Prieteni Pescari

Pescuitul Cleanului in sezonul rece

Vineri 22 Septembrie 2017, 09:09:20 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Pescuitul Cleanului in sezonul rece  (Citit de 27877 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #20 : Duminică 06 Martie 2011, 07:23:48 »

cred ca merita incercat la carnuri dupa ce se mai topeste din gheata si perioada optima e undeva in jurul amiezii.  totusi cel mai important lucru e locatia.
  daca nu cunosti o iei pe balbaite prin toate cotloanele pana dai de ei.
 din ultimile reviste am citit ca daca un singur exemplar din grup se sperie de fir sau alte motive te-ai lins pe bot. o iei de la zero.
  cred ca ramane o provocare pescuitul la clean si mreana in acelasi timp.
Memorat
esoxclub
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Focsani

« Răspunde #21 : Duminică 05 Ianuarie 2014, 15:36:20 »

Am pescuit ieri 4 ianuarie la clean pe raul Milcov in dreptul localitatii Golesti. Am prins un numar de 7 clenisori. Am folosit ca echipament o varga lunga de 7 m si ca  momeala buchet de viermusi. Am observat ca cleni erau in apa adanca, langa maluri si fara curenti puternici(apa lina). Dupa ce am reusit sa sperii clenii nu am mai avut trasaturi decat dupa ce am luat o pauza in zona respectiva.  O sa incerc data viitoare cu rotative mepps si voblere jaxon hooper 4 cm culoarea F (modelul care seamana cu o lacusta) pt ca am vazut cativa cleni mai batrani
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Duminică 05 Ianuarie 2014, 20:15:41 »

Eu personal nu cred ca vei reusi la artificiale acum iarna, dat fiind faptul ca , cleanul nu e la fel de activ ca atunci cand temp. apei e ridicata, tocmai ai spus ca l-ai gasit la apa adanca, foarte lina, deci pestele nu doreste sa consume energie, pe care de fapt nu prea o are, ptr. ca nu se hraneste la fel de abundent ca-n anotimpurile calde.
Tu poti sa-ncerci, dar mai bine continua cu momeli naturale , ti-as recomanda ptr. clenii mari acum pestisorul viu, am prins iarna clean la 1,5 kg la aceasta momeala pe Siret, rama rosie merge bine Noroc
Memorat
paul
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #23 : Luni 06 Ianuarie 2014, 15:02:59 »

Nu descuraja baiatul  Smiley Eu am avut partide frumoase la clean, iarna, la vobler. Si in decembrie si in ianuarie. Ceea ce conteaza mai mult este sa il gasesti unde este adunat, unde ierneaza.
Memorat
esoxclub
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Luni 06 Ianuarie 2014, 18:46:13 »

Multumesc de raspunsuri. o sa ma mai duc sa incerc  la voblere si la momeli naturale. Dupa ce revin de la pescuit o sa postez concluziile mele.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Luni 06 Ianuarie 2014, 20:15:09 »

Asa-i Paul nu te contrazic, dar iti spun ca am un prieten foarte bun, pescar de spinning, care bate Prutul  macar o data  la 2 zile si-n ultimele 15 iesiri nu prea i-a vazut culoarea nici unui clean  cu toate ca  vremea ar fi propice, Prutul are clean , dar atata timp cat el are pe substrat milioane de puieti , de ce ar alerga dupa un artificial, doar daca e unul sinucigas Risete sau sadomasochist sugubat
 Colegul poate sa incerce, ca asta-i si ''job-ul'' nostru, dar eu zic ca ar avea sanse mai mari la natural, asta cred eu.....el ma poate contrazice  Smiley
Memorat
esoxclub
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Marți 07 Ianuarie 2014, 22:35:01 »

Am vrust sa cumpar cateva voblere cozma de pe net si nu am gasit pe stoc la magazinele on line pescaresti unde am eu cont. Am trimis un email la adressa de contact de pe cozmalure.ro sa imi recomande un site partener si un voblere bun pentru clenii mici pe care ii urmaresc eu pe micul rau Milcov din apropiere de Focsani .Am primit urmatorul raspuns.... citez din email  " Sa ai sanse la artificiale apa trebuie sa depaseasca 10-12grade." Asa ca pentru mine este destul de clar. Partea buna este ca viermii ramasi de sambata de la pescuit se vor face muste in cateva zile si am acum in aceasta perioada o momeala excelenta care normal o gasesti vara. Sper sa am mai multe trasaturi la muste naturale pe carlig decat unele artificiale. 
« Ultima modificare: Marți 07 Ianuarie 2014, 22:37:44 de către esoxclub » Memorat
paul
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #27 : Miercuri 08 Ianuarie 2014, 08:47:43 »

Aveam pe undeva un filmulet cu pescuitul cleanului iarna, la momeli naturale. Baietii din filmulet nadeau cu mate de gaina date prin masina de tocat. Chiar au prins ceva cleni si foarte frumosi. Nu zic, in perioada asta la momeala naturala, mai ales daca dai de bancul de cleni si daca mai si nadesti, cu siguranta ai partide de neuitat, dar este posibil si la rotative mici sau voblere sa prinzi bine. Am avut o partida la vobler cu multi cleni, intr-un an in luna ianuarie. Cred ca la fiecare lansare erau 2-3 clenuti care atacau voblerul. Deci totul este posibil...
Memorat
esoxclub
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Joi 09 Ianuarie 2014, 17:36:17 »

Gata am facut aprovizionarea cu larve de libelula, rame de gunoi si viermi Smiley. Dar totusi o sa incer si cu cateva micro voblere de la Stepanow Fishing modelele Mini M-76, Insect O-10 si  Mini M-75.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Vineri 10 Ianuarie 2014, 12:05:02 »

Larva de libelula va face diferenta Noroc
Memorat
esoxclub
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Marți 14 Ianuarie 2014, 14:15:14 »

Am revenit cu rezultatele partidei de sambata si de azi Smiley. Sambata am pescuit cu larva, viermi rama si voblere. Rezultatul de sambata 2 clenisori unu la libelula si unu la viermi. Apa pe rau era scazut foarte mult. Azi am dat numai la viermi si nimic tin sa precizez ca apa pe langa maluri avea o crusta de gheata. exact pe unde stau cleni in aceasta perioada. Voi mai incerca de acum la primavara cand se vor dezgheta apele. Fir intins.
Memorat
Pagini: 1 [2]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.042 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 22 Iulie 2017, 01:26:15
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.