Prieteni Pescari

Combaterea braconajului

Vineri 22 Septembrie 2017, 09:19:50 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 9   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Combaterea braconajului  (Citit de 94122 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #40 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 17:01:10 »

e greu de spus fiindca situatia e nasoala si pentru ei....nu au personal Rinjet Rinjet la banii incasati....
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #41 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 17:04:44 »

Atunci mai bine s-ar autodizolva, ce sa mai stea sa incurce lumea numai cu numele si sa pape niste bani degeaba. Un permis putem lua si de la posta sau benzinarie. Evil
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #42 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 17:08:12 »

e mai complicat.....ei sunt autoritatea de reglementare a pescuitului.....implicit permise de pescuit
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #43 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 17:15:04 »

Normal, cum sa omoare ei gaina cu oua de aur. Risete
Memorat

chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #44 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 21:25:33 »

Cred ca la anul nu imi mai scot permis.strang bani si imi cumpar arma.Cea mai buna alegere! Wink
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #45 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 22:01:29 »

Deci sintem fiii ploii, ai nimanui cum ar veni. :oANPA e doar o institutie generica deci: sublima dar lipseste cu desavirsire. Cu ce se ocupa concret ANPA in teritoriu si ce ne ofera in schimbul cartonasului de 30 de lei? Cum?

Dureri de cap:P..

.. pt. Tg-Jiu se ocupa cineva ? Daca da.. cine si ce a facut?

Toate cele bune si fir intins!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #46 : Duminică 21 Noiembrie 2010, 13:39:08 »

Da, deci nu avem Anpa in al 3-lea oras din tara ca marime. Superb, ce sa zic... Cum?
O solutie la chestiunea asta ar fi urmatoarea, lucru pe care l-am experimentat personal: cat mai multe sesizari, cu probe video/foto trimise la cat mai multe insitutii ale statului, care pana la urma o sa trebuiasca sa inceapa sa-si faca treaba. Spre exemplu, politia si jandarmeria sunt obligati sa dea un nr. de inregistrare sesizarii.
Si, periodic, am putea centraliza totul si trimis pachet catre minister, lunar sa zicem, ce zici Petrush? M-as putea ocupa de centralizarea datelor, in putinul timp liber pe care-l mai am.
La Anpa, ar trebui sa trimitem o cerere de "realocare" a unui inspector pt. zona de Nord-Est.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #47 : Luni 22 Noiembrie 2010, 22:33:24 »

Daca ar fi numit un inspector si ar fi platit din cuantumul amenzilor sa vedeti ce bine ar merge treaba Police.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #48 : Marți 23 Noiembrie 2010, 04:33:59 »

Da, deci nu avem Anpa in al 3-lea oras din tara ca marime. Superb, ce sa zic... Cum?
O solutie la chestiunea asta ar fi urmatoarea, lucru pe care l-am experimentat personal: cat mai multe sesizari, cu probe video/foto trimise la cat mai multe insitutii ale statului, care pana la urma o sa trebuiasca sa inceapa sa-si faca treaba. Spre exemplu, politia si jandarmeria sunt obligati sa dea un nr. de inregistrare sesizarii.
Si, periodic, am putea centraliza totul si trimis pachet catre minister, lunar sa zicem, ce zici Petrush? M-as putea ocupa de centralizarea datelor, in putinul timp liber pe care-l mai am.
La Anpa, ar trebui sa trimitem o cerere de "realocare" a unui inspector pt. zona de Nord-Est.
cred ca e singura metoda legala,sesizarea,care ne sta la indemana,cred ca e o idee foarte buna,facem un dosar cu toate probele si personal ma duc la dl.Manaila.Si cei de la Suceava vor strange poate reusim sa refacem postul de inspector ANPA pe aceste judete
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #49 : Marți 23 Noiembrie 2010, 10:14:57 »

Pentru inceput, pun aici adresele de email ale insitutiilor vizate.
anpa@anpa.ro <anpa@anpa.ro>; inspectie@anpa.ro <inspectie@anpa.ro>; anpa_is@clicknet.ro <anpa_is@clicknet.ro>; office@anpm.ro <office@anpm.ro>; office@jandarmeriaiasi.ro <office@jandarmeriaiasi.ro>; ipjiasi@is.politiaromana.ro <ipjiasi@is.politiaromana.ro>
Singurii care nu mi-au raspuns ultima oara au fost...ia ghiciti voi, cine?? Tadaaaaaaaaaa! Exact, ati intuit corect, ANPA!  Suparat

Emailurile (sesizarile) trebuie sa fie oligatoriu semnate si eventual adaugat, dupa caz, membru PP. Cu rugamintea ca sesizarile sa fie trimise si la adresa de contact a asociatiei: prieteniPescari@gmail.com
Voi crea un topic special cu sesizarile.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #50 : Marți 23 Noiembrie 2010, 11:09:13 »

Sa stiti ca Amadeo are dreptate.Daca ar fi platiti dupa numarul de amenzi pe care le dau s-ar schimba lucrurile radical.Ar umbla baietii ca ulii dupa gaini Rinjet
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #51 : Marți 23 Noiembrie 2010, 12:30:39 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]   marfa nu gluma
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #52 : Marți 23 Noiembrie 2010, 12:46:38 »

Pentru articolul asta ar trebui infiintat un topic nou: "Favorizarea braconajului"  Police
Memorat

aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #53 : Marți 23 Noiembrie 2010, 15:05:55 »

Ceilalalti europeni ce metode aplica pentru stoparea braconajului ?
Poate privind in ograda vecinilor invatam si noi sa minimizam acest flagel si sa actionam intr-un interes comun nu minati de mindrii personale, ci sensibilizind legiuitorului sa corecteze eventualele brese in lege, sa sensibilizam organele ce impun respectarea legii sa respecte legea si sa nu fie partasi la incalcarea ei si sensibilizarea populatiei sa protejeze fondul piscicol si ecosistemul acestuia.

Cine a pescuit in strainatate ar trebui sa ne impartaseasca si noua ce solutii au adoptat europenii.
Ar trebui sa discutam in cadrul acestui subiect solutii ce ar putea ajuta la remedierea acestei situatii si modul cum am putea sa le punem in aplicare.
Memorat
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #54 : Marți 23 Noiembrie 2010, 15:36:40 »

In Marea Britanie au politie speciala care patruleaza pe malul apelor.Aia nu stau la discutii,daca te-au prins cu mata-n sac,ei nu te baga la sac ci la duba legat.Amenda,dosar toate cele Rinjet
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #55 : Marți 23 Noiembrie 2010, 23:07:02 »

In alte state Europene, apele dintr-o anumita regiune sunt in administrarea consiliului local din zona respectiva, pe aceste ape  pe care le administraza isi impun regulile proprii privind pescuitul. Permisul in zona respectiva il poti obtine contra unei taxe in functier de perioada  de pescuit de aproape oriunde , benzinarii, magazine etc. Permisul contine regulile privind pescuitul in zona respectiva, este valabil numai in zona respectiva si pentru perioada specificata, esti controlat  pe malul apei de catre politia locala , corespondentul politirei comunitare de la noi.Banii dint taxe se strang la bugetul local care la randul ei isi patreste politistii locali, banal de simplu si de firesc.
Memorat
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #56 : Miercuri 24 Noiembrie 2010, 18:05:18 »

La noi totul trebuie sa fie complicat si "invaluit in ceata".Asa merg lucrurile la noi.
Memorat
aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #57 : Miercuri 24 Noiembrie 2010, 22:45:43 »

La noi totul trebuie sa fie complicat si "invaluit in ceata".Asa merg lucrurile la noi.

@chub hunter tu ai prezentat o stare, important e sa venim cu solutii si sa gasim metode de implementare.
Degeaba ne plingem de mila ca suntem asa si pe dincolo, astfel de discutii nu sunt constructive si au un iz de bocit la mort.

Din atitia utilizatori pe forum care se inflameaza la acest subiect a ajuns sa nu se mai discute nimic concret. Pai citiva dintre voi afirmati ca legile sunt proaste sau ca se aplica prost. Veniti cu argumente ! Spuneti unde legea creaza oportunitati sa fie incalcata si ce solutii ar fi, spuneti ce solutii vedeti voi pentru a beneficia de o participare mai activa a oamenilor legii in respectarea acesteia. Credeti ca petitiile sunt o solutie ? Dar unirea asociatiilor avind ca scop lupta impotriva braconajului ? Cum se poate obtine participarea mass media, poate o actiune gen "Salvati Prutul" ar fi binevenita ?!

Cind e vorba de caterinca toata lumea are ceva de comentat, cind e vorba de ceva serios, toata lumea e la ... manichiurista (o atitudine de genul: "Lasa ca se ocupa altii de treaba asta care au mai mult timp, eu doar agit spiritele !").
Memorat
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #58 : Miercuri 24 Noiembrie 2010, 23:31:59 »

Sa nu credeti ca sunt pesimist,dar eu nu cred ca noi o sa mai prindem ceva bun in materie de pescuit in Romania,poate doar copiii nostrii.Ce poti sa le faci cand tot sistemul e corupt si toti au de castigat de pe urma pescuitului ilegal?Dai jos tot sistemul?Neamul Romanesc nu a reusit niciodata sa scape de ceva,sa se ridice.De ce?Tradarea de neam!Suntem un neam prea egoist din fire.Nu am fost niciodata uniti si nici nu vom fi.Uniti sunt doar cei care ne fura de ne rup.Eu as vrea sa fac ceva,dar ce?Sa semnam petitii?Eu sunt total de acord.Sa se uneasca asociatiile.Aiurea!Asta poate doar in visele noastre,am mai spus,nu suntem uniti,daca s-ar uni s-ar manca intre ei.Asa e la noi.In toate mediile ne mancam intre noi.Cateva semnaturi nu o sa insemne nimic,o sa le strangem,o sa le trimitem si eu o sa stranga foaia in pumn,facand-o mototol si o sa o arunce in cos sau o sa-si manance sandvisul pe petitia noastra.Stiu,iar par pesimist si defetist,iar aprind spiritele si nu fac nimic.Atat timp cat sunt bani in joc si functii noi o sa ne batem cu morile de vant.Asociatia PP inca se mananca cu AJVPS-ul,de ce nu au rezolvat conflictul pana acum?Sau mai bine spus de ce nu v-ati unit?Unde-s multi puterea creste,nu-i asa?De ce?Interese,interese si iar interese.Eu astept sfaturi,poate nu privesc eu problema din unghiul potrivit.Ar trebui sa ne intalnim si sa vb mai pe indelete la o Bere.
Memorat
aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #59 : Joi 25 Noiembrie 2010, 00:36:31 »

... iar aprind spiritele si nu fac nimic.

1. nu pot face o astfel de acuzatie in privinta ta.

Suntem un neam prea egoist din fire.Nu am fost niciodata uniti si nici nu vom fi.Uniti sunt doar cei care ne fura de ne rup.Eu as vrea sa fac ceva,dar ce?Sa semnam petitii?Eu sunt total de acord.Sa se uneasca asociatiile.Aiurea!Asta poate doar in visele noastre,am mai spus,nu suntem uniti,daca s-ar uni s-ar manca intre ei.Asa e la noi.In toate mediile ne mancam intre noi.Cateva semnaturi nu o sa insemne nimic,o sa le strangem,o sa le trimitem si eu o sa stranga foaia in pumn,facand-o mototol si o sa o arunce in cos sau o sa-si manance sandvisul pe petitia noastra.

2. poate ca din cauza tipului asta de atitudine, dezamagit, nu avem nici un progres ba dimpotriva lucreaza impotriva noastra.

Hai sa punem cartile pe masa si sa spunem cu voce tare ce ne doare. Sa vorbim concret, argumentat si sa lasam starile sufletesti, subiectivismele si negativismele deoparte.

Incerc sa reformulez indemnul meu la o discutie constructiva de gasire a unor solutii impotriva braconajului (poate nu sunt cele mai bune intrebari dar sa demaram discutia):
1. Pe forum se vorbeste ca localnicii din zonele piscicole braconeaza si deterioreaza mediul inconjurator, la aceasta situatie participind si unele industrii. Poate trebuie sa facem societatea sa inteleaga de ce este atit de important sa stopam braconajul si sa pastram mediul inconjurator curat ?
2. Unde litera legii nu reuseste sa fie conforma cu situatiile "din teren" sau ce lege lasa portite pentru a fi incalcata si cum pot fi corectate aceste legi ?
3. Am citit pe forum ca politia nu actioneaza intotdeauna cind este anuntata ! Ce motivatie ii lipseste ?
4. Ce rol are spiritul civic si cum se pot implica membrii societatii in denuntarea si stoparea unei actiuni de braconaj ?
5. Care sunt metodele prin care se poate declansa o actiune la nivel national cu rolul de a pune in aplicare solutiile primelor 4 intrebari ?
Memorat
Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 9   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.044 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 13 Septembrie 2017, 13:23:51
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.