Prieteni Pescari

Cu ce incepem?

Marți 26 Septembrie 2017, 23:00:38 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Cu ce incepem?  (Citit de 19215 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Gherla

« Răspunde #20 : Joi 02 Decembrie 2010, 19:08:16 »

Citat
Sa va mai zic ceva un prieten mia recomandat ca mulineta Blackie5 [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] zice ca e micuta dar practica

Am stricat una in 6 luni ........
Memorat

IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra-Neamt

« Răspunde #21 : Joi 02 Decembrie 2010, 19:15:38 »

Eu stiu ce sa zic nu as da o cifra exacta da asa un buget mediu dar as vrea sa vad ceva bun la raportul calitate-pret

Te-ai exprimat total gresit aici atat timp cat te orinetezi spre o mulineta de 70 de ron.
Cel mai bine e sa mergi la Baracuda si sa iei ceva de la ei cu siguranta in 100-150 de ron gasesti un combo "perfect" pentru ceea ce vrei.
Memorat

Pescar amator, incepator la rapitor - pam pam ^ ^
Prinde, Cantareste/Masoara si Elibereaza
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: bistrita

Dumnezeu iti da pesti dar nu ti baga in carlig!!!!

« Răspunde #22 : Joi 02 Decembrie 2010, 20:11:52 »

Pun pariu ca ILIENEAMT o sa ma critice din nou(nu ca ma supar sau ca o spun din rautate doamne fereste aici suntem toti ca intre prieteni eu accep orice repros chiar si o palma daca o merit)dar uitati la ce mam gandit eu sa aleg din tot ce am vazut: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] ca lanseta,mulineta [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ],iar firul [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ].Nu am ales unele foarte scumpe deoarece vreau sa vad cum ma descurc adica nu vreau sa imi iau o lanseta+mulineta+fir+cateva voblere care sa ajunga la vreo 3.000 de ron si pe care sa o tin acasa si sa mai ies de cateva si sa prind 2 clenuti de 300g.
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #23 : Joi 02 Decembrie 2010, 21:19:42 »

Am lanseta asta si pot spune ca este foarte moale ... in drill nu stiu cum se comporta deoarece nu am prins nimic cu ea
Memorat

dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #24 : Joi 02 Decembrie 2010, 21:58:23 »

Am lanseta asta si pot spune ca este foarte moale ... in drill nu stiu cum se comporta deoarece nu am prins nimic cu ea

Salut!

"Nenea' " Ovi Tongue.. eu pe aia am avut-o si.. am folosit vreo 2 ani intens, e adevarat, am pus si niste mini-plute la inceput, in primul an, odata si cu un pb. de 10-15 gr. pe fund dar... mai apoi s-a reprofilat, a "revenit'' la spinn. Deh... vremuri de-nceput.

Nu stiu ce va sa insemne "moale", adica nu am termen de comparatie, nu am pus mana pe ceva "tare".

Ce as putea zice despre acea lanseta e.. ca eu am folosit una cu puterea de aruncare 15-40 gr, am folosit-o mai mult la clean si am renuntat dupa ce mi s-a dus "placajul" de pe un inel (dupa 2 ani de "chinuri") cand am alunecat de pe un bustean si-am ales sa se duca lanseta decat camera foto. Pesti prea mari n-am prins, nu ma pot pronunta in aceasta privinta, insa daca specia ta este cleanul.. sa fii sigur ca vor fi multe rateuri si, cateodata, probleme la lansatul voblerelor mici.

Din cate am auzit Black Bullu' de la Cormoran e bun, pentru specii mici-medii, eu pe acesta o sa mi-l iau luna asta (auto-cadou), insa m-am decis sa-l iau Second de la cineva din oras, care s-a decis sa treaca la "profesionisti", optand pentru ceva mult prea scump pentru buzunarul meu, ofertandu-mi un pret acceptabil pt.combo-ul lui (lanseta+mulineta). Am ales pentru second deoarece la mine banii se aduna greu si.. cred ca targul e avantajos pentru amandoi: el face rost de niste bani, eu de scule acceptabile. Atentie: orice targ nu se incheie decat fata-n fata, cand esti sigur de calitatea marfii.

Inca ceva.. te-as sfatuii sa optezi pentru un fir "mai de firma" gen Trabucco, Turbetini pt. spinn, cele de la ET (Energo Team) nu mi-au facut o impresie prea buna, acum deh.. parere personala, s-ar putea sa fi nimerit eu exceptiile. Sfatul meu este sa incerci, daca se poate, ustensilele spre care le-ai orientat (la magazin sau la un prieten).

Spor la treaba, toate cele bune si fir intins!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #25 : Joi 02 Decembrie 2010, 22:04:18 »

Pun pariu ca ILIENEAMT o sa ma critice din nou(nu ca ma supar sau ca o spun din rautate doamne fereste aici suntem toti ca intre prieteni eu accep orice repros chiar si o palma daca o merit)dar uitati la ce mam gandit eu sa aleg din tot ce am vazut: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] ca lanseta,mulineta [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ],iar firul [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ].Nu am ales unele foarte scumpe deoarece vreau sa vad cum ma descurc adica nu vreau sa imi iau o lanseta+mulineta+fir+cateva voblere care sa ajunga la vreo 3.000 de ron si pe care sa o tin acasa si sa mai ies de cateva si sa prind 2 clenuti de 300g.
sculele de pe mal fiecare da cit are
dar pt ce intra in apa(aici includem si firul) ar trebui pus ce e mai bun daca vrei rezultate, iar firul ales de tine...
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #26 : Vineri 03 Decembrie 2010, 08:54:32 »

Eu am inceput ca Mitchell Premium de 2,4 m...la vremea ei mi s-a parut o lanseta "adevarata". Insa eu pescuiam mai mult pe Siret, care vara e f.scazut...si trebuia sa dau cu voblere mici, fapt care era destul de dificil cu lanseta asta. Ia-ti o lanseta light, nu UL, ceva in genul 3-8 gr., care sa nu coste prea mult (gen Baracuda, Jaxon), dar sa aiba componente de calitate (ma refer indeosebi la inele si maner-mandrina), si ca fir, poti incepe cu Baracuda multicolor, un fir care "bate" multe din firele de firma, dar la un pret care-ti permite sa-l schimbi de 2-3 ori pe sezon.  Wink
in schimb, la mulineta nu prea e bine sa faci compromisuri, pt ca, spre deosebire de stationaristi, tu o sa o folosesti intens (arunci naluca, recuperezi, iar arunci...), o marime mai mica 1000-1500.
Spor!
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: caransebes

Keep it simple.

« Răspunde #27 : Marți 07 Decembrie 2010, 21:31:34 »

a pescuit careva cu black bull ul de 1,8m?e buna la clean cu vobler?intreb pt ca vad in descrierea ei ca e prezentata ca extra fast , deci mai pe gustul jiguri-lor de cat a voblerelor...
am mai citit undeva ca ar fi rezistenta...ce parere aveti?intreb asta pt ca am reusit sa rup in ultimele 3 luni un bass pro microlite spin/fly si o daiwa spinmatic Risete Risete ....motiv pt care m-ash orienta momentan pe ceva mai ieftin si mai durabil... Risete
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Miercuri 08 Decembrie 2010, 04:36:02 »

Salut!

Am auzit ca s-ar fi scos cu Black Bull (De la Cormoran), nu mai stiu ce model, pastrav >4kg si marlita (1-2 kg), insa nu pot "ba mana in foc" din moment ce... n-am fost prezent! Am uitat sa zic.. de la persoane diferite am auzit asta, un "nene" a prins stiuca.. unul pastravul.

Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Luni 20 Decembrie 2010, 21:31:02 »

Salut!

Am auzit ca s-ar fi scos cu Black Bull (De la Cormoran), nu mai stiu ce model, pastrav >4kg si marlita (1-2 kg), insa nu pot "ba mana in foc" din moment ce... n-am fost prezent! Am uitat sa zic.. de la persoane diferite am auzit asta, un "nene" a prins stiuca.. unul pastravul.

Salut!

De ce fara frana pe spate ?

Am luat si eu azi un bat, de la Cormoran, Black Bull UL (1-12 gr - 2 sec) asa scrie pe husa. E in regula, pentru mine e super ok, usor, destul de sensibil, la lanseuri ajuta. L-am dat pe Jiu, sa-l incerc, cu un jig de biban (in sf. am vazut si eu unul.. mic- jigul), am lansat destul de mult si a fost destul de sensibil. L-am agatat (jigul) si am incercat sa vad cat poate sa se tensioneze - destul de mult.

Memorat

bogdanpescarul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #30 : Marți 21 Decembrie 2010, 23:58:25 »

Salut!

Daca incerci sa ridici pestele pe mal din lanseta ai toate sansele s-o rupi,chiar si cu un peste destul de mic,la fel si daca folosesti un fir rezistent si ai frana stransa la mulineta,in drill cu unul "imbracat".Eu am scos cu o lanseta Daiwa Procyon de 1,80 m si 0,3-3,5 grame un salau de 3 kile jumate si am scapat unul mult mai mare,dupa un drill de vreo 20 de minute,dar lanseta n-am reusit s-o rup,asa ca nu tre sa te mire fazele cu pastravul si stiuca scosi cu Cormoranul.
Memorat
cocosatu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: bucuresti

« Răspunde #31 : Vineri 07 Ianuarie 2011, 19:31:52 »

Intre Exage si Nexave ce recomandati?
Memorat

marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #32 : Vineri 07 Ianuarie 2011, 20:04:16 »

Fara discutie alegi Exage! Nexave e din gama low, pe cand Exagele e o mulineta mult mai buna.
Eu am un Exage 1000 de 2 ani, pescuita exclusiv la bibani si clean (si textil si mono), si nu are inca nici o problema.
Memorat

Pagini: 1 [2]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.041 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 05:33:28
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.