Prieteni Pescari

Sa ne cumparam un coltisor de rai

Marți 21 Noiembrie 2017, 00:55:22 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 [3] 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Sa ne cumparam un coltisor de rai  (Citit de 33694 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

« Răspunde #40 : Vineri 10 Decembrie 2010, 21:02:52 »

Valeu Amadeo!Ce idei marete ai,pacat ca nu sunt realizabile la nivelul nostru financiar.Oricum bravo pentru idee!
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #41 : Sâmbătă 11 Decembrie 2010, 01:16:15 »

personal nu sunt interesat de concesionarea unei balti, e ca pescuitul in cada, as fi mult mai receptiv la concesionarea unui sector de rau , de exemplu Suceava intre coada baraj Mihoveni si CET, exista si trei acumulari pentru amatorii de stationar si ar multumi si pescarii de spin, plus ca intalnesti mai multe specii e pest, crap , caras, stiuca, avat, scobar , clean , haut si au fost si cazuri pastrav.
deci care sunt cele trei acumulari? Nu de la Mihoveni, ci de la Darmanesti la CET? Sper ca stii ce e aia o acumulare. Rinjet Rinjet Rinjet
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #42 : Sâmbătă 11 Decembrie 2010, 10:29:56 »

Probabil prietenul s-a referit la barajul de la Mihoveni, care este o acumulare, iar Itcani aval de pod si'' barajul''  de la fosta IFA,care sunt constructii hidrotehnice, pentru diferite scopuri.
Memorat
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #43 : Sâmbătă 11 Decembrie 2010, 13:23:21 »

Si cam cat ne-ar costa asa ceva?Si cum s-ar asigura paza pe o asa portiune de rau?
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #44 : Sâmbătă 11 Decembrie 2010, 17:16:54 »

Lucian , din coada barajului de la Mihoveni si pana la Darmanesti mai mananci o paiine, eu m-am referit la acumularea de la Baraj Mihoveni , acumularea de la pod rutier Itcani si acumularea de la Mall, intr-adevar ultimele doua sunt efectul unor constructii hidrotehnice dar eu ma refeream la ele strict ca vad de pescuit.Ideea este ca conform legii, ANPA v-a autoriza doar asociatiile care detin in proprietate sau concesie un luciu de apa, dupa cum spunea Petru, la Suceava, Razvan , presedintele ales al PP Suceava , are in intentie concesionarea unor iazuri  Salcea si Stroiesti , daca imi aduc eu bine aminte.Toate bune si frumoase , laudabila initiativa , numai ca ea multumeste doar pe pescarii de balta, iar pescarii de rau care reprezinta majoritatea covarsitoare a pescarilor din Suceava v-om plati in continoare taxa de membru pentru a ni se elibera permisele ANPA, banii v-or merge in balta concesionata spre bucuria stationaristilor iar noi ramanem cu braconajul si poluarea de pe rau. Ai inteles de ce nu are ursul coada?Deci ce ar fi de facut, ori noi pescarii de bolo pe rau  ne transformam in pescari de balta, ca sa stim si noi pe ce dam banii, ori la adunarea generala supunem la vot sensul si politica de urmat al PP Suceava la modul cel mai democratic.
Memorat
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #45 : Sâmbătă 11 Decembrie 2010, 17:30:14 »

Prin urmare multi vor ca nici balta sa nu se concesioneze,ca vor zice ca se duc toti banii acolo.Tot nu-i bun,dar cum e bine?Voi faceti doar reclamatiile,dar incercati sa oferiti si idei pentru solutii.Si in primul rand cine a zis ca se vor duce toti banii acolo?Poate se va face cu ajutorul unor donatii sau ceva de genul asta.Deja incepem sa ne haratim intre noi si nu sa gandim constructiv.
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #46 : Sâmbătă 11 Decembrie 2010, 17:48:36 »

O idee a fost postata mai sus, aia de care radeai tu.Am o intrebare pentru tine, cum crezi ca vei vana tu chub-ul in balta? Nu interpreta, nu am nimic impotriva concesionarii vre-unei balti , am spus doar ca aceasta solutie nu multumeste marea majoritate a pescarilor suceveni.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #47 : Sâmbătă 11 Decembrie 2010, 17:56:09 »

faza cu concesionatul unei portiuni din cursul unui rau(care e domeniu public)e mai complicat,anpa a incercat in noul ordin de pescuit sa introduca acest aspect dar cadrul legal ia limitat(trebuiesc modificate niste legi).Dupa cate am anticipat(l-am avertizat pe Razvan,ca vor iesi discuti de la ce se face cu banii pe stiluri de pescuit)cel mai bine ar fi infiintarea de cluburi pe caprarii,cu membri limitati se specializarea respectiva,asociatia ramane cu pescuitul recreativ pe apele publice,cu toate neajunsurile care sunt;poluare,braconaj.......poate se rezolva de vreo autoritate Rinjet
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #48 : Sâmbătă 11 Decembrie 2010, 23:47:21 »

Cum putem atage atentia ministerului si agentiei? Ce forma de protest ar fi cea mai eficienta?Oare ce s-ar intampla daca incepand de anul urmator nici o asociatie de pescuit sportiv nu ar mai solicita avizul agentiei si nu ar mai plati nimeni taxa ANPA, si asa nu e nici o forma de control, cum v-a reactiona ministerul si agentia? Cred ca toata politia si jandarmeria ar patrula malurile apelor Police." Daca voi nu ne vreti , noi va vrem. "
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #49 : Duminică 12 Decembrie 2010, 00:48:54 »

iti bati joc de mine? crezi ca nu stiu cum arata apa sucevei? cand vine apa  cat casa tu pe unde te ascunzi? cand eu intrebam acu un an cu ce sa populam suceava tu cam ce gandeai? nu stiu cati ani ai, dar macar de-am putea aduce apa cum a a fost acu 15 ani, fara saritori, baraje cu trecatori pline de plase ale celor de la apele romane, cacaina de toate zilele... si daca esti sucevean mai stii si alte tampenii care se practica nu tocmai ortodox pe apa. ma dor multe, dar intorc capul fiindca de 20 de ani pescuiesc numai pe prut sau pe siret de la dolhasca la vale
Memorat
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #50 : Duminică 12 Decembrie 2010, 18:25:51 »

O idee a fost postata mai sus, aia de care radeai tu.Am o intrebare pentru tine, cum crezi ca vei vana tu chub-ul in balta? Nu interpreta, nu am nimic impotriva concesionarii vre-unei balti , am spus doar ca aceasta solutie nu multumeste marea majoritate a pescarilor suceveni.
Imi place sa pescuiesc la clean,dar daca vad ca nu se mai poate si nu se mai poate,ma gandesc la ceva ca sa pot pescui si eu linistit,sa avem balta noastra,mai sunt si alti rapitori care pot fi pescuiti pe balta.Idea ta nu este rea,este buna,dar imposibil de realizat...cel putin momentan,din cauza fondurilor si a legilor care trebuie schimbate pentru a putea face asa ceva.Crezi ca nu as vrea sa pescuiesc pe un rau cu peste si lipsit de braconieri?Daca o sa facem faza cu neplata la Anpa tot noi o sa avem de suferit,sa nu ne iluzionam aiurea.Sanatate si toate cele bune!Fir intins!
Memorat
rapascan
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #51 : Joi 17 Martie 2011, 14:50:17 »

se pot concesiona iazurile de la Climauti pe perioada nedeterminata...asta daca mai sunteti interesati de subiect...
Memorat
Misu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

here, here, fishy, fishy...

« Răspunde #52 : Vineri 25 Martie 2011, 01:37:28 »

Ne poti da mai multe detalii pt iazurile din Climauti? Cum ar fii, ce suprafata de apa au, care este pretul cu aproximatie, bine inteles, care sant cerintele? Multumesc in avans.
Memorat

Pescuitul o pasiune de la o virsta foarte frageda.
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #53 : Vineri 25 Martie 2011, 08:19:00 »

Sau cum vin satenii la braconat ....
La Climauti sunt 3 iazuri ,acum sunt in paragina , dupa cate cunosc eu.
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #54 : Vineri 25 Martie 2011, 13:54:42 »

La climauti sint 2 ,iar al treilea e la Costisa care tine de Fratauti noi ! Cel de la Costisa e luat de cineva si nu e chiar in paragina !
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #55 : Vineri 25 Martie 2011, 14:09:13 »

Stiu ca acolo sunt 3 , unul de-o parte de drum si doua de partea cealalta. Toate dau din unul in altul, sunt pe acelasi parau. Cel care este in partea stanga intr-o vreme era al primariei, Apoi  un tip din Radauti , un oarecare Cuprianov ( Chiprianov), nu stiu exact,  era pe iazul al doilea iar pe cel de-al treilea erau niste baieti din Fratautii Noi . Acu daca 2 sunt socotite ca facand parte din Climauti si unul de la Costisa, nu ma pricep, stiu doar ca sunt toate unul dupa altul. Asta toamna era raiul pescarilor acolo in ceea ce priveste procurarea de pestisori pentru momeala  ( s-a prins carasel mic cu zecile de kg).
Memorat
rapascan
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #56 : Vineri 25 Martie 2011, 14:29:15 »

Iazurile 2 si 3 se pot concesiona (cele din dreapta drumului). Am inteles ca pt. concesionare trebuie "dat" ceva primarului + aprox 1 tona de peste pe an (pentru sateni zice primarul). Lacurile trebuie amenajate iar costurile ajung la aprox. 20-25000 eur.(tot dupa spusele primarului)
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #57 : Vineri 25 Martie 2011, 14:32:52 »

de ce de la Costisa ,am sa vorbesc cu secretarul de la primarie!
Memorat
rapascan
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #58 : Vineri 25 Martie 2011, 14:35:21 »

Eu vorbeam de primarul de la Climauti...Nu stiu cine se ocupa de ele... informatiile le am de la un prieten care a vorbit cu primarul dar a renuntat cand a auzit ca trebuie sa investeasca 25000 EUR.
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #59 : Sâmbătă 26 Martie 2011, 21:30:18 »

.... Lacurile trebuie amenajate iar costurile ajung la aprox. 20-25000 eur.(tot dupa spusele primarului)
La banii astea iti faci doar o fundatie de casa, nicedecum amenajarea unui lac.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
Pagini: 1 2 [3] 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.051 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 07 Noiembrie 2017, 03:13:22
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.