Prieteni Pescari

Tehnici pentru voblere si lingurite

Vineri 22 Septembrie 2017, 09:10:07 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Tehnici pentru voblere si lingurite  (Citit de 18675 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
ionutmx
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Joi 18 Noiembrie 2010, 14:55:19 »

Salutare tuturor !

Sunt foarte proaspat pe forum si foarte nou in ale pescuitului la rapitor. Ca sa fiu mai explicit acum 2 luni am cumparat un vobler si o lingurita rotativa si am mers pe Lacul Izvorul Muntelui ( Lacul Bicaz) unde am stat mai multe ore si am incercat sa prin bibani. Am prins cam 12- 15 pestisori cel mai mare era de maxim 10 cm.

Ce am cautat pe net dar nu am gasit foarte explicit sunt tehnicile de recuperare ale voblerului si/sau a linguritelor.

Puteti sa imi explicati si mie cam care sunt tehnicile voastre ? (Ex folosesc lingurita/voblerul X, un bat Y, dau din barca sau dau de pe mal si dupa ce am lansat la z-h metri recuperez rapid, lent, dau doua ture de mulineta astept 1-3 secunde dau inca doua ture etc)

Va mentionez ca nu cunosc nici o persoana care sa pescuiasca la rapitor si care sa imi explice ce si cum sa fac astfel ca incerc si eu sa aflu cat mai mult de pe internet.

Orce informatie e valoroasa, numai sa nu ma directionati catre , cauta pe google cuvantul x si y ca este multa informatie si eu fiind la inceput nici nu stiu sa filtrez informatia. nu mai zic ca ma si incurc in multi termeni noi.

Am uitat sa mentionez ca in weekend-ul asta ma duc dinou la Lacul Izvorul Muntelui si as vrea sa ma mai joc cate oleaca.... cam toata sambata asa CheesyFir intins

Memorat
George P
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: PASCANI

prietenipescaripascani.ro

« Răspunde #1 : Joi 18 Noiembrie 2010, 15:54:04 »

pt chestii de astea intra mai bine pe [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Joi 18 Noiembrie 2010, 17:44:11 »

daca totusi ai prins,nu faceai chiar pe dos treaba Risete
spune-ne de ce echipament dispui Smiley
acum s-a racit vremea,deci lucrurile nu mai sunt ca ultima data cand ai fost.
ideea e sa ii cauti la adancimi mai mari si cu recuperari lente(asta e asa de ghidaj general.....ca poti foarte bine sa ii gasesti la apa mica hranindu-se intens mai ales daca prinzi o zi cu soare)
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #3 : Joi 18 Noiembrie 2010, 19:00:30 »

Poti incerca si cateva plastice,adica twistere,shaduri,dar de marime mica.In materie de culori poti sa iti faci tu de cap,dar eu am prins cel mai bine biban cu plastice cu sclipici(glitter).Si cicadele mici merg bine la biban pe vremea asta.In materie de voblere nu are rost sa incep pentru ca nici nu mai termin. Rinjet

Postat pe:: Joi 18 Noiembrie 2010, 18:57:51

De recuperat poti sa le recuperezi cum te taie mintea si capul.Incearca tot ce iti trece prin cap,doar asa poti invata cel mai bine Wink,dar pe vremea asta e de preferat o recuperare lenta la adancimi cat mai mari.
Memorat
ionutmx
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Joi 18 Noiembrie 2010, 22:22:21 »

Va multumesc pentru raspunsuri !

Asa ca un ghidaj general am mai citit eu pe ici pe colo, am gasit chiar o carte pe net in care se vorbeste mai in detaliu despre cum se comporta pestii pe perioade ale anului.

Despre partea cu recuperat mai lent si la adancime am mai citit, dar cum stiu sigur ca twister-ul/lingurita sau cu ce mai dau eu e la adancime ?  Ce inseamna sa recuperez lent ?!

Si referitor la titlul pos-ului cred ca mar ajuta mult sa stiu daca pentru un anumit vobler aveti un anumit mod de a mulina.

Sper sa fie si oleaca de soare sambata ca sigur o sa traga mai bine Cheesy !
Memorat
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Joi 18 Noiembrie 2010, 22:30:57 »

pai tu ce vobler si rotativa ai?
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #6 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 00:13:54 »

Salut, Ionut.
Fiecare naluca, sau mai bine zis, fiecare tip de naluca poate primi o tehnica anume de recuperare sau prezentare. Mai mult, la naluci identice, fiecare pescar are stilul propriu, deci nu scriem reguli.  Smiley CU toate astea, putem incerca sa stabilim cativa parametrii, cateva "idei principale", sa zicem.
Evident ca, daca ne vei spune cu ce anume pescuiesti, vom incerca sa te ajutam. Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
ionutmx
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 10:02:45 »

Eu am asa:
si un twisster rosu cu sclipici am sa pescuesc la biban pentru ca asta am vazut eu pe net ca mai pescuesc oamenii acolo.

Daca puteti sa imi dati indicatii pentru cum as putea sa folosesc cel mai bine momelile de mai sus ar fi bine dar.... ma gandeam sa facem aici un post in care oameni sa puna cat mai multe exemple pentru diferite anotimpuri/pesti/momeli astfel incat cine este mai nou se poate inspira un pic.

Recunosc ca daca as auzi la un alt om ca a pescuit cu un animit tip de momeala ( si indica si modelul exact ) pe bicaz in trecut nu as ezita sa imi cumpar si eu una sa incerc metoda indicata.

P.S. Foarte fain forumul, ma refer aici mai ales la faptul ca oamenii chiar iti raspund rapid si la subiect. Multumesc tuturor !
Memorat
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 19:37:23 »

io zic sa iti cumperi pentru inceput cateva voblere si rotative.pentru inceput mai ieftine.
ca si voblere ieftine si bune sunt :

vobler foarte bun,se lanseaza ok,bate frumos,are o bila care zangane atragator si e foarte prinzator mai ales pt clean si biban.dezavantajul(in unele cazuri) e ca nu se scufunda foarte mult.

vobler bun,ieftin,se duce destul de adanc,foarte stabil in curent(asta daca pescuiesti pe rauri),bate bine chiar si la tractiuni lente.

ok,nu e foarte ieftin,dar e una din cele mai universal-1valabile naluci pe apele noastre.bataie puternica,adancime destul de mare...sex-appeal mare! Risete

naluca buna,din nou destul de scumpa,se agata ancorele intre ele in 1 din 5 lanseuri,dar prinde!

poate unu din cele mai bune voblere de clean de la noi de pe piata.nu exceleaza la capitolul finisaje(care sunt grosiere de cele mai multe ori) dar ca si evolutie si eficienta sunt de departe unele din cele mai bune! Wink

ar mai fi voblerele cozma care sunt ieftine si sunt si bune daca le nimeresti.in sensu ca 3 din 5 au nevoie de ajustari la ochetu de tractiune....iar 1 din 10 e irecuperabil! Risete

ca si rotative iti recomand berti

mepps

si panther martin

incearca sa folosesti fire subtiri....0.12-0.18(in cel mai rau caz)

si in rest....practice,practice!!!! Wink
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #9 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 20:55:32 »

deja am alta parere despre forumuri si discutiile de pe ele
 Aplauze Aplauze Aplauze felicitari adi pentru rabdare si disponibilitate Jenat
Memorat

adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 21:03:23 »

am si io momentele mele de slabiciune! Risete
chestia e ca pe mine nu o avut cine sa ma invete si sa imi dea mura in gura(desi am avut un profesor foarte bun si meserias in pescuit in general-pe taica-meu)in ceea ce priveste spinningul.
si multe din aspecte o fost pe baza incercare-->esec.si poate nu toata lumea dispune de bani sau timp ca sa treaca prin toate fazele astea. Smiley
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #11 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 21:54:59 »

Salut!

Nu prea am avut timp sa recitesc ceea ce ai/ati scris insa eu procedez in felul urmator:

La clean pe rauri incerc in forma de eventai, adica incep lansarile de sus in jos, pana ajung la locul care-mi place sau unde mi se pare a sta pestele: busteni, crengi, vegetatie, ragalii sau pur si simplu asa-zisele gropane. La clean au mers cel mai bine voblerele de dimensiuni mici, am avut cateva modele de la Salmo, Strike Pro, Cozma (2.. care n-au vrut sa mearga cu nici un chip), vreo 2 Rapale (am prins doar la unul FT) si.. cateva no-name. Cel mai bine am prins la strike pro    [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] , am pus pe acel link poze.. cu ce am prins si la ce. Din cate am observat, ca sa nu te "retragi" ar fi bine, cum ziceau si alti colegi, sa cauti locuri cat mai putin umblate si sa incerci aceleasi voblere in mai multe locuri, vorbesc din experienta (eu 2 ani am stat.. pana sa prind la spin:( ). Imi amintesc de un "truc" pe care l-am citit mai demult: in momentul in care trage pestele bine.. e de recomandat sa "sacrifici" partida si sa incerci tot ce ai in trusa, sa vezi la ce vrea si ce nu. De asemenea, pentru inceput, as zice c-ar fi bine sa incerci sa prinzi "clenuti", cel putin la voblere, eu de obicei doar asta urmaresc - pestii mici, sa vad la ce s'ar da (e adevata, nu am prea prins "recorduri") si sa ma obisnuiesc cu "sculele". Ciudat e faptul ca.. desi in momentul in care atingea pelicula, o "chinezarie" a reusit sa adune destui curiosi insa.. fara a-i convinge s-o "haleasca".

Pe balta problema e alta... in caz ca si rapitor mai mare (biban mare/stiuca).. o sa-ti zic pe parcus. Eu pe balta unde dau de obicei incerc in urmatoarele locuri (are potential de rapitor mare, eu doar biban am vazut), la marginile ei, unde malurile se ingusteaza, in zonele unde sunt insulite, unde este papura (aici poti gasi si biban, inca nu i-am convins), la marginea "paturilor" de vegetatie, in locurile unde atarna busteni, in zonele unde pe mal este vegetatie mare (buruieni/copaci) sau pur si simplu pe langa maluri.. cateodata pestele sta si in larg, daca bate vantul si duce insecte (nu am barca.. insa am vazut muscarind). De regula pe balta, unde e rapitor, cleanul sta pe langa locurile unde se poate ascunde, am avut sansa de a vedea cum reactioneaza un clean cand nu prinde voblerul. Eu vroiam sa dau la marginea vegetatiei (pe link-ul ala.. am poze si cu balta) si.. a venit dispre larg... nu stiu de ce dar, desii mai era mult de "mulinat", dupa 2 ratari in care mi-a "scuipat" voblerul acesta (voberul) a ajuns intr-o zona unde nu era multa iarba, si oarecum deschisa, asa ca a renuntat.

O regula generala ar fi.. sa incerci sa vezi ce "vietati" stau pe maluri, prin apa sau prin aer si sa incerci sa "adui" voblere care sa le imite cat de cat. Eu am dat cu fir de 0,22 atat pe rau cat si pe balta, am ales aceasta marime deoarece bugetul nu-mi permite sa pierd prea multe voblere, in conditii in care pestele s-ar fi bagat in iarba, insa se recomanda pentru clean si fire mai subtiri, am mers pana la 0,16 iar.. si cred ca la 0,16 o sa raman. Nu cred c-ar fi o problema ca la inceput sa pui un fir mai gros, pana mai capeti experienta.

Daca doresti... sa practici C&R e un topic deschis pe forum in legatura despre ceea ce trebuie sa stii in acel caz. Nu am nimic cu tine, daca doresti sa pastrezi, insa.. te rog sa o faci respectand dimensiunile si cantitatea legala:).

Imi cer scuze daca .. coerenta a lipsit din mesaj! Pe masura ce o sa-mi mai amintesc cateceva o sa completez. Am scris ceea ce folosesc eu de obicei, tactici, voblere etc. Cine stie mai mult e liber sa completeze, sa detalieze sau sa ma corecteze.

Spor la treaba, toate cele bune si fir intins! Te astept cu poze:)!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #12 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 23:37:19 »

un vobler bun si ieftin care lucreaza la adancimi de 3m (poate si mai mult ) este zoly&costel sau romtravel . se scufunda destul de repede , se lanseaza bine si bate tare . din pacate nu l-am vazut  pe net , ci doar in magazinele din oras . e bine sa il ai in trusa . cind nu gasesti nici pe net , nici in magazin ce iti trebuie ori te apuci de facut tu ,ori apelezi la un lure-builder  sugubat
Memorat
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Sâmbătă 20 Noiembrie 2010, 13:52:15 »

asa e,doar ca ma gandeam ca nu e inca momentu sa faca sapaturi asa adanci.cand o sa isi dea seama ce vrea de la un vobler, si ce vrea voblerul de la el atunci o sa caute asemenea "delicatese" Wink
voblere care evolueaza adanc se gasesc si pe piata larga.exemplu:

voblere foarte bune si ieftine(mai ales pt biban) mai sunt si hasznosi

daca vrei un vobler de biban mai versatil,asta e un alt exemplu

la fel,pentru biban merita sa incerci un model foarte prinzator de oscilanta,plus ca pe ape de munte mai poti avea si "surprize" folosind asa ceva 

eu zic sa incepi pescuitul cu naluci de reactie.gen voblere,rotative etc....si abia apoi sa treci la naluci si tehnici care necesita ceva simturi,cunostinte si reflexe in plus cum sunt nalucile suple."din pacate"  =))toate astea o sa le acumulezi in timp,prin experienta,nu prin citit din carti sau forumuri
informatia scrisa iti ofera un punct de plecare si niste linii mari de ghidaj,dar in nici un caz nu o sa suplineasca lipsa de experienta sau o sa inlocuiasca orele petrecute cu lanseta in mana pe malul apei.
o ora la pescuit(chiar si fara sa prinzi ceva) valoreaza cat 3 zile de surfat pe forumuri Wink
asa ca pune mana pe lanseta,si sa vedem poze! Rinjet
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #14 : Sâmbătă 20 Noiembrie 2010, 14:15:41 »

nu-l mai asculta pe adrignat, tot timpu il fac cand mergem la peste...Ignate ... 2011 se apropie vertiginos..punctam si in sezonu rece, sau numa la caldurica? Evil Jenat

Risete Risete Risete
Memorat

let the pike survive, put it back alive

adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Sâmbătă 20 Noiembrie 2010, 15:25:04 »

ma faci,ma faci....cu nervii! Risete
ascute-ti lansetele,vin vremuri grele maine sugubat
apropo de sezonu rece.....abia astept o partida de copca pe.....stii tu  Cool
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: bistrita

Dumnezeu iti da pesti dar nu ti baga in carlig!!!!

« Răspunde #16 : Marți 30 Noiembrie 2010, 18:10:47 »

adrignat de care bistrita  e vorba pe acel site cu poze??banuiesc ca cea din moldova asa e?
Memorat
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 12:04:40 »

adrignat de care bistrita  e vorba pe acel site cu poze??banuiesc ca cea din moldova asa e?

aaa...nu stiu despre ce e vorba
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
pabulos
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Cenad,Timis

« Răspunde #18 : Joi 13 Septembrie 2012, 12:29:31 »

Ivatam,invatam,invatam...
« Ultima modificare: Vineri 14 Septembrie 2012, 02:04:32 de către pabulos » Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.064 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 18 Septembrie 2017, 04:36:50
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.