Prieteni Pescari

bete feeder..

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 13:28:47 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: bete feeder..  (Citit de 36951 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #20 : Luni 10 Ianuarie 2011, 16:07:38 »

@ nicu2:- am auzit ca  stii o "smecherie " care face cosurile  destul de  usoare sa stea in curent puternic......imi poti spune cam cum arata sau o fotografie?
Eu stiu o varianta dar sunt curios daca e acelasi lucru Bere
Memorat
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« Răspunde #21 : Marți 11 Ianuarie 2011, 19:18:54 »

Eu nu stiu nici o smecherie. Poate altii stiu...
Memorat
filica
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Miercuri 12 Ianuarie 2011, 19:41:04 »

Cam cat costa un bat de feder cu tot cu mulineta si fir?
 Asa unul de calitate medie sa zicem.
in jur de 150euro!!complet!!doar o mulineta apropiata de medie  costa undeva la ~50euro.apoi
batul~80..textilul+firul !
daca ai bani si esti dispus sa cheltui poti ajunge la peste 300euro  doar cu batul!!!
Memorat
zalmoksha
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Luni 08 August 2011, 16:30:39 »

Salutare. Acum vreo două zile am găsit tronsonul intermediar (acela în care se înfig vârfurile de feeder) de la lanseta ET Rubin match-feeder rupt. Știți de unde aș putea cumpăra unul? Mulțumesc.
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #24 : Luni 26 Septembrie 2011, 18:05:54 »

Salutare. Acum vreo două zile am găsit tronsonul intermediar (acela în care se înfig vârfurile de feeder) de la lanseta ET Rubin match-feeder rupt. Știți de unde aș putea cumpăra unul? Mulțumesc.

Salut!

Incearca aici: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] . In partea stanga e o categorie cu PIESE DE SCHIMB.. incearca acolo, tu stii ce-ti lipseste.

Eventual poti sa-i contactezi pe ei (firma) sau magazinul de unde ai cumparat, ca sa iesi mai ieftin poti ruga vanzatorul, daca nu-ti schimba ei pe baza garantiei tronsonul/lanseta, sa comande ei, tu achitand ce e de achitat.

Spor si numai bine!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Miercuri 18 Ianuarie 2012, 16:43:30 »

pentru feeder pot folosi lanseta de la spinning? Nu mai stiu ce marca e, am dat vreo 60 ron pe ea anul trecut.
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Miercuri 18 Ianuarie 2012, 20:50:37 »

da , daca dai la somn stiuca salau biban sau clean.
Memorat
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Joi 19 Ianuarie 2012, 08:42:34 »

Smiley am vrut sa spun mulineta de spinning

Si eu as vrea sa pescuiesc la feeder exclusiv pe prut, bugetul e de pana in 250 ron. Speciile vizate ar fi mreana, scobarul si poate crapul.

Pt crap am lansete de crap, pescuiesc la fir de par.

1. Puteti sa-mi spuneti ce avantaj as avea daca pescuiesc la crap pe feeder fata de o lanseta normala de crap? (pe prut ma refer). (pt scobar mi-e clar, feederul permite pescuit de finete, cu fir f subtire)

2.Se poate pescui si pe fir de par la feeder sau e o aberatie ce spun?

3. voi cand pescuiti pe prut la feeder, ce specie de peste vizati cel mai des?

4. trebuie musai sa-mi cumpar o mulineta speciala de feeder sau pot folosi un no name din bazar la 15 ron?

Multumesc!

« Ultima modificare: Joi 19 Ianuarie 2012, 08:55:10 de către emil76 » Memorat
adrian25
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: bucuresti

« Răspunde #28 : Joi 19 Ianuarie 2012, 13:38:50 »

poate nu o mulineta de 15 lei din bazar, dar o mulineta de spining poti folosi fara probleme, daca dai cu ea la stiuca, salau, merge perfect si la feeder, eu de ex pescuiesc de 2 ani cu mulinete de spining, initial cu o daiwa procaster marimea 1500, acum cu un mitchell de 2000, nu-mi voi lua nicioadata o mulineta mai mare, cand dau la scobar fol mulineta de biban, un shimano catana de 1000, mulinetele dedicate de feeder sunt dupa parerea mea un moft, o mulineta de spining ar trebui sa fie mult mai performanta decat una de stationar, daca merge la rapitor, tre' sa mearga si la stationar, invers e mai greu............  Bere
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Joi 19 Ianuarie 2012, 20:20:35 »

avantajul  care  il  ai  cand  pescuiesti  la  fedeer  este acela ca  ai  mereu  locul  nadit  cu  ajutorul  cosuletului de  fedeer.
pestele  va  gasi   si  va  fi mai  repede  atras de  momeala  decat  atunci  cand arunci in  apa  doar  un  carlig  cu    o  boaba  de porumb  pe  el.
la  batul  de  fedeer  poti  pune  orice  fel  de  montura  vrei ,  numa  sa  ti  reziste  varful.
pe Prut  de  obicei  vizata  e mreana  si  scobarul  ,  dar  depinde de  pescar  unii  se duc  doar  ptr  crap  sau  platica .
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Joi 19 Ianuarie 2012, 20:49:37 »

@emil76-parerea mea e sa nu faci rabat la calitate vis a vis de lanseta......te ajuta foarte mult o lanseta de calitate.Cit despre monturi pot spune ca orice combinatie e posibila...am prins scobar la boaba de porumb pe fir de par dar si cteno de 10-15 kg la aceiasi montura asa ca  dai inainte cu tupeu si sfatul meu e sa iesi pe apa  sa experimentezi si sa lasi "sfaturile" expertilor!  Tac
Memorat
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Duminică 22 Ianuarie 2012, 16:31:34 »

cred ca o sa-mi iau un Power Feeder de 3.60 sau 3.90 (repet, voi pescui cu ea exclusiv pe Prut) mreana, scobar, eventual crap.

Ce grosime ar trebui sa aiba firul+forfacul?

Ma nelinisteste gandul ca e posibil sa dau bani degeaba pe ea. De exemplu cand mreana trage, pai aia se zbate ca nebuna, n-ai cum sa nu vezi ca trage pana si la o lanseta de bazar de 15 ron. Iar la scobar, chipurile trebuie pescuit de finete, dar cat de subtire pot pune firul astfel incat sa nu se rupa la un cosulet de 50g-80g? Unde mai e avantajul feederului daca eu pun fir principal de...20?
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Luni 23 Ianuarie 2012, 15:20:26 »

aventurilapescuit.ro/tehnici-de-pescuit/pescuitul-la-stationar/feeder/varfuri-feeder/
dupa  ce citesti  articolul  vezi  ca  jos la  articole similare   mai  sunt si  altele  .
citeste  le  de   2   sau 3  ori si  dupa   mai  discutam.
« Ultima modificare: Marți 09 Iulie 2013, 20:01:55 de către Teodor » Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Luni 23 Ianuarie 2012, 20:11:58 »

@Emil76-Pai frate daca o iei asa la ce iti mai trbuie orice fel de lanseta........tii firul in mina si simti oricum trasatura mrenei  Wink
Esenta pescuitului la feeder (parerea mea )este ca orice trasatura cit de slaba e vizibila si ca drilul cu o astfel de lanseta cu un peste mai mare e super.....
« Ultima modificare: Luni 23 Ianuarie 2012, 20:15:14 de către lsnaper » Memorat
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Marți 24 Ianuarie 2012, 02:03:01 »

sollo, nu scrie nicaieri in articolele respoective ce am intrebat eu.
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Marți 24 Ianuarie 2012, 14:50:58 »

aventurilapescuit.ro/tehnici-de-pescuit/pescuitul-la-stationar/fire-de-feeder-pescuit-la-feeder-cu-fir-textil-sau-monofilament/
aventurilapescuit.ro/tehnici-de-pescuit/pescuitul-la-stationar/pescuit-la-feeder-pe-rau-tehnica-de-pescuit-la-feeder/ aventurilapescuit.ro/stiri_pescuit/fir-textil-pe-post-de-struna-la-feeder/
astea  sunt  exact  unde  te  am  trimis  sa  te  uiti  ............
« Ultima modificare: Marți 09 Iulie 2013, 20:01:38 de către Teodor » Memorat
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Marți 24 Ianuarie 2012, 17:13:40 »

merci pt articole, pare interesant sa incerc varianta in care am textil f subtire doar pt forfac. N-as pune textil ca fir principal, mai ales ca Power Feeder nu e parabolica si nu poate prelua socurile f bine in cazul in care am textil.

In loc de textil pt forfac, nu cumva ar merge fluorcabon, fiind mai mult sau mai putin invizibil decat monofilamentul?

In continuare, nu sunt dumerit pt Power Feeder ce grosime ar trebui sa aiba monofilamentul (pt prut), atat la principal cat si la forfac.
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Marți 24 Ianuarie 2012, 18:31:45 »

daca  zici  ca pestii  vizati  de  tine  sunt  mreana  si  scobarul  atunci  pe  mulineta  e  suficient  un 0.18, iar la forfac un 0.14.
frana  la  mulineta slabita  cand  tragi  de  fir  sa  poti lua  fir   de  pe  ea.
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]       intra  un  pic sa  vezi  exact pescuit  la  ce  te  intereseaza  pe  tine .
Memorat
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Luni 19 Martie 2012, 01:24:20 »

cumparat power feeder de mai sus, plus mulineta + fir de 0.18 principal si de 0,14 pt forfac.

@sollo, de ce mulineta trebuie sa fie slabita cat sa trag fir de pe ea? Ma gandesc ca pt speciile mici de pesti, nu exista pericolul sa plece lanseta cu totul sau sa se rupa firul.

In alta ordine de idei:

1. Vorbim tot de Prut, primavara, daca vreau sa pescuiesc scobar, ce dimensiune a carligului recomandati?

2. Dar pt mreana?

Thanks!
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Luni 19 Martie 2012, 22:09:14 »

pescuind  la  scobar (3  viermi pe carlig ) intra  un  crap  de  prut sau o  mreana la 2  kg......
a plecat  batul  tau  pe  apa Smiley
daca  ii  lasi  posibilitatea de  a lua  ceva   fir  esti   salvat.
dimensiunea  carligelor  difera  de  la  un  producator  la  altul.cel  mai  bine  cere  sfatul  vanzatorului.
in  alta  ordine  de idei ...sunt  zile  cand  pestele  e  mai  mofturos  si   folosesti  carlige  mai  mici   mai  subtiri sau  can  musca   de  rupe  si  atunci poti  folosi  carlige  umpic  mai  mari  .
Memorat
Pagini: 1 [2] 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.044 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 02 Noiembrie 2017, 16:15:14
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.