Prieteni Pescari

Pescuitul cleanului mare la pluta

Luni 23 Octombrie 2017, 10:53:53 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Pescuitul cleanului mare la pluta  (Citit de 68388 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: bistrita

Dumnezeu iti da pesti dar nu ti baga in carlig!!!!

« : Duminică 24 Octombrie 2010, 15:14:58 »

Ei bne eu merg des pe un canal ce iese de la un lac si acolo este foarte mult clean(mare) dar nu prea prind doar asa cand si cand cel mai mare prins de mine este de 27 de cm dar sunt exemplare si mai mari am incercat si la strugure si la viermi si la cosas dar am vazut ca uneori mananca la suprafata si nici nu se atinge de buchetul de viermi sau de strugure ce imi recomandati sa incerc?? multumesc anticipat Noroc
Memorat
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Duminică 24 Octombrie 2010, 19:59:55 »

Incearca un vobler de pana in 5 cm sau o rotativa mica (0-2)  Wink
si..mai ales ca acum mai peste tot sint apele scazute si f limpezi..un fir mono de maxim 0.16
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Duminică 24 Octombrie 2010, 20:06:07 »

Daca vrei sa incerci la "naturale" in perioada asta incearca cu broscuta, pestisori si mormoloci de broasca, daca incerci si un spinning, mergi pe mana lui @Dreamer Smiley
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #3 : Duminică 24 Octombrie 2010, 20:59:02 »

Nici lipitoarea neagra nu e de lepadat. Wink Fir intins
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
andronic cristian
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Duminică 24 Octombrie 2010, 21:56:25 »

Daca vrei sa incerci la "naturale" in perioada asta incearca cu broscuta, pestisori si mormoloci de broasca, daca incerci si un spinning, mergi pe mana lui @Dreamer Smiley
La momeli naturale cei mai mari cleni pe care i-am prins eu au fost la broscuta si acum inca se mai poate prin unele zone.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Campion national 2010
1111 kg MV2
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 25 Octombrie 2010, 14:35:13 »

DA ma gandesc sa incerc la vobler doar ca nu am o lanseta de spinning cel mai bun lucru cu care pot veni este o varga de 3 m(goldstar pluto carp)  cu o mulineta destul de fina
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Luni 25 Octombrie 2010, 14:40:24 »

ei bne nu stiu cum si nici daca locul imi permite sa dau la spinnig deoarece cum am mai zis locul acela este un canal ce iese de la un lac dar chestia ii ca se afla acolo si cateva turbine si numai cand sunt oprite apa se limpezeste si incepe sa scada ...si canalul nu este mare adik mai mult de 3.5 metri latime nu are deci ce imi recomandati??
Memorat
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 25 Octombrie 2010, 16:36:38 »

Deci...pe canalul ala  poti pescuit lejer la spinning.
Lanseaza si tu in lungul lui si recupereaza mai incet, cat sa miste voblerul sau rotativa pentru ca s-a mai racit apa si nu stiu cat de agresivi sint pestii in zona ta.
Si da...cu o lanseta de 3m pt pluta poti pescui cu naluci mici..pana sa te convingi daca asa reusesti sa prinzi clenii.
Memorat

fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 25 Octombrie 2010, 18:17:22 »

oke mersi am sa incerc !promit
  Apropo sa incerc oare un firetiger ? sau ce alternative am?
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Luni 25 Octombrie 2010, 22:55:00 »

Tipu , de musca ai auzit?
Memorat
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Moinești

« Răspunde #10 : Marți 26 Octombrie 2010, 14:22:25 »

Trei cuvinte : greiere la taraiala  Wink
Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Marți 26 Octombrie 2010, 14:39:38 »

In anotimpul asta greieri gasesti doar in insectar. sugubat Vara da, greierele e o momeala redutabila pentru clean. Se pescuieste "la pipait" cu struna nelestata, la suprafata. In zona Sucevei se foloseste pluta de strujean de porumb lestata cu un cui mai gros infipt pe lungime. Ideal e ca greierele sa fie viu, legat de cirlig si nu tras in teapa. Fiind viu da din bulane si e mult mai "sexy" pentru clean. Rinjet Fir intins
Memorat

paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Marți 26 Octombrie 2010, 16:55:35 »

Greieri poti gasi pana da bruma, chiar si dupa. Ii poti scoate din pamant folosind un pai, sau ii mai poti gasi si in alte locuri (sub pietre, sub bolovani sau bucati de pamant dupa ce s-au taiat cocenii pe camp, in balagarul mai putred de la vaci, alaturi si de coropisniti etc). Oricum, greierele e o momeala mult mai buna primavara decat toamna.
Memorat
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Marți 26 Octombrie 2010, 17:11:26 »

Sambata am scos greieri . Cu bidon cu apa si furtunas de la perfuzii . E adevarat , ies mai greu , dar am prins cald afara si era si soare . Efectiv ii vedeai pe prispa casei  Rinjet la soare . Vara e mai misto ca circula furnica si ii scoti mai rapid . Cine stie , stie ... Wink
Memorat

Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Marți 26 Octombrie 2010, 18:42:50 »

Nu spun ca pescuitul cu momeli vii nu are avantajele lui...dar e mult mai simplu sa folosesti o naluca (nu te murdaresti...nu trebuie sa o schimbi la fiecare peste...si pe vremea asta rece te incalzesti lansand si mulinand mai des  Wink )
Si inca papa bine la artificiale...azi in cateva ore am prins cleni cat nu am prins tot anul  Rinjet
Deci...insistati..ca au inceput sa se grupeze pt iarna si ii gasiti laolalta in gropi
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Miercuri 27 Octombrie 2010, 21:02:01 »

La Suceava e polul frigului si nu mai vezi greieri la timpul asta. Trist
Memorat

pandy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Miercuri 27 Octombrie 2010, 21:51:32 »

Acum si aici , la mine , e frig al dreaq . Mai merge incercat cu buchet de viermi , sau , cum se spunea mai sus , lipitori , tot buchet daca-s mai mici . bafta ' ntinsa !  Rinjet
Memorat

happy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #17 : Miercuri 27 Octombrie 2010, 22:55:55 »

Sambata am scos greieri . Cu bidon cu apa si furtunas de la perfuzii . E adevarat , ies mai greu , dar am prins cald afara si era si soare . Efectiv ii vedeai pe prispa casei  Rinjet la soare . Vara e mai misto ca circula furnica si ii scoti mai rapid . Cine stie , stie ... Wink
asa scoti greierii cu bidonul de apa??? Cheesy stai si te plimbi cu bidonul si perfuzorul. de cand eram mic bunicamea mi-a aratat cum se scot greierii din gaura si nu era pescarita. iei un fir de iarba ii rupi semintele si frunzele bagi in gaura si invarti.... numai bine iti iese exact in mana;)
cu apa arunc coropisnitele afara din gunoi dar nu mai am somn unde sa merg in zona.
Memorat
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Joi 28 Octombrie 2010, 06:41:41 »

Uite cum sta treaba ! Aici e zona de munte si deal . Am o coasta inierbata unde merg de obicei si e plina de gauri , deci deplasarea cu bidonul de 3 litri cu apa nu e o mare risipa de energie . Nici pina la locul de reumplere nu e distanta mare si mai dau putin jos din ce acumulez cand stau la pc  Tongue . Apa o folosesc atunci cand ies mai greu , timpul e mai racoros . Furtunasul are o lungime de cca. 30 cm. si e fixat cu un stutz in dop . Injectezi o anumita cantitate de apa si stai cu degetul deasupra gaurii ca atunci cind inculpatul iese din gaoaza sa-i blochezi intrarea . Vara , cind greierele e mult mai activ , folosesc furnici . Scuturate din punga in dreptul gaurii , cca 10-15 buc. , ti-l scot rapid , in citeva secunde . Si tot asa , ajutat la iesire cu un pai , ca de multe ori au tendinta sa faca retur cand te vad , asta in cazul cind nu ies in marsarier  Rinjet Rinjet . Dupa "recoltare" turtesc gaura cu degetul pentru a nu reveni din greseala acolo si a pierde timp . Merge si cu paiul dar nu e cea mai eficiente metoda . E bine sa nu stochezi zeci de greieri in acelasi recipient , ca se papa intre ei . Eu ii tin in recipient mare , galeata larga in care pun iarba sau fin . Aici vorbesc de greieri multi , citeva zeci de buc . , nu de doi-trei...Si tot se papa intre ei daca e vorba de perioada mai lunga de stocare . Cam astea sunt metodele si sunt foarte generalizate in zona mea , practic se mostenesc de la cei batrini , nu le-am inventat eu . Si ce e mai important e ca sunt eficiente  Cool
Memorat

fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Joi 28 Octombrie 2010, 15:38:32 »

EHI bne am fost si am prins o zi in care era inchisa turbina am inceput cu inceputul.....
 prima data 3 viermi agatati astfel: unul de cap unul pe carlig si unul de mijloc( rosu alb rosu)
 si rezultatul nu a incetat sa apara: un carasel cat palma
 dupa acea am schimbat am incercat la boaba de porumb din conserve(stiu ca nu prea am procedat corect) am prins un crap oglinda de nici 400 grame dupa care am scos undita de 3 m(pluto carp) si am  incercat cu o lingurita mica cu niste pete rosii si am lansat decateva ori(am incercat si recuperari lente si mai rapide) si nimik...
dupa care am pus un vobler mic de 4cm firetiger si am lansat si am lansat si am lansat si nimik .....
acum o sa ziceti ei bne bne dar poate nu este peste(clean) ba da va asigur ca este si chiar destul de mult dar ....
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.053 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 19 Octombrie 2017, 04:39:48
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.