Prieteni Pescari

Cluburi de pescuit in judetul Suceava

Sâmbătă 22 Iulie 2017, 15:54:50 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Cluburi de pescuit in judetul Suceava  (Citit de 29006 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #20 : Sâmbătă 08 Ianuarie 2011, 07:27:55 »

Bine,am inteles ! Dar nu inteleg ce e cu: prieten cu braconierul ! Iar deschideti aceeasi cutie ? Daca va referiti la "sinistrul braconier " ar fi bine sa stiti ca ultima sa participare  la concursri a fost in 2007 cind s-au prins 3985 bibani (ceea ce nu e nici pe departe trei lulele trei surcele) si ceea ce cred ca dovedeste ca Ac.Rogojesti era bine gospodarita (ma refer la paza ptr ca popularile le faceau, la fiecare viitura, lacurile din Ucraina) si cind au aparut si primele suspiciuni referitoare la implicarea sa in braconajul cu setci .In anii urmatori nu a mai fost chemat iar in 2007 i-am facut referat catre consiliul ajvps !Urmarile ? Se vad si de pe Luna !

Postat pe:: Sâmbătă 08 Ianuarie 2011, 07:02:32

Si pentru ca tot sinteti cel "iubit de Dumnezeu" nu credeti ca ar fi fost mai fair-play sa va documentati cit de cit ? Nu va acuz si chiar va inteleg (poate asa as fi facut si eu) deoarece e mai usor sa iei de buna o emisiune TV ca si sa crezi ceea ce iti spune un apropiat sau un cunoscut care la rindul sau stie de la un apropiat etc.
  Observati aceasta anomalie generalizata in R. ? Prezumtia de nevinovatie care se transforma in reversul ei ? Toti sintem vinovati aprioric !
  Eu propun un dialog (nr meu de telefon :0740 213 492 ) daca doriti sa aflati,ma rog, adevarul  Smiley.Cred ca ar trebui sa punem inainte doar ceea ce ne uneste (pescuitul) si nu animozitatile (intr-un fel inerente dar nu si insurmontabile ) !
   Stima !
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

« Răspunde #21 : Sâmbătă 08 Ianuarie 2011, 22:11:24 »

Multumesc pentru informatii, totusi Dl Tomosoiu se declara in continoare administratorul acumularii, si in aceasta caliate acum un an a facut controale in urma carora a aplicat amenzi  chiar si de 4000 ron, deci daca dumnealui era administrator si in 2009 e logic ca , Campionatul National s-a tinut cu acordul lui, de aici afirmatia mea de " prieten cu braconierul" in sensul de "intovarasire " pentru organizarea concursului.
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #22 : Duminică 09 Ianuarie 2011, 01:32:09 »

cum dracu sa fii administrator pe o balta a statului
el era doar paznic, constata infractiunea/contraventia si tot organul statului politia/jandarmeria aplica sanctiunea(evident la solicitarea lui, sau a altuia care o semnala)
asta cu paznicul care da amenzi e ...trasa rau de par
ps. orice amenda poate fi contestata in contencios si se plateste (sau nu) abia dupa o sentinta definitiva
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Duminică 09 Ianuarie 2011, 10:01:02 »

Tomosoiu ramane Tomosoiu. De cand imi bat gura de pomana pe forumurile aste, nimeni de la PP nu are curajul sa se bage in " barlogul " sau. Tot el face controale, tot el da amenzi, adica tot el face legea pe Rogojesti.
Memorat
luk
Persona Non Grata
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: pascani

« Răspunde #24 : Duminică 09 Ianuarie 2011, 13:33:22 »

Eu nu cred ca este rau daca acest paznic face controale,si  pp nu-i trebuie curaj sa faca controale ci interes ca pe o apa publica pot face actiuni antibraconaj si 10 asociatii,asa ca pp poate face contrale, si poate le va face dar nui vb de curaj.Faptul ca face cineva actiuni este benefic ,cu cat contralele sunt mai dese si de la mai multe asociatii cu ata va scadea brconajull si vad  altii nu inteleg asta.
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Duminică 09 Ianuarie 2011, 14:02:30 »

Ideea e ca Tomosoiu e cu AJVPS - ul si nu recunoste valabilitatea permiselor de la ANPA ci doar a celor emise de AJVPS ( cred ca e caz singular in tara asta ) iar celor de la PP chiar le trebuie curaj sa intre pe Rogojesti in control .
Memorat
luk
Persona Non Grata
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Duminică 09 Ianuarie 2011, 14:13:34 »

Ideea e ca Tomosoiu e cu AJVPS - ul si nu recunoste valabilitatea permiselor de la ANPA ci doar a celor emise de AJVPS ( cred ca e caz singular in tara asta ) iar celor de la PP chiar le trebuie curaj sa intre pe Rogojesti in control .
Ca nu recunoaste permisele anpa e grav,dar ca le trebui curaj sa faca actiuni e greu de crezut ,dupa cum am inteles eu la pp sv sunt implicati oameni cu funtii si nu cred  ca se tem de un paznic,mai de,graba cred ca nu este interes de a controla acea zona,la noi la pascani tot asa era dar acum actiuni antibraconaj fac cei de le pp  si suntem mai multi cu permise de la pp decat de la ajvps,asta datorita actiunilor facute de pp
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Duminică 09 Ianuarie 2011, 17:31:22 »

O spun pentru a nu stiu cita oara :in jud.Suceava nu sint valabile permisele ANPA ! Cind s-a desfiintat Compania  nationala de piscicultura (nu mai stiu cum se numea) si tot patrimoniul a trecut la ADS(domeniile statului) si aceasta nu a recunoscut contractele facute cu agvps-uri si celelalte asociatii,ajvps Suceava a dat in judecata ADS si la curtea de apel Suceava au cistigat,deci au fost recunoscute contractele facute cu Compania. ADS a facut recurs la ICCJ si procesul s-a aminat pentrun 15 mai 2011.Cum e legal ,pina va exista o hotarire definitiva-si se pare ca ajvps suceava are toste sansele sa cistige si la ICCJ-contactele facute cu Comp.nat.sint valabile .In consecinta Tomosoiu ,fiind paznic la clubul pescarilor Siret nu-si face decit datoria.Va rog ca inainte de a-mi raspunde,sa consultati un jurist sau si mai bine pe Petre Diconita (petrush).Nu am mai postat aceste lucruri pentru ca nu voiam sa ajung iarasi la discuti cu atoate stiutorul lucian sv. Am aflat ca acesta a fost banat definitiv de pe acest site.
  Anul asta ,din cite stiu ,pp bucovina nu va mai elibera permise ANPA si s-a facut plingere penala impotriva lor pentru ca au eliberat permise anul trecut ! La rindul sau ,Stefan Popescu, presedintele FNPSR,a actionat in judecata ANPA ptr. ca a lasat sa se elibereze permise in jud.Suceava si Botosani se pare.
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Duminică 09 Ianuarie 2011, 17:46:13 »

OK. In sfarsit cineva care a spus lucrurilor pe nume.Deci toti cei care am platit ANPA anul trecut am luat teapa .Anul asta ce va fi ? Daca se spunea lucrul asta ieri, cred ca nu mai mergea nimeni la marea adunare .
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Duminică 09 Ianuarie 2011, 18:05:34 »

Amenzile de 4000,o lei au fost date de catre Politia Siret pentru pescuit cu mai mult de 5 unelte :adica erau mai multi indivizi (ca pescari daca le spun ii jignesc pe adevararii pescari) care aveau de la 15 soldatei in sus, plantati la stiuca .Ieri am fost pe Rogojesti si iar acelasi eveniment :zeci si zeci de soldatei (popici) plantati si in plus stiuci -ca specie nu si ca dimensiuni-retinute.Un neandertalian de asta avea 5 stiuci prinse dintre care cea mai mare era o femela plina de icre (el se lauda ca are o greutate in jur de kil cind ea avea maxim 42 cm (de la cap la virful cozii) iar cea mai mica avea maximum 25,o cm.

Postat pe:: Duminică 09 Ianuarie 2011, 17:53:31

Fii sigur ca aspectul asta s-a discutat la sedinta ,in situatia ca aceasta a avut loc.Nu prea cred insa !
 Dar consecintele permiselor ANPA sint mult mai rele!
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Duminică 09 Ianuarie 2011, 20:25:03 »

Din ce spuneti dumneavoasta , Dl Buculei, judetul Suceava nu se supune unor legi ale Romaniei in ce priveste pescuitul, si din punct de vedere juridic aveti dreptate , o cauza in litigiu se trateaza de fapt pana la solutionare.Deci s-au facut plangeri penale impotriva ANPA si PP Bucovina , in baza litigiului invocat mai sun , bun , dar ce va face AJVPS in momentul in care pierde procesul, eu zic ca ar trebui sa achite valoarea permiselor ANPA pentru toti acei carora le-a vizat carnetul de membru si nu le-a eliberat permisele pentru toti anii cat au facut aceasta iar persoanele care se fac vinovate de acest lucru sa raspunda penal pentru evaziune fiscala  si neachitarea taxelor si impozitelor la bugetul de stat, corect? absolut corect
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Duminică 09 Ianuarie 2011, 20:31:53 »

tu nu ai priceput?? AJVPS nu va pierde procesul!!
Memorat
adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Duminică 09 Ianuarie 2011, 22:26:48 »

domnilor ajvps=dumnezeu sau inteleg eu gresit?>
Memorat

Traim in Romania ! Si atat !
luk
Persona Non Grata
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Duminică 09 Ianuarie 2011, 23:33:19 »

Dupa cum scrie in legile statului roman numai politia poate sanciona pe regimul piscicol,nici ajvps nici pp nu poate sanctiona si nici infractional nu poate lua masuri numai militia.Nu poate opri nimeni ca pp sa faca actiuni antibraconaj ,ca ele nu se fac, poate nu sunt fonduri sau poate nu este interes in acea zona sa se faca actiuni antibraconaj,ca sa suni la politie ca se savarseste o infractiune nu trebuie sa fii de la ajvps braconajul fiind o infractiune si pp ar protocol cu ipsj suceava deci poate face actiuni antibraconaj.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #34 : Luni 10 Ianuarie 2011, 08:32:57 »

ca sa lamurim putin lucrurile sa nu se creeze o nebuloasa:
-PP Suceava a facut sesizari la ANPA pentru situatia creata de faptul ca AJVPS Sv a somat asociatia, ca emite permise ANPA care nu sunt valabile in judet
-PP Suceava dau permise in continuare Rinjet dar asteapta raspunsul ANPA in legatura cu litigiul(in caz contrar PP Suceava e nevoita sa ceara rezolvarea problemei in instanta)
-
Din ce spuneti dumneavoasta , Dl Buculei, judetul Suceava nu se supune unor legi ale Romaniei in ce priveste pescuitul, si din punct de vedere juridic aveti dreptate , o cauza in litigiu se trateaza de fapt pana la solutionare.Deci s-au facut plangeri penale impotriva ANPA si PP Bucovina , in baza litigiului invocat mai sun , bun , dar ce va face AJVPS in momentul in care pierde procesul, eu zic ca ar trebui sa achite valoarea permiselor ANPA pentru toti acei carora le-a vizat carnetul de membru si nu le-a eliberat permisele pentru toti anii cat au facut aceasta iar persoanele care se fac vinovate de acest lucru sa raspunda penal pentru evaziune fiscala  si neachitarea taxelor si impozitelor la bugetul de stat, corect? absolut corect
vad ca ai atins foarte bine problema,nici presedintele ANPA dl Manaila nu a raspuns la intrebarea"de ce permisele ANPA nu sunt recunoscute de Ajvps Suceava"
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Luni 10 Ianuarie 2011, 08:48:18 »

A nu fi recunoscute permisele ANPA de catre AJVPS Suceava e un lucru, si a nu fi valabile in judetul Suceava e cu totul altceva. Care este pana la urma adevarul ? Ce facem , noi pescarii din SV anul asta?
Memorat
adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Luni 10 Ianuarie 2011, 11:29:02 »

ne facem braconieri  Risete asa nu ne mai stresam de unde ne scoatem permise. nu? Jenat
Memorat

Traim in Romania ! Si atat !
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Luni 10 Ianuarie 2011, 11:36:59 »

Ne strecuram si noi printre cei multi
Memorat
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #38 : Luni 10 Ianuarie 2011, 15:18:32 »

iata mesajul primit de mine de la ANPA, referitor la AJVPS si la procesul pe care d-l Goicea s-a laudat in presa locala ca l-a castigat:

"din cate stiu eu solutia de la Suceava nu este definitiva si oricum
legislatia actuala vorbeste de un singur permis de pescuit sportiv, cel
eliberat de ANPA. orice contract trebuie actualizat cu legislatia, altfel
nu mai este valabil. deci nu se modifica legislatia in functie de
contracte ci invers.
e o istorie lunga cu aceste contracte. ele dateaza din 87-88 dar ambii
semnatari, AGVPS filiala Suceava si Piscicola nu mai exista. AJVPS Suceava
care este un ONG nu poate face dovada ca este succesorul vechii filiale,
in drepturi si obligatii pt ca a preluat patrimoniul acestia, primit de la
stat, fara sa plateasca nimic, asa cum prevede legea.
aceste contracte au expirat si au fost prelungite succesiv in 2003 si
2006, de catre CNAFP, fara a se verifica continuitatea in drepturi si
obligatii a celor doi semnatari initiali. in 2007 dupa ce CNAFP nu mai era
gestionar, a incheiat noi contracte pe durata nelimitata. la acea data nu
putea incheia contracte decat ANPA care era administrator unic al
resurselor acvatice vii din bazinele piscicole naturale.
in opinia mea aceste contracte nu sunt valabile, pentu ca erau contracte
administrative nu comerciale (adica statul oferea doar drept de gestionare
a pescuitului sportiv asociatiilor, nu concesiona resursa acvatica, asa
cum a fost cazul in delta) si daca administratia nu mai vrea sa le
prelungeasca, modificand inclusiv legislatia in acest sens, ele nu au cum
sa se prelungeasca. eu pot sa inteleg disperarea cu care trage AGVPS de
aceste contracte pentru ca ei gestionau pe gratis un patrimoniu care
apartine de drept statului fara sa plateasca acestuia nimic. in conditiile
in care castigau o gramada de bani de la pescari."
Memorat

invitatie [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Luni 10 Ianuarie 2011, 19:46:42 »

ar mai fi un aspect, ati vazut ce repede percuteaza politia cand a vorba ca AJVPS sa faca vre-un control, si cum se dau de ceasul mortii cand sunt sesizati de altii despre actiuni de braconaj, explicatia e simpla, mai toti barosanii din judet au permis de vanatoare, cine elibereaza permise de vanatoare?ati ghicit AJVPS , pe loc repaos Police
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.057 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 14 Iunie 2017, 16:23:17
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.