Prieteni Pescari

montura ,,fir de par,,

Vineri 22 Septembrie 2017, 16:34:19 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: montura ,,fir de par,,  (Citit de 23119 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
mov_expert
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Duminică 12 Septembrie 2010, 10:02:25 »

Salut pe toata lumea , sint nou pe acest forum dar plimbat destul de mult pe malul apei. Din principiu sint adeptul pescuitului stationar si cit se poate de traditional incercand mereu sa pastrez sansele egale intre mine si peste. Poate de aceea am fost mereu reticent fata de metodele moderne si de ultimele,,racnete,, in materie care personal mi se par prea artificiale si ,,asupritoare,, asupra bietei vietati mult cautate de noi.
Recunosc insa ca in ultima vreme am tot auzit de metoda ,,fir de par,, si din cite am inteles i se adreseaza in mod special crapului. Evident , mi-am facut o idee despre aceasta metoda , cica am si priceput-o dar cum eu pescuiesc pe apa curgatoare domoala si adanca mi-am pus intrebarea daca aceasta metoda functioneaza si la clean sau mreana. Am incercat sa gasesc raspunsul la aceasta intrebare pe net dar toata lumea o da cu crapul. Poate imi puteti da un raspuns inainte de a experimenta aiurea metoda asta.
Memorat
gabitzu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Luni 13 Septembrie 2010, 08:56:10 »

Montura aceasta este foarte buna  pentru crap deoarece pe acel fir de par(nu este neaparat cu fir de par,poate sa fie si monofilament) ii pui 1boaba porumb/boilies-1expandat mic/mare-1 boaba porumb/boilies,iar aceasta montura este ideala pentru crap deoarece crapul suge si nu musca si este cam 75-80% imposibil cand a supt boabele sa nu ia si acul in el.Alti pesti musca si nu este aceeasi eficienta ca la crap. nu stiu daca te'am lamurit prea mult,pentru ca si eu sunt la inceput,dar sper sa iti fii fost de folosinta.
Memorat
mov_expert
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni 13 Septembrie 2010, 14:24:49 »

ok Gabitzu , multumesc pentru raspuns si nu pot sa nu remarc totusi acel amanunt care l-ai amintit - aspiratul,, . Intradevar ar fi trebuit sa-mi pun intrebarea daca toti pestii ,,aspira,, precum crapul ! Pentru ca daca acum imi aduc aminte cum se mai arunca cite o mreana orbeste si in forta pe biata mea boaba de porumb de-mi smulgea batul din mana , cred ca numai ,,aspirat,, nu se putea numi ala ! Mda , ai dreptate , una e sa ,,aspire,, si cu totul alta ,,sa muste,, in forta sau in viteza . 
Memorat
mov_expert
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Miercuri 15 Septembrie 2010, 10:34:13 »

Am o nedumerire de ceva vreme si nu pot spune ca i-am gasit un raspuns satisfacator. Pescuiesc stationar pe Crisul Repede cu un carbon de 7 m si chiar daca e oarecum un stil ,,primitiv,, recunosc ca descopar de fiecare data lucruri noi. Pe scurt as vrea sa-mi explice cineva care e mecanismul legat de pozitionarea pestilor in functie de adincime si de presiunea atmosferica ? Am cautat pe net , am vorbit si cu pescari mai experimentati dar n-am gasit 2 pareri la fel ... ba asa , ba asa !
Presiune atmosferica crescuta este cind vorbim de o zi senina de vara cu temp ridicata sau cind discutam de un plafon gros de nori ? Din fizica elementara stiu ca presiunea atmosferica are influenta asupra aerului din vezica pt flotabilitate a pestilor  , dar cum ? As vrea sa cunosc aceste influente ca sa pot separa logica unor evenimente de accidente. Bunaoara , pe o zi caniculara de vara am avut surpriza sa prind exemplare mari linga malul opus intr-o apa de 40 cm chit ca eu ii cautam la adincime de 3 m !!! ..... si aceeasi surpriza am avut-o si pe ploaie intr-o zi inourata ! Care au respectat regula si care au fost accidente ? Si care e regula ?
Am incercat sa gasesc o logica a lucrurilor vorbind cu bunica  Rinjet de 80 de ani .... mda , femeie batrana , reumatism ...deci meteo-sensibila ! .... care se plingea in zilele toride de vara ca o dor picioarele ... nu am sa intru acum in amanunte de medicina cu influenta asupra oaselor de catre presiunea atmosferica ... dar cert era ca in momentul in care venea ploaia , ii treceau bunicii durerile ... Adica scadea presiunea atmosferica ? Altii imi explicau ca presiunea ridicata e data de un plafon de nori care sint atrasi de acceleratia gravitationala a pamantului realizind o presiune ......
Am mai studiat pe net si legea unui individ ..parca ceva cu Boricelii sau asa ceva , dar sincer n-am inteles nimic din ea ...
Poate cineva sa ma lumineze si pe mine ?
Memorat
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« Răspunde #4 : Miercuri 15 Septembrie 2010, 23:39:13 »

@mov_expert ..."care se plingea in zilele toride de vara ca o dor picioarele.... "

vezi ca a fi meteo-sensibil inseamna ca te dor picioarele cand se apropie ploaia, nu cand e cald afara. Presiunea creste cand ai plafon de nori si se apropie ploaia.

Nu pune mare accent pe presiune mai mica sau mai mare, mai importante sunt schimbarile bruste de presiune. Atunci se spune ca nu prea mai trage pestele...

@gabitzu, spui ca NU NEAPARAT tre sa fie fir de par...Smiley) Asa e denumirea, eu nu am auzit pe nimeni sa puna PAR!!! Cheesy
« Ultima modificare: Miercuri 15 Septembrie 2010, 23:50:45 de către emil76 » Memorat
mov_expert
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Joi 16 Septembrie 2010, 09:24:16 »

Salutare Emile  ! Trecind de faza cu bunica care oricum nu poate pricepe de ce stau unii oameni ore-n sir pe malul apei , nelamurirea mea legata de presiunea atmosferica pleaca de la cele 2 explicatii care le-am primit si care sint contrare.
Sa simplific putin.
Unii zic ca atunci cind e cald afara , canicula chiar , sub actiunea caldurii, aerul atmosferic din vecinatatea solului se dilata fiind un gaz (de fapt o multitudine de gaze) si sub influenta atractiei gravitationale a pamantului realizeaza o presiune.
Altii , asa cum am amintit , din contra , spun ca presiunea atmosferica inregistreaza valori mari cind vorbim de un plafon gros de nori care sub aceeasi atractie gravitationala a pamantului ne ,,apasa,,.

.....si atunci cum e ?

Postat pe:: Joi 16 Septembrie 2010, 09:13:45

....tu Emile susti ca presiunea mare e cu plafonul de nori ..... moment in care totusi brusc bunica devine vesela ca i-a trecut durerea  Rinjet
Mah , io nu mai inteleg nimic din povestea asta cu presiunea ..... cred ca va ramane necunoscuta vietii mele .....
Mda , mi s-a mai spus sa urmaresc la ,,Meteo,, valorile presiunii ...alea cu mm coloana de mercur ...dar eu vroiam niste explicatii logice ..... sau sa scotocesc dupa manualul de fizica de a 6-a ? Risete
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #6 : Joi 16 Septembrie 2010, 09:55:37 »

în mod normal și mreana se prinde pe ape curgătoare la fir de păr deoarece tot prin aspirație se hrănește. trăsăturile violente sunt tocmai efectul acestui fapt. spre deosebire de clean care apucă și sparge boaba în lapte, mreana înghite cu tot cu cârlig. pe prut mai ales noaptea am avut surprize cu mustăcioasa.
chestia cu reumatismul e în felul următor: te dor oasele în momentul când urmează sa se schimbe vremea și nu contează cum e vremea în momentul durerilor.
Memorat
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Joi 16 Septembrie 2010, 13:25:09 »

@mov_expert, hai ca-s idiot. Presiunea e mai ridicata atunci cand e senin si frumos afara, respectiv mai scazuta cand e vremea rea. Google sa traiasca:D

In schimb nu am gasit explicatia logica, s-ar putea sa aiba dreptate cei care spun ca e vb de dilatare, in fond vorbim aici de gaze
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #8 : Vineri 17 Septembrie 2010, 10:06:56 »

presiune si gaze Risete oricum e clar cind se schimba vremea nu maninca Cum?
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« Răspunde #9 : Miercuri 22 Septembrie 2010, 23:17:18 »

oricum e clar cind se schimba vremea nu maninca Cum?

Voi credeti in lucrul asta? Credeti ca presiunea atmosferica sau solunarul influenteaza pestele sa nu manance? Plecand de la aceste intrebari, astept raspunsuri argumentate pe acest subiect. Dupa va voi spune si eu parerea mea.
Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #10 : Joi 23 Septembrie 2010, 09:49:56 »

Eu unul am constatat de-a lungul anilor ca la modificari bruste de presiune atmosferica, mai ales inainte de o furtuna, pestele nu maninca.
      In ceea ce priveste solunarul, am observat ca, in perioadele cu luna plina, rapitorii au o activitate mai intensa. Fir intins
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
mov_expert
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Marți 28 Septembrie 2010, 11:31:11 »

@Gabisandu
Pai sa incerc eu sa argumentez chestia cu solunarul cel putin din punctul meu de vedere. Pescuiesc de ani de zile in acelasi loc , cu acelasi echipament si cu aceeasi momeala deci din start am scos din calcul majoritatea variabilelor. Am observat insa ca cele mai bune partide de pescuit (intamplator sau nu) le-am avut in zilele cu luna plina sau noua sau in zilele din imediata lor apropiere ...in celalalte pot afirma ca a scazut ,,productia,, la jumatate. Nu pot spune ca refuz o partida de pescuit daca nu e luna plina dar cam stiu de acasa rezultatul... si de cele mai multe ori nu m-am inselat. Poate in 10 ani am intailnit de vreo 5 ori exceptia .
Legat de presiunea atmosferica, inca lucrez la asta adica n-am reusit inca sa pricep dinamica pestilor in functie de aceasta. Am reusit insa sa observ ca schimbarea vremii cu pina la 24 de ore inainte influenteaza puternic apetitul pestilor asa ca daca maine se anunta ploi , azi nici nu plec la pescuit ca rezultatul e cam clar. Pescuitul pe timp de ploaie l-am experimentat dar nu pot afirma ca am ajuns la niste rezultate concludente ... a fost cind turna afara si ,,baietii,, veneau frumos aliniati... a fost cind stateam zgribulit ca un caine pe malul apei si admiram peisajul . Oricum , cred ca de preferat e stabilitatea vremii macar inainte cu vreo 2-3 zile si la fel sa se anunte prognoza si pt urmatoarele 2-3 zile .
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« Răspunde #12 : Joi 30 Septembrie 2010, 21:43:08 »

Pai sa ridic miza. Ca un lucru sa devina regula trebuie ca de fiecare data acel lucru sa fie confirmat fara exceptie. Exemplu. Dupa fiecare fulger stim ca urmeaza si tunetul, de fiecare data si fara exceptie.

Intrebarea mea este. Cum se face ca sunt partide care merg mult mai bine atunci cand solunarul zice ca nu ar trebui ori cand sunt schimbari atmosferice majore?
Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Joi 30 Septembrie 2010, 22:25:35 »

Alea-s exceptii care confirma regula... Plictisit
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Vineri 01 Octombrie 2010, 07:45:16 »

indiferent de vreme ,esential este localizarea -si asta se face cu ajutorul mai multor factori de la fata locului.cu siguranta anumite fenomene meteo au influenta asupra pestilor dar asta nu inseamna ca ei nu mai mananca.au fost momente cand am crezut ca pestii nu mananca din cauza vremii,dar cu timpul am reusit sa-mi dau seama ,ca de fapt ,pestii nu se mai aflau acolo ,unde ii cautam eu.asa ca am invatat ca o localizare corecta te ajuta sa prinzi si peste.fiecare balta are o chichita ,asa ca e bine de aflat ...
Memorat
mov_expert
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Vineri 01 Octombrie 2010, 10:30:33 »

pai daaaaaaaa ! .... chestia cu localizarea ma ,,indoaie,, si pe mine ! De aceea o tot dau cu presiunea si localizarea si incerc sa pricep ceva de aici. Am fost acum citeva zile la pescuit ...frig , noros , ploaie marunta in reprize  , luna plina ...... si insistam si degeaba ... apa excelenta , vant usor , adincime 3 m pt ca cica e cam racoare  .... m-am dus si eu cam subtire imbracat si tremuram de vibra batul ..... tacere totala ...stiti , parca pescuiam acasa in lighean. Si nu stiu ce-mi veni sa arunc la 1 m de malul celalat  .... apa de 50 de cm ...... si a inceput adevaratul pescuit.
Deci dupa ce citeva nopti au fost temperaturi de 10 grade , vant , ploaie si frig , cum sa-mi treaca prin cap ca stau pestii aproape de mal in apa pina la genunchi Cum?
Io nu mai inteleg nimic .
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Vineri 01 Octombrie 2010, 11:26:20 »

pai daaaaaaaa ! .... chestia cu localizarea ma ,,indoaie,, si pe mine !
Deci dupa ce citeva nopti au fost temperaturi de 10 grade , vant , ploaie si frig , cum sa-mi treaca prin cap ca stau pestii aproape de mal in apa pina la genunchi Cum?
Io nu mai inteleg nimic .
    E simplu de priceput, dupa atita frig si ploaie vor si pestii un pic la soare la plaja cu apa mica! sugubat Fir intins
Memorat

mov_expert
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Vineri 01 Octombrie 2010, 14:33:09 »

mah Pinadi  Risete ! ..... e aiurea sa tot ajustez pluta ...ba la 2m si ceva ... ba la 50 cm ....... de fapt ultima oara atat am tot ,,frecat,, adancimea pina mi s-a uzat furtunasul ce fixa pluta pe fir .... dar am impanat-o io ca romanul cu diferite betisoare !..solutie ad-hoc.
Se pare ca pe domnii pesti ii cam doare la basca despre toate detaliile tehnice in care ma incalcesc eu asa ca nu-mi ramane decit sa-i tot caut . Sa o ia naiba de presiune atmosferica !
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Vineri 01 Octombrie 2010, 21:48:15 »

se pare ca mai e nevoie de timp si multe partide...
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Sâmbătă 02 Octombrie 2010, 09:00:02 »

@ mov-expert.
ia-ti un sonar wireles. dai de doua ori prin zona de pescuit și ai rezolvat problema dacă ți-e lene să măsori apa clasic.
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.063 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 13 Septembrie 2017, 11:43:48
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.