramada care include si carligele, prinderea pestelui se face prin absorbtia carligelor odata cu nada, este o montura exclusiv pentru crap, Dori , documenteazate  inainte de a aduce acuze  Jamaica somn usor
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #130 : Sâmbătă 29 Ianuarie 2011, 12:34:25 »

si asta inseamna ca e o montura ok?
Memorat

adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #131 : Sâmbătă 29 Ianuarie 2011, 20:43:24 »

Aplauze Bravo baieti, sper sa nu fie doar o actiune de imagine, la cat mai multe!
frectii la picior de lenm 12 plase scoase. Mergeti pe Hantesti si gasiti 12 pe km patrat
Memorat

Traim in Romania ! Si atat !
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #132 : Sâmbătă 29 Ianuarie 2011, 20:43:58 »

daca nu are mai mult de 2(doua) cirlige e legala.daca nu ...e ilegala !
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #133 : Duminică 30 Ianuarie 2011, 08:32:47 »

Amadeo.. nu doar crapul "da" la asa ceva, placuta aia are la baza ideea momitorului, iar din cate stiu la naditor nu "trage" doar o specie. De altfel.. acele carlige pot fi goale cat si pline, nu mai dau detalii ca n-are rost, nu-i etic, nici sportiv.

Exceptie face taparina, insa si acolo.. e nr. limitat si se poate folosi legal doar la scrumbie (asta daca nu am uitat eu regulile).

E ilegal sa dai si cu 3 carlige pe acelasi fir, si cu "sir" la pastrav, sa pastrezi puietul de specii de "importanta" economica, insa.. etica imi spune ca nu trebuie sa pastrezi nici din alte "specii" fara "importanta" economica, stii discutia, cred, cu reginutele si amicul tau cu Ciorile. De altfel, chiar si cei care "recolta" pesti pentru momeala o pot face doar pe apele lor sau private. Si broastele fac parte din resurse acvatice, asa ca.. si ele sunt protejate.

Spor la treaba si toate cele bune!

Postat pe:: Sâmbătă 29 Ianuarie 2011, 21:08:34

Intreba cineva pe forum: " Cum poate fi cineva prieten cu un braconier?". Raspunsul nu poate fi pus decat prin alta intrebare.

"Cum poate fi cineva francez ? se intreba Rica, un persan.
- Cum poate fi cineva persan ? se intreba un francez, vazand un persan.
- Cum poate fi cineva ceea ce este ? intreba al persan. "
                  - Montesquieu - Scrisori persane .

Concluzia, pentru mine este clara, ramane insa.. s-o descopere fiecare, e un lucru care poate fi descoperit doar de individ; doi oameni care nu au idee despre adevarata "natura" a lucrurilor nu prea pot discuta constructiv pe acea tema.

Intrebare: unde pot gasi definitia "oficiala" a braconajului/braconierului ?

Spor la treaba si toate cele bune!
Memorat

radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #134 : Duminică 30 Ianuarie 2011, 12:14:33 »

Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #135 : Miercuri 02 Februarie 2011, 20:38:16 »

de asta ce spuneti
Memorat

bcmarius
Administrator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #136 : Miercuri 02 Februarie 2011, 21:01:15 »

In Romania se poate.

PS
cred ca are si niste sute de metri de plasa mono. O da ca bonus la aparat

Memorat

In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #137 : Miercuri 02 Februarie 2011, 21:02:22 »

oare cati au in tara Cum? la Iasi sunt 2 (unul la muzeul de stiinte naturale si unul la zootehnie)
« Ultima modificare: Miercuri 02 Februarie 2011, 21:05:33 de către petru » Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #138 : Miercuri 02 Februarie 2011, 21:09:04 »

daca o considerati"reclama" stergeti lincul Trist
Memorat

dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #139 : Miercuri 02 Februarie 2011, 22:03:20 »

poate s-or mai linisti acum ca s-a innecat unul dintre ei!
Memorat
Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8 9   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.045 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 05 Octombrie 2017, 18:47:35
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.