Prieteni Pescari

Barci

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 09:23:51 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Barci  (Citit de 3217 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
marius.ciobi
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Targu jiu

« : Marți 26 Octombrie 2010, 15:51:44 »

Am tot studiat site-uri de barci. Parca as cumpara una. Am gasit pe site [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] tipule sta de barca.
E construita din aluminiu 5083. Are cineva barca de tipul asta sau macar din aluminiu.
Ma intereseaza grosimea materialului. Am aflat de pe forumuri externe ca ar di de 1.5mm. Parca m-ar interesa in iarna asta sa mesteresc asa ceva - ma rog sa incerc , sa-mi prind urechile Risete.
Am si un link cum se monteaza barca [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Multumesc celor binevoitori in ajutor
Memorat
happy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #1 : Marți 26 Octombrie 2010, 22:48:03 »

am mai inceput si eu iarna trecuta un caiac si acum sade neterminat. am ramas cu fibra si rasina. poate iarna asta o iau de la capat... sa vad ce amatori gasesc in zona. nu am nici o hala sau incapere peste 15 grade C sa lucrez cu rasina;)
Memorat
marius.ciobi
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Miercuri 27 Octombrie 2010, 14:55:58 »

da interesanta ideea - dar daca as folosi fibra in loc de aluminiu??? him ce zici -  de 2.5 mmm
si fibra ar fi usoara si cred ca mult mai usor de prelucrat - n-am lucrat niciodata fibra -
poate tu ai experienta mai multa
oricum spor la treaba cu caiacul - daca te pot ajuta cu ceva nu ezita

Memorat
happy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Miercuri 27 Octombrie 2010, 23:21:21 »

esti departe nu ai cum sa ma ajuti dar uite ca iti dau un izvor de idei:
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
sunt mai multe tipuri. sa il faci integral din fibra iti trebuie calapod, asta inseamna multi bani blocati in mulaj. apoi din baghete ca in link si ai sa gasesti si din placaj, dar toate sunt imbracate in cel putin un rand de fibra. eu am inceput sa fac mulajul din poliester, am izolat mulajul cat de bine am putut. pana aici a iesit perfect, dar cand am pus rasina au ajuns vapori la poliester si l-a mancat. produsul fimit nu mi-a placut si am luat-o de la capat. in iarna asta il fac din baghete, aici nu mai are ce sa atace;)
Memorat
marius.ciobi
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Joi 28 Octombrie 2010, 16:42:24 »

da frumos link-ul si util totodata. eu am vazut un filmulet cu constructii de caiace. aia faceau scandurelele din pin/brad sau cam asa ceva
aveau dulapi de 3-4 cm grosime si taiau suvite din ea la bantzic sau la abricht,  apoi o luau (sa aiba aceeasi dimensiune) la grosime si o slefuiau. iesea subtire si foarte elastica. montajul era tot in solz de peste, plecat de la chila ca in filmuletul tau
spor la treaba
mie mi s-a pus capsa pe tipul ala de barca
uite un link si poti cere ajutor aici [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
te loghezi si poti sa ceri sfaturi acolo
Memorat
happy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Joi 28 Octombrie 2010, 17:17:48 »

la caiacul de genul ala baghetele sunt frezate pe o muchie in concav, pe cealalta in convex si asa se mufeaza cel mai usor. singura chestie ca e mai ieftin lemnul decat frezarea muchiilor... dar am sa incerc...
si barca dinaluminiue e ok, dar eu ma gandeam sa fac una maxim de latimea si lungimea masinii sa o pot pune deasupra si sa ies la plimbare cu ea cand vreau. una din lemn iese sub 15 kg greutate. aia din aluminiu trebuie tractata si e mai mare decat am eu nevoie... de fapt pot sa o modific pana ajung sa care un gabarit de 150 kg. la caiac am un programel cu care pot face sabloanele... am crezut ca imi va fi mai usor.
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.085 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 04:39:40
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.