Prieteni Pescari

Destul de incepator..

Luni 23 Iulie 2018, 14:46:52 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 [3]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Destul de incepator..  (Citit de 27964 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
gabitzu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #40 : Joi 07 Octombrie 2010, 12:10:12 »

Mi-am pus si inaintasul pe mulineta si am pus 7,5M adica 2 lungimi de lanseta,deoarece asa mi-a zis "profesorul" Smiley si intradevar se arunca bine cu textil,ai mai multa siguranta in aruncare.Mi-am luat si degetar sa nu se lase cu sange...etc.

Si tot de la "profesor" am invatat si eu ca acum in toamna incepe sezonul rapitorului si mi-am achizitionat si o lanseta ENERGOTEAM RUBIN SPIN SH210 cu o mulineta DAIWA 200 pe care am pus pe tamburul de metal 150m monofilament FLUO 0,20 si urmeaza sa pun pe celalalt tambur fir textil cred ca 0.18 - 0.20 tot 150m,iar pe langa astea am luat si vreo 10Jig-uri si 12 twistere,acum nu ramane decat sa merg sa dau si la rapitor Smiley) mai recomandatimi chestii utile pentru rapitori.
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: suceava

« Răspunde #41 : Vineri 08 Octombrie 2010, 07:30:25 »

bravo baitan se pare ca ai un buget interminabil Aplauze
Memorat
gabitzu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #42 : Vineri 08 Octombrie 2010, 08:47:18 »

Ms ms,nu este un buget interminabil Smiley),dar in fiecare zi cumpar cate ceva...Daca as sta sa le pun pe hartie am bagat cam 1500-1800 lei in 1 luna si un pic,in chestii mici gen plumbi,ace,degetar rachete etc,chestii mici si scumpe,dar daca am sta sa le caculam pe toate am lua-o razna  Risete Astazi trebuie sa ma duc sa iau strune si lingurite de toate marimile si inca vreo 10-20 jig-uri si twistere ca sa fiu cat de cat dotat pentru rapitor...Sincer sa fiu de o luna de zile nu am scos nici un peste din baltile pe unde am fost,dar nu ma las ...In general daca fac ceva si nu imi iese de 2-3 ori ma las,dar la peste nu am de gand sa ma las deloc...Inca nu stiu daca o sa imi placa sa dau la rapitor,dar incercarea moarte n'are .... Spuneti-mi si mie niste "trucuri" pentru rapitor ca sincer nu prea stiu despre astea mai nimic... Jenat
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #43 : Vineri 08 Octombrie 2010, 09:34:06 »

dacă stai bine cu răbdarea, o să descoperi singur. În principiu arunci tinicheaua și apoi o recuperezi. Cu timpul o să-ți faci mâna cum se zice, începând cu lansarea la punctul vizat și nu în stuf, mulinatul astfel încât năluca să evolueze cât mai natural ș.a.
Memorat
cata_60
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #44 : Vineri 08 Octombrie 2010, 11:11:02 »

Ms ms,nu este un buget interminabil Smiley),dar in fiecare zi cumpar cate ceva...Daca as sta sa le pun pe hartie am bagat cam 1500-1800 lei in 1 luna si un pic,in chestii mici gen plumbi,ace,degetar rachete etc,chestii mici si scumpe,dar daca am sta sa le caculam pe toate am lua-o razna  Risete Astazi trebuie sa ma duc sa iau strune si lingurite de toate marimile si inca vreo 10-20 jig-uri si twistere ca sa fiu cat de cat dotat pentru rapitor...Sincer sa fiu de o luna de zile nu am scos nici un peste din baltile pe unde am fost,dar nu ma las ...In general daca fac ceva si nu imi iese de 2-3 ori ma las,dar la peste nu am de gand sa ma las deloc...Inca nu stiu daca o sa imi placa sa dau la rapitor,dar incercarea moarte n'are .... Spuneti-mi si mie niste "trucuri" pentru rapitor ca sincer nu prea stiu despre astea mai nimic... Jenat

O carte destinata exclusiv spinningului poate fi gasita in librarii,e aparuta de vreun an si il are ca autor pe Malin Musatescu,titlul exact imi scapa acum,o am pe o policioara in baie,citesc din ea (sau din alte publicatii despre pescuit) cand am treaba pe acolo.Fiu-miu e un inversunat spinnerist si cumpara toate kkturile ce apar in domeniu,chiar daca unele sunt mai degraba maculatura.
Memorat
gabitzu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #45 : Miercuri 13 Octombrie 2010, 08:11:58 »

Multumesc de sfaturi,dar cred totusi ca o explicatie "live" este cea mai sanatoasa din care prinzi cel mai repede,mi s-a mai expicat despre lansarea la spinner si in mare parte pot sa zic ca am inteles si ca nu e mare inginerie,dar pana nu ajung eu la balta sa imi testez abilitatea de a arunca nu am incredere in aruncarile mele....  Jenat Poate in weekend ajung si eu sa fac niste aruncari in "garla"...
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #46 : Miercuri 13 Octombrie 2010, 08:39:50 »

Intra pe rapitori.ro, acolo sunt topicuri dedicate fiecarei specii de rapitori in parte, cu detalii - naluci, echipamente, stiluri. rabdare sa ai sa citesti, si ai sa te cam lamuresti. Si cel mai important aspect: chiar daca la primele iesiri nu prinzi, nu renunta, incearca si iar incearca, mai schimba stilul, mai schimba naluca (cred ca 90% din incepatorii la spinnind renunta dupa primele 2-3 iesiri)
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #47 : Miercuri 13 Octombrie 2010, 13:42:42 »

Multumesc de sfaturi,dar cred totusi ca o explicatie "live" este cea mai sanatoasa din care prinzi cel mai repede,mi s-a mai expicat despre lansarea la spinner si in mare parte pot sa zic ca am inteles si ca nu e mare inginerie,dar pana nu ajung eu la balta sa imi testez abilitatea de a arunca nu am incredere in aruncarile mele....  Jenat Poate in weekend ajung si eu sa fac niste aruncari in "garla"...

Un sfat prietenesc: incearca sa gasesti pe cineva cu un minim de experienta care sa te ia cu el la pescuit. Ar fi cel mai bun ajutor pe care il poti obtine, cel putin in prima faza.
Nu zic ca nu sunt bune si forumurile, insa un dram de experienta face cat nu stiu cate pareri digitale.  Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
gabitzu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #48 : Miercuri 13 Octombrie 2010, 16:12:18 »

Marcel- cam de 2-3 luni de zile la crap nu am prins mai nimic si tot nu m'am lasat Smiley) am gasit scuze tot timpul,ba ca a fost frig afara ba ca nush ce etc.... si tot nu ma las ...nici la rapitor nu cred ca ma las,pt ca pana la urma pescuitul nu este chiar pentru oricine,dar incet incet si cei mai neexperimentati prind peste .

Leba- asta aveam de gand sa fac pt prima partida de rapitor,pentru ca nu cunosc decat esentialul momentan...iar de pe forumuri sau carti etc nu pot sa ma declar multumit si mai ales invatat... Fir intins tuturor si naluci jucause.
Memorat
Pagini: 1 2 [3]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.054 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 11 Iulie 2018, 00:47:02
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.