Prieteni Pescari

probleme stradic

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 11:46:20 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: probleme stradic  (Citit de 5551 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
vanilla2009
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Luni 27 Septembrie 2010, 09:41:06 »

salutare.Ieri dimineata in timp ce blinkeream de zor dupa stiuca bagat in apa pana la gat ,m-am trezit cu al meu stradic ca ....se gatuia.Efectiv dupa anumite ture de manivela se invartea foarte greu apoi isi revenea.Cu siguranta ceva in interior pentru ca am scos tamburul si in gol la fel facea.Aduc in discutie si ploaia si faptul ca e posibil ca mulineta sa imi intre in apa fara sa imi dau seama...insa...eu stiu ca stradicul  e rezistent la astfel de factori.De ce aduc in discutie apa....acasa,dupa ce am desfacut manerul am observat in interiorul multieneti ,exact in spatiul unde intra manerul picaturi de apa....Intrebarea mea este....oare de la apa sa se intample asta?Acasa...bineanteles ca nu mai facea asa...i-am pus si 2 picaturi de ulei..si momentan e bine.Insa ramane ciudat ...ce parere aveti?
Memorat

Trage domne'....trage ??
paul
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Luni 27 Septembrie 2010, 10:09:26 »

Verifica daca in momentul in care ai schimbat tamburul nu ai pierdut rulmentul de pe axul principal sau frana pentru tambur (saiba aceea zimtata)
Memorat
bogdanpescarul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #2 : Luni 27 Septembrie 2010, 10:31:54 »

aceeasi problema o am si eu cu un Shimano Technium.Daca pescuiesc pe ploaie sau daca o bag in apa di greseala binenteles,se invirte greu,apoi cind se usuca isi revine,dar e destul ca sa-mi strice placerea pescuitului pe ziua respectiva.Tocmai din cauza asta vreau sa-mi cumpar si ceva "waterproof".
Memorat
vanilla2009
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni 27 Septembrie 2010, 11:19:31 »

Shocked pai stradicul ar trebui sa fie waterproof.Si mie mi s-a intamplat cum ti s-a intamplat si tie....in ploaie am zis ca mor de nervi ca exact cand trebuia sa mulinez mai rar ...ca de stiuca...nu mergea...turbareeeeeeeeee.Acum am pus 2 picaturi de ulei...sunt curios daca mai face.Oricum pentru stiuca ma gandeam la un zauber,cu o recuperare mai mica.
Memorat

Trage domne'....trage ??
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #4 : Luni 27 Septembrie 2010, 11:28:08 »

bine zicea cineva : shimano = biciclete  Rinjet
Memorat
vanilla2009
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 27 Septembrie 2010, 11:45:38 »

Risete hai ca imi placushi.miroshi a daiwa de la o posta. Risete
Memorat

Trage domne'....trage ??
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #6 : Luni 27 Septembrie 2010, 18:10:08 »

culmea ,ca nu am nici-o daiwa . in schimb am un shimano   Risete daiwa voi avea la anul cred . cred ca ar fi o idee buna cind se apropie ziua cuiva de pe forum sa se stranga cate putin de la useri si sa fericim pe sarbatorit  Rugaciune
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #7 : Marți 28 Septembrie 2010, 09:06:59 »

culmea ,ca nu am nici-o daiwa . in schimb am un shimano   Risete daiwa voi avea la anul cred . cred ca ar fi o idee buna cind se apropie ziua cuiva de pe forum sa se stranga cate putin de la useri si sa fericim pe sarbatorit  Rugaciune

corect, propun sa fiu primul fericit  Risete Risete Risete
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra-Neamt

« Răspunde #8 : Marți 28 Septembrie 2010, 10:33:49 »

Eu am scapat "bicicleta" mea in apa o data si am pescuit fara probleme in continuare.
Exista "biciclete" mai ieftine si mai scumpe. Aceeasi chestie e si la "tractorase".  
« Ultima modificare: Marți 28 Septembrie 2010, 20:12:40 de către IlieNeamt » Memorat

Pescar amator, incepator la rapitor - pam pam ^ ^
Prinde, Cantareste/Masoara si Elibereaza
vanilla2009
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Marți 28 Septembrie 2010, 17:28:23 »

da ...corect.Si sa inteleg ca stradicul face parte din sculele ieftine...probabil ca tu dai doar cu stele...si steezuri..ma lashi...
Memorat

Trage domne'....trage ??
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra-Neamt

« Răspunde #10 : Marți 28 Septembrie 2010, 20:13:14 »

Nu ma refeream doar la mulineta ta ci in general.
Cineva spunea de un technium care nu e o mulineta super scumpa..
Nu ai specificat nici tu ce model de stradic este. Poate fi un model fabricat acum multi ani ....si deci poate fi o mulineta mai ieftina.

p.s. chiar azi vreau sa-mi comand un stradic fi din america si nu ajunge mai mult de 5 mil (ceea ce nu cred ca e o suma foarte mare).

« Ultima modificare: Marți 28 Septembrie 2010, 20:17:44 de către IlieNeamt » Memorat

Pescar amator, incepator la rapitor - pam pam ^ ^
Prinde, Cantareste/Masoara si Elibereaza
vanilla2009
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Miercuri 29 Septembrie 2010, 09:00:42 »

Din cate stiu Stradic face parte din clasa SR care este cotata ca fiind clasa de top de la shimano...poate ma insel.Modelul este 2500 FB,un pic vechiut intradevar insa nu a fost chiar ieftin. Pling Pot spune ca in materie de mulinete a fost prima dragoste... Love doamne cat mi-am dorit mulineta asta...poate si de aceea ma oftic in halu asta...INSA .... ciudat este ca nu mi-a mai facut probleme..decat atunci la balta,de imi venea sa o arunc in hududoi nu alta.Acum as vrea sa imi iau un zauber...ce spuneti de el?Din cate citesc pe forumuri e foarte bine cotat...eu unul il iau mai mult pentru stiuca,deci oscilante si voblere mari.Greutatea nu ma deranjeaza eu fiind deja obisnuit cu greutatea de la stradic.Voi ce spuneti?merita zauberu????Iar imi face cu ochiu' Spro Red arc...unii spun ca ar fi una si aceeasi mulineta cu zauberu...sau..de ce nu daiwa exceler...hai sa va vad...ce sa-mi aleg din cele 3 Cum???
Memorat

Trage domne'....trage ??
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.07 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 27 Septembrie 2017, 10:01:11
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.