Prieteni Pescari

montura ,,fir de par,,

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 07:43:14 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: montura ,,fir de par,,  (Citit de 23854 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
happy
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: suceava

« Răspunde #20 : Duminică 03 Octombrie 2010, 04:21:11 »

vand eu un sonar daca sunt amatori. la juma de pret;)
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« Răspunde #21 : Duminică 03 Octombrie 2010, 17:53:53 »

indiferent de vreme ,esential este localizarea -si asta se face cu ajutorul mai multor factori de la fata locului.cu siguranta anumite fenomene meteo au influenta asupra pestilor dar asta nu inseamna ca ei nu mai mananca.au fost momente cand am crezut ca pestii nu mananca din cauza vremii,dar cu timpul am reusit sa-mi dau seama ,ca de fapt ,pestii nu se mai aflau acolo ,unde ii cautam eu.asa ca am invatat ca o localizare corecta te ajuta sa prinzi si peste.fiecare balta are o chichita ,asa ca e bine de aflat ...
Bravo. Asta este un motiv pentru care multi nu prind peste la fel ca ziua precedenta exact in acelasi loc. Schimbarile atmosferice pot influenta adancimea la care mananca. Sa vedem si alte idei. Poate cu ocazia asta distrugem mitul solunar si PA.
Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #22 : Duminică 03 Octombrie 2010, 18:02:27 »

Te referi doar la crap sau la pesti in general. Rapitorii au un alt comportament la schimbari bruste de PA. Wink Fir intins
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Duminică 03 Octombrie 2010, 23:24:49 »

și încă ce atractant. anul trecut am pescuit șase week-enduri la rând în același loc. de dimineața până seara aveam același program. până la 10 - babușca, 10 - 14 scobar morunaș, 14-19 pauză, din când în când intra câte un chinez sau orice alte monstrozități pe care nici nu le puteam urni de pe fund. pe fir rămâneau tot felu de muci. singurul lucru care m-a intrigat era că mrene nu am prins decât vreo 4 și alea sub standardul meu de reținere. rețeta 5 kg sănge proaspăt, două găleți de humă verde și ttx după gust astfel încât nada să fie super grea.
acest post demostreaza ca nu cititi despre nade si momeli. pestele este ca un animal de casa !!!!! pescuiesti frecvent in acel loc cu aceeasi nada, rezultatul este garantat. Vii la plezneala, s-ar putea sa fii pleznit Wink
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Duminică 03 Octombrie 2010, 23:38:25 »

Eu unul sint foarte atent la capitolul nada si nu merg niciodata la plezneala din acest punct de vedere. Am si postat cite ceva la capitolul nade. sugubat
     Un vad format iti asigura intr-adevar un raspuns a la Pavlov din partea pestilor. Wink
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #25 : Luni 04 Octombrie 2010, 08:19:12 »

o nada buna isi face efectul ,data la locul potrivit ,eu nu cred ca dai nada la intamplare si gata prinzi peste mai ales daca partida e si scurta ,cred ca tine si de alegerea locului potrivit .luind in considerare si anumiti factori ca directia vantului , adancime ,curenti ...
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« Răspunde #26 : Luni 04 Octombrie 2010, 08:40:18 »

@ Pinadi
Sigur discutam de crap tinand cont ca este un topic legat de montura pentru capturarea acestui peste.

@ Lucian
Poti sa ai cea mai buna nada din lume daca pescuiesti in locuri unde nu este peste, o irosesti.

P.S. - Nu voi mai putea raspunde pe acest topic timp de o saptamana, plec la Campionatul Mondial unde speram sa obtinem pentru prima data titlul mondial.
« Ultima modificare: Luni 04 Octombrie 2010, 18:58:25 de către gabisandu » Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Luni 04 Octombrie 2010, 14:57:59 »

Fire intinse si bile mai tari decit ale lor! Evil Fir intins
Memorat

mov_expert
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Marți 05 Octombrie 2010, 11:04:26 »

Partea proasta a efectului Pavlov privind conditionarea reflexului de un stimul indus este ca daca apare un factor traumatizant asupra subiectului , legatura conditionarii efectului dispare. Pt cei care nu-si mai amintesc foarte bine experimentul lui Pavlov imi permit o scurta expunere ..... unui caine , odata cu aducerea hranei i se aprindea si un bec luindu-se in evidenta faptul ca acesta incepea sa saliveze la vederea hranei. Repetandu-se operatiunea Pavlov a reusit sa-i creeze cainelui reflexul salivatiei dupa un timp chiar fara sa-i aduca hrana ci doar aprinzand becul. Practic cainele incepuse sa asocieze dupa un timp aprinsul becului cu hrana salivand si in lipsa acesteia. Dar tot Pavlov a constatat ca daca exercita asupra cainelui un stimul amenintator ce i-ar pune viata in pericol ( sperietura prin zgomot puternic , amenintare sau pericol de inec), reflexul salivarii conditionat de aprinderea becului dispare .
Si cum pestii prin definitie sint niste fiinte foarte sperioase , nu stiu in ce masura se poate aplica experimentul lui Pavlov pt ai conditiona pe acestia de anumiti stimuli. Dar evident , se poate incerca !
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Marți 05 Octombrie 2010, 11:21:59 »

Pe un vad format pe riu, la un moment dat pestii raspund la apelul declansat de zgomotul bulgarilor de nada la impactul cu apa si la tulbureala produsa de bulgari pe fundul apei, chiar daca bulgarii de nada nu mai sint decit...huma. Wink
Memorat

mov_expert
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Marți 05 Octombrie 2010, 11:45:09 »

....revenind putin la nada , pot spune ca pescuiesc oarecum intr-un mediu mai controlat chit ca suna aiurea. Practic locul meu de pescuit se afla pe o portiune cam de 150-200 m a Crisului Repede unde apa are o adancime intre 50 cm si 3,5 m. In amonte si aval pe citiva km apa nu depaseste gleznele avand insa un curs puternic printre pietris si bolovani.
Ei bine , si pt ca in acest loc veneau tot felul de pescari si aruncau cu tot felul de nade care mai de care mai bizare rezultatul a fost ca pestele pur si simplu se zapacise de nici nu mai stiai cu ce sa incerci. Peste toate braconajul era in floare (carbit , prostovol, curent) asa ca pestii saracii au devenit foarte suspiciosi si la vederea umbrei lor. De vreo 5-6 ani am inceput sa pescuiesc doar cu porumb din conserva ...sistematic , cu rabdare chiar daca fara rezultate notabile si am reusit sa-i invat oarecum cu aceasta hrana. Daca a doua zi urma sa merg la pescuit , seara trecem sa inspectez locul si nadeam cu o cutie de porumb . In cursul partidei de pescuit mai nadeam usurel citeva boabe cam la 30 minute odata. Asa am ajuns sa prind relativ usor clean si mreana cam la 2 kg. Dezavantajul e ca toata gama de pesti ,,sar,, pe boaba de porumb astfel incat de multe ori nici nu apuca boaba sa atinga fundul albiei ca ma si viziteaza platicile. Am incercat sa nadesc pe straturi separate de apa , degeaba . Mai nou am inceput sa prind biban la porumb !! Cum? Prima oara am considerat asta un accident ... a doua oara o exceptie ... acum m-am obisnuit si cu asta .
Astept sa se limpezeasca putin vremea (la noi ploua marunt si e frig) sa incerc montura ,,fir de par,, la mreana. Spunea cineva de pe aici ca as avea ceva sanse . Nu ma costa nimic sa incerc. Sau poate ma vor zapaci platicile alea de-o palma ce-mi fac viata grea ! Circula vorba ca ar fi pe Crisul Repede si crap dar cred ca nu e decit o vorba si atat. Ramane de vazut.

Postat pe:: Marți 05 Octombrie 2010, 11:35:15

Heyyyy, esti on-line ! Cum a fost la campionat ? Rugaciune

Postat pe:: Marți 05 Octombrie 2010, 11:36:12

Referitor la bulgarii de nada ce cad pe apa ca ar fi un stimulent si nu un inconvenient , iti dau dreptate. In urma cu ceva ani ma dadeam in vant dupa scobari ..... de obicei ne ghemuiam 6-7 pescari pe 20 de m ...... si erau momente cind totul se linistea. Parca pescuiam acasa in lighean. Atunci puneam toti betele jos si ne aruncam in apa la scaldat si culmea , la 10 minute dupa balacit veneau scobarasii cu forte proaspete spre amuzamentul nostru.

Postat pe:: Marți 05 Octombrie 2010, 11:42:17

offf , scuze Pinadi .... Gabisandu e cu campionatul .... imi functioneaza mintea greoi ... sint in a doua zi fara tigari si parca sint retardat..... Jamaica
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Marți 05 Octombrie 2010, 15:15:09 »

;DNu-i nimic, te-nteleg, am lasat si eu tigarile de doua saptamini si stiu cum e in primele zile. Iti doresc sa reusesti sa te lasi de fumat. Wink
Memorat

Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 00:05:15 »

decat sa stati pe net mai bine duceti-va la pescuit daca aveti timp. am senzatia ca vreti sa va sara pestele in brate din monitor!
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 00:20:32 »

Din pacate sint bolnav, umblu pe la doctori si prin spitale de 3 luni, inca nu-mi permite sanatatea sa ies la pescuit. Trist
Memorat

secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 02:35:29 »

pinadi domnule ,   numai asa se poate explica verva va in toate subiectele de pe forum , de fapt trebuia sa faca si cineva treaba asta .
 eu fac 2-3 iesiri pe saptamana cand dracu sa mai stau la barbologie.....
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 08:16:42 »

Foarte bine, ferice de tine! Fir intins
Memorat

mov_expert
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 09:56:44 »

@Pinadi
Esti mare omule ! ... 2 saptamani de fara tigari ! ...... io trag a moarte acum a 3 zi ..... stau si ma gaindesc cum se va desfasura urmatoarea partida de pescuit ,,fara,, ..... acolo e piatra de incercare !

@ ....n-astept pestii on-line .... dar la ce vreme e la noi , e mai intelept totusi sa stau la un pescuit virtual ......
Memorat
cata_60
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #37 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 11:34:52 »

Sa te lasi de fumat e mai usor decat credeti.Eu am fost intr-o zi la doctor si mi -a zis ca daca nu ma las,nu apuc 50 ani..poate45.Fumam 2-3 pacuri de kent lung/zi.Am iesit de la doctor si nu am mai fumat de atunci.Din 8 nov 2001
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 13:47:35 »

Sa te lasi de fumat e mai usor decat credeti.Eu am fost intr-o zi la doctor si mi -a zis ca daca nu ma las,nu apuc 50 ani..poate45.Fumam 2-3 pacuri de kent lung/zi.Am iesit de la doctor si nu am mai fumat de atunci.Din 8 nov 2001
Dar pt. aia mica care-i suferindă dl. doctor nu ți-a dat nici un sfat?  Risete Risete Risete
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 14:03:56 »

2 saptamani de fara tigari ! ...... io trag a moarte acum a 3 zi ..... stau si ma gaindesc cum se va desfasura urmatoarea partida de pescuit ,,fara,, ..... acolo e piatra de incercare !

E simplu, cind pleci la pescuit alegi  un loc absolut izolat. Ai doua avantaje: primul ar fii ca alea-s cele mai bune locuri si al doilea ca n-ai cui sa-i ceri o tigara cind te "roade". Tongue
     Bineinteles, conditia e sa nu-ti iei nicio tigara de-acasa sau de pe traseu. Si daca tot te "roade" tare gindeste-te la mesajul lui cata_60 si imagineaza-ti cum ar fi sa te roada un cancer de plamini si atunci n-o sa te mai "roada" sa aprinzi tigara. Evil
Memorat

Pagini: 1 [2]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.054 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 20 Noiembrie 2017, 18:30:04
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.