Prieteni Pescari

Cu ce incepem?

Marți 21 Noiembrie 2017, 00:42:49 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Cu ce incepem?  (Citit de 19798 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: bistrita

Dumnezeu iti da pesti dar nu ti baga in carlig!!!!

« : Miercuri 01 Decembrie 2010, 11:52:29 »

Eu sunt nou in pescuitul la rapitor si m-ar interesa sa investesc ceva in acest stil de pescuit.Pentru inceput as vrea sa stiu ce fel de lanseta sa in cumpar,ce fel de mulineta,fir si cateva naluci pentru inceput adica niste naluci de baza cum ar venii.Aaa si inca  ceva pestele vizat de mine este cleanul si mreana. Fir intins Noroc
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra-Neamt

« Răspunde #1 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 12:37:14 »

Nu ai precizat ce buget ai disponibil pentru lanseta si pentru mulineta.

Memorat

Pescar amator, incepator la rapitor - pam pam ^ ^
Prinde, Cantareste/Masoara si Elibereaza
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 12:44:19 »

Eu stiu ce sa zic nu as da o cifra exacta da asa un buget mediu dar as vrea sa vad ceva bun la raportul calitate-pret
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 13:24:22 »

Lansete :

Cormoran Black Bull HC UL
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Cormoran ULF
Cormoran ULX
Maver Stralis Light Plus Spigot
Shimano Catana Spinning BX

Mulinete :
Ryobi Ecusima 1000Vi
Shimano Seido 1000FA
Shimano NASCI 1000 FA

Fir Monofilament 0.14, 0.16 poate 0.18
Eu am folosit Trabucco T-Force Trouter [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

si acum folosesc Sunline Siglon F
Gasesti o gramada de fire bune pe piata noastra.

Agrafe recomand duo-lock
Sert nr.00 : [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Jaxon Strong nr.00 : [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Naluci :
Rotative de la nr.00 la nr.2 extremis nr.3 : Mepps, Phanter Martin, Berti, Blue Fox, Mosca, Dam.
Recomand rotativele DAM (calitate-pret) : [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Voblere : sunt prea multe firme care produc microvoblere foarte prinzatoare: Salmo, Rapala, River2Sea, Rebel,Goldy, Ugly Duckling, Yo-Zuri, Strike Pro, Cormoran.

Memorat

fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 14:27:56 »

iti multumesc foarte mult  Wink Noroc Fir intins O sa mai cercetez dar imi place ce ai ales pt mine doar ca mulinetele mi se par putin cam scumpe  Noroc

Postat pe:: Miercuri 01 Decembrie 2010, 14:24:38

Am gasit un site pe care produsele sunt foarte ieftine doar ca nustiu de ce cand am incercat sa imi fac un contu nu mi-au trimis confirmarea prin e-mail.Este [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 15:23:27 »

Eu stiu ce sa zic nu as da o cifra exacta da asa un buget mediu dar as vrea sa vad ceva bun la raportul calitate-pret

Trebuia sa specifici : buget mic.
Nu stiu ce intelegi tu prin produse foarte ieftine pe fisela : comparatie cu alte siteuri sau ai vazut niste lansete/mulinete oarecare la preturi mici ?
Peste tot gasesti asa ceva dar asta nu inseamna ca sunt de foarte buna calitate. Daca vrei sa iei o mulineta de 50-80 de ron ..de atat te tine..

Orienteaza-te spre Cormoran Black Bull HC UL 2.10 (1-12 grame - nu cum scrie pe totalfishing ca e 1-7 grame) si o mulineta marimea 1000 care sa nu depaseasca 220-230 de grame, raport de recuperare maxim 5.1 si sa aiba tambur de rezerva.

« Ultima modificare: Miercuri 01 Decembrie 2010, 16:28:19 de către IlieNeamt » Memorat

fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 16:47:31 »

Oke am inteles!! mersi mult Noroc
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #7 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 20:53:35 »

alege Cormoran Black Bull HC UL  Wink e o lanseta super la bani ei .. o sa-m cumapr una de craciun .
Ma scuzi ca ma bag pe topicul tau , dar am o intrebare ...
SHIMANO EXAGE 2500 FA  e prea  mare pt lanseta asta ?
Memorat

IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 22:10:01 »

alege Cormoran Black Bull HC UL  Wink e o lanseta super la bani ei .. o sa-m cumapr una de craciun .
Ma scuzi ca ma bag pe topicul tau , dar am o intrebare ...
SHIMANO EXAGE 2500 FA  e prea  mare pt lanseta asta ?

Greutate : 290gr !
Cam mare greutate pentru o lanseta care are doar 115 grame !
La acelasi pret ai Shimano Seido 1000 FA (210 grame) de la cei de la Baracuda.

Memorat

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #9 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 22:32:02 »

De Shimano Nexave 1000 ce zici ?

fishing4ever : daca ai un buget mic vezi la okuma
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #10 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 22:34:03 »

din clasa lansete UL mai ieftine recomand TICA TRACER  2.10 ,  2-12 gr . exista si varianta de 2.40 . se preteaza super la jiguri usoare si naluci reactive . pretul acum cred ca e undeva sub 200 ron
Memorat
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #11 : Miercuri 01 Decembrie 2010, 23:46:14 »

Mitchell Chalenge e un bat super.Multi o sa ma contraziceti,dar la banii lui isi face treaba foarte bine.Inele sunt slabe,nu pot nega lucrul asta,dar daca nu pui textil pe ea,e ok.Eu am prins stiuca la 2 kile si ceva cu batul asta si s-a comportat excelent avand in vedere ca am avut drill cu ea pe un suvoi.Am prins si clean frumos,chiar daca nu e prea fast batul,de fapt e foarte moale.Nu trebuie sa intepi instant cu ea,trebuie sa ii mai lasi o milisecunda pestelui ;)si apoi intepi.In drill amortizeaza foarte bine socurile.Mulinete bune sunt si cele de la Centurion.Am forjat un model de 2000 toata vara,tot cu ea am scos si stiuca,chiar si clean la un kg si ceva...tot din curent.S-a comportat bine.Am si scapat-o urat de tot si tot merge bine.Trebuie sa o mai ungi din cand in cand,dar in rest nu mi-au aparut probleme.Un mare plus la ea este ca vine in husa rigida de material,care se inchide cu fermoar.La capitolul fire,eu am folosit Berkley Trilene,Berkley Transoptic,Berkley XWR.Toate sunt bune,depinde de gusturi.
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Joi 02 Decembrie 2010, 10:22:07 »

De Shimano Nexave 1000 ce zici ?

O are un prieten , eu unu nu am folosit-o.
E o mulineta din gama de jos, destul de buna pentru un incepator.
Vezi ca intre timp Shimano a lansat modelul FC

@chub hunter
Parerea mea e ca nu-ti poti da seama de o mulineta daca este buna dupa un sezon.
Prima mea mulineta de spinning anul trecut a fost Okuma Avenger 30A si in 6 luni am reusit sa trec prin ea (s-au rupt niste zimti pe la bratul mulinetei, etc..etc). Cand am cumparat-o mi se parea o mulineta excelenta dar acum pot recunoaste ca e o mulineta din clasa de jos, buna pentru inceput dar nu trebuie fortata ca nu rezista mult. Decat sa dai 100 de ron pe o mulineta si sa o schimbi la 1-2 sezoane mai bine dai mai mult la inceput si iti iei o mulineta care rezista in timp...

@fishing4ever la mreana cu ce "momeli" vrei sa pescuiesti ? Smiley

Memorat

marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #13 : Joi 02 Decembrie 2010, 10:44:52 »

Nexave e sora mai "saraca" a Catanei. Incearca sa iei, de la Shimano, macar Exage, care incepe sa se apropie de clasa de mijloc. E mare diferenta de calitate intre cele 2.
Memorat

Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 02 Decembrie 2010, 10:51:01 »

@fishing4ever la mreana cu ce "momeli" vrei sa pescuiesti ? Smiley
[/quote]
cu lingura lui pinadi, aia care prinde mrene de  la 2 kg în sus Noroc Noroc Noroc
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Joi 02 Decembrie 2010, 11:09:58 »

Nexave e sora mai "saraca" a Catanei. Incearca sa iei, de la Shimano, macar Exage, care incepe sa se apropie de clasa de mijloc. E mare diferenta de calitate intre cele 2.

Un Exage FC are 220 de grame fata de 245 grame cat avea modelul FB

In 300 de ron o ai acasa :
Memorat

fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Joi 02 Decembrie 2010, 14:43:28 »

Eu ziceam de pescuitul la mreana cu voblere ca am tot auzit ca merge si ma gandeam la o lanseta UL deoarece cred ca si pt mreana se folosesc tot microvoblere nu?? Undecided

Postat pe:: Joi 02 Decembrie 2010, 14:37:56

Sa va mai zic ceva un prieten mia recomandat ca mulineta Blackie5 [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] zice ca e micuta dar practica
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #17 : Joi 02 Decembrie 2010, 14:50:12 »

Salut!

Din cate stiu eu mreana intra ACCIDENTAL la voblere, o prima problema la ea ar fi localizarea apoi, cea de-a doua, localizarea gurii. Eu am luat una, vanata (moioaga), insa doar atunci cand cautam cleanul.

Spor la treaba, toate cele bune si fir intins!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Joi 02 Decembrie 2010, 17:34:59 »

Asa e,mreana intra doar accidental....dar si cand intra,da Doamne bine! Wink
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Joi 02 Decembrie 2010, 18:09:10 »

Sa va mai zic ceva un prieten mia recomandat ca mulineta Blackie5 [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] zice ca e micuta dar practica

Uita de mulinete cu frana in spate ...
Si daca vrei sa incepi spinningul cu mreana iti urez fir intins  Fir intins
Memorat

Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.056 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 00:42:04
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.