Prieteni Pescari

Destul de incepator..

Vineri 24 Noiembrie 2017, 00:33:05 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Destul de incepator..  (Citit de 25235 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
gabitzu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #20 : Luni 20 Septembrie 2010, 15:54:56 »

Din pacate nu am mai fost la Bitina in acest weekend,deoarece a vrut tata sa mearga pe o balta pe care pescuia el acum muuulti ani...Aceea balta se numeste HOBAIA si este o MARE teapa...erau pe balta cam 16 persoane in afara de mine si de tata si pe la jumatatea zilei am zis ca nu suntem noi pregatiti destul de bine si nu trage la noi si m-am dus si eu ca tot romanu sa ma uit in curtea vecinilor si am stat de vorba cu absolut toti care erau pe balta si NU AU PRINS NIMIC. Nici macar un carasel... Mai este si 150 lei balta si cu o groaza de restrictii...Cand am vz ca nu prinde nimic imi parea rau de drum si de aia 150 lei,dar am stat de vb cu alt pescar de acolo care omu avea abonament la balta respectiva:)) si a platit 1500 lei pentru 12 partide de pescuit si zicea ca tot anul nu a luat nimic,cand am auzit asta mi-a revenit zambetul pe buze si nu mai imi parea rau de 150 lei  Risete.
A fost nemaipomenit pastravul de la metro cand am ajuns acasa....
Next time 100% la bitina ca acolo macar imi da paznicu 10 kg de peste daca nu prind nimic sugubat
Memorat
pensionaru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Piatra Neamt,Varsi(PR)Italia

« Răspunde #21 : Luni 20 Septembrie 2010, 18:01:50 »

Bitina e cumva inainte de Movilita pe dreapta cum vii de la Bucuresti imediat ce treci canalul ce vine de la Dridu. Pescuiam prin '95 acolo si cum ajungeam pe balta cum venea paznicul cu barca sa ne ia banii. Acum ce peste mai e pe acolo?
Memorat
gabitzu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Marți 21 Septembrie 2010, 08:57:06 »

Exact aia este bitina si din ce zice paznicul ca l-am sunat zilele trecute,este populata cu crap destul de mare,cteno,ciortan,caras,bibani etc...pai la tine e bine daca venea imediat sa iti ia banii, la hobaia nu intrii pe balta fara sa platesti  Risete Intrii in curte la ferma lor acolo si direct baniiiii....nu e treaba oricum...e proasta rau balta,nu o recomand nimanui.
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #23 : Marți 21 Septembrie 2010, 14:27:40 »

dai in masa 150 lei ziua si sa nu iei nimic e jale,ti-am spus eu bine ca ai sa mai treci pe la metro,fara suparare se mai intimpla si zile din astea,bafta pe data viitoare
Memorat
gabitzu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Vineri 24 Septembrie 2010, 08:24:58 »

la 150 lei macar din bun simt trebuia sa dea si el macar un crap sau o salonta la 2-3kg,asa din bun simt Risete 

Am fost la ExpoAventuri ieri cu gandul ca este prima zi si nu este asa imbulzeala ca e abia joi etc,dar spre surprinderea mea era PLIN,la intrarea in parcare am stat cam 10 min la coada etc. Ideea era alta aveau cei de la Energofish o promotie sa ii zic asa la Monofilamentul SUFIX marimile 0.28,0.20,0,40 la bobina de 1000m cu 25,5 lei si mi s'a parut ieftin si am luat si eu un DuoCore 0.28 si o cutie pentru monturi,rig-uri etc.si apoi m-am dus la magazinul de unde imi iau eu varteje etc.ma mai invata "nenea" ala de acolo noduri etc stiluri de aruncat in fine este un super om,iar eu i-am zis ca am fost acolo si ca am luat guta si cutie si mi-a zis despre Monofilament in felul urmator,ca daca este de anul trecut nu mai este asa buna pentru ca isi pierde din duritate etc. Sincer sa fiu asta mi s-a parut suspect voi ati auzit de ceva de genul astA? Monofilament nefolosit nedesfacut sa se deterioreze in 1-2 ani?? Mai spuneti si voi pareri despre expo,cei care ati fost...
Memorat
gabitzu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Luni 27 Septembrie 2010, 14:37:00 »

Bag de seama ca voi nu ati servit expozitia de toamna Risete In fine trecem peste... o mica intrebare ieri dupa ce am venit de la inca o partida NEREUSITA(singurul peste un biban mic de tot care si ala a fost agatat de coada...) m-am apucat si am schimbat monofilamentul de pe 3 mulinete si anume tamburul metalic cu mono SUFIX DuoCore si XCELON de 0.28 si 0.30 iar pe tamburul de rezerva SUFIX XCELON 0,35,datele despre mono au fost date ca titlu informativ,pe mine ma intereseaza daca este bine ca am umplut tamburul pana la "refuz".Cum este mai bine sa fie plin ochi sau sa fie cam 3/4?
Memorat
mov_expert
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Marți 28 Septembrie 2010, 11:20:12 »

Gabitzu .... sa se deterioreze monofilamentul sigilat in cutie dupa 1-2 ani ? ... hmmmmm , poate daca il ti in conditii aiurea .... expunere prelungita la soare sau la variatii bruste si dese de temperatura ... alte cauze nu vad care ar duce la ,,alterarea ,, proprietatilor firului.... dar si astea sint cu semnul intrebarii.
Referitor la umplerea tamburului mulinetei ...nu ma pricep si in consecinta nu ma bag . Am totusi o parere personala plecata din logica ... ma gandesc ca totusi ar fi bine sa fie cit mai plin pt mai buna derulare a firului in cazul lansarilor .... insa nici plin sa ,,dea pe-afara,, sa n-ai surprize ca nu-l mai poti controla.... zic si io.

Postat pe:: Marți 28 Septembrie 2010, 10:41:44

Fibra sau carbon pt lanseta? Sint adeptul pescuitului stationar la bat fix de cind ma stiu. Ex clasic ... apa curgatoare lina si adinca (Crisul Repede) , aruncari repetate in amonte si lasat pluta sa ,,curga,, spre aval ... la oboseala cautat un loc in afara curentului si un pescuit asemanator de balta . Folosesc un carbon de la Energo Team Lux 7  de 7 m ... multumit , satisfacut . Ma bucur si eu si dau din coada fericit la cite un clean sau mreana mai de Doamne-ajuta (scobarul a disparut din zona locului meu de pescuit de vreo 4-5 ani) ..problema apare in drilul cu cite un clean de 2 kg sau o mreana mai obraznica ...pur si simplu din cauza limitarii batului fix sint nevoit sa fug pe mal in stanga si in dreapta cite 10-20 de m prin balarii ....  firul fluiera , batul se curbeaza amenintator , io rostesc rugaciuni sa-mi tina echipamentul (linie de o,16 monofilament Trabucco fara inaintas ) .... o nebunie.
Am ajuns la concluzia ca mi-ar prinde bine o lanseta dar toti comerciantii se lauda cu ,,cea mai cea,, Cred ca mi-ar fi suficienta o lanseta de 4-5 m si cu o mulineta usoara , nimic sotisficat dar daca la bat fix ma descurc excelent cu un carbon , pt lanseta sa optez tot pentru acesta ? Sau pt ca e vorba de lansari destul de scurte, dese si in forta pt a arunca doar o pluta de 2 grame cu plumbul aferent , sa optez pt fibra de sticla ? Poate cineva sa-mi faca o sugestie ?
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Miercuri 29 Septembrie 2010, 10:10:56 »

tamburul plin il pui cind esti conditionat de o molineta cu tambur mai mic,dar parerea mea ca 4/5 e super bine iti ajunge si nailonul pt lansari la distanta si nici nu te incurca,de multe ori cind e tamburul plin ochi ai toate sansele sa ti se incilceasca
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #28 : Miercuri 29 Septembrie 2010, 19:54:42 »

Ia-ti o bolo buna de carbon de 6m si-ai scapat de toate acele palpitatii prin balarii date de limitele fixei. Wink
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
mov_expert
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Joi 30 Septembrie 2010, 11:05:52 »

Multumesc Pinadi ..... ma cam intrebam si eu cum ma voi descurca cu o lanseta clasica de 4 m  .....  linia si montura e foarte usoara , probabil m-as fi descurcat si cu lansarea dar cind ai pluta la 15 m de tine cum naiba sa controlezi usoarea tensionare a firului de care ai nevoie ca sa nu mai vb de agatarea eficace ? Pai am sa dau o raita pe la magazine sa vad ce gasesc la un raport calitate - pret. Mi-am imginat si eu cum ar fi batul meu fix cu inele dar mi se pare cam mare la 7 m. Nu-mi ramane decit la proxima partida de pescuit sa fac abstractie de 1 m lungime din el sa-mi imaginez o bolo de 6 m .... si asta pt ca in spatii inchise , incaperi , curti , batul ti se pare mult mai lung decit pe malul apei.
Dar multumesc pt sugestie.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Joi 30 Septembrie 2010, 12:00:36 »

Dupa ce te-obisnuiesti cu bolo de 6m, poti sa-ti iei si una de 7m, iti va conferii unele avantaje de control a liniei la distanta o "alonja" sporita cu 1m.
     Pe vreme cu vint puternic vei aprecia mai mult cum "lucreaza" cea de 6m sau chiar 5m. De-aia e bine sa te dotezi cu lungimi diferite, n-ajunge sa ai doar o scula lunga, ca la femei dealtfel. Rinjet Fir intins
Memorat

mov_expert
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Joi 30 Septembrie 2010, 16:38:26 »

Rinjet.... banuiam eu ca pe undeva sexul si pescuitul au un punct comun ..... ! Jenat
.... acum citiva ani buni cumparam inele si le aplicam pe acele bete rusesti de fibra de sticla ...matisam inelele cu ata de macrame si apoi le lacuiam . Acum cred ca as parea de neam prost daca m-as prezenta pe malul apei cu o astfel de manufactura. Jamaica
Am avut si am folosit si lansete ...ce sa zic , fainutza treaba dar din cauza limitarii locurilor de pescuit cu adevarat bune , cu timpul am renuntat la ele si m-am ,,specializat,, pe Crisul Repede. Sigur , sint si la noi in Bihor diferite balti care mai de care ...  singura deosebire dintre ele , dintre cele private si cele a AJVPS-ului nu e decit taxa (50 lei media) ....cit despre peste cam pauza ! Mda , si saracul pescar se amageste ca ba e de vina vremea , ba presiunea , ba nu stiu care planeta , ba fix momeala care nu o are ar mers .... dar nu prea multi se gandesc ca pur si simplu nu prea exista peste . Cele ale statului sint populate periodic pe hartie ... cele private sint in ,,grija,, administratorului care fix la pescarii veniti ca fraierii se gindeste el .
Am gasit o lanseta carbon tot de la Energofish 6 m si m-am bagat in seama cu o mulineta Excalibur 1000 .... acuma legat de potrivirea lor nu stiu ce sa zic , sper sa conlucreze bine. Cam 300 de lei fac amandoua asa ca nu mi se pare mare cheltuiala . Cred ca dau o fuga la dimi si mi le iau.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Joi 30 Septembrie 2010, 18:00:37 »

Pentru start e bine... Fir intins
Memorat

c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Vineri 01 Octombrie 2010, 18:54:48 »

scula e jumate de meserie,dar nici nu te arunca prea tare sa stii ca daca sunt mai scumpe nu prind singure peste  sugubat
Memorat
gabitzu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Sâmbătă 02 Octombrie 2010, 08:42:36 »

Vorbiti de lucruri sfinte pentru mine  Risete Eu ma cam chinui cu cea de 3.6 si am incercat cu una de 3.9 si ma cam depaseste un pic  Jenat Dar incet incet ma obisnuiesc si cu un de 3.9m...dar deja 6m pt lanseta mi se pare MULT.
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Sâmbătă 02 Octombrie 2010, 08:53:00 »

sunt doua lucruri diferite, adica ceea ce numim lanseta si bologneza. o bolo de 6m nici nu-ti inchipui cat de comoda poate fi pt. pescuitul la pluta. fiecare bolo are o actiune care poate fi incarcata pe ea max. 50g, iar firul pe coloana nu depaseste 0,25mm. alte detalii despre bolo mai gasesti pe forum. o lanseta reprezinta un par care sta in general pe cracana sau rodpod si asteapta pana vine gâsca sa tragă.
Memorat
gabitzu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Sâmbătă 02 Octombrie 2010, 10:34:14 »

Bologneza aceasta este cumva lanseta aia subitirica si finuta cu o mulineta la fel de finuta si stilul de pescuit se numeste "Shefield" Cum?
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Sâmbătă 02 Octombrie 2010, 11:42:47 »

Nu, bologneza este o lanseta telescopica prevazuta cu inele cu un picior si utilata intr-adevar cu o mulineta mica, usoara, dar stilul de pescuit este cu pluta, pe riu. Ce spui tu e stil de pescuit cu plu
ta culisanta pe balta. <>
    In plus, la tehnica mentionata de tine se foloseste un cu totul alt tip de lanseta, cu lungimi de 3,6-3,9-4,2m. Bologneza pleaca de la 5m pina la 9 chiar 10m. Wink
« Ultima modificare: Sâmbătă 02 Octombrie 2010, 11:56:56 de către pinadi » Memorat

gabitzu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Sâmbătă 02 Octombrie 2010, 12:11:44 »

gata gata Cheesy am inteles...Bologneza e pt rau,Shefieldul pt balta. Multumesc de raspunsuri Smiley

Pentru o lanseta de crap echipata corespunzator vreau sa pun inaintas si vroiam sa stiu si alte pareri deoarece de la 2 pescari am aflat deja parerea unul mi-a zis sa pun 2 lungimi de lanseta altul sa pun 3 lungimi...cum e bine?Smiley)
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Duminică 03 Octombrie 2010, 14:35:03 »

pune 10m și udă tamburul înainte de a lansa.
Memorat
Pagini: 1 [2] 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.048 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 00:29:01
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.