Prieteni Pescari

Care este cea mai interesanta intamplare pescareasca din 2010?

Joi 23 Noiembrie 2017, 02:07:06 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Care este cea mai interesanta intamplare pescareasca din 2010?  (Citit de 7159 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: bistrita

Dumnezeu iti da pesti dar nu ti baga in carlig!!!!

« : Luni 15 Noiembrie 2010, 18:20:41 »

Vreau sa va aud povestile.si inca ceva am deschis subiectul asta aici deoarece acol la cafenea si pe unde se povesteste nu prea intra nimeni

Spor la scris!
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Joi 25 Noiembrie 2010, 16:54:49 »

INCEP EU: uitati povestea mea de pe anul 2010
Este vorba despre o partida de pescuit la crap,pe un lac nu foarte mare din Judetul Bistrita.Neam hotarat,cu un prieten sa facem o mica iesire la pescuit de crap in luna august pe o perioada nu foarte caniculara.In fine cu o zi inainte am mers la magazinul de pescuit pentru a ne face cumparaturile de rigoare.Si am inceput cu:niste carlige numarul 6, doua pungulite de boabe de porumb artificiala cu aroma de capsuni si vanilie din spuma floatanta,am luat si 2kg de TTX, 3 cutii de porumb pentru pescuit, si 2 cutii de porumb alimentar, o punga de bile tari, cateva solubile si o cutie de viermisori si doua de rame dar si un baton de mamaliga:TOTAL 76 de lei.Si neam intors acasa asteptand dimineata.Aveam doua bete de fund cu monturi destul de simple cu arici pe ea si jos un carlig numarul 6.Pe langa acestea am luat si un bat de pluta de crap de 3m.Cu fir de 0.18.Ma rog....Am inceput sa indes toate in ruksac si am asteptat cu nerabdare dimineatza.Pe la 6 dimineatza mam trezit miam sunat prietenul si neam intalnit in fata la magazinul de langa noi si neam dus la autogara pentru ca atunci aveam autobuz.A durat putin dar am ajuns pana la urma la locul faptei.Prima data am pus pe betele de fund niste TTX amestecat repede cu apa si 2 rame groase pe carlig si am inceput.Am pus pe arici o nada superficiala si rame pt caras deoarece nu am mers sa pierdem timpul si de acea am inceput sa pescuim cu nada acea mai sumara dar intre timp am preparat nada din TTX,porum,bile dari si am inceput sa nadim.Am facut cam 18 bile asa maricele si am inceput sa nadim .Intre timp plutele erau ca masinile de raliu dar erau doar niste bibani destul de bine imbracati dar care au fost eliberati.Au inceput sa apara si primi carasi bine imbracati care au fost fotografiati si eliberati dar nu toti deoarece am tinut cativa(cei mai mari),si am schibat momeala ,am pus 3 boabe de porumb dar direct pe carlig(fara fir de par) nu a durat timp si au aparut primii ciortani care au fost eliberati.Am marit cantitatea de boabe de porum si dupa acea nu mai misca nimik la cele de fund dar la pluta tragea continuu.Dupa vreo 4 ore a aparut prima trasatura la batul de la fund.Am scos primul mustacios mai serios de 12 kg care a fost eliberat deoarece am fost sigur ca vor venii si alti.Dar ca de fiecare data socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ,deoarece o schimbare brusca de vreme avea sa ne strice treburile.A inceput o ploaie torentiala dupa care dezastru:grindina.Pestii au plecat spre locurile cu apa adanca dar nada nu mai aveam prea multa si neam hotarat sa reincepem pescuitul la caras.La pluta nu mai mergea nimic asa ca am hotarat sa incerc la spinning deoarece batul era de 3m mulineta micuta si batul destul de fin asa ca am zis de ce nu.Am luat un vobbler din trusa(norocul a facut ca mi sa stricat trusa de spinning si leam pus la olalta cu cele de crap)si am inceput aruncarile nu dupa mult timp am nimerit un card de bibani chiar mari pot sa zic care au fost pastrati majoritatea pt o saramura.Dupa ce neam saturat de bibani am hotarat sa plecam la un suc pana avea sa vina trenul.Neam bucurat deoarece inventivitatea e totul dintr-o partida de crap partial  nereusita  am facut o partida de spinning mai mult decat perfecta.Asa ca nu am fost suparati deoarece trebuie sa recunoasteam ca o mare parte dintr-o partida de vis sau o partida fericita consta in pregatirile dinainte.Si mereu cand mergem la pescuit speram sa avem parte de vreme buna si de ce nu MAREA CAPTURA.Multumesc!!VREAU SA AUD SI POVESTEA VOASTRA!!
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #2 : Joi 25 Noiembrie 2010, 21:14:44 »

mai fishing, tu bati campii cu gratie, ai doua erori in povestea ta, 1- ati plecat la pescuit cu autobuzul ( ca atunci aveati) si va intoarceti cu trenul si 2- kilogramul nu este acelasi lucru cu centimetrul  Jamaica peace men
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #3 : Joi 25 Noiembrie 2010, 22:30:39 »

amadeo > un exemplu: la ungheni pe prut poti veni dimineatza cu trenul si sa pleci inapoi cu autobuzul , maxi-taxi,  sau viceversa
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Vineri 26 Noiembrie 2010, 12:32:59 »

Exact...Nu vreau sa ne certam dar acuma nu inteleg care e problema.Daca plec cu autobuzul trebuie sa vin neaparat cu autobuzul sau ce?Nu inteleg unde bati.

Postat pe:: Vineri 26 Noiembrie 2010, 12:22:59

Serios ca nu inteleg adica ti se pare ceva ciudat sau in neregula cu asta?Dimineata am avut autobuz si in satul respectiv unde am fost la pescuit aveam autobuz inapoi spre oras la 12:35 si am hotarat sa stam pana mai pe seara cand aveam tren.Si am facut toate astea pt ca nu avea rost sa mergem cu masina pentru ca parcarea este cum este si de ce nu trebuie sa recunosc ca este mai ieftin.Dar daca tu iti permiti sa mergi cu Hummer-ul sau cu Bugattiul de fiecare data eu n-am ce sa iti reprosez. Noroc Fir intins
Memorat
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #5 : Vineri 26 Noiembrie 2010, 15:45:09 »

mai fishing, tu bati campii cu gratie, ai doua erori in povestea ta, 1- ati plecat la pescuit cu autobuzul ( ca atunci aveati) si va intoarceti cu trenul si 2- kilogramul nu este acelasi lucru cu centimetrul  Jamaica peace men

Amadeo, ai ceva de spus ontopic sau agiti doar apele?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
cata_60
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #6 : Vineri 26 Noiembrie 2010, 17:57:04 »

O poveste ce ar parea deosebit de"gogonata" ,intamplata  prin 1988 la Sulina in timpul unei excursii in Delta organizata prin BTT,o am in fata ochilor parca s-a intamplat ieri.Nu e din 2010,dar e interesanta.
  Pescuiam la Capul Mol impreuna cu Smack(patronul terasei Thales)si Mitica N.(actualmente stabilit in Pardina de unde organizeaza excursii pe Chilia).
 Dadeam la cufunda ,cu bucatica,pestisor,in cautarea salaului si somnului.Nefiind atent,un peste fura lanseta "Germina"cu care pescuia S. si o trage in apa.Posibilitea de a incerca sa o recuperezi era nula,adancimea apei fiind mare in zona.Dupa vreo doua ore,timp in care nu avusesem nici o trasatura,S.are o trasatura faina si,dupa lungi opinteli,scoate la suprafata un salau de vreun kil,agatat de carligul superior,iar,stupoare,de carligul inferior era prinsa lanseta Germina care ii fusese trasa in apa.Carligul intrase pe dupa pick-upul mulinetei de pe lanseta,ramanand intepenit acolo.Firul era rupt,probabil pestele care a fost s-a frecat cu botul de pietre pana s-a eliberat.

Postat pe:: Vineri 26 Noiembrie 2010, 17:45:26

Si inca una,de anu asta.Auzim ca in Lacul de Linistire trage salaul la oscilanta mare  ,la porti,pe inserat.Merg cu un amic,prindem loc pe pinten,nu era nimeni,era luni pe la 3-4 p.m.Dam in deal,dam in vale,facem scurta la mana,nimic.Las ca vine seara.Apare un pescar cu un Cielo visiniu,cu nr de Bt,intra in vorba cu noi,ce,cum bineinteles ca ii zicem ca trage grozav la twister,jig pana in 15 gr cu vierme alb mic.Ne multumeste,se duce pe malul celalalt(noi trecusem de poarta) si incepe sa dea,cred ca la vierme,nu vedeam foarte bine,era de acum pe inserat si eu is cam chior.Dadea cu un plastic alb,oricum.A prins pana s-a intunecat 4 salai frumosi,peste chila,si a plecat.Noi am stat  pana tarziu in noapte,si a doua zi pana pe la 9-10 am.Am incercat cu de toate,pe amandoua malurile,nu am luat nik:(
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 26 Noiembrie 2010, 18:56:17 »

Super tare cata  Risete Cel mai mult imi place prima  Risete Cred ca toti ati inceput sa radeti asai?? Risete
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.047 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 21 Noiembrie 2017, 06:50:52
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.