Prieteni Pescari

Sesizari de braconaj

Marți 26 Septembrie 2017, 23:06:59 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Sesizari de braconaj  (Citit de 19747 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« : Marți 23 Noiembrie 2010, 12:57:28 »

Am deschis acest topic special pentru sesizarile facute la numarul 112, Politie, Anpa, jandarmi etc
Va rog sa respectati strict acest subiect, adica sa postati aici doar sesizarile cu pricina.
« Ultima modificare: Marți 23 Noiembrie 2010, 14:07:23 de către leba » Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
florin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Marți 23 Noiembrie 2010, 18:10:55 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
carphunting
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Joi 25 Noiembrie 2010, 21:08:49 »

Pot sa spun ca am obosit luptandu-ma cu incompetenta sau mai degraba cu indiferenta autoritatilor.Sun la 112,anunt actele de braconaj, un echipaj mixt format din politie si jandarmerie apare in maxim 30 minute dar in prealabil dau ocol baltii respective si apoi trec la fapte.Legitimeaza si noteaza in agenda.Doar atat pentru ca nu mai gasesc nici o parasuta,nici o barca care intinde plase,etc.Toata lumea pescuieste sportiv.Echipajul pleaca si toti "pescarii" isi reiau activitatea.
Sa trecem la subiect.Ieri dimineata ora 7:30, pe podul peste Olt la iesirea din Slatina erau 18 "parasutisti".Sun la 112,anunt si plec mai departe(intarziasem la serviciu).La ora 8 m-au sunat de la politie sa ma intrebe unde sunt mai exact braconierii pentru ca nu au gasit pe nimeni.Nu a fost o noutate.
Memorat
pescarulso
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Vineri 26 Noiembrie 2010, 17:10:44 »

Salutari Prieteni Pescari!
       Ma bucur ca sa deschis aces subiect, cred ca acest lucru referitor la "sesizari" se intampla in toata tara, problema este nationala, si se pare ca nimeni de la guvern nu vrea sa faca ceva, POATE AR TREBUI SA FACEM NOI SEVA SA TRAGEM UN SEMNAL DE ALARMA! SAU SA LUAM SITUATIA IN PROPRILE MAINI, CAND II VEDEM SA NE ANUNTAM UNI PE ALTI SI SA LE FACEM FELUL! Nu se mai poate , am ramas IN APELE ROMANE CARE FARA PESTE! Numai in baltile private mai poti sa ai o partida adevarata de pescuit! in alte parti tre sa ai noroc ori cat de pescar ai fii, mergi de 10 ori si prinzi o data!
         Exempre de sesizari am si eu, de aici din judetul ALBA.
 1-Un tovarasi de-al meu,merge in timpul saptamani la o balta intrtinuta AGVPS, cd ajunge constata ca niste indivizi scoteau crapi la greu cu plasa,da repede fuga la cel mai apropiat post de politie,si ce credeti ca i se comunica, ca seful de post din VINT de JOS era la BALTA!
2-nu pot sa invinovatesc pe AGVEPS, pt ca eu am o cunostinta buna la AGVPS, si cunosc concret un caz de vreo 8 ani, cand AGVPS prinde cel mai mare brangonier din zona, dupa multe pande,si in loc sa fie inchis PROCURORUL ii da drumul + ii cere sa-i inapoieze dansului plasa! +ca dl. branconier io amenintat familia si vroia sai dee foc la casa! VAI DE EA POLITIE!INSTITUTILE STATULUI!
3-Eu intro zi pescuiam pe muresi impreuna cu alti 2 tovarasi, cand pe malul opus apar 4 indivizi cu plasele,pun mana pe telefon si sun, nu am sunat bine si dansi sau apucat sa sranga in 5 min au disparut! Concluzia: La noi in judet sa infintat, ca peste tot asociati private, seful asociatiei cel mare sa batut cu pumnul in piept ca face ordine pe Mures si a adunat cat mai multi pescari in preasma lui ,printe care si eu, au facut contract cu jandarmeria, totul e ok. Dar ce se vez ca dansul era pe mana cu branconieri!
4- Mai sunt exemple ca acestea...
        Acestea fiind spuse, ma retrag, dezamagit din nou de situatia atuala si sperand cu tot sufletul intro schimbare cat mai rapida ca si asa suntem in CEASUL AL 12! 
Memorat
vbt
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Marți 13 Decembrie 2011, 16:30:23 »

salut.am si eu o dilema....cum naiba scapam de braconierii astia....?? eu sunt din satu-mare,jud suceava...si sa mor daca am vazut pe cineva de la filiala sau politie in control anu asta....se braconeaza in ultimul hal.m-am cam saturat.sa imi explice cineva cum pot eu sa merg la pescuit la pluta intre 30 de insi cu ecrane ..??!!! wtf....se uita aia la mine de parca eu as fi hotul de peste.sa-i i-a dreaqu de flamanzi.astept raspunsuri.(pe acolo trece raul suceava,si se braconeaza exclusiv la moara la Tibeni,in fiecare zi,cu ecrane,in jur de 20-30 de insi,si la satu-mare in locul numit "humarie".aici sunt si amatori de setca.daca e cineva interesat sa faca ordine cat de cat,si nu stie cum sa ajunga aici,sa i-a legatura cu cei din radauti de la ape,sau filiala sau cum so fi chemand.
Memorat
valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: brusturi neamt

http://valyCLEANU.sunphoto.ro

« Răspunde #5 : Marți 13 Decembrie 2011, 19:08:23 »

problema asta e peste tot.nici eu nu am vazut anul asta pe nimeni in control si nici prietenii mei.e grav frate se duce de rapa romanica noastra.unde pescuiesc eu nu mai este clean aproape deloc.de braconieri nu scapam decat atunci cand nu mai e peste deloc.[si nici atunci]ar fi o solutie ASOCIATIILE DE PESCARI. cum?concesionarea  apelor catre asociatiile de pescari.numai pescarii ar avea grija cu adevarat de ape si tot ce misuna prin ea.
Memorat
intrbare
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 11 Ianuarie 2012, 13:39:34 »

si totusi eu nu inteleg ce face-ti cu banii stransi din cotizatii?,intrebarea era pusa celor doi presedinti,pascai,iasi,sv,etc.
controale nu populari nu,scuze daca deranjeaza intrebarea dar cred ca noi membri ar trebui sa stim pt  a sti daca are rost sa va mai dam bani
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Miercuri 11 Ianuarie 2012, 20:24:05 »

si totusi eu nu inteleg ce face-ti cu banii stransi din cotizatii?,intrebarea era pusa celor doi presedinti,pascai,iasi,sv,etc.
controale nu populari nu,scuze daca deranjeaza intrebarea dar cred ca noi membri ar trebui sa stim pt  a sti daca are rost sa va mai dam bani
Pai fa si tu un calcul...800 de cotizanti(la iasi) ori40-45 de lei cotizatia fac vreo 360 de milioane din care da chirie la spatiu , da salariu la presedinte (macar),ia hirtie ,incarca imprimanta, plateste contabilul si altele mici dar care se aduna, deci fa tu si populari si paza cu ce iti ramine.
PS: Eu am facut asa un calcul in mare fara a sti sumele exacte cheltuite dar care nu este o problema sa le impartasesca "el presidente" ca nu e mare lucru.
Cit despre lasat pescarii sa "aiba grija"...te intreb pe care sa ii lasam pe aia cu juvelnicele de 5 m pline cu clean si scobar sau ai pe altii in minte.....
« Ultima modificare: Miercuri 11 Ianuarie 2012, 20:27:19 de către lsnaper » Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #8 : Miercuri 11 Ianuarie 2012, 20:33:01 »

nus de ce discutiile aste apar tot timpul inainte de AGA dar acolo, unde s-ar putea primi si raspunsuri. nu vine nimeni
ps. si discutiile le initiaza in general useri noi Cum?
Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Miercuri 11 Ianuarie 2012, 20:43:40 »

oare deranjeaza ca am luat custodia Prutului? ;)vorba lui Oby .....este AGA ....va invitam cu ceea mai mare placere....daca sunteti membru Rinjet
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Miercuri 11 Ianuarie 2012, 21:29:21 »

Culmea este ca la AG a putut (si poate) participa oricine. Indiferente ca este de la PP sau nu.
Personal imi aduc aminte de adunarea de la Casa Armatei cind AJVPS-ul a avut un "reprezentant" (statea in primul rind).
De anu' trecut cind a fost "Nelu" .... stiti voi ... (am tacut  Risete )...

Eu tot v-am zis si o sa va zic : cind AJVPS Iasi va face macar cit facem noi (unii au completat deja rapid: "adica nimic"  Tongue ) abia atunci v-om fi in competitie.
In rest: bla bla bla.... bla ....
« Ultima modificare: Miercuri 11 Ianuarie 2012, 21:31:02 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Miercuri 11 Ianuarie 2012, 21:40:09 »

relu, porumbel ti-a iesit din...taste
mai stie cineva ceva de "Prietenii Prutului" ca nu am mai auzit de ei de la AGA Cum?
Memorat

intrbare
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Miercuri 18 Ianuarie 2012, 13:55:53 »

controale nu populari nu,scuze daca deranjeaza intrebarea dar cred ca noi membri ar trebui sa stim pt  a sti daca are rost sa va mai dam bani
deci banii luati din cotizatii se duc pe cheltuiele,inseamana ca mi degraba ma duc sa vizez la ajvps pt ca acolo le mai raman bani si pt actiuni chiar  daca ai anunta in prealabil pe braconieri macarse mai tem cei fara relatii.
si totusi am vazut ca mai sunt asociatii in tara care fac si actiuni antibraconaj si populari cre bc,una din radauti si altele ele cred ca au mii de membri ,sau asi fac treaba mai cu interes radautiul avand 50000 de locuitor si iasul 300000,nu ma intereseaza hotararile aga sau cum se cheama ,ma intereseaza sa folositi banii lua ti de la mine in actiuni pe mallu apei(populari actiuni antibracoanaj)
verificarile ce face ti cu banii sa le faca  fiscul nu eu si ce faceti la aga,eu intrbam ca pescar  dar am inteles nu sunteti un ong care vrea sa facaceva pt pescari ,doar salarii si alte cheltuieli
Memorat
happy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #13 : Miercuri 18 Ianuarie 2012, 17:39:47 »

controale nu populari nu,scuze daca deranjeaza intrebarea dar cred ca noi membri ar trebui sa stim pt  a sti daca are rost sa va mai dam bani
deci banii luati din cotizatii se duc pe cheltuiele,inseamana ca mi degraba ma duc sa vizez la ajvps pt ca acolo le mai raman bani si pt actiuni chiar  daca ai anunta in prealabil pe braconieri macarse mai tem cei fara relatii.
si totusi am vazut ca mai sunt asociatii in tara care fac si actiuni antibraconaj si populari cre bc,una din radauti si altele ele cred ca au mii de membri ,sau asi fac treaba mai cu interes radautiul avand 50000 de locuitor si iasul 300000,nu ma intereseaza hotararile aga sau cum se cheama ,ma intereseaza sa folositi banii lua ti de la mine in actiuni pe mallu apei(populari actiuni antibracoanaj)
verificarile ce face ti cu banii sa le faca  fiscul nu eu si ce faceti la aga,eu intrbam ca pescar  dar am inteles nu sunteti un ong care vrea sa facaceva pt pescari ,doar salarii si alte cheltuieli

Stii ce e AGA? sa fii prezent si sa ridici problemele astea in plen, daca ramai sub anonimat... ramai...
« Ultima modificare: Miercuri 18 Ianuarie 2012, 17:43:35 de către happy » Memorat
alex_lion_king
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Marți 12 Iunie 2012, 12:32:31 »

Stiu ca Bahluiul nu se afla sub tutela nici uneia din organizatiile iesene, dar totusi cui poti sa te adresezi atunci cand vezi marea de "pescari" ce braconeaza de dimineata pana seara cu plase, indiferent de prohibitie si captureaza orice le pica, indiferent de marime?
Sper ca intrebare sa nu fie considerata off-topic
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #15 : Marți 12 Iunie 2012, 13:46:50 »

Uite ce-am facut eu, spre exemplu:
http://www.prietenipescari.ro/pescuit/forum/topic,70.80/
Memorat

let`em live, they are part of the game!
marioso
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #16 : Marți 12 Iunie 2012, 17:42:56 »

LA LITENI(suceava), la podul Nemtilor rup astia cu ecranele acolo, langa balastiera si nu se linistesc , cred ca nu a luat nimeni nici o masura de acea continua in locul ala
Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #17 : Miercuri 13 Iunie 2012, 09:27:29 »

Arunca-tii in apa,care se ineaca,am scapat de ei,care nu,mai incercam odata.(fara misto.)
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Miercuri 13 Iunie 2012, 14:32:44 »

Nu ORKA , nu prea e buna ideea , o sa poluam apele....
Memorat

Prinzi, nu prinzi -tot pescuit se numeste!
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #19 : Miercuri 13 Iunie 2012, 14:42:39 »

Ce mai conteaza? Daca doar asa scapa-m de ei,ne asumam si riscul asta.
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.047 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 23:43:00
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.