Prieteni Pescari

Pescuitul carasului

Vineri 24 Noiembrie 2017, 11:35:51 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Pescuitul carasului  (Citit de 3474 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: bistrita

Dumnezeu iti da pesti dar nu ti baga in carlig!!!!

« : Marți 19 Octombrie 2010, 19:45:21 »

Ei bine am auzit vorbinduse de scobar,mreana,crap,chiar si despre porcusor!!!....Dar mi se pare mie sau ati uitat ceva... ce sa fie ce sa fie...aa asta e CARASUL..Pestele cel de toate zilele ..Care trebe sa recunoastem demulteori el este farmecul unei partide de pescuit..atunci cand alti pesti sunt lenesi nu se ating de momeala cine este prietenul care ne sare in ajutor si se gandeste sa ne satisfaca si pe noi pescarii??? Asa este !Carasul..Vreau sa aflu povestea voastra -momeli
                                                                                        -nada
                                                                                        si chiar despre pescuitul carasului pe rau..Va multumesc ca va pierdeti cateva clipe din viata gandinduva si scriind despre asta deoarece si el se va gandi la voi si isi va pierde timp din viata sa si poate uneori chiar si viata pt a va satisface!!!!(Nu uitati Catch&Relase pt ca si urmasii vostri sa se bucure de pescuit) Fir intins
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Miercuri 20 Octombrie 2010, 17:32:24 »

Va rog sa imi raspundeti nu doar sa aruncati priviri Noroc Jenat
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Miercuri 20 Octombrie 2010, 19:06:48 »

Buna,
probabil daca ridicai prblema pescuitului la caras asta primavara , in perioada prohibitiei de pe apele publice, raspunsurile nu ar fi intarziat sa apara, dar asa, cand pescuitul pe rauri e deschis, putini dintre noi se mai gandesc la acest peste.
Cel putin, eu personal, nu merg sa pescuiesc caras decat, asa cum am mai spus , atunci cand nu se poate pescui pe apele publice ( prohibitie sau perioade de timp mai lungi cu ape tulburi si debite crescute in care nu se poate pescui), in rest .... cam uit de el .Doar daca intamplarea il aduce in carlig atunci cand pescuiesc pe apa curgatoare.
Primavara , merg de regula pe doua iazuri particulare (Forasti din jud. Suceava si Tataraseni , din jud. Botosani ) si de acolo prind , deobicei destul de mult caras. De regula prind cu viermi , dar si cu rama rosie si  uneori cu boabe de mamaliga ( impropriu zis, defapt cu bobite facute din amestec de miez de paine si galbenus de ou). Nada folosesc deobicei de la Benzar, mixul special pentru crap si caras, in amestec cu diferiti aditivi ( prafuri sau lichizi )( deobicei cu aroma de capsuni).Folosesc pluta de max.2 grme ( Cralusso Spirit - mi se par f. bune), carlig nr. 10-12, fire subtiri (coloana de 0.16-0.18 si forfac 0.10-0.12 ). Cam atat. Uneori dau si la feeder, dar in general, la pluta.
FIR INTINS!
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Joi 21 Octombrie 2010, 15:22:12 »

Mersi OchiulVigilent o sa incerc tot ce miai zis iti multumesc mult Aplauze Fir intins Noroc Aplauze
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.041 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 05 Octombrie 2017, 15:49:44
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.