Prieteni Pescari

Combaterea braconajului

Marți 12 Decembrie 2017, 23:58:08 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Combaterea braconajului  (Citit de 98382 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #60 : Joi 25 Noiembrie 2010, 07:01:48 »

In alte state Europene, apele dintr-o anumita regiune sunt in administrarea consiliului local din zona respectiva, pe aceste ape  pe care le administraza isi impun regulile proprii privind pescuitul. Permisul in zona respectiva il poti obtine contra unei taxe in functier de perioada  de pescuit de aproape oriunde , benzinarii, magazine etc. Permisul contine regulile privind pescuitul in zona respectiva, este valabil numai in zona respectiva si pentru perioada specificata, esti controlat  pe malul apei de catre politia locala , corespondentul politirei comunitare de la noi.Banii dint taxe se strang la bugetul local care la randul ei isi patreste politistii locali, banal de simplu si de firesc.
aceasta propunere a fost si la ANPA......e in studiu Rinjet...cred ca ar fi ceea mai buna pentru Romania
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #61 : Vineri 26 Noiembrie 2010, 11:20:44 »

ba eu cred ca ar fi cea mai proasta idee ,cred ca stiti cam cine e in fruntea consiiliilor locale...si atunci sa vezi abuzuri si braconaj
Memorat
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #62 : Vineri 26 Noiembrie 2010, 12:24:48 »

Cred ca e cea mai proasta propunere pe care am auzit-o in ultimii ani.

Stiu ca sunt destule localitati care au balti in administrare, insa nu am auzit niciunde ca ar exista vreo "balta a primariei" care sa fie gospodarita de asa natura incit sa constituie punct de real interes pentru pescari. Nu zic ca nu o fi in tara asta nici un consiliu local care sa gestioneze la un nivel acceptabil luciul de apa de care dispune, insa nu am nici un motiv sa cred ca o data ce vor fi date apele publice in gestiunea consiliilor locale acestea vor deveni raiul pescarilor.   

Bomboana pe coliva este ca aparitia unui astfel de sistem ar putea duce la diminuarea drastica a valabilitatii permisului de pescuit (atit in timp - ar putea apare permise zilnice - cit si ca intindere - la limita unei comune -). Permisul emis de ANPA probabil nu va mai fi valabil niciunde fara sa-i platesti si paznicului primariei  ... insa nu cred ca se va sinchisi cineva ca pescarii vor ajunge sa plateasca in trei locuri (taxa pentru permis ANPA, taxa la consiliu local, cotizatie la asociatie).
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #63 : Vineri 26 Noiembrie 2010, 18:25:41 »

totusi cred ca braconajul nu e chiar atat de daunator fata de poluare .ieri aflanduma pe prut am avut parte sa asist cum s-a tulburat brusc apa si o multime de gunoaie pluteau pe apa ,cred ca a fost vorba de o deversare ceva pe jijia , oricum o imagine groaznica...
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #64 : Sâmbătă 04 Decembrie 2010, 23:14:32 »

Intamplator astazi discutand, cu doi juni elevi de loc din Milisauti, despre pescuit , am avut surpriza ca tinerii cunosc doar doua metode de pescuit, setca si ecranul. Si vorbeau cu asa un dor in glas de capturile lor impresionante prinse cu ecranul incat mi-am dat seama ca replicile mele cu " mai baieti asta e braconaj " le-au intrat pe o utreche si le-a iesit pe alta. Am incercat sa-i momesc cu pescuitul la pluta dar mi-au ras in nas, ba am mai ascultat curios metoda de intins setca prin copca pe sub ghiata, deci pestii nu au liniste nici in sezonul rece. Pana nu schimbam mentalitati nu rezolvam nimic. Fir intins
Memorat
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #65 : Duminică 05 Decembrie 2010, 11:28:54 »

Pai cum naiba sa schimbi mentalitati daca nu apar modele de urmat.Noi cei care facem ceva pentru pescuitul sportiv suntem prea putini.Cei care braconeaza sunt multi si apar ca exemple de urmat pentru altii.Cam asa sta treaba.Noi prindem cativa pestisori,ei vad ca la plasa se prinde cu caruta,ei aleg prinsul cu caruta.La tara nu o sa vedeti,mai sunt si exceptii,oameni care sa condamne braconajul,lor li se pare normal,pentru ei setca,ecranul,curentul,japca,ostia sunt stiluri oficiale de pescuit.Lacomia si prostia merg mana in mana la romani.Eu sincer nu mai am speranta ca o sa prind ceva bun in lumea pescuitului,poate o sa facem ceva,dar noi nu o sa prindem,poate nepotii nostrii,daca o sa mai fie o lume,sau in cel mai bun caz copiii nostrii.In Anglia aveau asociatii de pescuit de pe la 1800...de aici se pot trage concluzii. Wink
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #66 : Duminică 05 Decembrie 2010, 15:42:23 »

ba eu cred ca ar fi cea mai proasta idee ,cred ca stiti cam cine e in fruntea consiiliilor locale...si atunci sa vezi abuzuri si braconaj
cand s-au infintat primele asociatii in Romania,asa se proceda,de acolo s-a luat ideea
Memorat
aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #67 : Duminică 05 Decembrie 2010, 16:15:00 »

Citat din mesajul lui: chub hunter
In Anglia aveau asociatii de pescuit de pe la 1800...de aici se pot trage concluzii.
GRESIT sa tot denigram Romania si romanismul. Tari occidentale la a caror civilizatie vrem sa accedem, nu au aceeasi vechime in organizarea de asociatii de pescuit precum Anglia. Hai sa incercam sa nu ne mai autostigmatizam ca "ciumati". Pina la urma un roman a inventat insulina si tot un roman a inventat si motorul cu reactie, produse indispensabile intregii umanitati contemporane.
Cred ca aceasta e prima caracteristica a mentalitatii gresite. Ne denigram pe noi insine in loc sa evidentiem ce este bun si sa corectam ce este rau fara a ne terfeli in cuvinte neamul.

Am incercat sa ridic "mingea la fileu" in cadrul acestui subiect in citeva rinduri. Nimanui nu i-am cerut sa se lupte cu "zmeii", doar idei pe care sa le dezbatem aici, in mod public, pentru a gasi o cale sa facem societatea sa constientizeze ce insemna braconaj si de ce este necesar sa avem grija de mediul inconjurator;
Citat din mesajul lui: Amadeo
mi-am dat seama ca replicile mele cu " mai baieti asta e braconaj " le-au intrat pe o utreche si le-a iesit pe alta
sa dezbatem solutii care poate vazute de altii, cu mai multa initiativa, ar putea sa genereze un proiect legat de educatie si legislativ in privinta braconajului si mediului inconjurator.

Unii au impresia ca daca alearga cu o camera de filmat dupa braconieri, vor rezolva problema. Poate si asta e necesar, dar demararea constientizarii la nivel local si apoi la nivel national nu se face doar prin astfel de mijloace.
Era multa efervescenta pe baza acelor imagini, dar fara participarea la o discutie constructiva, structurata pe anume criterii, nu se creaza decit o gilceava. Avem pretentia de la mai marii tarii sa faca ceva concret, dar noi in primul rind nu stim sa cerem, pentru ca noi nu suntem in stare sa ne unim intr-o dezbatere coerenta care nu tine de cine suntem noi, functie sau profesie, ci de ceea ce vrem sa obtinem.

PS - Ma gindesc ca poate unii membri ai forumului sunt mai timizi si evita sa intre in sectiunea Suceava, insa acest subiect priveste pe toti pescarii si nu numai, de aceea l-am adus intr-o zona mai "vizibila" a forumului.
« Ultima modificare: Duminică 05 Decembrie 2010, 16:22:39 de către aligaby » Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #68 : Duminică 05 Decembrie 2010, 21:18:17 »

Ironick , scuzami nestiinta, cand faceai tu armata erau si casti patrate?Eu nu vorbeam de o utopie cand spuneam de administrarea  bazinelor piscicole din unele tari Europene, Pesmisul de pescuit e unul singur, si este temporar si strict legat de locul de pescuit, nu exista permis  gen ANPA sau permis  eliberat de vre-un club sau asociatie, capisci?Deci de cate ori mergi la pescuit te opresti la o benzinaria sau magazinul cel mai apropiat de locul de pescuit si platesti taxa locala de pescuit, exact cum ti-ai plati rovigneta la noi, pentru una , doua sau pe cate zile ai de gand sa pescuiesti. Asociatiile sau cluburile de pescari exista dar au scop strict recreativ sportiv, organizeaza concursuri si participa la competitii si nu-si bat capul cu braconaj si populari.
Memorat
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #69 : Duminică 05 Decembrie 2010, 23:21:20 »

Aligaby imi pare rau ca nu iti impartasesc viziunea,eu am zis ca se va face ceva,chiar noi o sa facem,dar rezultatele se vor vedea in timp,mai probabil cand vom fi noi batrani,asta in caz ca prindem batranetea  Wink,dar e bine si atunci.Rezultate imediate nu vom avea,nu va faceti iluzii.Eu nu imi batjocoresc neamul,prezint doar adevarul,care uneori e atat de crud incat incercam sa il mascam cu diferite realizari marete ale unor romani.Putem lauda persoane,dar nu ne putem lauda neamul.E ca la scoala,nu poti lauda o clasa de elevi,daca doar doi dintre ei invata si restul isi bat joc si sunt dezinteresati.La noi in tara scapa criminalii si hotii,ce sa mai vorbim de braconieri.Copiii cand ma vad pe strada imbracat in costumatie de mers la pescuit rad pe sub mustati,asta in cazul in care nu rad ca prostii.Eu cand eram mic ma uitam la pescari cu "undite adevarate" ca la Dumnezeu.Am inceput sa vorbesc aiurea,am prea multe de spus,as putea scrie o carte.Aligaby cel mai bine ar fi sa ne intalnim fata in fata si sa vorbim pana ragusim sa vedem daca ajungem la vreun rezultat care sa ne multumeasca pe amandoi. Smiley
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #70 : Luni 06 Decembrie 2010, 16:19:41 »

Salut!

@ chub, la mine in oras (Tg-Jiu) sunt foarte multi pescari (atat profesionisti = care stiu cu ce se "manca" cat si amatori) si pot sa spun ca extrem de rar se "mustaceste". 
    La scoala poti... educa o clasa sa se tina pe treaba. Cum ? Impunandu-ti respectul, desigur, intr-o maniera acceptabila si accesibila.

@aligaby - cunosc persoane care stiu ce inseamna pescuitul sportiv si ce presupune protectia mediului dar care, adesea, prefera sa ignore acest lucru din cauza anturajului. Eu consider ca, ar fi de preferat, sa se lucreze cu copii si, eventual, cu adultii. Am zis eventual cu adultii deoarece ei sunt responsabili (asa se crede) de copii.
    De exemplu... adesea din motive comerciale se trece cu vederea de unde provine pestele, cum a fost prins si in ce conditii. Personal, nu-mi convin multe din ceea ce vad, si zau ca nu-mi pasa de demagogi sau de fanatici. Daca chiar se doreste o "convertire" ar trebuii sa se discute cu reprezentatnti din fiecare categorie si varsta sociala, asa s-ar putea intelege mai bine ce cauta fiecare.

Spor la treaba, toate cele bune si fir intins!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #71 : Luni 06 Decembrie 2010, 21:12:31 »

Cu ce ocazii si in ce cadru crezi ca ar putea sa se poarte astfel de discutii cu fiecare categorie de virsta ?

De exemplu, la scoala, in clasele primare se studiaza obiectele "Cunoasterea mediului" si "Stiintele naturii". Problema este modul in care se studiaza aceste obiecte, un proces prin care copilul incearca sa ramina cu cit mai multe notiuni in minte ca apoi sa fie recompensat cu o nota cit mai mare. Modul cum se preda in scoala romaneasca se bazeaza in general doar pe memorare si cunoastere, eludindu-se complet partea morala si afectiva. Sunt de vina profesorii ca mesajul cu privire la protejarea mediului inconjurator este un mesaj lipsit de empatie si cu o importanta distorsionata ?
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #72 : Luni 06 Decembrie 2010, 22:22:15 »

Salut!

O sa raspund pe scurt... in detaliu, daca nu uiti sa ma tragi de maneca sau pe privat.

Cu ce ocazii... simplu.. atunci cand se fac plimbarile "duminicale", de exemplu.. atunci cand educatoarele fac plimbari cu copiii, in loc sa-i duca in parc, sa-i duca la malul apei, sau daca exista parc la malul apei si mai bine. De ce se studiaza istoria ? Pentru a invata din greseli. De ce se studiaza "ecologia" ? Pentru a ne dea seama ca mediul inconjurator este mai important decat istoria deoarece de el beneficiaza toate fiintele vii, neprimand rasa sau valoarea.

In ce cadru.. se poate oricand atata timp cat se respecta dreptul la opinie, nu se impun lucruri cu forta si.. se cauta oameni interesati, incercand a-i atrage cu binele, "raul" ramanand pentru cei care incalca "regulile".

Da, se studiaza, cel putin asa stiu.. dar de multe ori aceasta "cunoastere" este superficiala, de suprafata, adeseori profesorii nefacand-o, neinsitand sau neavand cunostinte temeinice. Partial ai dreptate cu modul in care se preda, dar sa nu crezi ca.. la americani sau mai stiu eu pe unde nu se aplica regula cuiului (atunci cand iese.. se bate la loc) atunci cand este asa-zisul "cerc deschis". Aceasta "regula" este folosita de elevi, pentru elevi. Ca o metoda sa aiba succes trebuie aplicata sau cel putin inteles modul in care percep ei, multi profesori... nu "se coboara" la "mintea copiilor"..
   Ar mai putea fi vorba si de acea "mentalitate" de 2 lei (pentru mine), cum ca pescuitul reprezinta o pierdere de vreme atunci cand nu prinzi sau... ca nu poate reprezenta o pasiune utila trupului si sufletului deoarece nu ... are ca scop principal venitul (=banii).
   Se poate vorbi, desigur, de popularizarea hobby-ului prin... "racolarea" de prieteni de-ai copiilor atunci cand ii ia unchiul/bunicul/tatal la pescuit, cu cat mai mai des cu atat mai bine... etc.

Am uitat sa spus: ceea ce am scris este strict parere personala.

Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #73 : Marți 07 Decembrie 2010, 10:53:26 »

Da, se studiaza, cel putin asa stiu.. dar de multe ori aceasta "cunoastere" este superficiala, de suprafata, adeseori profesorii nefacand-o, neinsitand sau neavand cunostinte temeinice. Partial ai dreptate cu modul in care se preda, dar sa nu crezi ca.. la americani sau mai stiu eu pe unde nu se aplica regula cuiului (atunci cand iese.. se bate la loc) atunci cand este asa-zisul "cerc deschis". Aceasta "regula" este folosita de elevi, pentru elevi. Ca o metoda sa aiba succes trebuie aplicata sau cel putin inteles modul in care percep ei, multi profesori... nu "se coboara" la "mintea copiilor"..

deci ar trebui sensibilizați întâi dascăli indiferent de materia pe care o predau, de la inspectorul șef până la ultima educatoare din fiecare județ.
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #74 : Marți 07 Decembrie 2010, 15:25:36 »

deci ar trebui sensibilizați întâi dascăli indiferent de materia pe care o predau, de la inspectorul șef până la ultima educatoare din fiecare județ.

Salut!

... nu am zis acest lucru, ca ar trebuii sa se "proritizeze" doar cadrele didactice, daca asta s-a inteles.. imi cer scuze, dar.. s-ar putea incepe cu si cu ei deoarece vin ei vin cel mai des in contact cu tineretul, in fond la urma urmei de tineri se formeaza oamenii (depinde acum cine o face). Oricum... asta ar fi cel mai bine doar in clasele mici I-VIII, la liceu e mai greu sa gasesti ore si, adesea, cu neputinta. Mai demult, printr-a XI-a, a fost in scoala un "curs" (ceva pentru prevenirea fumatului) insa, pentru mine si tind sa cred ca si pentru alti colegi, a fost irelevant, prost documentat si, cateodata o pierdere e timp. Au adus niste mulaje ale plamanilor inainte si dupa fumat, niste prezentari si, parca, niste "mita electorala" (pixuri). Initiativa a fost buna dar... cei care au facut-o, 2 persoane de sex feminin (destul de in varsta, fara prestanta si fara nimic deosebit de zis/aratat), de la nush' ce institut nu au stiut sa se organizeze, ne-au tinut peste program ca sa "suflam" in "fiola" pentru ca, in final, sa spuna evidentul - ca nu e bine sa fumam, fara a da prea multe date, de a "point out" (arata) cine fumeaza asta de fata cu un De fata cu un profesor  Cool si...

Atata timp cat braconajul se limiteaza la a "aresta" si nu se ofera o alternativa.. ramane ceva ce poate fi chemat "de ochii lumii". Prin arestarea lor, e drept, vor servi drept pilda celorlalti "raufacatori" insa.. doar la cei care au o oarecare morala, veteranii si cei "nevoiti" vor continua.

Personal cred ca ar trebui sa se incerce a se indrepta toate tipurile de braconaj (de la lasatul "reginutei" la mal - ceea ce in zona mea se practica extrem de des, pana la curentat etc.). Din pacate nu pot expune clar ceea ce am in minte dar.. nu vad de ce nu as incerca.

Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #75 : Miercuri 08 Decembrie 2010, 08:28:10 »

cred ca exista un manual care se numeste Ecologie unde nu este trecut nimic despre braconaj,cred ca asociatiile de pescari ar putea face o adresa catre Ministerul Invatamantului sa se introduca in aceste manuale si acest aspect fiindca copii trebuie sa afle ca o veriga trofica poate fi distrusa si prin braconaj.Daca ar fi un capitol despre braconaj acesta ar cuprinde lejer cateva pagini :impact asupra mediului si speciilor din ecosistem,unelte folosite......
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #76 : Miercuri 08 Decembrie 2010, 09:24:21 »

Salut!

Nu stiu daca exista manualul de care zici... dar, ai dreptate in ceea ce priveste adresa catre minister. Problema e urmatoarea: daca se va infiinta va fi, mai mult  ca sigur, ocupata de... non-valori, care-si vor "menaja"  neuronii. De exemplu... in unele licee se fac cursuri "extra" pentru a "aprofunda" o anumita materie, lucru ce a determinat aparitia, evidenta, a numeroase persoane care au profitat de pe urma acestui lucru, castigand un ban dar nefacand nimic.  Principala problema pe care o vad in studierea ecologiei  la scoala (+braconajul si influenta lui) este convingerea populatiei de studierea utilitatii lui. Presupun ca daca s-ar face multa publicitate, la stiri (tv, radio, net), la persoane care s-au unit si au miscat ceva in tara asta, mai mult ca sigur se vor gasi noi adepti si, de ce nu, noi sponsori... insa un lucru e cert, cel putin pentru mine, nu trebuie ca acest lucru sa fie facut de un om fara carisma, un om banal care nu cunoste politica, un om simplu ca mine. Ca sa castigi adepti intr-un domeniu trebuie sa stii sa-i atragi si sa-i convingi de ceea ce spui.

Am vazut in piata pastravi vii, de crescatorie (presupun), tinuti in bazine... oferiti, desigur, spre vanzare, printre ei erau si sub limita legala, de asemenea am vazut carasi la palma sau sub (din cate stiu se incepe masuratoarea de la cap pana la baza cozii), salai mai rar dar.. tot asa, la vreun kg, cel mult 1,5. Nu ma pricep la masuratori insa... in cel mai bun caz depaseau cu minimul dimensiunea legala. Sa nu mai vorbesc de cum tineau intr-o  vreme carasii in 2 deste' de apa, muribunzii ce mai..

Memorat

aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #77 : Sâmbătă 11 Decembrie 2010, 20:02:45 »

Pentru realizarea si promovarea unui astfel de proiect se poate apela la ajutorul celor din domeniu:

- organizatii si asociatii: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ], [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] etc;
- studenti, profesori si absolventi ai facultatilor de Ecologie si Protectie a Mediului, Piscicultura, Geografie, Biologie;
- institutii ale statului: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ], [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ], [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ];
- actiuni de voluntariat [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ], [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ];

si sigur lista ar putea suferi completari.

Se pare totusi ca nu exista forta intelectuala si interesul de a crea o dezbatere despre acest subiect ...
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #78 : Sâmbătă 11 Decembrie 2010, 21:40:50 »

Salut!

Intelectualii exista... interesul nu.

Sincer sa fiu.. asociatiile si organizatiile "bio" nu-mi prea inspira mare incredere, v(ultarii)oluntarii nici atat. Am, de exemplu, un coleg in clasa .. la "cercetasi".. ce face acolo habar n-am insa.. cand s-a organizat "chestia" aia national de adunat gunoaie, multi au fost, eu nu.. dar.. nu putini au stiut de ce se duc (adica au vrut intr-adevar).

Pentru multi o "organizatie" e ceva.. unde iti faci prieteni si atat, se "ingramadesc" in ea doar pentru beneficii, uitand ca au si atributii, iar cand isi "amintesc" se rezuma doar la ceea ce-i "in condica".

Eu nu am schimbat decat recent mai mult de 2 vorbe.. cu cineva din Piscicultura, si alea.. mai mult legate de pescuit, nici nu stiu altele...

Nu-mi ramane altceva.. decat sa-l aprob pe Hugo, cand zicea: " Nu-i de ajuns sa inabusim abuzurile ; trebuie sa schimbam moravurile . Moara nu mai este , dar vantul tot mai sufla . "

Iti respect efortul de a comenta, e ceva de admirat. De ce ? Deoarece putini au curajul de a-si expune parerea, buna-rea, cum o fi.

Memorat

chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #79 : Duminică 12 Decembrie 2010, 18:13:41 »

Frumoasa cuvantarea Dori!Faza e ca sunt prea multi "intelectuali" si prea putini fraieri care sa se sacrifice si sa faca ceva,ca sa primeasca laudele tot "intelectualii".Degeaba esti intelectual,poti sa fi prost cu caruta,dar sa ai suflet si constiinta si sa iti iubesti neamul.La noi oamenii,dupa cum ai zis si tu urmaresc doar beneficiile,dar cand e vorba de responsabilitati se dau la fund.Imi place ca esti realist. Aplauze
Memorat
Pagini: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.065 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 25 Martie 2017, 04:23:53
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.