Prieteni Pescari

introducere

Vineri 24 Noiembrie 2017, 00:25:59 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: introducere  (Citit de 17513 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
pescaradauti
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Miercuri 01 Decembrie 2010, 01:27:11 »

dupa cum am spus am inceput primul episod din excursii pescaresti. orice sugestie e binevenita, si in functie de opiniile pescarilor si nu numai, voi continua sau nu acest serial. scuzati-mi prezenta stinghera, e prima data cand apar pe monitoare/tv, dar cu timpul sper sa ma dau pe brazda.
in serial voi incerca sa abordez alte aspecte ale pescuitului, ecologizare, sfaturi, locuri de pescuit, etc.
daca adminii considera ca este inadecvat de postat aici , pot sa mute topicul in alta parte.
linkul :

mentiune : nu a fost nimic pregatit in prealabil , scenariu, monolog, cadre, toate au fost instantanee.

[edit: modificat link-ul youtube pentru a putea fi urmarit si local]
« Ultima modificare: Miercuri 01 Decembrie 2010, 09:20:08 de către Teodor » Memorat
filica
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 03:04:24 »

felicitari!!mie unuia mi-a placut!! Aplauze
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #2 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 06:59:47 »

frumoasa emisiunea de pescuit dar nu am vazut pestele  Cum?
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #3 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 09:32:35 »

Laudabila initiativa Rinjet te invit la o emisiune pe apa Sucevei la Luncusoara Rinjet,locul unde se perinda in jur de 20-40 pescari zilnic cu un record de 196 de pescari Cum?...ai ce filma la un pescuit de scobar Rinjet...unde localnicii au descoperit o montura care,personal,m-a lasat cu gura cascata(de unde o stiau  sugubat)
Memorat
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #4 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 09:49:17 »

frumoasa emisiunea de pescuit dar nu am vazut pestele  Cum?

Pai peste nu a prins, de aia  Risete.
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #5 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 10:09:32 »

De ce plecati de la premisa ca intr-o emisiune de pescuit trebuie neaparat vazut si pestele ?

Ca informatie despre pescuit:
- se poate trage o concluzie asupra specificului locurilor preferate de cei care au realizat filmarea pentru a pescui la specia tinta;
- se poate vedea modul cum e realizata montura;
- modul de dispunere a momelii in cirlig.

Ca fapt divers, respectivul mod realizeaza 2 chestii diferite:
1. acoperirea cirligului si minimizeaza posibilitatea de detectie a cirligului;
2. in curent cirligul si momeala formeaza o mini-rotativa cu bataie foarte lenta producind vibratii de frecventa scazuta.

In ce priveste realizarea tehnica/artistica:
- mi-a placut muzica aleasa;
- modul cum sunt preluate si alese cadrele arata ca cel care s-a ocupat de "camera" nu e chiar incepator si are experienta in a o minui.

Astept urmatoarele filmari pentru a-mi face o idee mai bine conturata.

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #6 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 15:08:24 »

si emisunile lui Razvan Rinjet
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #7 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 20:30:02 »

nu stiu de ce dar asa m-am obisnuit cind ma uit la un film despre pescuit sa vad si pestele . am inteles ideea - pestele va fi filmat ulterior intr-un episod viitor. ideea cu acoperitul carligului cu viermus e buna . ideea asta  asta se foloseste si la pescuitul cu bombeta,  naluca fiind chiar carligul cu cei 2 vermusi care se invarte ca un mic twister in apa . ar veni un fel de spinning cu momeala naturala  Smiley . cit despre initiativa, nota 10  Aplauze
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Vineri 21 Ianuarie 2011, 12:22:47 »

vezi  ca  pe  you  tube ,sau  pe revista  lu peste mai gasesti  postate  filmulete  tot  de  catre  pescaradauti ,acolo  ai posibilitatea  de  a  vedea  si  pestii  prinsi. Fir intins
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Sâmbătă 22 Ianuarie 2011, 09:29:31 »

sollo laudabila initiativa ta de a arata si celor incepatori in pescuitul la bolo cate ceva, dar din punctul meu de vedere , in acea zi  ati atacat gresit problema:
- innaditul cu viermi aruncati cu prastia la adancime de 2-3 m unde pescuiesti tu, la Darmanesti nu este si nu va fi eficient niciodata, mai ales ca stim cu totii care pescuim sau am pescuit pe acolo, ce curenti  de fund sunt, viermii daca au ajuns la fundul apei(si n-au fost mancati de albitura! Smiley), au ajuns cu 20-30 m in aval de unde pescuiai tu;
-intr-adevar ideeea este f. buna si foarte folosita toamna tarziu, dar in locuri cu apa in jur de 1m si dat nada cu 15-20 m mai in amonte(in functie de curentii apei), stiut fiind faptul ca toamna tarziu scobarul ,morunasul, mreana, cleanul prefera locurile mai putin adanci, unde patrunde mult mai bine caldura soarelui zgarcit, care pe langa faptul ca incalzeste si dezvolta populatia de alge de pe fundul apei.Daca v-ati fi coborat mai jos inspre pod, pe vad, sunt sigur ca pe asa o vreme ,chiar ne aratai si o lectie de prins scobar!
In rest mi-a placut abordarea ta, mai ales finalul , ca le-ai atras atentia la ''pescarii momarlani de week-end'' ,ca natura trebuie respectata , daca vrem sa ne bucuram de ea in continuare.
Fire intinse!
Memorat
Costy SV
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Sâmbătă 22 Ianuarie 2011, 19:15:57 »

super imagini si invataturi de minte pt. toti cei care vor sa prinda un peste in zona in care traiesc. deasemenea si ceea ce a postat dorint contine un adevar pe care nu trebuie sa-l uitam niciodata. Felicitari!
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #11 : Duminică 23 Ianuarie 2011, 22:06:30 »

Laudabila initiativa Rinjet te invit la o emisiune pe apa Sucevei la Luncusoara Rinjet,locul unde se perinda in jur de 20-40 pescari zilnic cu un record de 196 de pescari Cum?...ai ce filma la un pescuit de scobar Rinjet...unde localnicii au descoperit o montura care,personal,m-a lasat cu gura cascata(de unde o stiau  sugubat)
despre ce  montura vorbesti Petru?
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.045 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 08 Noiembrie 2017, 17:03:13
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.