Prieteni Pescari

Pescar cocalar

Luni 22 Octombrie 2018, 07:08:28 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Pescar cocalar  (Citit de 13167 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

« : Luni 03 Ianuarie 2011, 18:31:20 »

Propun un subiect in care sa fie pezentati si calificari prostovanii cu  ecrane , greble si ale categorii de manelisti asa zisi pescari, pentru cei cu burtile revarsate peste curele care iau acasa " pentu pisica" si ultimul clenutz  cat degetul, rusine pentru varsta lor , pensia mica nu reprezinta o scuza pentru grosimea obrazului.Pe langa scule m-amechipat si cu un aparat foto , v-or urma fotografii cu specimenele descrise mai sus .
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Luni 03 Ianuarie 2011, 19:27:58 »

Treaba cu aparatul foto e foarte buna,ar trebui sa facem o galerie foto cu asemenea specimene Rinjet
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: bistrita

Dumnezeu iti da pesti dar nu ti baga in carlig!!!!

« Răspunde #2 : Luni 03 Ianuarie 2011, 19:31:09 »

Buna!!
      Imi place foarte mult subiectul la care te-ai gandit!!Acesti pescari despre care vorbesti asa numiti "cocalari" sunt peste tot.Dar!!!Pe un om cu o pense de 400 lei care are nevoie de medicamente si multe altele si care pe langa aceste lucruri mai merge si la pescuit cu o "bota" din tinerete si care mai retine,vorba ta,cate un clenut mai mic.....eu nu il consider un pescar cocalar sau nesatul sau chiar cum zic unii braconier.Nu sustin bineinteles acest lucru dar...cand n-ai ce manca...Sau daca de acel peste depinde o intreaga familie,eu sunt de acord!!!!
    Cat despre pescarii cocalari am gasit eu o poza dar este o pescarita "cocalar" sau dak vreti pitipoanca...
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
« Ultima modificare: Luni 03 Ianuarie 2011, 21:23:38 de către Teodor » Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #3 : Luni 03 Ianuarie 2011, 23:10:48 »

asta e din aia care baga repede in gura ce prinde  Risete
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Marți 04 Ianuarie 2011, 09:33:43 »

Da cam asa ceva ,dar mi-e mila de bibanul acela...
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Marți 04 Ianuarie 2011, 18:56:20 »

Ceva in genul:Supravietuieste cel ce prinde
  [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
« Ultima modificare: Marți 04 Ianuarie 2011, 20:23:10 de către Teodor » Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Luni 10 Ianuarie 2011, 12:25:48 »

O sa prezint un alt fenomen cu care nu cred sa fi existat pescar  sa nu se fi intalnit. Mergi cu noaptea in cap la pescuit, cercetezi apa iti alegi locul inadesti si cand sa arunci pluta in apa , o voce straina  te saluta in spatele tau, te intorci mai mult speriat decat surprins si zaresti un personaj de obicei localnic care te ia la rost ca de ce pescuiesti acolo , ca acolo e locul lui mostenit de la Stefan cel Mare , ca el a inadit locul  in ultima suta de ani si ca el pescuieste zilnic acolo. Degeaba incerci tu sa-i explici ca primul venit primul servit, ca nu e proprietar pe apa mai mult decat tine, ca daca tot pescuieste zilnic si pleaca acasa cu sarsanaua plina ai si tu dreptul macar in week end sa te relaxezi, primatul o tine pe a lui iar daca te incapatanezi sa nu il bagi in seama , te trezesti ca incepe sa-ti pleoscaie apa cu pietre in jurul plutei tale, asta in cel mai fericit caz, dar au fost si situatii cu pescari impinsi in apa sau amenintati cu bate si topoare. Deci de asta am vazut in magazinele de pescuit , spray paralizant si dispozitive cu electrosocuri.
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 10 Ianuarie 2011, 18:44:17 »

nus de ce cred eu ca voi culegeti ce ati semanat...
pe vremea cind chiar insistam la stationar, localnicii(ce-i drept nu toti) mar in 3 zone diferite m-a lasau sa pescuiesc pe locul lor tocmai ca dadeam nada mai buna si nu veneam decit o zi maxim doua pe saptamina, inca unul din ei al doilea an m-a intrebat daca nu vreu sa imi faca nada(dolie-gard) pe care sa pescuiasca si el cind nu vin eu
oi fi avand eu fata de taran de ma inteleg cu localnicii Cum?, da ce-i ciudat ca si in oras stiu sas iau piine Wink.....
Memorat

Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 10 Ianuarie 2011, 19:38:07 »

si tu tii cu ursul Oby , de cand pe apa curgatoare exista " locul lor"? localnicii nu dau nada , ei pescuiesc pe nada altora, de asta incep sa faca galagie ca e "locul lor" abia dupa ce ai dat nada, daca nu percutezi , incep sa dea cu pietre , lor le convine pot sa pescuiasca oricand , pe cand tu bati zeci de kilometri cheltuind benzina si timp
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Luni 10 Ianuarie 2011, 19:39:41 »

localnicii mei vin cu sacul de porumb sau cu citeva mamaligi,da si prind pesti Wink
Memorat

Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Luni 10 Ianuarie 2011, 19:41:07 »

tu ince tara esti de localnicii tai sunt atat de bogati si risipitori? Risete
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Luni 10 Ianuarie 2011, 19:58:03 »

adevarul e ca vind mai mult decit investesc, dar niciodata nu vin la garla cu mina in c u r
Memorat

Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Luni 10 Ianuarie 2011, 20:06:08 »

or fi mai elevati, aici scutura buzunarele de firimituri si coji de seminte in apa innadita in prealabil de tine si pleaca cu toti firfireii , vand tot si castigul il beau la carciuma, cel mai bucuros este desigur ...carciumarul Bere
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Luni 10 Ianuarie 2011, 20:38:16 »

Are dreptate oby.....cunosc un tip din prisacani  care in fiecare zi (ca pescuieste sau nu) se duce si inadeste cu mamaliga si 4-5kg de porumb imuiat.....si-a amenajat locul , a sapat, a taiat crengi, si dac a a gasit pe cineva care pescuia acolo si nu se dadea artist....ca altii ,omul pescuia 10 m mai aval!
Problema e  de ambele parti...parerea mea!

Postat pe:: Luni 10 Ianuarie 2011, 20:35:26

Si aporopos de vindut peste...acum iar intru in polemica cu sucevenii....la badarai sunt doi tipi care sunt tocmiti sa umble prin sat sa vinda pestele  prins la bolo de catre colegii suceveni!
asta din sursa directa...adica mi-a zis respectivul...ce nu vindeau  erau platiti sa il curete. Aplauze
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Luni 10 Ianuarie 2011, 20:40:31 »

pai la stinca e o adevarata uzina de curatat si vindut peste Wink
Memorat

Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Marți 11 Ianuarie 2011, 11:05:36 »

asa este, dar la Stanca nu pescuiesc numai Suceveni, cum si tu ai zis-o Oby , nu numai Sucevenii vand peste, pescari cocalari gasesti peste tot , nu cred ca la Iasi toti pescarii miros a tamaie, Isnaper te invit la Lisaura sa dai la feeder si pe urma imi spui cat de diplomat ai fost cu localnicii. Rinjet
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Marți 11 Ianuarie 2011, 13:48:47 »

cum vii instruiti asa ii aveti pe localnici....si apoi ca sa te citez(si sint de acord): "pescarii de bolo sunt un pic cam nervosi"   Risete.......medicamente!!!!!!!
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Marți 11 Ianuarie 2011, 20:15:50 »

nervi au toti pescarii, doar ca sunt direct proportionali cu lungimea betelor Risete
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Miercuri 12 Ianuarie 2011, 11:51:23 »

Ala, cred ca e singurul(! Risete , eu n-am vazut niciodata vreo unul sa dea nada , nici macar porumb in lapte, (de pe ogorul lor), sunt atat de putorosi si betivi, incat abia asteapta sa te prinda descoperit sa te lase fara scule, sau peste, sa-l vanda si sa bea banii la carciuma!
S-a intamplat de nenumarate ori(prieteni de-ai mei au ramas fara pestele din apa,2 crapi ,6 respectiv 8kg, sau altul i s-a furat batul de pe cracana,el fiind la cort facea gratar!)
Vorbesc de zona aval de baraj Stanca, pana la limita cu Iasul, sunt oameni( Trist daca pot fi numiti asa!) de toata jena si vorbesc de o perioada de peste 25 de ani de pescuit in zona.
Pescuitul localnicilor consta in '' spanzuratori'', ancora (hac), setci sau navoade si f. f. rar la bat , legal, cu carlige.
Dar in schimb artagosi .... cat incape!Ca nu-si permit cu orcine ,asta e alta poveste!
Asa ca nu-i mai ridicati voi in slavi ca sunt ''ingerii pescuitului'' de pe Prut, eu si cei ce pescuiesc frecvent pe Prut, ii stim ca pe niste cai breji!
Aceste'' calitati'', din pacate le intalnim la aproape toti localnicii, din toate zonele noastre de pescuit.
'' ci vriei oi,aici i pamantu mieu s fac ci vrieu eu'', o expresie des intalnita in dialogul nostru cu acestia.Este vorba in primul rand de educatia precara a acestor indivizi, care poate  ca n-au nici o vina ca s-au nascut in aceste zone f. sarace,doar ca nu au facut nimic spre a-si depasi conditia!
Ca mai sunt si exceptii , posibil , dar eu inca n-am intalnit-o in 25 ani de pescuit pe Prut!
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Miercuri 12 Ianuarie 2011, 12:33:02 »

Peste tot sunt " oameni si oameni". Personal, am reusit sa-mi fac , nu pot sa-i numesc prieteni, dar "amici" le-as putea spune, in satele de pe langa Prut, atat in amonte cat si in aval de Stanca. Vorbesc cu ei la telefon, ma anunta cand e tulbure apa, sau cand se poate pescui, chestii de genul asta.
Nu zic ca n-am avut si neplaceri. Ni s-au furat si noua scule din masina uitata deschisa ( la Stefanesti ), sau sculele ramase afara din cort noaptea precum si juvelnicile cu peste ramase in apa peste noapte ( pe iaz la Negreni / Botosani ), dar nu cred ca se poate generaliza ca toti " riveranii " sunt oameni rai. La Ripiceni, spre exemplu, asta toamna ( la finalul lunii noiembrie ) un satean ne-a gazduit 2 nopti
( eram 4 insi) , fara bani. I-am dus 2 saci de cartofi. Ne-a servit si mancare calda seara si dimineata.
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.114 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 18 Iulie 2018, 00:50:07
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.