Prieteni Pescari

Top Bolo

Joi 23 Noiembrie 2017, 22:43:34 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Top Bolo  (Citit de 28104 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

« : Miercuri 08 Decembrie 2010, 11:04:48 »

pentru ca tot aparusera divergente intre pescarii de spin si cei de bolo, deschid acest topic pentru pescarii de bolo, in care fiecare sa ne impartaseasca din propria experienta sau din auzite despre cel mai bun echipament bolo( bete, mulinete , fire , plute , carlige , monturi etc.)
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Miercuri 08 Decembrie 2010, 11:22:19 »

știu multe, dar nu mai dau nimic din casă.  Evil Evil Evil
Memorat
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Moinești

« Răspunde #2 : Miercuri 08 Decembrie 2010, 14:18:51 »

Mi-au trecut prin mana o gramada de bolo . Ce sa fac , sunt bolnav de stilul asta  Pling . Am bagat si un morman de bani in ele deci am cam "rulat" de-a lungul timpului tot felul de bete ! Acum , ca parere strict personala , cred ca din tot ce mi-a trecut prin mana Trabucco Energhia 2K e cea mai compatibila mie . Am una la 7 m , sase tronsoane , originala din It. , e un vis la pescuitul cleanului / scobarului si nu numai ! La 6 m am tot un Trabucco Energhia TX , iar la 5 m un Colmic Imperial construit . Am renuntat la Shimano din diverse motive , nu fac antireclama , un principal motiv ar fi incertitudinea originalitatii batului , care se reflecta in calitate ( ma refer la bete mai scumpe , iar la preturile practicate in Ro sa mai iei si stift e cam aiurea... Wink ) Am cochetat si cu Maver , dar acum sunt indragostit de 2K sugubat . Am de gand sa-mi construies in iarna asta una de 6 m , pe un blank Maver , dar inca mai reflectez . Ca plute pentru bolo ce sa zic......cred ca stiti ce marca prefer  Rinjet Rinjet .
Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #3 : Miercuri 08 Decembrie 2010, 14:44:59 »

cralusso  Risete
Memorat
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Miercuri 08 Decembrie 2010, 19:29:43 »

... Risete Risete Risete Risete

Cateva din modelele preferate :

« Ultima modificare: Miercuri 08 Decembrie 2010, 19:32:38 de către pandy » Memorat

Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Miercuri 08 Decembrie 2010, 21:28:18 »

Plutele tale nu arata rau , dar sincer printre pescarii de bolo din Suceava nu am vazut sa foloseasca modelele astea , nu stiu care este motivul.
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 08 Decembrie 2010, 21:41:02 »

motivul este ca le face Florin prea bune. nici o sansa cu chestiile alea frumos prezentate.
ps. ultima data cand m-am intalnit cu o gasca de "convertiti" la bolo din Iasi, le-am dus 100 de plute si 100 de culisori. nici nu va da-ti seama ce bucurie le-am facut. virusul "bolo" isi face efectul.....
Memorat
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Miercuri 08 Decembrie 2010, 22:21:31 »

Astea sunt preferatele mele , pe apele de aici , Trotus , Tazlau , Siret . Modele am o gramada , umplu topicul daca pun poze . Pe ape mici folosesc bobbere tip ou de porumbel , morcov , ghinda ...deja m-am plictisit cu enumerarea  Rinjet
Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #8 : Joi 09 Decembrie 2010, 07:30:37 »

Recunosc ca folosesc plute Pandy,dar le tunez putin adica le fac culisante(nu toate,doar cand pescuiesc la apa adanca)cat despre bete;folosesc un Map de 6m, care de fapt e un match, pe post de bolo,la cele 18 inele ,nu am probleme cu lansatul pe ploaie sau vant chiar si la monturi de 1,5 gr.Mulineta preferata ,un Stradic de 2500
Memorat
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Joi 09 Decembrie 2010, 08:03:33 »

Vot pescuiti cu slidere acolo ?
Memorat

Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 09 Decembrie 2010, 11:24:09 »

slider=twister cu coadă de peștișor?
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Joi 09 Decembrie 2010, 12:36:36 »

la rapitor pescuim cu tot felul de plasticuri si jeliboane , totusi aici subiectul e bolo Rinjet
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Joi 09 Decembrie 2010, 12:44:02 »

Buna.
Am trei bologneze, 2 de 6 metri( un Olympus, si un Trabucco Energhia Bolo Match)  si una de 7 metri
( Trabucco Energhia TX). Sunt multumit de toate. Le folosesc in functie de locul in care pescuiesc. Mulinete am doar "Balzer".
Nu am vazut bologneza ta Lucian ( aia de 8 metri pe care o aveai la Prut - la Santa Mare) dar am auzit lucruri bune despre ea. Poate imi dai si mie un pont de unde sa-mi achizitionez una la fel.
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Joi 09 Decembrie 2010, 12:48:27 »

Trabucco Energhia cam ce greutate au?
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 09 Decembrie 2010, 12:51:24 »

360 grame - 7 metri , ala la 6 , nu stiu
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Joi 09 Decembrie 2010, 12:55:49 »

tocmai am pocnit Antaresul BXTE5 de 8 metri. tronsonul 2 a pocnit de la îmbinare. o repar eu toată iarna. aștept sugestii. Era mișto cu ea că nu trebuia să mă bag în apă. cel mai bun pont este să te duci până la București, la gipo lângă gară. au o promoție 1+1, adică dacă iei două produse îl plătești pe cel mai scump. un amic a plătit 1.490 lei pe un Antares BXTE5 de 7 m și un Aspire BXTE5 de 6m.
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Joi 09 Decembrie 2010, 13:00:52 »

Merci, de informatie Lucian . Cam greu de ajuns la Bucuresti. Daca n-a fi serviciul....
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Joi 09 Decembrie 2010, 13:17:30 »

Bun pontul, eu prefer Shimano Catana TE4-600 GT, la 6 m cantareste  264 g, actiune 3-15 deci ultrarapida, un alt bat care mi-a atras atentia este Baracuda Extasi de 6m, cantareste doar 250 g , actiune 5-25, dar cel mai folosit bat este un banal Baracuda Magic 500, de 5m cantareste doar 190 g actiune 5-20 , in caracteristici scrie ca e actiune medie da la gramajul asta tinde spre rapida.
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Joi 09 Decembrie 2010, 13:22:38 »

Cateodata 6 metri e putin. Uneori chiar si 7.
Memorat
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Joi 09 Decembrie 2010, 13:42:53 »

slider=twister cu coadă de peștișor?

la rapitor pescuim cu tot felul de plasticuri si jeliboane , totusi aici subiectul e bolo Rinjet

Slider = cursor / glisor , asta pe scurt , ca nu ma apuc acum sa descos etimologia cuvantului .
Pe scurt e conectorul de la baza plutei , cu inel , pentru culisare sau conectare prin diverse metode pe fir . De aici vine si denumirea plutelor folosite in sistem culisant , SLIDERS , categorie inscrisa de toti producatorii de plute . Pot fi folosite si ca wagglere , in montaj fix pe fir . Ceva poze mai jos .

Si inca un tip , cu chila lunga , tot slider pentru montaj culisant :

Memorat

Pagini: [1] 2 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.057 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 21 Noiembrie 2017, 20:38:06
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.